Pierdut peridoc, dau 24 cutii Haineken celui care-mi spune unde este

Salutare tuturor,
Intr-un pustiu de bine, am imprumutat peridocul, meu, unui prieten sa-si duca o barca de la Constanta la Tulcea.
Amicul si-a lansat barca si a plecat la Sulina unde are o pensiune, lasind peridocul in curtea de unde a lansat barca. (cel putin asta este varianta lui)
Eu stiind ca este la el nu mi-am facut ginduri. Asa ca dupa 3 ani cind am intrebat de peridoc, amicul a inceput sa dea din colt in colt, intr-un final recunoscindu-si vina ca l-a pierdut. Binenteles ca nu vrea sa mi-l plateasca dar eu am ramas si "cu tinicheaua de coada" pentru ca era inmatriculat si in continuare platesc impozit.
Cartea de identitate, talonul si numarul de inmatriculare sunt la mine. Politia mi-l radiaza dar la fisc trebuie sa fac dovada ca l-am predat la REMAT si n-am cum.
Asa ca ofer recompensa de mai sus (din titlu) pentru informatia corecta.
Peridocul (home made confectionat in 1994) arata astfel:
5.5m lungime, sasiu din teava patrata, culoare albastru inchis, axa de Dacia, stopuri de RABA (inguste), cuplaj KNOT, vinci de tragere adaptat dintr-un cric de ridicat roata de rezerva la RABA, role facute din teava cu rulmenti si imbracate in furtun de cauciuc, rola ghidare chila la spatele peridocului din teava, rola de ghidare a chilei in fata dintr-o roata de cauciuc, nu are numarul de inmatriculare (sau daca l-o avea nu este al lui).
Multumesc si sper la vesti de la voi.
 
Salutare tuturor,
Intr-un pustiu de bine, am imprumutat peridocul, meu, unui prieten sa-si duca o barca de la Constanta la Tulcea.
Amicul si-a lansat barca si a plecat la Sulina unde are o pensiune, lasind peridocul in curtea de unde a lansat barca. (cel putin asta este varianta lui)
Eu stiind ca este la el nu mi-am facut ginduri. Asa ca dupa 3 ani cind am intrebat de peridoc, amicul a inceput sa dea din colt in colt, intr-un final recunoscindu-si vina ca l-a pierdut. Binenteles ca nu vrea sa mi-l plateasca dar eu am ramas si "cu tinicheaua de coada" pentru ca era inmatriculat si in continuare platesc impozit.
Cartea de identitate, talonul si numarul de inmatriculare sunt la mine. Politia mi-l radiaza dar la fisc trebuie sa fac dovada ca l-am predat la REMAT si n-am cum.
Asa ca ofer recompensa de mai sus (din titlu) pentru informatia corecta.
Peridocul (home made confectionat in 1994) arata astfel:
5.5m lungime, sasiu din teava patrata, culoare albastru inchis, axa de Dacia, stopuri de RABA (inguste), cuplaj KNOT, vinci de tragere adaptat dintr-un cric de ridicat roata de rezerva la RABA, role facute din teava cu rulmenti si imbracate in furtun de cauciuc, rola ghidare chila la spatele peridocului din teava, rola de ghidare a chilei in fata dintr-o roata de cauciuc, nu are numarul de inmatriculare (sau daca l-o avea nu este al lui).
Multumesc si sper la vesti de la voi.

Ar fi trebuit sa il declari furat .
Nu e nici o garantie ca ti-l gaseste politia :), dar e un pas . In baza declaratiei tale inregistrate la politie, s-ar fi putut face si radierea daca in intervalul asta nu aveai nici un raspuns. E un nonsens sa fii platitorul unui impozit atat timp cat nu esti in proprietatea bunului respectiv.

E foarte bine ca ai scris despre problema asta. Desigur exista o doza mare de scepticism, ca ar putea sa recunoasca cineva peridocul dupa ... probabil seria poansonata . Persoana care l-a luat a facut probabil tot posibilul sa stearga urmele sau sa modifice partile aparente, usor detectabile . Tot declaratia la politie e solutia cea mai buna , e varianta oficiala.
 
pacat sa se radieze!
mai bine ''recarosare''
sunt amatori si pe aici.

Si asta e o idee foarte buna ! Important e sa se rezolve si cu poansonarea pe sasiu, a seriei din cartea de identitate.

Privind din unghiul asta ii e mai simplu hotului sa stearga poansonul si sa declare ca e facut de el, peridocul furat . RAR, poanson nou si gata.
Decat sa "recarosezi" un peridoc dupa niste acte care nu sunt ale lui .
 
:cool:daca vrei sa scapi de el de la fisc ..te duci tu la ,, EI " si le dai o DECLARATIE PE PROPIE RASPUNDERE , din care sa reiasa (asa cum te invata ei sa scrii) ca nu mai detii scula !:p
e valabil ,dar nu au nici un interes sa te invete ce sa faci , ca vorba aia...mai dai si tu un ban !!:ahoy:
dar asta o sa fie eqivalent cu radierea siii... IEI MAI MULT PE ACTE !!!!!:eek:,
ti am trimis privat!
 

Back
Sus