Epistulae Ex Ponto - 2012 (Letters from the Black Sea - 2012)

mi-am facut curaj si am vazut filmul,
felicitari nomazi, m-au impresionat multe lucururi la calatoria voastra. O perioada o sa fredonez "I'm eating corcoduse", m-a marcat.
Desi nu am calatorit macar o fractie din cat ati facut-o voi, eu cand am inceput treaba s-au absolvit denumirile sau numaratoarea zilelor, sunt intr-o perpetua azi si reparatiile sau lucrurile de facut sunt prograate intr-o perpetua mañana (ca in Pe Drum de Jack Kerouak).

PS: risipiti-mi orice dubiu, Bogdan din lista de prieteni este alta persoana, nu?
 
Multumim pentru vizionare!

Bogdan se referea la Pupezica si la oamenii cu care am intrat in contact direct, dar exista mai multi Bogdani, Razvani, Elene, vreo doi Alex, vreo trei Nicu, si lista continua, carora ne-am putea adresa cu "prietene". Sper ca nu te deranjeaza ca te consideram un Bogdan prieten.
 
bravo, I like what I can see in your eyes, you got me.

Multumim. Am incercat sa redam in cadru cat mai aproape de realitate ce am vazut in unghiuri si incadrari si pe cat posibil ce am simtit prin coloana sonora, muzica si comentarii. In mod sigur nu am reusit intotdeauna.

Au fost foarte multe filmari ratate datorita prioritatilor momentului. Deriva de doua ore pana cand valurile Razemului ne-au scos in stuf a avut momente interesante dar aveam "mainile ocupate".. :) Debarcarea la Corbu in rafale de 25+ noduri a fost cinematica dar imposibil de filmat din pacate. La fel si prima iesire ratata la Portita cand valurile ne-au fortat sa iesim inapoi pe mal sa pompam apa... sau imposibila acostare in aglomeratia de ambarcatiuni de la Gura Portitei... Edecul istovitor
de la Gura Portitei... Cum am fi putut reda, fara a invada initimitatea momentului, placuta intalnire cu Florin, Romeo, Tania, Cosmin si Maria, corcodusele "de furat" de la Delta Paradis, vacarul cu smartphone, capitanul micului vas de pasageri acostat la Gura Portitei cu care am ciocnit o bere si am schimbat amintiri, ospitalitatea coplesitoare a doamnelor ce lucrau in bucataria pensiunii din Sarichioi, seara de neuitat pe terasa pensiunii din Sarichioi, senzatia de inceput de lume alergand
goi pe plaja de la Chituc, siluetele intunecate si grabite ale celor doi hoti de pe plaja Mamaia (refuz sa ma gandesc la potentialele incurcaturi legale daca nu ar fi fugit), scurta dar extrem de placuta intalnire cu Constantin Lascu in Portul Tomis si cate alte momente ratate de obiectivul camerei... Sunetul priza directa este foarte prost caci n-am vrut sa ma complic cu microfoane radio, etc si am ramas la mizerabilul mictofon al camerei..:)
 
Ultima editare:
Multumim pentru vizionare!

Bogdan se referea la Pupezica si la oamenii cu care am intrat in contact direct, dar exista mai multi Bogdani, Razvani, Elene, vreo doi Alex, vreo trei Nicu, si lista continua, carora ne-am putea adresa cu "prietene". Sper ca nu te deranjeaza ca te consideram un Bogdan prieten.

Dragi Nomazi...

Va multumesc (desi n-am aflat decat citind acest post) ca "m-ati adaugat" in lista prietenilor vostri. Nu am vrut sa "dau like" decat dupa ce VAD filmul... si cum sunt in Delta, apostrofat de unul si de altul ca "intru" in zone strict protejate :):(:mad: , doar cu un modem GSM , nu am conexiune suficienta... Dar las ca ma fac eu mare, ma "racordez" la strategia Romaniei de broadband (4 mbps, pentru cine nu stie, standard de tara liber ales... :mad::mad::mad: ) si vad filmul... Si promit de-acum... sa dau "like" cum vad filmul... Dar aveti, nu de acum, de cand am vorbit si ne-am si intalnit, absolut intamplator... un "Like" PERMANENT de la mine...
 
Ultima editare:
Dragi Nomazi...

Va multumesc (desi n-am aflat decat citind acest post) ca "m-ati adaugat" in lista prietenilor vostri. Nu am vrut sa "dau like" decat dupa ce VAD filmul... si cum sunt in Delta, apostrofat de unul si de altul ca "intru" in zone strict protejate :):(:mad: , doar cu un modem GSM , nu am conexiune suficienta... Dar las ca ma fac eu mare, ma "racordez" la strategia Romaniei de broadband (4 mbps, pentru cine nu stie, standard de tara liber ales... :mad::mad::mad: ) si vad filmul... Si promit de-acum... sa dau "like"
cum vad filmul... Dar aveti, nu de acum, de cand am vorbit si ne-am si intalnit, absolut intamplator... un "Like" PERMANENT de la mine...

