caiac skin on frame

Salut,

Este prima postare pe forum. Dupa ce am dat la vasle cativa ani la barci gonflabile, inspirat si de povestile de pe forum, m-am hotarat sa fac un caiac.
Coastele sun din placaj de fag de exterior, baghetele din lemn de brad taiate la circular dintr-un dulap, imbinarile facute cu adeziv D4 de la Bison, imbracat cu folie de iaz de 0,5 mm lipita cu adeziv pentru folie PVC de la Hornbach la cutie de 0,75l.

Dupa o saptamana de munca a iesit cam asa:
 

Atașamente

  • DSCN1944r.jpg
    DSCN1944r.jpg
    335 KB · Vizualizări: 180
  • DSCN1986r.jpg
    DSCN1986r.jpg
    316.1 KB · Vizualizări: 188
  • DSCN2006r.jpg
    DSCN2006r.jpg
    326.8 KB · Vizualizări: 170
  • DSCN2008r.jpg
    DSCN2008r.jpg
    339.2 KB · Vizualizări: 156
  • DSCN2050.JPG
    DSCN2050.JPG
    279.6 KB · Vizualizări: 166
  • DSCN2060.jpg
    DSCN2060.jpg
    267.5 KB · Vizualizări: 162
  • DSCN2121.JPG
    DSCN2121.JPG
    222.4 KB · Vizualizări: 163
Felicitari Gherasim, a iesit fain, seamana cu Sea Bee al lui Yost :)
Poate ne poti da ceva detalii despre greutate, la ce cost ai ajuns cu materialele?
Pe ce lac ai facut pozele?
 
Gherasime, eşti cumva cârmaciul de pe Speranţa? Sau de unde experienţa asta, de-ai scos într-o săptămână aşa o bărcuţă frumoasă? Apoi (apoi=o apă mai mare) lacul ăla cu brazi de-a roata pare un lac de altitudine (poate chiar din Ardeal). Presimt nişte poveşti frumoase!
 
Primeste pe aceasta cale, toata admiratia mea !
...Poate ne spui si noua cate va cuvinte despre proiect sau planuri, daca sunt procurate de undeva sau pur si simplu e conceptia dumitale 100 %.
Ce grosime are placajul, din care ai confectionat coastele ?

Ave'nTure !
(U)P.S. Cu ce nume ai sa botezi acest caiac ?
 
Salut,

Multumesc pentru aprecieri.

Nu sunt carmaciul de pe Speranta desi mi-ar fi placut :)
Sunt doar vaslasul de pe Inuit, asa l-am botezat.

Planurile sunt luate de pe yostwerk.com
Asa cum si-a dat seama Klimm, e modelul Sea Bee 13 al lui Tom Yost.
Nu l-am cantarit, dar apreciz ca are cam 20 kg, iar materialele au costat in jur de 500 lei.
Coastele sunt din placaj de fag de 12 mm grosime, luat la oferta de la Holver, cam la 120 lei placa de 1,20/1,50
Constructia caiacului a fost mai simpla decat parea initial. (cu ajutor din partea familiei, mai ales la intins pielea)
Va recomand mai ales lipiciul pentru PVC, cu care se lucreaza repede si usor.

Lacul e intr-adevar de altitudine, e Sf. Ana din Harghita.
Mic, dar foarte frumos si curat.

Acuma lacuri sa gasesc ca barca am ;-)
 
feliicitari..chiar azi ma uitam pe youtube la un nene asta de aci :Greenland kayak (skin-on-frame) - YouTube... si ma gandeam cu sa fac ca mi-ar place si mie unul.. dar nu inteleg ce material se foloseste pentru inlocuit pielea.. cel din video parca foloseste panza pe care o da cu ceva ..sa fie epoxy?
intreb si eu mai marii kaiacelor..poate ma lumineaza cineva.
 
feliicitari..chiar azi ma uitam pe youtube la un nene asta de aci :Greenland kayak (skin-on-frame) - YouTube... si ma gandeam cu sa fac ca mi-ar place si mie unul.. dar nu inteleg ce material se foloseste pentru inlocuit pielea.. cel din video parca foloseste panza pe care o da cu ceva ..sa fie epoxy?
intreb si eu mai marii kaiacelor..poate ma lumineaza cineva.

