Modificare barca cu motor

Vara asta a fost plina de dat in barci pentru mine. Cam in fiecare week-end sailuiam cu Hoezo, iar in timpul saptamanii bateam baltile cu barca din figura de mai jos, proprietatea prietenului Adi, echipata la inceput cu un Yamaha de 50 de hpuri, mai tarziu cu un Johnson de 90 in 2 (doi) timpi.

SANY0852.jpg


Cum prietenul Adi are si el o netarmurita pasiune pentru barci si DIY, era normal sa doreasca sa modifice barcuta, in sensul modernizarii postului de comanda si al schimbarii motorizarii.
Asadar, barca a fost scoasa din apa si introdusa in atelierul special conceput pentru astfel de manifestari, dintre care amintim constructia unei canoe strip planked, a unui caiac Shearwater 17 (inca de vanzare, ia-l ca-i ultimul!) precum si reconditionarea barcii despre care am scris in primavara.
Prima etapa a fost distrugerea podelei, al carei placaj mustea de apa, si scoaterea tuturor matelor, inoxurilor etc care stateau in calea fericirii noastre. A doua etapa, mult mai productiva a fost scoaterea si vanzarea motorului de 90 hp in 2 (doi) timpi, mare amator de benzina (cam 40 de chile la o plimbare semidecenta).

Am trecut apoi la proiectarea noului look al ambarcatiei, utilizand sexoasa Catia V5, mult mai cunoscuta pentru performantele ei in industria aeronautica. Si a iesit cam in halul asta:

barca3.jpg


si cu detaliu asupra noului pupitru de comanda:

barca1.jpg


Urmatorul pas: executarea desfasuratelor si debitarea din tabla de 1mm cu ajutorul masinii de debitat cu plasma. Am adus piesele pentru suprastructura la atelier si am inceput sa le stitchuim cu mici puncte de sudura. Rezultatul nu a aratat deloc rau, avand in vedere ca daca ar fi trebuit sa traim din sudura probabil ca am fi murit amandoi de foame.

IMG_20121125_110802.jpg


IMG_20121125_110811.jpg


Dupa asta, a urmat activitatea care imi place cel mai mult: chituire, slefuire, slefuire, slefuire, slefuire, slefuire...

IMG_20121201_142833.jpg


IMG_20121202_102001.jpg


Astazi am considerat ca ajunge atata slefuire si am aplicat un strat de grund:

IMG_20121202_131544.jpg


IMG_20121202_131557.jpg


Acum urmeaza sa stabilim o metoda usoara si eficienta de decofrare, apoi executia din rasina armata cu fibra de sticla a suprastructurii.

Va tin la curent...

PS: Intre timp, a sosit si noul motor, un animal de Mercury 90 hp in 4 timpi.
 
Ultima editare:
Vara asta a fost plina de dat in barci pentru mine. Cam in fiecare week-end sailuiam cu Hoezo, iar in timpul saptamanii bateam baltile cu barca din figura de mai jos, proprietatea prietenului Adi, echipata la inceput cu un Yamaha de 40 de hpuri, mai tarziu cu un Johnson de 90 in 2 (doi) timpi.

SANY0852.jpg


Cum prietenul Adi are si el o netarmurita pasiune pentru barci si DIY, era normal sa doreasca sa modifice barcuta, in sensul modernizarii postului de comanda si al schimbarii motorizarii.
Asadar, barca a fost scoasa din apa si introdusa in atelierul special conceput pentru astfel de manifestari, dintre care amintim constructia unei canoe strip planked, a unui caiac Shearwater 17 (inca de vanzare, ia-l ca-i ultimul!) precum si reconditionarea barcii despre care am scris in primavara.
Prima etapa a fost distrugerea podelei, al carei placaj mustea de apa, si scoaterea tuturor matelor, inoxurilor etc care stateau in calea fericirii noastre. A doua etapa, mult mai productiva a fost scoaterea si vanzarea motorului de 90 hp in 2 (doi) timpi, mare amator de benzina (cam 40 de chile la o plimbare semidecenta).

