constructia unei euro padele

Imi amintesc de un post al lui Peter (solpet) in tabara de creatie, privind constructia unei padele. Am inteles din tacerea ce s-a asternut ca nu s-a mai construit nimic in directia asta.
Desi sunt tentat sa construiesc o padela groenlandeza (greenland paddle) de dragul obisnuintei as prefera sa fac o padela euro intai.


Nu stiu daca renteaza financiar o astfel de constructie, dar , pe rau am reusit deja sa rup doua padele(facute pentru touring ce-i drept) si incepe sa ma friga la buzunar asa ca planuiesc doua modele de padela, una pentru touring si una pentru ww.
Am ceva stripuri de 11,5 - 12 mm ramase de la caiac, am rasina, am cumparat ceva carbon de 200 grame. Oricum primele cheltuieli sunt facute :)

Am cules ceva info de pe net, probabil nu am gasit chiar tot dar din ce am citit o padela facuta din lemn sau doar tija din lemn si cu pale de carbon ar putea fi usoara, solida,(pentru scopul propus) ramane sa vedem daca si financiar merita.

Va rog pe cei interesati sau care aveti ceva info sa le grupati aici de dragul sistematicii pe forum.

Scopul threadului este sa avem o padela Open Source pentru natiune. ar fi bine sa avem ceva blade-uri la dispo pentru a putea alege si testa.

Ce am gasit eu mai interesant;

Building a Paddle

Paddle: Birds Mouth Euro Paddle - the rest of the story *PIC* aici m-a impresionat greutatea obtinuta.
Revin cu rugamintea ca, daca are cineva forme de pale sa le puna aici. Am gasit una pe net, care pare sa fie foarte asemanatoare cu unele modele comerciale (am suprapus pozele la aceeasi marime pt comparatie)
un tipar care se pare ca nu copyright si nu alte piedici, ar fi asta. Seamana cu unul din tiparele lui Schade da' este clar diferit, ceva mai lat parca.
http://amateurboatbuilding.com/ProjectJustRight/chap17/PaddleProfile.pdf
Un articol ce sintetizeaza bine chestiuni legate de dimensiuni , efectul curbarii palei pe lungime, asimetriei dar nu spune un cuvant despre forma dihedrala, este; Kayak Paddle Buyers Guide, compare Werner Paddles and Aquabound sea kayak paddles | Kayak Academy
Am mai citit pe site-urile Aquabound si Werner, pe Bendingbranches si altele pentru a-mi face o idee in primul rand despre lungimi tija, pale si suprafata pale
 
Ultima editare:
O explicatie a lui Nick Schade despre cum actioneaza o padela.
Sugestie; Traduceti "Momentum" cu "Impuls" pentru a corespunde cu ceea ce stim din fizica

How a Paddle Works | Guillemot Kayaks

Apropos, D-l Schade vinde un pliant cu ceva tipare si modul de construire al unei padele din lemn.
http://www.guillemot-kayaks.com/guillemot/products/accessories/kayak_paddle_plans
Un nene face chiar asta aici;

Kayak Paddle - YouTube

In moment lucrez la o colectie de profile in Inkscape (asemanator Corel Draw) in format SVG. cred ca pot genera si DXF (R 13)
vor fi 3 profile in prima faza, pt ca sunt necesare diverse marimi, am putea ajunge la 6(cate doua marimi pe profil)
As avea nevoie de o mana de ajutor pentru preluare in Acad 1:1 , respectiv generarea unei polilinii cu vertexurile relativ dese si uniform distribuite dupa profilele desenate de mine si citirea in autoLisp a listei de vertex-uri(nimic mai mult decat o lista de coordonate carteziene)
Coordonatele carteziene vor folosi la desenarea conturului palei de catre oricine pe orice suport.
Daca cineva se ofera, va rog dati-mi de stire aici sau pe privat. Din pacate sub Linux nu am gasit un CAD care sa opereze cu conceptele din Acad asa ca nu pot rezolva singur treaba asta.
Am vazut ca topicul nu s-a bucurat de multe contributii si implicit nici de mult interes, Cred totusi, ca merita efortul de a creea un model open source de padela pe care sa-l poata copia sau imbunatati oricine. Daca nu din alt motiv, fie si doar pentru ca se pot face padele rezonabile(lemn, fibra epoxi, spuma) in jur de 100 lei sau padele sub 1 kg cu 200 de lei(aici mai intra si ceva carbon). Vorbesc aici despre costul materialelor, manopera nefiind inclusa.
 
