Barca mea...!!!

Va multumesc pentru ajutorul primit pe mail si am sa incerc sa postez pentru inceput cateva fotografii cu barcuta construita de mine in aceasta vara.
As dori sa nu fiti prea duri cu criticele asupra lucrarii mele pentru ca este prima mea barca primul proiect facut in totalitate de mine iar eu sunt aero-navo-modelist iar de meserie sunt pictor.
Astept parerile dumneavoastra...!!
 

Atașamente

  • P2100322.jpg
    P2100322.jpg
    75.3 KB · Vizualizări: 185
  • P2120326.jpg
    P2120326.jpg
    94.9 KB · Vizualizări: 201
  • P2120329.jpg
    P2120329.jpg
    104.8 KB · Vizualizări: 176
  • P2100324.jpg
    P2100324.jpg
    67.8 KB · Vizualizări: 173
  • P2120325.jpg
    P2120325.jpg
    56.5 KB · Vizualizări: 178
Ultima editare:
Pentru ca evaluarea să fie corespunzătoare nu postezi și fotografii din perioada execuției?
 
fata este superba ... spatele sunt confuz , mai vreau niste foto cu oglinda motor , sau de la cuplu maestru spre pupa .RESPECT creatia
 
Eu zic ca se putea si mai bine......ma refer la poze! :D
O lumina mai buna si cateva pozitii mai provocatoare ar fi scos in evidenta frumusetea barcii.
Vrem mai multe detalii, metoda de constructie, lungime, latime, pescaj, greutate, deplasament, viteza cu 20hp, etc. Si nu in ultimul rand, il sustin pe Maestrul Lipan, poze din timpul constructiei si sa ne spui ce proiect a stat la baza obiectului!
In rest, felicitari, arata bine!
 
Va multumesc foarte mult la toti cei care ati scris aici si va promit ca am sa pun un filmulet din timpul constructiei!
Barcuta mea are5,40m-L,1,84ml,pescaj24cm iar viteza nu prea stiu sa va spun motorul este un amarat de Neptun 23 rusesc dar l-am vopsit eu asa si am scris 20 pe el,iar greutatea este 230kg este din lemn si este imbrcaata in ffibra de sticla 5 straturi de 0,6
 
Va multumesc mult ma simt flatat....!!!sunt doar un amarat de pictor fata de ce pot citi pe acest site ma simt ca un fir de praf pe o masa....!!!!
 
Am promis sa postez niste imagini din timpul constructiei dar se pare ca nu pot sa postez acest filmulet ...este in alt format si nu pote fi pus aici am sa incer sa-l modific dar am mai zis ca sunt varza la compiutere.....!!!asta este!!!!!
 
Va multumesc mult ma simt flatat....!!!sunt doar un amarat de pictor fata de ce pot citi pe acest site ma simt ca un fir de praf pe o masa....!!!!

Modestia e o virtute, din ce in ce mai rar cultivata. Intr-adevar s-a acumulat multa informatie pe acest forum, iar asta ar insemna, ca fiecare in parte sa simta aceleasi sentimente ca si dumneata. Prin subiectivismul de care dau dovada, consider ca ghiata s-a spart deja, si iata-va contemporan in preocupari cu multi altii dintre noi, la "joaca" printr-un atelier, sau peripetii mai mici, ori mai mari...
Felicitarile mele scrise dincolo de "like"-uri butonate, atat pentru ispravi cat si pentru starea de/din spirit !
 
Barca

Am mai multe poze cu ea dar nu as vrea sa exagerez!
 

Atașamente

  • P1240296.jpg
    P1240296.jpg
    102.9 KB · Vizualizări: 133
  • P1240281.jpg
    P1240281.jpg
    100.5 KB · Vizualizări: 138
Lasa modestia deoparte ca nu exagerezi deloc, numai ca treaba sta cam asa: e frumoasa, arata bine si in curte si pe peridoc, dar parca ar fi un trofeu intro vitrina!
Ceva poze cu ea pe apa nu ai? Si nu ne-ai raspuns la unele intrebari. Proiect, materiale, sistemul de guvernare, ore de munca, cum se comporta pe apa, ce teste i-ai facut, etc. Sunt multe amanunte ce trebuiesc impartasite comunitatii. Daca vrei, bineinteles!
 