Am trecut apoi la proiectarea noului look al ambarcatiei, utilizand sexoasa Catia V5, mult mai cunoscuta pentru performantele ei in industria aeronautica. Si a iesit cam in halul asta:

barca3.jpg


si cu detaliu asupra noului pupitru de comanda:

barca1.jpg


Urmatorul pas: executarea desfasuratelor si debitarea din tabla de 1mm cu ajutorul masinii de debitat cu plasma. Am adus piesele pentru suprastructura la atelier si am inceput sa le stitchuim cu mici puncte de sudura. Rezultatul nu a aratat deloc rau, avand in vedere ca daca ar fi trebuit sa traim din sudura probabil ca am fi murit amandoi de foame.

IMG_20121125_110802.jpg


IMG_20121125_110811.jpg


Dupa asta, a urmat activitatea care imi place cel mai mult: chituire, slefuire, slefuire, slefuire, slefuire, slefuire...

IMG_20121201_142833.jpg


IMG_20121202_102001.jpg


Astazi am considerat ca ajunge atata slefuire si am aplicat un strat de grund:

IMG_20121202_131544.jpg


IMG_20121202_131557.jpg


Acum urmeaza sa stabilim o metoda usoara si eficienta de decofrare, apoi executia din rasina armata cu fibra de sticla a suprastructurii.

Va tin la curent...

PS: Intre timp, a sosit si noul motor, un animal de Mercury 90 hp in 4 timpi.

Spor la treaba.
 
Nu contenesti sa ma uimesti, Costine !
Proiectare in CATIA , decupare cu plasma , socoteli grele :) !
Trebuie sa te abordez la un pahar, pe indelete, altfel n-ai tu timp de scris cate detalii sunt dispus eu sa citesc .
 
Un pahar ar merge oricand, Florio, numai ca, dupa cum bine vezi, nu prea ne potrivim programul. Si nici cu vinul, ca eu beau alb, demisec (Feteasca Regala de Jidvei e CATIA vinurilor).
Cat despre CATIA (apreciez ortografia cu majuscule) cochetez inca din timpul facultatii cu programele de modelare 3D, incepand cu rudimentarul si neparametricul AutoCAD, trecand prin Inventor-ul tot de la Autodesk. Numai ca atunci cand mai aveam doar vreo luna pana la licenta, mi s-a oferit un job in Cehia (modelare in Catia pentru Airbus), cu conditia sa cunosc programul cu pricina. Am instalat-o, am testat-o, si de atunci a ramas marea dragoste. Suna patetic, dar cam asa a fost.
Tabla de grosime 1 mm si cu formele pe care le-am desfasurat eu nu prea se putea taia altfel decat cu plasma, si daca tot am la serviciu asa ceva, de ce sa nu profit? Stai sa vezi cand o sa pun poze cu pupitrul, ca ala are si o gramada de muchii, si marea provocare a fost sa-l fac din cat mai putine piese (indoite si apoi sudate prin puncte). Au iesit 4 piese. Saptamana asta le debitez si le indoi.
 
deja se joaca la LIGA MARE aici...daca as avea si eu o barcuta veche cit m-ar costa sa-i faci un lifting? proiectul vorbesc
 
Un pahar ar merge oricand, Florio, numai ca, dupa cum bine vezi, nu prea ne potrivim programul. Si nici cu vinul, ca eu beau alb, demisec (Feteasca Regala de Jidvei e CATIA vinurilor).
Cat despre CATIA (apreciez ortografia cu majuscule) cochetez inca din timpul facultatii cu programele de modelare 3D, incepand cu rudimentarul si neparametricul AutoCAD, trecand prin Inventor-ul tot de la Autodesk. Numai ca atunci cand mai aveam doar vreo luna pana la licenta, mi s-a oferit un job in Cehia (modelare in Catia pentru Airbus), cu conditia sa cunosc programul cu pricina. Am instalat-o, am testat-o, si de atunci a ramas marea dragoste. Suna patetic, dar cam asa a fost.
Tabla de grosime 1 mm si cu formele pe care le-am desfasurat eu nu prea se putea taia altfel decat cu plasma, si daca tot am la serviciu asa ceva, de ce sa nu profit? Stai sa vezi cand o sa pun poze cu pupitrul, ca ala are si o gramada de muchii, si marea provocare a fost sa-l fac din cat mai putine piese (indoite si apoi sudate prin puncte). Au iesit 4 piese. Saptamana asta le debitez si le indoi.