Intreaba-l pe Vio. Prietena lui are un caiac asemanator, invelit asemanator.
 
@sspoll
Nylon6.6 ballistic, crud pe cat posibil, respectiv inainte de a trece prin tratamentele termice. in procesul de constructie, prin incalzire se muleaza pe schelet.
In functie de locul unde vei folosi caiacul,respectiv si in functie de ce greutate maxima vrei sa atingi, poate fi mai subtire sau mai gros. Poti incepe de la 150gr/m2 si poti ajunge ca mine, la 800-900 gr/m2
Acoperirea se face cu un Poliuretan preferabil monocomponent, cele bicomponente sunt de regula mai rigide
Felix(aici pe forum) a facut unul din Cordura 500(350g/m2 daca-mi amintesc bine) si l-a dat cu poliuretan de constructii, luat din Bucuresti.
Daca vrei sa te informezi pe afara, da un search cu "skin" sau "what skin" si gasesti o multime de topicuri pe Kayak Building Forum - Message Index, sectiunea buiding forum. Mai gasesti de asemenea infos despre skin-on-frame pe qajaqusa.org. Retetele de afara nu sunt toate aplicabile la noi, materialele difera.

Poate ar fi cel mai bine sa deschizi un topic cu ce vrei sa construiesti si eventual cei ce au construit deja, pot sa-ti dea reteta lor
 
merci mult de informatii.. am v sa deschid un nou topic ..dar inca sunt in stadiul de nehotarare.. si duc si lipsa de spatiu.. dar speranta moare ultima.
 
Ma pregatesc sa construiesc si eu un design al lui Tom Yost, anume Sea Cruiser. Neavand nici o legatura cu lumea constructiilor pana acum si cu atat mai putin cu constructia de ambarcatiuni ma lovesc de tot felul de probleme. Una dintre ele este urmatoarea: ce lungime tb. sa aiba stinghiile din care se fac copastiile si filele de gurna avand in vedere ca lungimea tb sa fie 5.33 metri avand in vedere curbele formei caiacului. Banuiesc ca trebuie sa fie mai lungi de 5,33 metri (numai in cazul stinghiei pentru copastie). Cum pot calcula lungimea lor inainte de afi atasate de sectiunile transversale?
 
Ma pregatesc sa construiesc si eu un design al lui Tom Yost, anume Sea Cruiser. Neavand nici o legatura cu lumea constructiilor pana acum si cu atat mai putin cu constructia de ambarcatiuni ma lovesc de tot felul de probleme. Una dintre ele este urmatoarea: ce lungime tb. sa aiba stinghiile din care se fac copastiile si filele de gurna avand in vedere ca lungimea tb sa fie 5.33 metri avand in vedere curbele formei caiacului. Banuiesc ca trebuie sa fie mai lungi de 5,33 metri (numai in cazul stinghiei pentru copastie). Cum pot calcula lungimea lor inainte de afi atasate de sectiunile transversale?

O metoda bunicica ar fi sa desenezi forma cu creta pe asfalt si sa intinzi o sfoara pe urma de creta. Similar poti sa desenezi la scara pe hartie.
 
Contactul a fost stabilit pentru un curs de padelat si am vazut si caiacul in fotografii. Cu siguranta voi cere un sfat. Raspunsul la intrebarea mea este dat chiar de Tom Yost: "The length (of the stringers) is determined by the overall length of the design, the flex pattern of the stringers, and a shape/ slope of the stems that "looks right" to the builder."
 
Ultima editare:
Raspunsul lui Yost e un pic vag. Ceva mai aplicat de la un constructor japonez cu 12 caiace construite: "de trei ori inaltimea caiacistului!" si asta pentru ca un caiac se face la masura. Iar pentru stilul traditional groenlandez de constructie latimea copastiei este 2 cm, iar inaltimea de 8 cm.
 

Back
Sus