De pe internet adunate, la barcaholici date

Parca Venturi se numeste efectul. Cand lucram ca pompier aveam un dispozitiv ce se numea ejector de ape mici. Functiona pe acelasi principiu.
Ar fi interesant de stiut daca functioneaza sub efectul curentului apei produs de elice sau asa cum ai spus prin curentul produs de deplasarea barcii.
Ideea este interesanta prin simplitate si prin faptul ca nu se dezamorseaza cand termina de tras apa si, nu in ultimul rand, nu presupune consum energetic, indiferent de ce fel, electric, vanjos sau de alta natura.
 
Efectul Venturi

Parca Venturi se numeste efectul. Cand lucram ca pompier aveam un dispozitiv ce se numea ejector de ape mici. Functiona pe acelasi principiu.
Ar fi interesant de stiut daca functioneaza sub efectul curentului apei produs de elice sau asa cum ai spus prin curentul produs de deplasarea barcii.
Ideea este interesanta prin simplitate si prin faptul ca nu se dezamorseaza cand termina de tras apa si, nu in ultimul rand, nu presupune consum energetic, indiferent de ce fel, electric, vanjos sau de alta natura.


Din ce se vede, daca in barca este apa deajuns si putin inclinata spre pupa, trage si sub efectul apei produs de elice; oricum, in acest caz, mai la indemana ar fi un foras, ceva.
Am intalnit ceva asemanator cu ani in urma pe un remorcher/impingator; apa din tancurile de ballast din prova si pupa la fel si apa de santina din magaziile prova si pupa era trasa cu sistemul de santina (tubulatura de santina si pompa de incendiu) folosind acelasi principiu: efectul venturi.
 

"it is belived the boat have been released from the mooring .... and drifted along the shore"

Pe scurt - legat la cheu anapoda, de incompetenti, cu consecintele de rigoare.
Arata bine la stiri dar este numai confirmarea teoriilor darwiniste , aplicate la barcagii:
-Oricine poate avea o zi proasta, dar incapabilii o patesc mai des.


Asa in treacat fie spus - sau raspuns la intrebarea reporterei -Nu, nu era nimeni la bord...
Pai cred ca s-au inghesuit cu toti la carciuma, iar taxa scolara a fost cam scumpa.
 
Ultima editare:
Nu chiar - barca a fost legata de mooring si au si intrebat daca poate sa tina catamaranul ok. Cei din port au zis ca e facuta sa tina barci comerciale (sau cel putin mai mari) si au zis ca e ok. Mooring-ul s-a desfacut/rupt din cate am inteles - nu catamaranul.

Si oamenii tocmai trecusera Pacificul ... cred si eu ca s-au repezit spre carciuma :) .
 
jPyOquj.jpg

si album: Photo Album - Imgur
 

Back
Sus