Gura portitei

Am citit niste posturi pe softpedia forum despre el.Unii il lauda altii il hulesc.Se pare ca e si o minimarina pe acolo pentru barci pana in 7-8m lungime dupa cum se vede in pozé.Exista iesire de pe lacul razelm in delta dunarii ca parca asa spunea cei de pe site?A fost cineva acolo sa ne povesteasca ceva?
 
S-a discutat despre Portita aici (si in paginile urmatoare ale topicului). Am fost de multe ori pe acolo, dar din 2002 n-am mai fost si nici nu ma mai duc, decat cu barca proprie, si acostez unde am chef, nu la ei. Locul este poate cel mai frumos din Romania, dar din pacate a fost transformat intr-un kitsch ordinar si incredibil de scump de catre sleahta de "investitori" cumetriti cu Nastase - 7 case.

Cel mai bine e de ajuns la Enisala sau Sarichioi cu o barca tractabila, lasi barca la apa, si te dai pe Razelm si Golovita cum si cat doresti. La Portita te taxeaza aia daca vrei sa acostezi, si sigur scorurile sunt mari tare. Nici la Jurilovca nu e recomandat sa se mearga, tot transportul intre Jurilovca si Portita e monopol al smecherilor, te ineaca aia daca nu le place de fatza ta :p. Numai o privire pe site-ul "satului de vacanta Portita" te ingretoseaza de nu-ti mai arde sa le calci vreodata pragul. Totul suna de parca mergi intr-o colonie de munca fortata, nu sa te relaxezi, asa inteleg japcarii "investitori" sa faca turism acolo.

Din fericire, exista optiunea de a-i fenta si a nu ajunge la mana lor. Noi vrem sa ne dam la vara pe Razelm, dar fara sa avem treaba cu jigodiile de la Portita. Am sa caut niste poze vechi sa le scanez, caci locul ala e intr-adevar cel mai frumos din Romania :rolleyes:
 
Aici sunt cateva poze din 2001, lacul Golovita si gura Portita, ultimul an cand Portita inca era neatinsa de zelul distructiv al noilor "patroni" (scuze de calitate, sunt poze de format mic scanate). Poate colegii fotografi ma vor acuza de blasfemie pentru publicarea unor poze necalitative, dar atata aparatura aveam atunci la mine, o sapuniera cu film :).
 

Atașamente

  • scan0004.jpg
    scan0004.jpg
    58 KB · Vizualizări: 219
  • scan0005.jpg
    scan0005.jpg
    44.2 KB · Vizualizări: 203
  • scan0006.jpg
    scan0006.jpg
    61.3 KB · Vizualizări: 187
  • scan0007.jpg
    scan0007.jpg
    49 KB · Vizualizări: 212
  • scan0008.jpg
    scan0008.jpg
    52.1 KB · Vizualizări: 195
  • scan0009.jpg
    scan0009.jpg
    46 KB · Vizualizări: 179
  • scan0010.jpg
    scan0010.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 167
  • scan0011.jpg
    scan0011.jpg
    47.8 KB · Vizualizări: 169
  • scan0012.jpg
    scan0012.jpg
    47.9 KB · Vizualizări: 164
  • scan0013.jpg
    scan0013.jpg
    53.5 KB · Vizualizări: 158
  • scan0014.jpg
    scan0014.jpg
    41.8 KB · Vizualizări: 214
  • scan0015.jpg
    scan0015.jpg
    72.1 KB · Vizualizări: 216
  • scan0016.jpg
    scan0016.jpg
    89.6 KB · Vizualizări: 235
  • scan0017.jpg
    scan0017.jpg
    55.3 KB · Vizualizări: 193
  • scan0018.jpg
    scan0018.jpg
    44.1 KB · Vizualizări: 207
  • scan0019.jpg
    scan0019.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 203
Ultima editare:
Merci Vali de informatii.Deci nu se poate iesi,intra din lacul Razelm spre delta numai daca ai un taliban local care sa-ti arate drumul printre pietre.
Daca dispui de un gps cred ca e totusi destul de precis sa-ti notez punctele de referinta fara amai fi nevoie sa-l iei pe talibanu si data viitoare:).
 
Pe GE se vad destul de bine ceva ce ar putea fi digurile subacvatice:

gura Dunavat.jpg


Vali, ce alternative ai la Portita? Nu cred ca sunt case pe acolo sa gasesti gazduire nu?
 
