Oferta,rasina epoxi,tesatura fibra de sticla si larice

Buna
Am crezut de cuviinta sa deschidem si acest thread sa nu stea gol ca nu-i sta bine:)
Am gasit la o firma din germania o oferta de rasina epoxi si fibra de sticla la urmatoarele preturi:

Rasina la butoi de 200kg-9€/kg
Intaritor la butoi 110kg(ajunge pentru 200kg rasina)-11€/kg (timp intarire 100-120minute)

Tesatura fibra de sticla 280g/mp-6,70€/mp consum de rasina 280-420g/mp
grosimea laminatului 0,3mm


Tersatura fibra de sticla 390g/mp-8,10€/mp consum de rasina 400-600g/mp
grosimea laminatului 0,4mm

Larice siberian 700€/mc-taiat la dim:50x20x2000 deci numai bun de strip-plank

La astea ar mai veni adaugat transportul care-l fac eu cu adusul din germania pana in romania aproximativ 450€ care ar mai veni adaugat la rasina sau larice sau la amandoua in functie de ce se comanda.
Daca aveti interes putem stabili o modaliate de colaborare in interes reciproc.
Stima
Levy
 
Alternativa Polydis?

Am avut in dimineata asta o discutie telefonica cu un domn de la Policolor, foarte amabil. Am obtinut cateva informatii pe care sper sa le gasiti utile:
Desi nu recomanda Ropoxid-ul pentru fibra de sticla (umectarea fibrei este foarte dificila), s-ar putea folosi pentru lipituri, chituiri, protectie suprafete, urmatoarele tipuri de rasina:
1. Ropoxid 501 - ambalat in butoaie de 22 kg , la pretul de 6.46 EUR/kg - fara TVA (raport de intarire: 100 g rasina + 28..35 g intaritor)
2. Ropoxid P401 - ambalat in butoaie de 20 kg, la pretul de 6.01 EUR/kg - fara TVA(raport de intarire: 100 g rasina + 22.4..28 g intaritor)
3. Ropoxid R510 - ambalat in butoaie de 20 kg, la pretul de 8.44 EUR/kg - fara TVA (raport de intarire: 100 g rasina + 29..38 g intaritor)

Intaritorii ce pot fi folositi pentru aceste rasini sunt:
1. TETA 3361 - ambalat la 4 kg, la pretul de 8 EUR/kg - fara TVA
2. Romamid 700 - ambalat la 4 sau 18 kg, la pretul de 6.84 EUR/kg - fara TVA

Inteleg ca m_teodorescu a cumparat deja ropoxid si romamid. Poate ne spune ce tip si cum se lucreaza, fiindca pretul unitar pare mai bun decat cel de la Polydis.

Spor la treaba! :D
:noroc:
 
Salut.
Si eu folosesc aceeasi rasina, ropoxid cu intaritor romamid. Intr-adevar umectarea fibrei este cam dificila, dar daca pui intai rasina si apoi inglobezi fibra iese ok. Este poate putin cam vascoasa (nu am termen de comparatie din moment ce nu am folosit rasina de la polydis) dar daca o amesteci putin mai mult devine destul de maleabila. Ca si termen de comparatie gradul de vascozitate de aseamana cu mierea putin mai densa. Am testat-o pe o bucata de placaj. Parerea mea e ca pentru o constructie nu foarte pretentioasa merge foarte OK.
 
@Lochness
Si eu am folosit acest tip de rasina+intaritor ,eu preparam 300 g rasina
cu 90 g intaritor ( in instructiuni parca zice intaritor 22-28 %) .
Eu am pus fibra si peste am turnat rasina pe care am intins-o cu spaclu,
si la mine se ingrosa daca nu ma miscam repede ,in zonele mai migaloase
faceam cantitati mai mici .
 
Buna
Am crezut de cuviinta sa deschidem si acest thread sa nu stea gol ca nu-i sta bine:)
Am gasit la o firma din germania o oferta de rasina epoxi si fibra de sticla la urmatoarele preturi:

Rasina la butoi de 200kg-9€/kg
Intaritor la butoi 110kg(ajunge pentru 200kg rasina)-11€/kg (timp intarire 100-120minute)

Tesatura fibra de sticla 280g/mp-6,70€/mp consum de rasina 280-420g/mp
grosimea laminatului 0,3mm


Tersatura fibra de sticla 390g/mp-8,10€/mp consum de rasina 400-600g/mp
grosimea laminatului 0,4mm

Larice siberian 700€/mc-taiat la dim:50x20x2000 deci numai bun de strip-plank

La astea ar mai veni adaugat transportul care-l fac eu cu adusul din germania pana in romania aproximativ 450€ care ar mai veni adaugat la rasina sau larice sau la amandoua in functie de ce se comanda.
Daca aveti interes putem stabili o modaliate de colaborare in interes reciproc.
Stima
Levy

Buna!