Ultima editare:
... respectiv generarea unei polilinii cu vertexurile relativ dese si uniform distribuite dupa profilele desenate de mine si citirea in autoLisp a listei de vertex-uri(nimic mai mult decat o lista de coordonate carteziene)

Ce-mi plac barcagii cand vorbesc murdar!!! :iupi:

Te felicit ca te-ai saturat de sarmale... elimina-le, da-le drak' !

Din pacate, iti scriu doar de incurajare, eu nu m-am urcat nicicand intr-un obiect plutitor mai ingust de un metru-juma'... da-i admir pe cei care-o fac.
 
Ce-mi plac barcagii cand vorbesc murdar!!! :iupi:

Te felicit ca te-ai saturat de sarmale... elimina-le, da-le drak' !

Din pacate, iti scriu doar de incurajare, eu nu m-am urcat nicicand intr-un obiect plutitor mai ingust de un metru-juma'... da-i admir pe cei care-o fac.

Never say never, Silviu !
Daca te iau intr-o tura pe Dunare la primavara cand padurile inundate au aspect amazonian, iti cade cu tronc ! :)
Eu as vrea anul asta sa cumpar si un caiac de rafting ;)
 
Imi place raftingul - e adevarat ca m-am dat doar cu barci pneumatice mai dodoloatze. Ia-ma, ma sacrific, dar dac-o fi ca primavara trecuta, nu ajunge Dunarea in padure, ce ne facem? ;)
 
Imi place raftingul - e adevarat ca m-am dat doar cu barci pneumatice mai dodoloatze. Ia-ma, ma sacrific, dar dac-o fi ca primavara trecuta, nu ajunge Dunarea in padure, ce ne facem? ;)

Inca un post off topic si ma potolesc .

Apropo de rafting, mi-a placut o poza de la Catalin Campeanu. Si in special comentariul :D :
 

Atașamente

  • rafting.jpg
    rafting.jpg
    23.8 KB · Vizualizări: 78
Da, ati inceput sa cam poluati dar e o poluare placuta :) de inceput molcom de an.
sss, am interpretat primul tau post in favoarea mea :) adica de bine!
Florio, rafturile sau plutele le-a descris sss corect "dodoloatze". Caiacele au si ele onoarea lor :), cu ele nu stiu sa se faca rafting.

Back to padele , este inca sesiune deschisa de forme de padela pentru natiune.
Scopul este de a avea cateva forme de padela open source, pe care sa le poata folosi oricine se incumeta sa-si faca o padela home made, ca baza de plecare .
 
Florio, rafturile sau plutele le-a descris sss corect "dodoloatze". Caiacele au si ele onoarea lor :), cu ele nu stiu sa se faca rafting.
.

Scrisesem "white water" dar mi s-a parut asa pretentios ca am schimbat cu "rafting" . Oricum, ati inteles ideea ;)
 
Dupa ce am citi cate ceva, si am vazut o multime de poze cu padele, cel mai mult mi-a placut exprimarea unuia intr-un thread despre cum sa-ti faci o padela;
"Dupa ce ai facut coada, deseneaza o pala care-ti place si lipeste-o pe coada" sau cam asa suna, lucru care m-a motivat sa ma apuc de desenat.
Nu am pretentia ca emit vreo axioma, ceea ce urmeaza, sun opinii personale bazate pe putinul citit si putinul facut in aceasta materie.
Palele au un caracter experimental, simtiti-va liberi sa construiti sa modificati dar va rog sa ne comunicati rezultatele.
Am desenat cateva padele din care doar doua sunt de uz general ( Bega si Lapus) o alta este pentru ww2-4 (Buzau) iar ultimele doua, vor fi pentru ww2-4 (Rebra si Balea) cu ultimele doua am niste dubii pane le construiesc si le scot la incercat.
Toate sunt adecvate pentru stilul competitional( ceva mai spre verticala) de padelare, lucru care se vede dupa tesitura moderata si pala nu prea lunga(pana in 48 cm). Folosite "low" ar putea fi ceva mai putin echilibrate desi nu obligatoriu toate .
Fiecare padela poarta numele unui rau pe care m-as duce cu placere cu padela respectiva :)
Suprafetele sunt medii spre mari (peste 600 cm2) dupa ce am mai citi pe net.
Multumesc lui Cosmiv si Old Rat care m-au ajutat cu redesenarea, si punerea informatiei intr-o forma utilizabila de catre oricine.

