Planuri de circumnavigare

E interesant topicul. Si vin si eu eu cu o parere. Am visat si eu cindva la asa ceva. Mai ales ca am inconjurat lumea . dar pe un "yacht ceva mai mare" cum ma intreba frate-meu de ce reprezinta un cargou de 4800 TDW. Inainte de toate si mai ales dupa toate povestile care le auzim, sau le-am citit de la Slocum incoace, ar trebui sa ne gindim cita tarie psihica avem pentru o incercare de felul asta. Am facut din Panama pina in Fiji 30 de zile, cu "Gulcutacul" si impreuna cu alti 20 de "clopotari". Munca ne mai tinea in viata, am schimbat 6 supape la un motor cu 5. Sa vezi 30 de zile doar albastru de jur imprejur si sa mai fii si singur, nici macar o pasare, ei, e oricum ceva mai interesant decit sa fii 30 de zile inchis la izolare ca Papillon (a stat si mai mult saracul). Cum o fi oare singur, la doar un metru deasupra apei, la eche, pe o mare montata, nu furtuna, noaptea cu cer acoperit? banuiesc ca-ti bagi degetele in ochi. Dar sa mai fie si furtuma cu creste de val sparte si imprastiate de vint. Pe 4800 cind ieseam din cart mai prindeam un joc de table la pupa cu vreun coleg. Pe hula dispre pupa ai efectiv impresia ca vine valul peste tine.
Citeste-l pe Bombigher cu a lui "Comment construir et armer un yacht de grand vagabondage oceanique" sa-ti faci o idee cam ce fel de barca iti trebuie. Nu trebuie neaparat o goeleta Shpountz (e vreo 200 000 de parai una, cel putin), dar e vorba de comfort. Si-ti mai zic una de la un tip care traversa Atlaticul sa livreze barci la clienti. Una este sa stai cocotat pe un flotor de catamaran timp de 20 de zile, dormind pe furate cind e vorba de o cursa sportiva, alta e sa traiesti pe o barca citiva ani, cu tot balansul de rigoare, si navigind si stind in port. Navigind cu o inclinare de 15 grd inchipuiesteti ca trebuie sa gatesti, sa te duci la buda, sa dormi. Sa dormi e foarte important. Adica sa poti sa dormi. Si eu zic ca trebuie sa inveti si un pic de navigatie. GPS-ul sta intr-o baterie. Iti trebuie un sextant, si un compas bineinteles.
O meserie care ai putea sa o faci ca hoinar de aiurea e scafandreria. Or fi avind destui nevoie de o reparatie sub linia de plutire, si un scafandru indeminatec nu se gaseste oriunde si ieftin. Eram pe un vrachier ceva mai mare, cu o gaura in dublu fund, la Port of Spain, in '96. Doi scafndrii lucrind doar vreo doua ore pe zi cind se schimba directia curentului, au reusit sa puna o caplama, intr-o saptamina. Unul era militar din Trinidad, altul era hoinar din Africa de Sud, aflat intr-o pauza in Trinidad Tobago.
Nebuni care sa inconjoare lumea sint de toate virstele. Intr-o revista frantuzeasca, Voiles et Voilers mi se pare, am vazut unul care a plecat in jurul lumii cu nevasta si copli de 3 ani, pe o barca de 6m, un Etap, cu derivor lestat ce-i drept, dar inauntru cabina deschisa. Oricum cabine separate intr-un 6m e cam mult si claustrofobic. Nu erau piratii din Somalia prea activi atunci (acu' mai bine de trei ani), caci omul s-a intors prin Suez, dupa vreo doi ani si mai bine.
Fa-ti damblaua, daca te crezi in stare dupa atitea sfaturi si "incurajari", dar fa-o repede, ca ajungi ca mine citind forumul barcagiilor si oftind.
Vint din pupa!
 

Back
Sus