Modificare barca cu motor

Pupitrul la o prima incercare. Dupa sedinta foto a mai primit niste rigidizari inestetice dar necesare.

IMG_20121207_172742.jpg


IMG_20121207_173627.jpg


Scuzati calitatea pozelor, dar atat pot cu telefonul.
 
De unde ai steagul ala?

Iata o intrebare pertinenta de care n-am sa ma feresc. Dar as vrea mai intai sa va reamintesc ca noi nu am fost pana acum la putere. Nu suntem vinovati de nimic. In plus, dincolo era mai ieftin. Si de ce sa ne mai ascundem dupa deget. Chiar si acum este clar ca recursul la universalitate nu eludeaza meandrele concretului.

PS: L-am gasit intr-o lada de gunoi impreuna cu alte obiecte de propaganda (lozinci, steaguri si o carte de telefon din 1985).
 
PS: L-am gasit intr-o lada de gunoi impreuna cu alte obiecte de propaganda (lozinci, steaguri si o carte de telefon din 1985).

Iata un Om caruia ii pasa de viitorul acestei planete, in conditiile in care toata lumea vorbeste despre reciclari si ecologie, pana dincolo de ipocrizie...
Daca nu s-ar fi inventat lazile de gunoi, nustiu cum m-as fi descurcat la vremea zamislirii lui "CuiRasat". ( Caiacul ala care avea sub linia de plutire, deviza: "Dauneaza grav sanatatii").
... Iar bonus pe langa un produs construit, ar fi si o bruma de notorietate ! ( :noroc: Costine)
 
Ultima editare:
bah,
nu am treaba cu pupitrul vostru dar am o mare bucurie sa vad un thread unde impaiatu si orafazu mai posteaza ca in vremurile vechi.
cred ca o sa avem o iarna placuta
 
Deci (nu e normal sa incep asa dar...) m-am uitat bine la proiect și la barca. Am cateva obiectii, care sper sa nu se adevereasca dar cum stiu ca zic bine, o sa am dreptate:
1. E o barca si prin definitie sta pe apa si nu e masina. Daca sta pe apa, sunt valuri si se misca, mai ales ca are un motor puternic. Cum o sa stea pilotul si co-ul, daca locul pentru picioare e mai ingust decat intr-o masina mica, de oras?
2. La viteza/valuri/giratie trebuie sa va echilibrati cumva, largind aria de sustinere a talpilor, sau daca nu veti sta in scaune ca niste piloti, ancorati in bicepsi/tricepsi, agatati in disperare de volan, mansa sau ce o mai fi pe acolo.
3. Cum o sa iesiti/intrati acolo daca mereu o sa dati cu picioarele de scara? Cum veti face asta atunci cand o sa va grabiti? Probabil veti vrea sa rotiti scaunele: cum veti tine genunchii si pantofii?
4. Parerea mea, ar fi o singura treapta agatata de bord, lasand locul liber la picioare suplimentata cu doua manere in artea de sus a parbrizului. Sper ca nu v-am stricat ziua de duminica. Succes la vot!
PS: Puteti sa nu ma bagati in seama
 
Deci (nu e normal sa incep asa dar...) m-am uitat bine la proiect și la barca. Am cateva obiectii, care sper sa nu se adevereasca dar cum stiu ca zic bine, o sa am dreptate:
1. E o barca si prin definitie sta pe apa si nu e masina. Daca sta pe apa, sunt valuri si se misca, mai ales ca are un motor puternic. Cum o sa stea pilotul si co-ul, daca locul pentru picioare e mai ingust decat intr-o masina mica, de oras?
2. La viteza/valuri/giratie trebuie sa va echilibrati cumva, largind aria de sustinere a talpilor, sau daca nu veti sta in scaune ca niste piloti, ancorati in bicepsi/tricepsi, agatati in disperare de volan, mansa sau ce o mai fi pe acolo.
3. Cum o sa iesiti/intrati acolo daca mereu o sa dati cu picioarele de scara? Cum veti face asta atunci cand o sa va grabiti? Probabil veti vrea sa rotiti scaunele: cum veti tine genunchii si pantofii?
4. Parerea mea, ar fi o singura treapta agatata de bord, lasand locul liber la picioare suplimentata cu doua manere in artea de sus a parbrizului. Sper ca nu v-am stricat ziua de duminica. Succes la vot!
PS: Puteti sa nu ma bagati in seama

Scaunele se rotesc fara ca picioarele sa atinga de scara, iar locul pentru genunchi e suficient cat sa stai comod. Despre cum ne vom stabiliza la viteze ridicate, cred ca vom vedea la fata locului. S-ar putea sa fie distractiv. Multumim pentru input.
 
Scaunele se rotesc fara ca picioarele sa atinga de scara, iar locul pentru genunchi e suficient cat sa stai comod. Despre cum ne vom stabiliza la viteze ridicate, cred ca vom vedea la fata locului. S-ar putea sa fie distractiv. Multumim pentru input.
Ce e acela "input"? Input picioarele? Mie-mi put dar stau locului si nu ma rotesc sa nu omor pe careva iar daca ma grabesc si ies d'acolo e din alte cauze care ar dauna mai tare.
 
sunt si eu interesat de modificarea unei barci, deci m-a atras acest topic. Am privit de mai multe ori pozele (si mai ales proiectul) si nu ma pot opri sa ma intreb: la ce foloseste scara aia? si unde duce?
 
sunt si eu interesat de modificarea unei barci, deci m-a atras acest topic. Am privit de mai multe ori pozele (si mai ales proiectul) si nu ma pot opri sa ma intreb: la ce foloseste scara aia? si unde duce?

Scara foloseste la accesul in barca prin prova. Pe aici nu avem pontoane prea multe, sau spatii amenajate ca la Braila, de exemplu. Majoritatea barcilor stau pe plaja, cu prova in mal, deci accesul se face pe acolo. Bordul foarte inalt impiedica pasirea direct pe podea.
 
da' ce bre,e interzis sa pasesti pe podea?si fa si tu un ponton cadou pentru calaraseni,oricum aia de la primarie n-or sa faca vreodata ceva pentru calarasi,pentru ei da!
hai,tot inainte! :)
 
da' ce bre,e interzis sa pasesti pe podea?si fa si tu un ponton cadou pentru calaraseni,oricum aia de la primarie n-or sa faca vreodata ceva pentru calarasi,pentru ei da!
hai,tot inainte! :)

Nu poti pasi direct pe podea, ca e inaltime mare. Doar cu niste craci seriosi poti face asta. Dar daca cracii intra, trebuie sa mai intram si noi, mai batrani si mai anchilozati, ca doar nu putem lasa cracii singuri in barca.
 
Suna rezon. Daca poti pasi peste parbriz mai usor decit peste bord! Sunt si parbrize fractionate, cu deschidere pe mijloc. Dar ma cam prea bag in detalii!
In alta ordine de idei, am avut si eu un Hellwig Kreta (1983) care mergea minunat cu un Evinrude de 35 cp. I-am pierdut urma, pe undeva prin Constanta, unde a dus-o un "amic" de-al meu la un meserias, la vopsit. Acum vreo 4 ani!!!
 
Salut! Intre timp am intrat si eu pe fir... " prietenul Adi ", din textele de mai sus. Nu tradeaza...munceste cu spor si la primavara o sa bagam si " velieru' elegant " la remake!...Jur!
supun la vot: parasirea unui velier elegant pentru o tabla cu motor plutitoare,se considera tradare?
o sa te iertam pentru asta,numai daca platesti in feteasca,nr. de kg. le stabileste juriul.
 

Back
Sus