pareri si idei

salutare oameni buni !

Cum s-ar putea netezi placi de osb ?

Ma intereseaza aceasta metoda deoarece as vrea sa fac matrita la barca din osb (e mai ieftin),pe care ,sa pun o folie (cum sunt cele alimentare)si sa torn in straturi succesive rasina si fibra(barca in sine).

Orice parere conteaza!Multumesc!
 
Parerea mea este sa faci matrita din OSB si sa o imbraci in fibra de sticla + rasina, pe care sa o slefuiesti cu smirgel.

Matrita din OSB intarita cu fibra de sticla si rasina va fi mult mai rezistenta in timp. (din cate stiu exita un fel de "gel" pe care il dai pe matrita cu pensula, dupa care poti pune fibra si rasina, astfel incat "pozitivul" sa nu se lipeasca de matrita.)

Cine lucreaza cu fibra, iti poate spune cu exactitate despre ce este vorba.
 
poti face matrita din PAL ce se pune in spatele mobilei ,cel ce are o fata lucioasa, se poate da cu un strat subtire ,sau 2 ,de parafina (de obicei cu pistolul) penrtu cazul in care aplici prima data gelcoatul sau topcoatul cu pistolul, si mai exista la Policolor ,demulant , o substanta tip gel ce se da cu pensula sau pistolul pe matrita 1sau mai multe straturi dupa, uscare se poate aplica cu pensula un strat de rasina si incepi si lucrezi , demulantul dupa uscare se desprinde precum foilia de nailon!
parerea mea ...osb ul prins intre straturi de fibra ... ce face dupa cativa ani dupa ce putrezeste ? ramane un gol !
 
Multumesc pentru sugestiile dvs. Din osb o sa fac doar matrita dupa care se indeparteaza(nu ma intereseaza sa o recuperez).Cumva parafina aia este lichida ?sau ca pallux care se da peste parchetul din lemn masiv?
Nu am idee de unde as putea gasi un placaj cu cel putin una din fete sa fie lucioasa(ala de la holver din fag este 100 ron placa )si de aceea vroiam sa lucrez cu osb (50 ron).

Ramane sa trag niste concluzii..............
 
gasesti pe la magazinele mari , sau atelierele de mobila , da o catare pe net,parafina o ceri ca atare de la chimice , dar e cam depasita cred , practic e o ceara mai subtire n densitate , cu demulatorul o sa fii surprins placut cand o sa tragi de matrita fara sa se rupa ,
atentie ! nu tii barca n matrita pana la final !
 

Back
Sus