sfaturi Barca pt. pescuit pe Lac și Dunăre

Salutare!

M-am hotărât să-mi iau o barcă și vroiam câteva sfaturi. Barca îmi trebuie pentru pescuit pe lac și Dunăre. Prefer să nu am nevoie de înmatriculare barcă sau permis de conducere și de aceia m-am gândit ca :

- să aleg o barcă pneumatică;
- de 4 persoane;
- un motor până în 4-4,5 CP;
- mă gândeam la una nouă....... max. 2.500 RON;


Ce tip de barcă îmi recomandați?

Ce motor ?

Vă mulțumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi răspunde și mai aless pentru sinceritate!
 
Nu o zic ca recomandare dar îți zic ce am eu. Am un kaboat 430 si un Suzuki df 2.5 cp. In 23 plec la Dunăre si o iau cu mine. Pana atunci nu pot spune nimic concret de ea sau de motor.
Din păcate totul sare de 2500 de lei
 
Tot gonflabila am si eu, de 3 m (kingfisher) si motor de 5 cp (mercury). Merge binisor pe Dunare, dar stau si ma uit acum la facturi cam 7800 Ron (in 2010). E drept ca preturile au coborat la barci, iar acum oferta este mult mai diversificata, dar pentru suma de 2500 i-ti recomand sa te gandesti serios la second hand.
 
Tot gonflabila am si eu, de 3 m (kingfisher) si motor de 5 cp (mercury). Merge binisor pe Dunare, dar stau si ma uit acum la facturi cam 7800 Ron (in 2010). E drept ca preturile au coborat la barci, iar acum oferta este mult mai diversificata, dar pentru suma de 2500 i-ti recomand sa te gandesti serios la second hand.

Ma refeream la barca 2500 RON.

Pentru motorul tau de 5 CP ( mercury ) iti trebuie permis? Cat te-a costat motorul ? De unde l-ai luat?
 
@bog - nu e necesar permisul pentru motorul de 5 HP de la Mercury, pe "placuta" (este de fapt o eticheta) de identificare a motorului este scris exact 3,68 Kw, maximum permis de lege pentru a fi condus fara permis.
Pentru restul vezi PM.
 
Paiiii, vezi PM. American Nautics, dealer Mercury, are trecut exact pe placuta motor maximum permis de lege pentru a pilota motorul fara permis.
Cu stima,
mdascalu
 
Cred ca gasesti si cu fund de aluminiu de 3.30m la pretul asta. Noi noute, nu SH



Te referi la cele tip RIB ? Nu sunt mult mai scumpe? eu chiar ma uitam la una cu chila gonflabila care costa 3000 RON la aceiasi firma. Ce parere ai de marca Kolibri?

Ce barca îmi recomanzi?
 
Salutare!

M-am hotărât să-mi iau o barcă și vroiam câteva sfaturi. Barca îmi trebuie pentru pescuit pe lac și Dunăre. Prefer să nu am nevoie de înmatriculare barcă sau permis de conducere și de aceia m-am gândit ca :

- să aleg o barcă pneumatică;
- de 4 persoane;
- un motor până în 4-4,5 CP;
- mă gândeam la una nouă....... max. 2.500 RON;


Ce tip de barcă îmi recomandați?

Ce motor ?

Vă mulțumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi răspunde și mai aless pentru sinceritate!

Alte sfaturi ?
 
kolibri k poti negocia un pic.
spun asta pt ca o barca noua sau aproape noua nu e ca un sh rablagit,si pe apa nu te joci cu viata.
spor la achizitie.
 
Salut bog,

Daca te intereseaza barci pneumatice, eu aduc din Germania barci JET LINE SEA CAT cu chila podina din aluminiu de marimi (3.20, 3.30, 3.60, 3.80). Acum in stoc mai am doar 3.30 cu 2400 RON (suporta motor de 15 cp iar pachetul cu barca cantareste 64 kg). Barcile sunt noi noute.

Aici ai un link de la magazinul mama din Germania, ca sa-ti faci o idee :

Gartenmbel, Markise, Outdoor Spa, Abdeckplanen, Haus und Garten - fishing boat, pvc, boat, Sea Cat 330 2062

Eu am una de 3.60 cu un motor de 15 cai pe care o poti vedea in urmatorul link:

Barca Jet Line 360 cu motor Johnson 15HP pe Lacul Morii - YouTube

Si alte 2 linkuri de la clienti care au cumparat modele de 3.60

njivice - 2012 adria rally a - YouTube (e barca cu stegulete)

Barca Gonflabila Jet-Line See Cat 360 cu motor jonshon 8 cp - YouTube

Daca esti interesat, numarul meu de telefon este 0724853347
 
Salut bog,

Daca te intereseaza barci pneumatice, eu aduc din Germania barci JET LINE SEA CAT cu chila podina din aluminiu de marimi (3.20, 3.30, 3.60, 3.80). Acum in stoc mai am doar 3.30 cu 2400 RON (suporta motor de 15 cp iar pachetul cu barca cantareste 64 kg). Barcile sunt noi noute.

Aici ai un link de la magazinul mama din Germania, ca sa-ti faci o idee :

Gartenmbel, Markise, Outdoor Spa, Abdeckplanen, Haus und Garten - fishing boat, pvc, boat, Sea Cat 330 2062

Eu am una de 3.60 cu un motor de 15 cai pe care o poti vedea in urmatorul link:

Barca Jet Line 360 cu motor Johnson 15HP pe Lacul Morii - YouTube

Si alte 2 linkuri de la clienti care au cumparat modele de 3.60

njivice - 2012 adria rally a - YouTube (e barca cu stegulete)

Barca Gonflabila Jet-Line See Cat 360 cu motor jonshon 8 cp - YouTube

Daca esti interesat, numarul meu de telefon este 0724853347


Mulțumesc de ofertă! Deocamdată aștept păreri de la cei care au deja bărci , mai caut și eu pe net și prin magazine .......apoi văd ce hotărăsc.
 
Am si eu un Jet-Line Sea Cat de 3.80m. Am iesit de cateva ori pe Dunare cu ea si pana acum sunt foarte multumit de ea.
Diseara cand ajung acasa, o sa pun si eu un filmulet cu barca mea, cu motor Veterok de 12CP. :D
 
Jet-Line Sea Cat 380 - Veterok 12 (1977)

Spuneam mai sus ca pun un filmulet cu barca mea pe Dunare.

Iata-l:

Si poze cu barca si motorul:
P1210265.jpgP1200015.JPGP1200020.JPG
 
E una dintre cele mai bune oferte primite pana acum, inteleg ca e vanduta la categoria SH, fara garantie. Mai am o varianta la un magazin in Tuccea sa vad ce oferta imi fac. Oricum te anunt. Poate intre timp primesti si vreuna de 3,2.
 

Back
Sus