Pun fisierele in format PDF, cu toate datele mai putin suprafetele palelor pe care nu le am inca.
La cerere pot da fisiere DXF sau lista de coordonate(txt)

Precizez ca nici una din pale nu a fost testata pe viu dar exceptand ultimele doua, am verificat prin comparea unor suprafete partiale ca de o parte si de alta a axei longitudinale sa existe suprafete udate relativ egale(la unghiul de utilizare)
Nu-mi asum nici o raspundere daca , construind vreuna din palele prezente, suferiti un accident sau sunteti nemultumiti de performantele lor. De asemenea nici daca deveniti obsedati de constructia de padele :)

Suport cu placere critici, daca veniti cu imbunatatiri e si mai fain!
 

Atașamente

  • Rebra.pdf
    79.9 KB · Vizualizări: 19
  • Balea.pdf
    63.7 KB · Vizualizări: 26
  • Buzau.pdf
    52.3 KB · Vizualizări: 16
  • Lapus.pdf
    64.8 KB · Vizualizări: 34
  • Bega.pdf
    83.7 KB · Vizualizări: 54
Ultima editare:
primele rezultate

Am facut intai Rebra pentru ca celelalte se inscriu in ea. Asa o sa pot testa pe rand, toate modelele daca ma lasa inima s-o decupez.
 

Atașamente

  • DSC08083.jpg
    DSC08083.jpg
    73.5 KB · Vizualizări: 58
  • DSC08085.jpg
    DSC08085.jpg
    43.5 KB · Vizualizări: 62
  • DSC08087.jpg
    DSC08087.jpg
    28.9 KB · Vizualizări: 65
primele rezultate

Am facut intai Rebra pentru ca celelalte se inscriu in ea. Asa o sa pot testa pe rand, toate modelele daca ma lasa inima s-o decupez.

Bravos, buna treaba, Klimm ! Mi-a placut cat de organica e alcatuirea ce se observa in poza a doua : curbura palei, osatura ce o sustine....
Se vede ca e migalita, nu gluma :) .
Nu imi dau seama de proportiile palei, fiindca nu am nici un reper alaturi. Daca apareai in prima poza tinand padela in mana, era altceva ;) Asa am facut doar un exercitiu de gimnastica a gatului si am avut senzatia ca e o padela foarte "voinica" .
 
Dragut ca-ntotdeauna Florio, si pertinent.
Esti pana acum singurul care a remarcat acele detalii :) desi unii au vazut-o live. Organic este cuvantul. I-am dat si transversal putin dihedral, cam 5 mm

Palele sunt uriase, in jur de 800 cmp. In mod cert o sa mai tai dar fiind padela de ww, am vrut sa vad cum ma ajuta la dimensiunea asta intai. De aici probabil o sa o scalez progresiv incat sa explorez cel putin inca unul sau doua modele de pala. Vineri va fi testata :)
 
Dupa ce am citi cate ceva, si am vazut o multime de poze cu padele, cel mai mult mi-a placut exprimarea unuia intr-un thread despre cum sa-ti faci o padela;
"Dupa ce ai facut coada, deseneaza o pala care-ti place si lipeste-o pe coada" sau cam asa suna, lucru care m-a motivat sa ma apuc de desenat.
Nu am pretentia ca emit vreo axioma, ceea ce urmeaza, sun opinii personale bazate pe putinul citit si putinul facut in aceasta materie.
Palele au un caracter experimental, simtiti-va liberi sa construiti sa modificati dar va rog sa ne comunicati rezultatele.
Am desenat cateva padele din care doar doua sunt de uz general ( Bega si Lapus) o alta este pentru ww2-4 (Buzau) iar ultimele doua, vor fi pentru ww2-4 (Rebra si Balea) cu ultimele doua am niste dubii pane le construiesc si le scot la incercat.
Toate sunt adecvate pentru stilul competitional( ceva mai spre verticala) de padelare, lucru care se vede dupa tesitura moderata si pala nu prea lunga(pana in 48 cm). Folosite "low" ar putea fi ceva mai putin echilibrate desi nu obligatoriu toate .
Fiecare padela poarta numele unui rau pe care m-as duce cu placere cu padela respectiva :)
Suprafetele sunt medii spre mari (peste 600 cm2) dupa ce am mai citi pe net.
Multumesc lui Cosmiv si Old Rat care m-au ajutat cu redesenarea, si punerea informatiei intr-o forma utilizabila de catre oricine.