supun la vot: parasirea unui velier elegant pentru o tabla cu motor plutitoare,se considera tradare?
o sa te iertam pentru asta,numai daca platesti in feteasca,nr. de kg. le stabileste juriul.
 
supun la vot: parasirea unui velier elegant pentru o tabla cu motor plutitoare,se considera tradare?
o sa te iertam pentru asta,numai daca platesti in feteasca,nr. de kg. le stabileste juriul.

Stai, Nea Nicu, ca nu dau turcii! N-am parasit nimic, dar nici nu sunt extremist. Velierul e velier, ne dam pe ghiol cu el. Dar e bine sa mai ai ceva de dat si pe langa casa.
Cat despre feteasca... vedea-te-as! :noroc:

@mario38: nu fac un business din asta. Daca te pot ajuta, o fac cu placere.
 
Spor la treaba !....si se pare ca va iesi ceva extrem de frumos ! Liniile barcii si ce minuni a-ti putut face dintr-o tabla de 1mm, i-mi plac foarte mult !
Tineti-o tot asa domnilor ! Sunt cu ochii pe voi ! ;)
 
Multumim. Ce solutie recomandati pentru ca rasina sa nu adere la matrita?

pai din ce am folosit : folie de impachetat (din cea subtire ), sau ,,demulant" de la policolor,din ce se folosea si cred ca poti profita acum ca este si mai rece parafina am inteles ca se da si cu pensula dar si cu pistolul
eu ti as recomanda demulantul merge excelent
 
Multumim. Ce solutie recomandati pentru ca rasina sa nu adere la matrita?

Paiii...eu as face in felul urmator :
-ceara ...cat mai multa ceara...lustruit dupa fiecare mana . Tre' sa luceasca in soare ;)
-dupa aceea APV (alcool polivinilic) ,aplicat cu pistolul ....eu as da cel putin doua maini !

Spor la treaba !... si urmeaza sa decideti daca solutia propusa de mine este cea mai buna pentru proiectul D-vs !

PS : ATENTIE !!!!...grundul aplicat de D-vs. trebuie sa se fi uscat FFFFF. BINE...altfel v-or fi probleme la demulare ! Va recomand aceasta ,deoarece am patit-o ! Rabdarea in aceste cazuri , este cruciala !!!
 
Paiii...eu as face in felul urmator :
-ceara ...cat mai multa ceara...lustruit dupa fiecare mana . Tre' sa luceasca in soare ;)
-dupa aceea APV (alcool polivinilic) ,aplicat cu pistolul ....eu as da cel putin doua maini !

Spor la treaba !... si urmeaza sa decideti daca solutia propusa de mine este cea mai buna pentru proiectul D-vs !

Ceara parca nu as folosi, fiindca in mod clar suprafata rezultata va avea nevoie de slefuire s chituire, deci nu va fi suprafata finala. Mai ales ca intersectia cu puntea existenta nu este perfecta, neputand face un releveu serios al suprafetei acesteia din urma.
Deci cred ca doar alcool polivinilic. De unde se procura, s la ce costuri?
 
Revin !...am inteles ca piesa din tabla construita de D-vs ,este modelul !! Sau poate n-am dedus bine !? :confused:
Daca totusi piesa are rol de model si dupa ea se va "bate" din fibra o matrita , cred ca este crucial ca in aceasta faza a constructiei ,modelul sa fie foarte bine finisat ,altfel orice imperfectiune se va reflecta in matrita si implicit in piesa finala !

