Motor 8 cai versus motor 15 cai

Salutare tuturor!
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii. Pana acum am avut doar motor electric, acum sunt la primul « benzinar ».
In prezent, detin o barca pneumatica de 3,2m cu chila gonflabila. Mi-am achizitionat un motor Jonshon de 4 cai in doi timpi, insa as dori sa-mi iau unul mai puternic. Cu acesta barca gliseaza insa cu o greutate mica. La o greutate mai mare (de ex 300kg) nu cred ca va face fata. Asa ca m-am hotarat sa-mi iau unul de 8 cai-15cai in doi timpi. Barca suporta 15 cai max. Spun in doi timpi fiindca sunt mult mai usoare (ca greutate) fata de cele de 4 timpi si teoretic mai usor de intretinut.
Ce nelamuriri am :
Este diferenta mare de consum intre un motor de 8 cai, unul de 10cai si unul de 15cai ? Aveti ideea cat consuma fiecare ?
Citisem pe forum un calcul pt alegerea motorului, 20kg/cal putere. Conform acestui calcul mi-ar trebuie un motor de 15 cai (atunci cand sunt cu 300kg). Daca mi-as lua unul de 8 cai, la 300kg motorul nu va face fata?
Un motor in patru timpi consuma mai putin ca in motor in doi timpi ? Este diferenta mare la consum? care este alegerea cea mai buna? Doi timpi sau patru timpi?
Din ce am inteles eu de pe diverse discutii, un motor cu doi cilindri e mai puternic decat un motor cu un singur cilindru, la aceeasi putere (CP) declarata de producator. Este adevarat ?
Ce ma sfatuiti sa-mi cumpar ? Ca marca care sunt cele mai fiabille (va rog un clasament cu primele patru marci) ?
Multumesc anticipat pt raspunsuri !
 

Back
Sus