Multumim!..:) Filmul de pe Vimeo a fost compresat in format .mp4 (variable bit rate average at 5 Mbps, codec H.264) . Chiar asa, cum se vede "de acasa"? Se balbaie, sughitza, tusheshte?
 
Multumim!..:) Filmul de pe Vimeo a fost compresat in format .mp4 (variable bit rate average at 5 Mbps, codec H.264) . Chiar asa, cum se vede "de acasa"? Se balbaie, sughitza, tusheshte?
Si eu l-am vizionat cu multe poticniri. Cum nu ma pricep sa fiu mereu actualizat cu tehnologiile astea in orice zi, din ce in ce mai altfel si mai performante, am dat vina pe computerul meu stravechi. Dar pana la urma, am reusit sa vad productia expeditiei voastre.
 
Eu n-am reusit sa-l vad, mai ales ca fiind weekend reteaua e foarte incarcata.Am incercat sa-l "dau jos", a stat calculatorul o noapte intreaga rumegand la el si dimineata ma anuntat ca ...nu stiu ce eroare.....prostii din astea.Si da: I'm talking with you.Please, comprima-l cumva si pune-l pe transfer.
 
Eu n-am reusit sa-l vad, mai ales ca fiind weekend reteaua e foarte incarcata.Am incercat sa-l "dau jos", a stat calculatorul o noapte intreaga rumegand la el si dimineata ma anuntat ca ...nu stiu ce eroare.....prostii din astea.Si da: I'm talking with you.Please, comprima-l cumva si pune-l pe transfer.

mai mic de 3 Gb nu prea am cum sa-l indes fara sa-i deteriorez calitatea... :(

are 76 de minute in HD la 1280x720 cu 44.1 KHz oversampling la sunet, optimizat in .mp4 (H.264) pentru VBR la 5 Mbps. Deja l-am coborat de la 1920x1080 la 48Khz .mov caci neindesat are vreo 174 Gb...:)

Se poate da jos pe o retea putin mai robusta... Il mai gadil maine.
 
Am sa incerc de luni incolo sa-l downloadez, poate n-o sa mai fie inghesuiala pe net. Reteaua mea lasa de dorit la capitolu' robustete dar curand vin baietii cu fibra otica si sper sa se schimbe lucrurile.
 
L-am văzut aseară, cap-coadă, fără nici o problemă, deci depinde de conexiune. Felicitări din toată inima. Așa echipaj și-ar dori orice căpitan...;).
 
Filmul ... oau! Cei de la Discovery & National Geographic ar putea linistiti sa va ia de colaboratori!

:eek:le: :eek:le:

La Timisoara s-a vazut bine aseara :D
 
Văscăuți;42024 a spus:
L-am văzut aseară, cap-coadă, fără nici o problemă, deci depinde de conexiune. Felicitări din toată inima. Așa echipaj și-ar dori orice căpitan...;).

In sfarsit, un "feedback" incurajator...:) Multumim. :banana: :banana:
 
si ... in corul acesta de laude , vin si intreb si eu ; cortul trebuia pus pe plaja in fata hotelului ? ... cand cu doi km ( 1 nm) la mord se aflu trei locuri amenajate de campare ? ma scuzati
 
si ... in corul acesta de laude , vin si intreb si eu ; cortul trebuia pus pe plaja in fata hotelului ? ... cand cu doi km ( 1 nm) la mord se aflu trei locuri amenajate de campare ? ma scuzati

Intrebare fireasca. Da, am iesit acolo aproape in linie dreapta de la Capul Midia. S-a inserat, acolo am campat odata cu lasarea intunericului... Am parasit plaja odata cu rasaritul soarelui, fara sa deranjam pe nimeni... Paturile din care am facut gardul le-am asezat la loc exact cum le-am gasit... La 07:00 dimineata doar un criminalist putea sa identifice locul unde a fost amplasat cortul... :)

Barca si echipamentul sunt foarte greu de transportat pe uscat. Daca m-ar fi scos valurile la Cazino, as fi campat pe faleza, cat se poate de sincer.
 
mario vad ca nu stii ce inseamna sa fii liber,au deranjat pe careva?trebuia neaparat sa plateasca birul la smecherii cu chempingurile?asta inseamna ideia de libertate,sa faci ce vrei,cu conditia sa nu deranjezi pe nimeni!nu vezi ca au ingradit totul,nu vezi ca dupa ce ingradesc incep sa vinda totul?nu vezi ca din ce in ce rominii sint tot mai strinsi cu latul de git,probabil ca te-ai obisnuit cu ideia,eu nu!cu multi ani in urma,plantam cortul pe plaje chiar daca granicerii ne vedeau,zimbeau si treceau mai departe,anul urmator cind scapau de armata,veneau si ei cu cortul,si tot asa....ma scuzati.....:)
 

Back
Sus