Eurosail - Cursuri RYA
Results 1 to 8 of 8

Topic: pe malul dunarii la clisura

Default pe malul dunarii la clisura

pentru ca inainte de a fi un barcaholic sunt un iubitor de apa, si nu in ultimul rand un pescar pasionat, si pentru ca sunt convins ca si multi dintre voi intre doua partide de vaslit sau navigat cu vele mai dati si cu batul in balta am sa postez cateva poze din ultimele mele iesiri la dunare. nu am avut caiacul la mine, inca nu cred ca fac fata la valuri mari si vant puternic, si oricum tema principala a fost pescuitul, deci dinghy a fost barca cu care m-am ajutat. au fost trei saptamani frumoase pe un septembrie cald. au fost si ceva pesti, pentru un pescar de delta probabil maruntis, pentru altul mai incepator stimulent, pentru mine motiv sa ma ambitionez si sa revin si saptamana urmatoare, pentru ca cele trei saptamani au fost din trei bucati, cu pauze de cateva zile intre ele.
    trecerea pietrei albe, o zona de vreo zece km de serpentine.
    arsenalul de momeli cu care incepem pescuitul.
    croaziere pe dunare.
    doamna pescar.
    locul de campare.
    dinghy curata buruiana si ducea momeala in larg.
    singurul crapcean aproape de kil din prima saptamana, in rest doar caras.
    foc de tabara cu vecinii.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 2012 Surduc 2, an scolar, dunare 042.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 043.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 047.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 048.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 052.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 053.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 061.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 062.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 069.jpg‎  
    Last edited by ene_calin1969; 4 Oct 2012 at 09:44 AM.

cam asta a fost in prima saptamana, am venit acasa, am reincarcat si am atacat din nou, de data asta cu rezultate mai bune. asta pentru ca apa s-a mai racit si crapul a inceput sa manince mai bine. in acelasi loc. pozele le-am facut acasa cand am venit, incepea scoala si aparatul foto era la deschiderea anului scolar.
    au trecut deja prin mana consoartei, deci sunt dezbracati. cel mai mare are 2,5kg.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 2012 Surduc 2, an scolar, dunare 085.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 086.jpg‎   2012 Surduc 2, an scolar, dunare 088.jpg‎  

Felicitari!Cred ca a fost o iesire in natura fantastica si ai avut si ceva capturi ,foarte bune ,altii merg in Delta si IOC.Daca poti si vrei sa dai mai multe detalii despre locul unde ai fost ,si eu as vrea sa merg in zona la Herculane si poate fac si o partida de pescuit pe acolo.Bafta!

fain Calin, masina aia neagra seamana cu una careia i-am blocat eu usile la Surduc.
    E frumoasa toamna asta, merge sa pleci de acasa. Mai am putin si termin o barcuta de pescuit si sper sa prind si eu macar cat tine. Postez.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

@republicii locul de pescuit este intre coronini si liubcova, daca vi dinspre baile h. treci de liubcova si intrebi unde este incinta adp. daca te uiti mai atent linga pescarita se vede si un ponton de lemn, iar dupa el e un loc unde poti da barca la apa fara probleme. alt punct de reper e pensiunea deyan, la 4-500 de metrii de locul cu pricina, unde de asemenea e loc de pescuit si cazare, o sa fac niste poze. capturile adevarate acum trebuie sa inceapa, nu pot inca sa postez poze din a treia saptamana, nu-mi mai merge cititorul de carduri, dar remediez problema curand. si urmeaza a patra saptamana, in functie de scaderea temperaturii apei, cand ajunge pe la 17 grade atunci trebuie sa inceapa torpilele de 5+. daca vreti alte detalii, cu placere.
    @bogdan sa ti-o traga la fund bogdane, din pacate banatul e departe de tine, dar oricand ajungi in zona vei fi bine primit, iar o partida de pescuit sau de vaslit nici nu se pune problema sa nu facem. dar tu cred ca ai dunare mai aproape de tine decat am eu, fac 170km de la timisoara pana la locul de pescuit pe care l-am prezentat. astept sa postezi, intre timp probabil ca voi mai posta eu. toate bune si fir intins.

6.  

chestia cu trasul la fund poate fi delicata, eu n-as vrea sa mi-o traga la fund

@klimm atunci sa i-o dea in buza de sus

se potrivea si la ce face un barcaholic iarna. isi aduce aminte de zilele insorite de vara, toamna. din aceeasi tabara de toamna. catre sfarsitul perioadei a intrat si o torpila salbatica, din pacate nu la batul meu, dar placerea drilului mi-a revenit. ultimele poze sunt de la pensiunea care este la 2-300m de locul unde am stat. am fost si anul acesta, cu rezultate mai slabute decat anul trecut, doua iesiri de 14, respectiv 7 zile prima am adunat vreo 15 ciortani si in a doua 7. dar in a doua iesite, toti crapusorii i-am prins in primele 24 de ore, in urmatoarele 6 zile am mai prins 3 carasi. in conditii ideale de pescuit ( temperatura, presiune, fluctuatie a cotei). la noi se zice: cand mananca, trage si la carligul gol, da' cand nu pune gura, apai poti sa dai si la motu' de la cacat, ca dai degeaba. om vedea anul asta. daca sunt doritori, cand oi merge ne-om auzi sa facem o partida impreuna. care-om mai trai pana la toamna.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate craciun2013 013.jpg‎   craciun2013 034.jpg‎   craciun2013 022.jpg‎   craciun2013 024.jpg‎   craciun2013 008.jpg‎   craciun2013 028.jpg‎   craciun2013 029.jpg‎  

Alte topicuri asemănătoare

1. Legenda Dunarii la TID 2012
    de Ada-Kaleh īn topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 70
    Ultimul post: 11 Sep 2012, 10:51 AM
  2. Maxim 15 km/h si 15 KW in Delta Dunarii
    de byteworks īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 21 Jul 2012, 04:02 PM
  3. Noutati din Delta Dunarii
    de ciby īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 8