Epistulae Ex Ponto - 2012 (Letters from the Black Sea - 2012)

DoiNomazi

Seasick & Grumpy
[video=vimeo;50826642]http://vimeo.com/50826642[/video]

This is the story of the first Long Haul Mark II Commando folding kayak that went to Europe for a 12 day journey in the Danube Delta and on the Black Sea. The 149 nautical miles adventure takes the Two Nomads from Murighiol in the Danube Delta to the ancient port of Tomis on the Black Sea. Echoing thoughts of the Roman poet Ovid, who was exiled to the ancient port of Tomis, this 76 minute video diary takes you on a ride aboard their kayak... Enjoy!

Multumesc tuturor celor de pe forum care au contribuit cu un sfat, cu o gluma, cu o vorba buna, sau cu ajutor concret in teren!
 
Ultima editare:
Daca-l vede Christian T., poate i se face dor si vine pe aici. Excelenta realizare tehnica, impresii prea puternice pentru a fi descrise acum. Dupa ce mai iau cateva sedinte de travelotherapie poate imi revin...
 
Daca-l vede Christian T., poate i se face dor si vine pe aici. Excelenta realizare tehnica, impresii prea puternice pentru a fi descrise acum. Dupa ce mai iau cateva sedinte de travelotherapie poate imi revin...

Multumim mult, Vincentiu! Este cam lung, dar cine are rabdare...:)
 
Frumos filmul, mai frumoasa aventura !
Cred ca din poze, filmari si impresii se pot face "n" variante de film diferite . Cu siguranta Nomazii au avut o grea misiune in a alege firul pe care sa mearga in povestirea lor.
Ce ma bucura mult este ca pe ansamblu vremea a fost blanda, permisiva, iar exceptiile (vant puternic, furtuna, ploaie) n-au dat peste cap planurile si nici n-au stricat buna dispozitie a calatorilor. Mai mult au pigmentat frumos tabloul unei calatorii variate : Dunare, lac, delta, mare .
Foarte fain !
 
Acum dupa ce abia am vizionat integral aceasta productie, inca imi mai vibreaza in timpane violoncelul de pe la "Murighiol", chitara electrica cu distors pronuntat, si marsul de fanfara de la final. Ilustratia muzicala ascultata, mi se pare a fi exact ca un amestec de condimente dintr-o specialitate culinara; alese, cantarite si asezate cu cea mai mare atentie...
In general, acest film are o dinamica care il face sa-l clasific (pentru mine), in categoria celor de care nu m-as plictisi daca ar fi sa-l mai revad, din cand in cand.

Multumesc pentru asta, realizatorilor.

(U)P.S. Si in plus, mai este si gratis :p
 
Acum dupa ce abia am vizionat integral aceasta productie, inca imi mai vibreaza in timpane violoncelul de pe la "Murighiol", chitara electrica cu distors pronuntat, si marsul de fanfara de la final. Ilustratia muzicala ascultata, mi se pare a fi exact ca un amestec de condimente dintr-o specialitate culinara; alese, cantarite si asezate cu cea mai mare atentie...
In general, acest film are o dinamica care il face sa-l clasific (pentru mine), in categoria celor de care nu m-as plictisi daca ar fi sa-l mai revad, din cand in cand.

Multumesc pentru asta, realizatorilor.

(U)P.S. Si in plus, mai este si gratis :p

Cu mare placere. Sa vedem cine ghiceste, nu neaparat ce este marsul de la final, dar de ce este la final?...:)
 
Cu mare placere. Sa vedem cine ghiceste, nu neaparat ce este marsul de la final, dar de ce este la final?...:)
Este muzica din filmul "Das Boot" (Germania 1981). Submarinul se intoarce (cu greu, dupa o misiune foarte dificila) la baza din La Rochelle si, pe acest mars, intra intr -un port devastat de bombardamentele aliate.
 
Pelicanul cinefil a lovit acolo unde trebuie .
Dar chiar si pentru cine nu stie detalii despre coloana sonora, marsul puncteaza finalul trimfal al expeditiei. Mie mi s-a parut foarte potrivit pe ultimele minute ale filmului, aducand si o nota nostima .
 
Este muzica din filmul "Das Boot" (Germania 1981). Submarinul se intoarce (cu greu, dupa o misiune foarte dificila) la baza din La Rochelle si, pe acest mars, intra intr -un port devastat de bombardamentele aliate.

Submarinul se intoarce intr-un port intact care urmeaza a fi bombardat... una din ironiile filmului Das Boot este ca distrugerea submarinului si moartea multora din echipaj nu se produc in misiune, pe mare, ci la cheu.
 
Pelicanul cinefil a lovit acolo unde trebuie .
Dar chiar si pentru cine nu stie detalii despre coloana sonora, marsul puncteaza finalul trimfal al expeditiei. Mie mi s-a parut foarte potrivit pe ultimele minute ale filmului, aducand si o nota nostima .

Desi nu are nici o legatura directa cu filmul Das Boot, mi-a placut alunecarea caiacului de-a lungul cheului exact pe marsul ala..:) Si apoi porecla caiacului nostru este U-Boat... :)
 
Submarinul se intoarce intr-un port intact care urmeaza a fi bombardat ... una din ironiile filmului Das Boot este ca distrugerea submarinului si moartea multora din echipaj nu se produc in misiune, pe mare, ci la cheu.
Ma rog, asa o fi, probabil trebuie sa revad filmul. Personal as fi preferat "It's a Long Way to Tipperary", pe care il pune comandantul submarinului la difuzoare atunci cind pleaca in misiune.
 
Ma rog, asa o fi, probabil trebuie sa revad filmul. Personal as fi preferat "It's a Long Way to Tipperary", pe care il pune comandantul submarinului la difuzoare atunci cind pleaca in misiune.

Strict istoric vorbind, se canta marsul si la plecare si la venire, Tipperary a fost contributia regizorului... Oricum, adevarul istoric este irelevant in contextul sosirii caiacului nostru in Portul Tomis...:)
 
Rugaminte: pune-l pe transfer.ro si da-mi un link aici. Cand ai si daca ai timp.Oricum, merci mult.
 

Back
Sus