barcuta din aluminiu nituita

Pentru ape interioare sub 5 CP nu trebuie permis, peste 5 CP trebuie D. Pentru mare trebuie C-ul in orice situatie. Asta nu am inteles-o nici eu, deoarece intre extremitatile costiere, ale lucrarilor de amenajare etc. marea este tot apa interioara. S-a mai dezbatut pe forum: http://www.barcaholic.ro/f3/despre-examenul-cat-d-521-11.html
Asta vara am mers cu 4CP, 3,4m in zona de agrement (dupa geamandura) si nu mi-a zis nimeni nimic. Asta nu inseamna ca am facut bine, insa eu am o scuza...
 
Pentru ape interioare sub 5 CP nu trebuie permis, peste 5 CP trebuie D. Pentru mare trebuie C-ul in orice situatie. Asta nu am inteles-o nici eu, deoarece intre extremitatile costiere, ale lucrarilor de amenajare etc. marea este tot apa interioara. S-a mai dezbatut pe forum: http://www.barcaholic.ro/f3/despre-examenul-cat-d-521-11.html
Asta vara am mers cu 4CP, 3,4m in zona de agrement (dupa geamandura) si nu mi-a zis nimeni nimic. Asta nu inseamna ca am facut bine, insa eu am o scuza...

multumesc mult...oricum eu deocamdata o sa dau la vasle ca nu am bani acum sa iau si motor (stii cum sunt sotiile:D)...si oricum nu o sa fie mai mare de 5 cp
 
Am lucrat cu mii de pop-nituri dar n-am vazut sa fie vreuna etansa.Poate gresesc,dar in mod normal dupa nituire tija de otel care formeaza capul in interior cade in afara ramanand o gaura cam de 1-1,5mm.Pentru nituri pline iti trebuie un tragator si un formator de cap de nit ca sa scoti o nituire de calitate,plus inca o persoana.
Nu stiu de ce te-ai complicat cu aluminiu cand exista un placaj corespunzator si rasina epoxi pentru constructii de amatori.Mai ales pentru o barca simpla de pescuit.

multumesc de sfat pentru nituri...oricum o sa foloesc nituri pline si le bat...era doar o intrebare daca sunt bune de ceva....referitor la complicarea cu aluminiu, m-am gandit ca o sa iasa mai usoara si o pot transporta pe masina. barca o s-o fac impreuna cu tatal si fratele meu. tata a lucrat ca maistru la Vulcan, asa ca se pricepe la nituit, sudat si la mai multe altele cu fiare :D.
 
Nu stiu de ce te-ai complicat cu aluminiu cand exista un placaj corespunzator si rasina epoxi pentru constructii de amatori.Mai ales pentru o barca simpla de pescuit.

Daca e' s-o luam asa ...decat s-o construiasca din placaj ,mai bine o cumpara ...si este si mai simplu ;)

Eu consider ca ce vrea sa faca "pemby" este o provocare ! ....si nu una marunta !!!
Dar , tocmai din aceste provocari putem invata ceva !
 
pai eu vreau sa fac barcuta din aluminiu din mai multe considerente: greutate, intretinere, pret (nu atat acum la constructie, cat mai tarziu), sa o pot transporta pe masina si altele.
 
Intreb pentru ca am in plan la primavara sa incep constructia unui jonboat.
Si m-am gandit tot la tabla de aluminiu nituita.

Chiar, exista vreo metoda de relationare dimensiune barca vs. putere motor ? Sau versus greutate motor?
 

Back
Sus