Dar daca piesa metalica are alt un alt rol decat acela de model...atunci sunt un pic confuz si nu stiu ce sfat sa va dau :confused:


PS : -i-mi cer scuze daca v-am bulversat cu nelamurilile mele !
 
Ultima editare:
Revin !...am inteles ca piesa din tabla construita de D-vs ,este modelul !! Sau poate n-am dedus bine !? :confused:
Daca totusi piesa are rol de model si dupa ea se va "bate" din fibra o matrita , cred ca este crucial ca in aceasta faza a constructiei ,modelul sa fie foarte bine finisat ,altfel orice imperfectiune se va reflecta in matrita si implicit in piesa finala !

Dar daca piesa metalica are alt un alt rol decat acela de model...atunci sunt un pic confuz si nu stiu ce sfat sa va dau :confused:

Piesa metalica are rol de matrita. Imperfectiunile acesteia se vor reflecta in piesa finala, dar asta nu este foarte important, caci si aceasta va suporta o chituire si slefuire intensiva. Nu are nici un rost in acest moment ca piesa sa iasa oglinda din matrita, atata timp cat cel putin la imbinarea cu puntea vor aparea goluri de pana la 20 mm ce vor trebui reparate. Repet, curbura puntii existente nu a putut fi relevata prea exact cu mijloacele de care dispun. Asadar nu ar avea rost sa pierd vremea finisand prea mult matrita, in conditiile in care va fi destul de slefuit la piesa.
Cu toate astea, apreciez sfaturile dvs.
 
Gata !!! ..m-am prins !...piesa are rol de matrita !!!
Acum inteleg !!!...Mea culpa !!!!

O treaba buna cu tabla !...scapi de constructia modelului !!! :)
 
Gata !!! ..m-am prins !...piesa are rol de matrita !!!
Acum inteleg !!!...Mea culpa !!!!

O treaba buna cu tabla !...scapi de constructia modelului !!! :)

Exact! Dealtfel, nici nu m-as fi complicat sa fac model. Alternativa ar fi fost clasica metoda stitch'n'glue cu placaj.
 
Bravos domnule ! Eu credeam ca Orafazu' o fi suparat pe noi ca n -a mai dat nici un semn pe aici, si cind colo uite cu ce minunatii se ocupa ! Auzisem eu ceva da barca lui Adi, dar n -am crezut ca e un proiect chiar asa serios :) Felicitari, bine ca aveti cu ce (si unde) sa va ocupati timpul peste iarna.
 
Bravos domnule ! Eu credeam ca Orafazu' o fi suparat pe noi ca n -a mai dat nici un semn pe aici, si cind colo uite cu ce minunatii se ocupa ! Auzisem eu ceva da barca lui Adi, dar n -am crezut ca e un proiect chiar asa serios :) Felicitari, bine ca aveti cu ce (si unde) sa va ocupati timpul peste iarna.

Pai, Nicule, daca te mananca si pe tine degetele, esti invitatul nostru la o sesiune extinsa de slefuit. Si poate si de feteasca, daca ne mai tin muschii sa ridicam paharul.
 
supun la vot: parasirea unui velier elegant pentru o tabla cu motor plutitoare,se considera tradare?
o sa te iertam pentru asta,numai daca platesti in feteasca,nr. de kg. le stabileste juriul.
Nu e dom 'le nici o tradare, tot (un fel de) barca e ! Plus de asta, e un gest nobil, sa ajuti un prieten. Adi a fost un fel de "sef mecanic" toata vara pe Hoezo (pentru ca si Hoezo are un fel de motor :), poate nu stiati) si acum Costin trebuie sa -l ajute, nu? Ca tot n -are ce face toata iarna :)
Feteasca (alba sau neagra?) cred ca merge oricum, trebuie sa ude lucrarea cind o fi gata :)
 
Ultima editare:

Back
Sus