Suna tentant, dar banuiesc ca oferta asta e doar pentru cei care vor cantitate mai mare...mie mi-ar trebuie doar vreo 10 kg
 
Din moment ce am ramas fara epoxy si cu caiacu' neterminat, iau in calcul o viitoare investitie in rasina. Mie mi-ar mai trebui pentru caiac, cel putin un kit (3,3 kg) care la Polidis costa 250 lei, dar eu vreau 3-4 kit-uri ca vreau sa mai fac o canoe. Din oferta dvs. inteleg ca la 9E/kg=30 E/kit + 1 kg intaritor x 11E , total 41E /kit.
Plus costurile de transport, care ar trebui impartite la nr. kituri (450E:60), ar veni inca 7.5 E/kit. TOTAL 48.5 E/kit. La un curs valutar de 4,22/E = 204 lei/kit. Daca n-am gresit la calcule, ma abonez si eu la 14 kg (4 kit-uri). Dar eu am nevoie incepand din primavara, cand o sa pot sa lucrez la caiac. Daca nu ne strangem suficienti cat sa luam tot butoiul, o sa fiu nevoit sa cumpar de la Polidis.
 
Ce intelegi prin "mai buna"? M-am uitat pe site-u' lor si la submeniul epoxi am gasit doar produse pentru pardoseli si altele pentru constructii.

PS.Oricum, daca ai detalii referitoare la produs si la pret, mai spune-ne ,
 
...hai ca n-am mai avut rabdare si am sunat la firma. Tanti care mi-a raspuns a zis ca rasina e bicomponenta, amorfa, transparenta si buna pt. construirea de ambarcatiuni din lemn.
Pretul este de 28 lei+tva/kg. Cantitatea minima de vanzare este de un kit de 6kg, care consta in 4 kg rasina si 2 kg intaritor. Deci 6 x 34.72=208.32 lei, adica la jumatate pretul fata de Polidis.
Am totusi ceva dubii si nu m-as grabi sa iau, decat dupa ce citesc fisa tehnica a produsului sau la recomandarea unui "barcahoolic de incredere" care a folosit deja rasina asta. Totusi, sunt dispus sa ma cuplez cu inca 2-3-4 la un kit si sa-l incerc eu, sa vad eu cum lucreaza si abia dupa aia sa-l folosesc pe barca.
Mai e cineva interesat? Se duce cineva din Bucuresti la firma sa faca rost de fisa tehnica sau alte informatii. Ca la pretu' asta, nu e de ratat.
 
sa nu fie made in china , unele produse mai merg sa fie facute in china , dar unde vine parte de siguranta parca nu merita .
 
sa nu fie made in china , unele produse mai merg sa fie facute in china , dar unde vine parte de siguranta parca nu merita .

S-ar putea ca peste cativa ani sa nu mai existe pe piata decat rasina epoxidica Made in P.R.O.C, Orientul Mijlociu sau vreo tara din Asia Centrala. Ideea de a nu folosi anumite produse doar pentru ca sunt fabricate in China mi se pare superficiala.
 
imi place ca revista yacht expert se exprima pentru cei 10 indivizi cu bani din tara asta! mai tare de 10000 de ori era revista modelism de pe vremea lui impuscatu.
 
cifre, cifre

imi place ca revista yacht expert se exprima pentru cei 10 indivizi cu bani din tara asta! mai tare de 10000 de ori era revista modelism de pe vremea lui impuscatu.

@razvan - Modelism era buna, puteai afla cate ceva si din istoria tehnicii.
Era un produs, produsul se vindea - iar autorii primeau un modest onorar. A decedat revista - din motive materiale, lesne de inteles.