Cum am spus mai sus !!!...i-mi place la nebunie formele !
Indrazneste omule !!!....pune mai multe poze ..informatii !
Cum se comporta pe apa ????....
 
ooooaauuuu

Daca spui ca esti un amarit de pictor si la barci nu te pricepi sa le construiesti si ai facut asta , hhhmmmm, oare ce picturi poti sa faci RESPECT
 
Salutare domnule pictor din partea (inca) unui aero si navomodelist :). Excelenta realizare, sa o stapaniti sanatos.

Imi place forma carenei, cu deadrise ascutit, specific barcilor "viteze", insa e posibil sa fie nitel submotorizata barca la acest deadrise, echipata cu Neptunul actual. Asta din cauza ca puterea reala a motorului e inferioara celor 22 de cai din cartea tehnica, fiind de fapt masurata la iesirea axului motor, si nu la elice (sursa - motolodka.ru).

In afara de realizarea practica in sine, care arata meticulozitatea modelistului si simtul artistic al pictorului, as dori sa va intreb daca ati lucrat dupa ceva calcule referitor la forma barcii, flotabilitate, stabilitate, esantionaj, presiuni etc. Daca doriti (si in caz ca n-o aveti deja), va pot pune la dispozitie bibliografia necesara pentru a efectua aceste calcule, pentru a fi cu sufletul impacat vizavi de perfectiunea tehnica a realizarii dumneavoastra.

Inca o data salutari si felicitari pentru realizarea dvs, si mi-ar face placere sa imi pot aduce si eu o contributie cat de mica la desavarsirea tehnica a creatiei la care ati lucrat atat de frumos.
 
Salutare domnule pictor din partea (inca) unui aero si navomodelist :). Excelenta realizare, sa o stapaniti sanatos.

Imi place forma carenei, cu deadrise ascutit, specific barcilor "viteze", insa e posibil sa fie nitel submotorizata barca la acest deadrise, echipata cu Neptunul actual. Asta din cauza ca puterea reala a motorului e inferioara celor 22 de cai din cartea tehnica, fiind de fapt masurata la iesirea axului motor, si nu la elice (sursa - motolodka.ru).

In afara de realizarea practica in sine, care arata meticulozitatea modelistului si simtul artistic al pictorului, as dori sa va intreb daca ati lucrat dupa ceva calcule referitor la forma barcii, flotabilitate, stabilitate, esantionaj, presiuni etc. Daca doriti (si in caz ca n-o aveti deja), va pot pune la dispozitie bibliografia necesara pentru a efectua aceste calcule, pentru a fi cu sufletul impacat vizavi de perfectiunea tehnica a realizarii dumneavoastra.

Inca o data salutari si felicitari pentru realizarea dvs, si mi-ar face placere sa imi pot aduce si eu o contributie cat de mica la desavarsirea tehnica a creatiei la care ati lucrat atat de frumos.

Am felicitat si eu... mai felicit o data ca nu strica... Am mai scris / spus / ... ca si eu doresc / intentionez / am de gand sa construiesc o barca cu niste "features" specific Deltei si modului meu de exploatare. M-am chinuit cu HullForm si alte nazbatai, dar nu pot, pentru ca NU INTELEG. De cand am intrat in scoala, am avut aceasta problema: nu am putut merge mai departe daca nu am inteles... nu puteam rezolva problem mecanic, daca nu stiam si intelegeam teorie. Daca poti, Vali, te rog trimite-mi si mie documentatia necesara sa inteleg si eu CUM SE CALCULEAZA o barca... Multumesc mult.
 

Back
Sus