2012-2013 Vendee Globe

Nu am probleme cu legătura (cablu coaxial) , cred că greșeala mea a fost că am lăsat înscrierea pe ultima zi, deși puteam să o fac încă de la deschiderea topicului.
 
Tot încerc, dar degeaba, la ”Choose your metri” când apăs butonul ”Next” nu vrea și pace.
 
@lipan eu am dat clic pe barca Hugo Boss si a mers, internetul meu e la pamant e un 3G la limita de acoperire, bafta
 
Am urcat pe 92 (de mii). Iavaş, iavaş vine băiatul.... chiar dacă nu are credite pentru Auto, TWA sau set profesional de pânze. Merg cu ce a dat mama natură, luptă cinstită până la capăt, nu denaturată de intervenţia şi mecanismele sociale. Pe cine citez?:D:D:D
 

Atașamente

  • Fraga 5 - vendee globe.JPG
    Fraga 5 - vendee globe.JPG
    49 KB · Vizualizări: 17
Ultima editare:
Am reușit. :banana::banana::banana:
Greșeala era la alegerea bărcii. Este una la care nu se cere nimic și pe aia am ales-o ca să-mi păstrez punctele pentru altceva (auto de ex.).
Cum am ales o altă barcă (X250) a mers fără probleme.
Barca noastră (adică a mea și fiului meu), chiar dacă întrecerea este solitară, este Obicei 9.
 
Am urcat pe 92 (de mii). Iavaş, iavaş vine băiatul.... chiar dacă nu are credite pentru Auto, TWA sau set profesional de pânze. Merg cu ce a dat mama natură, luptă cinstită până la capăt, nu denaturată de intervenţia şi mecanismele sociale. Pe cine citez?:D:D:D


Uraganu' Sandy... prapad mare... ramas fara vele, ramas si fara de timona... ce sa faca omu'? din toata saracia a scos si el acolo un pol din buzunar sa-si cumpere cele de trebuinta, deh...odata la 4 ani e Vendee Globe;

:)
 
Prima retragere

Safran forced to retire after keel damage

Sunday 11 November 2012, 08h33

Marc Guillemot has been forced to retire from the Vendee Globe after keel breaks off during first evening of the race


At 1745 hrs CET (1645 hrs GMT) on Saturday 10th November, Marc Guillemot called his shore team to inform them that he had hit something and that there had been a loud noise, after which the boat suddenly heeled over. After making the boat safe, the skipper of Safran decided to head back to Les Sables d’Olonne in order to inspect the damage.

Marc Guillemot arrived in the port of Les Sables this morning (Sunday) at 0300hrs local time. His shore team immediately examined the boat and saw that the keel had broken off under the waterline.

As they do not have a spare keel, Safran is unable to set off again in the race.

On Monday morning, 13th November, the monohull will be towed to La Trinité-sur-Mer, where she will be taken out of the water.

Metallurgical tests will be carried out on the keel head in order to determine the causes of the damage.

The Safran group has been alongside Marc Guillemot for 7 years and fully supports him at this difficult time.

A press briefing with Marc Guillemot is due to take place at the esapce Galilée in front of the Vendée Globe media centre in Les Sables d’Olonne at 1100hrs (local time) on Sunday 11th November.


Safran official statement
 
Ce inseamna un marinar adevarat: ati luat drum de larg, pe cand eu fac doar cabotaj.
 

Atașamente

  • Fraga 5 - cabotaj.JPG
    Fraga 5 - cabotaj.JPG
    66.6 KB · Vizualizări: 23
astia cu "virtual race"sunt banditi daca vrei imbunatatiri trebuie sa cumperi credite cu bani adevarati, s-o creada ei , raman sarac si curat, incerc sa tin un drum general intre 200*-210* sa ies la Est de Tenerife si Cabo Verde, bafta la toata lumea, pos 60449
 
Mă gândeam să mai intru cu o barcă și să ”cotesc” stânga prin Gibraltar însă nu știu dacă reușesc să trec prin Canalul Suez că este cam îngustă zona, să mai tai un pic.:rock::rock:
Spre deosebire de Volvo Ocean Race, grafica aici este mult mai slabă.
În Volvo erau mulți care o luau aiurea, care pe unde vroia. O dată am tăiat-o (în etapa a doua cursa pleca de la Capetown, se continua pe lângă coasta de vest a Indiei și ajungea în Dubai, iar eu am mers printre Africa și Madagascar) dar degeabă că tot nu am ajuns primul :(:(. Unii au ajuns și prin Marea Neagră, în etapa a treia, când cursa pleca din Dubai spre peninsula Indochinei.
 
Ultima editare:
astia cu "virtual race"sunt banditi daca vrei imbunatatiri trebuie sa cumperi credite cu bani adevarati, s-o creada ei , raman sarac si curat, incerc sa tin un drum general intre 200*-210* sa ies la Est de Tenerife si Cabo Verde, bafta la toata lumea, pos 60449


Am presimtirea ca acela care va pune mana pe ceas, inainte de start s-a pregatit corespunzator din toate punctele de vedere... frigideru' plin, lada frigorifica la fel, un bacs, doua, de tigari, vreo 90 de kile de cafea naturala, conectie la internet (cablu dublu-axial), si vreun program de rutare, ceva.
Cred ca face de cart cat cuprinde in fata monitorului; posibil ca in cazul in care se intample sa motzaie mai mult de 15-20 minute, sa-i sune si vreo alarma, doua, pe acolo.
 
Mă gândeam să mai intru cu o barcă și să ”cotesc” stânga prin Gibraltar însă nu știu dacă reușesc să trec prin Canalul Suez că este cam îngustă zona, să mai tai un pic.:rock::rock:
Spre deosebire de Volvo Ocean Race, grafica aici este mult mai slabă.
În Volvo erau mulți care o luau aiurea, care pe unde vroia. O dată am tăiat-o (în etapa a doua cursa pleca de la Capetown, se continua pe lângă coasta de vest a Indiei și ajungea în Dubai, iar eu am mers printre Africa și Madagascar) dar degeabă că tot nu am ajuns primul :(:(. Unii au ajuns și prin Marea Neagră, în etapa a treia, când cursa pleca din Dubai spre peninsula Indochinei.

Buna ideea! mi-am notat-o.

Vorba aceea: "Desperate times call for desperate measures".
 
astia sunt gata sa-ti ceara taxa de Suez si taxa de protectie pt piratii somalezi,
e posibil sa fie si nebuni care sa stea continuu in priza si cu cardul pe masa,
bafta la toata lumea pos 50127
 

Back
Sus