Acum esti interesat parca de nave si barci.
Cu ce te-ar ajuta revista Modelism ? (in afara de nostalgii;) )

La conditii ideale ai putea cumpara o revista cu si despre constructii de barci.
Favoritul meu personal este Woodenboat, dar asta e o alta poveste..
Deci ceva legat de constructii, nu reclame la "savoniere" GRP, importate...

In treacat fie spus, unele sunt lucrate cu grija, laminate corect,
altele confectionate din rowing scuipat de choppergun si un pic de rasina, calitatea finala fiind acela cunoscuta din Povestile de Groaza ale Navigatorilor :)

Din cate stiu o asemenea revista nu exista (sau inca nu) in limba romana.
Vezi continut Yacht Expert, odele despre mega-yachturi ilustreaza destul de bine deconectarea lor de la realitatea cotidiana.

Pe de alta parte " cei 10 indivizi cu bani din tara asta" sunt patura solvabila, adica nu doar viseaza ci si cumpara.
Este clar ca orice revista (in afara de cele infiintate cu scop caritabil) are in vizor stratul cu impact maxim.
Nici Bravo nu se axeaza pe pensionare :)

@Levy
"Singurul inconvenient ar fi pretul la WEST System,1kg de rasina 28 euro 1kg intaritor 58 de euro."
Informatie corecta cat priveste pretul, dar nu te ajuta in aceasta forma cu mare lucru.

Raportul de amestec (volumetric) la rasina pomenita este:
5 parti rasina + 1 parte intaritor.
Presupunand densitati identice (de fapt nu sunt , dar nu asta este important , cí metoda de calcul)

1 kg rasina (SP105) + 0,2 kg intaritor (de exemplu SP206 cel lent) =1,2 kg polimer
sau, pe baza preturilor date de tine:
1* 28 + 0,2 *58 = 39,6 euro /1,2kg polimer
sau 33 euro /kg de polimer (-->"clei solidificat"

Daca se adauga materiale tixotropice (controlul viscozitatii) acestea probabil reduc intr-o mica masura pretul final, fiind, exprimate in euro/kg de regula sub 30euro/kg (exceptand unele variante de silica).

Nu pot sa spun daca pretul de 33 este mult sau putin, depinde de scop.
Eu personal am acceptat-o si nu am regretat.

Am lucrat si cu alte rasini , si cu WestSystems.
(in varianta "amestec lent" SP105 +SP206, si lucrand singur, ca sa castig ceva timp am si racit componentele inainte de amestecare.

Unele piese martor (stejar) stau expuse, neprotejate (nici lac, nici impregnare, doar peste rasina o dunga de vopsea protectoare UV) la clima subalpina cca. 1000 m altitudine) si sunt merci-bine, nici urma de delaminare dupa 3 ani.

Nu vreau sa par ironic, dar cei care nu accepta o investitie de cca. 12000 RON (sub 3k euro), in etape , pentru o barca in jur de 5 metri, realizata in regie proprie raman "aserviti" solutiilor disperate (camera de Raba, pluta din flacoane PET etc)

Am listat cele de mai sus intrucat
- daca ai un vis, si vrei sa-l vezi realizat, atunci
- se pune (in mod normal) si intrebarea:
De ce resurse am nevoie?
(timp, bani, materiale, acces atelier sau locatie santier, cunostiinte, calificari si altele)

Daca raspunsul la intrebari este - e scump, nu, nu pot, atunci visul ramane vis...si nu-l schimba nimic, in afara poate de o doza de noroc la Loterie :)
 
Ultima editare:
:agree:

Pe mine ma apuca "febra constructie" destul de des, odata cam la cateva luni, si tot asa des imi trece cand gandesc la rece. Intr-un astfel de episod am purtat discutii cu dl. Ertug - Turcia, mi-a confirmat parerea generala care zice ca o barca construita in regie proprie costa minim 50% din pretul uneia noi cu dotari similare.
 
Nu conteaza sa fie ieftine,conteaza sa fie bune si sa fie o consiliere tehnica corespunzatoare ca deageaba cumperi ieftin daca mai tarziu trebuie sa arunci ca n-ai facut alegerea potrivita.
 
rasina la 25lei/kg minim 5kg
stratimat de 3si4 la 22leikg (panza) minim 3 kg
intaritor 35 lei kg
rasina contine accelerator
onorez comenzi in toata tara prin curier rapid acesta fiind suportat de client
informatii si comenzi la tel.0758839624
 

Back
Sus