Pun fisierele in format PDF, cu toate datele mai putin suprafetele palelor pe care nu le am inca.
La cerere pot da fisiere DXF sau lista de coordonate(txt)

Precizez ca nici una din pale nu a fost testata pe viu dar exceptand ultimele doua, am verificat prin comparea unor suprafete partiale ca de o parte si de alta a axei longitudinale sa existe suprafete udate relativ egale(la unghiul de utilizare)
Nu-mi asum nici o raspundere daca , construind vreuna din palele prezente, suferiti un accident sau sunteti nemultumiti de performantele lor. De asemenea nici daca deveniti obsedati de constructia de padele :)

Suport cu placere critici, daca veniti cu imbunatatiri e si mai fain!


Cum am scapat eu postul asta? Aaaaa, daaaa, eram plecat din tara si nu prea intram pe net.
Imi plac mult Bega si Lapus. Cel mai mult Lapus. Bega si Rebra sunt cam... primitive :)
 
primele rezultate

Am facut intai Rebra pentru ca celelalte se inscriu in ea. Asa o sa pot testa pe rand, toate modelele daca ma lasa inima s-o decupez.

Arata profi din punct de vedere al executiei dar cel putin in imagini e cam "grasuta", necesitand o "cura de slabire" pe ici pe colo. Ce greutate are? Din cate imi dau seama, e "brad".
 
1200 de grame, daca o faceam pentru lac, mare, avea 1050 gr max.
Am dublat fibra pe pale pentru ca foarte usor se taie la contact cu pietre. Imi place treaba cu primitivele :)
Evident sunt resturi de sipci ramase de la caiac. La fel fibra, fasiile cazute de la caiac au ajuns.
Lucrul nu e chiar asa de fin executat, noroc ca pozele mai salveaza aparenta.
Am facut si ceva experimente cu ocazia asta, de exemplu am folosit o tocatura de dopuri de pluta cu epoxi, pentru a face niste racorduri intre pala si coada.
La pale ai putea folosi si placaj cu voal de 80 gr pe fiecare fata, ar fi suficient pentru scopurile tale.
Coada goala pe dinauntru se subintelege
Daca vrei dihedral formele dupa care mulezi placajul ar trebui sa fie mai complexe putin
 
Ultima editare:
1200 de grame, daca o faceam pentru lac, mare, avea 1050 gr max.

Adica daca era mare era mai usoara? Nu inteleg...
Am dublat fibra pe pale pentru ca foarte usor se taie la contact cu pietre. Imi place treaba cu primitivele :)
Evident sunt resturi de sipci ramase de la caiac. La fel fibra, fasiile cazute de la caiac au ajuns.
Lucrul nu e chiar asa de fin executat, noroc ca pozele mai salveaza aparenta.
Am facut si ceva experimente cu ocazia asta, de exemplu am folosit o tocatura de dopuri de pluta cu epoxi, pentru a face niste racorduri intre pala si coada.
La pale ai putea folosi si placaj cu voal de 80 gr pe fiecare fata, ar fi suficient pentru scopurile tale.
Coada goala pe dinauntru se subaintelege
Daca vrei dihedral formele dupa care mulezi placajul ar trebui sa fie mai complexe putin

Cum faci coada goala pe dinauntru?
 
Adica daca era mare era mai usoara? Nu inteleg...




Cum faci coada goala pe dinauntru?

birds mouth, vezi in topicul despre caiacul coaster, am pus o poza cu coada spre sfarsit
La padela nu am tinut un jurnal foto pentru ca nu am vazut interes.
Scuze, am fost ambiguu, ma refeream la lac sau ocean(care la noi este Marea Neagra) :) adica o varianta mai putin armata si cum spuneai mai putin bondoaca.
Aici exista si varianta in care faci palele din carbon si kevlar pe coada goala (la 1,25 m cred ca aveam 200-250 gr fara fibra pe ea
 
Ultima editare:
Crocodilule, am gasit poza cu prima proba de birds mouth
 

Atașamente

  • DSC07728.jpg
    DSC07728.jpg
    52.1 KB · Vizualizări: 39
Crocodilule, am gasit poza cu prima proba de birds mouth

Păi, ce diametru are dihania asta goală? La padela fabricată, ai coada asta? Cât cântăreţte tubul ăsta?
Am găsit în tabele următoarele densităti:
molid = tei = 0.55kg/m3
pin = 0.5kg/dm3

Socotind o lungime a cozii de 200cm la un diametru de 2,5cm iese un volum de 1dm3. Deci o coadă plină ar cam trebui să bată la 600g.
 

Back
Sus