Lumea merge cu cortul mai spre nord sau sud de "statiune". Noi am fost prin anii '90 de multe ori, si cum spunea si Romeo, iti e suficienta o pneumatica sanatoasa cu motor, incarci pe ea tot ce ai nevoie pentru cat vrei sa stai, pentru a nu ajunge la mana japcarilor. Trebuie totusi atentie la conditiile meteo, vremea este foarte capricioasa si lacul Golovita se monteaza repede, ca sa nu mai spun ca la vant de nord, valurile din Razelm rascolesc si Golovita, trecand printre Dolojman si Bisericuta. In plus, zona lacurilor Leahova e arie strict protejata, teoretic accesul e interzis, dar am vazut multa lume la pescuit. Daca mergem pe Razelm, ne vom caza ori pe barca, ori la cort.
 
Multumesc de info, sunt la curent cu capabilitatile de zgaltaiala ale Razelmului si Golovitei din citite, sper ca barcuta mea de 4m sa tina, oricum dimineata devreme si seara e mai bine pana se ridica/dupa ce cade vantul cred.

Cei de la corturi au acces la utilitati gen WC, dus, apa calda etc., in conditii cat de cat civilizate?
 
Din ce stiu, poti avea conditiile de care spui doar daca stai cu cortul in zona "statiunii", si implicit platesti pentru a-ti pune cortul. La mine nu e cazul, cand plec pe balta, plec complet boschetar, traiesc in simbioza cu ecosistemul :). Oricum, pe o barcuta tractabila cabinata ai cam tot ce-ti trebuie pe timp de vara, gatesti la un primus pe gaz, iti ajunge un dus solar, o buda chimica sau chiar o galeata, si poti duce cu tine cam tot ce ai nevoie.
 
Acum o intrebare prosteasca de la mine:),Razelmul are apa sarata sau dulce avand in vedere ca fisia de despartire dintre lac si mare e doar de aprox. 100m?
 
Citisem ca Razelm si Golovita sunt mentinute cu apa dulce (gurile Periteasca si Portita inchise ??), sunt despartite prin ecluze de Sinoe care e sarat, are liber la mare la Periboina si Edighiol (??).

Lagunele au legatura cu Dunarea prin canalele Dunavat, Lipoveni, Dranov, Mustaca si cu Marea Neagra prin gurile PERIBOINA si EDIGHIOL (lacul Sinoe). Pana prin anii 60’ - ai sec. XX - cand a fost închisa artificial, a functionat si GURA PORTITA - in prezent statiune turistica
 
Pana in anii '50, apa complexului Razelm-Golovita era salmastra (salinitate mica), Gura Portita era comunicatia cu marea, de unde si denumirea. Dupa anii '50, urmandu-se proiectul de eficientizare a pisciculturii al lui Grigore Antipa, s-au dislocat cantitati mari de roca din stanca Dolojmanului, cu care s-a barat Gura Portita, in scopul pastrarii complexului ca lac de apa dulce, pentru productii mari de ciprinide. Razelmul fiind alimentat de apele Dunarii prin canalele Dunavat, Dranov si Lipovenilor, excesul de apa se varsa in Sinoe prin reteaua de canale 2 si 5, de unde pe la Periboina se varsa in mare.
 
Corect, Antipa este unul din artizanii acestor modificari artificiale ale mediului, cu urmari atat de putin previzibile din pacate.

Am remarcat pe undeva mentiunea curentilor din Golovita, datorita miscarilor ecluzelor de la canalul 5, dar eu vorbesc ca de obicei numai din citite, la vara mai vedem :skip:
 
Cazul complexului Razelm-Golovita -Zmeica este totusi una din putinele reusite din planul de eficientizare economica al lui Antipa. Din pacate, toata zona a ajuns pe mana unor japcari ordinari, gunoaie post-decembriste care braconeaza legal complexul si talharesc turistii.

Scopul comunistilor atunci cand au regularizat cursul Dunarii prin indiguire si asanarea baltilor din lunca a fost desfiintarea sursei de subzistenta a localnicilor - pestele, si implicit asimilarea lor in structurile agricole cooperatiste. Faptul ca s-au eliminat baltile naturale care preluau surplusul de apa si il eliminau pe timp de seceta, s-a vazut cu ocazia inundatiilor din 1970, si mai recent 2006. Pentru mine cel mai dureros a fost cand am vazut in 1986 cum a fost asanat lacul Crapina, unul dintre cele mai frumoase si bogate in peste lacuri dintre Galati si Tulcea. In ultima vreme se vorbeste mult de renaturare, dar nu prea cred ca se vor reinunda vechile balti, avand in vedere cat s-a construit in zonele respective.
 
Lumea merge cu cortul mai spre nord sau sud de "statiune". Noi am fost prin anii '90 de multe ori, si cum spunea si Romeo, iti e suficienta o pneumatica sanatoasa cu motor, incarci pe ea tot ce ai nevoie pentru cat vrei sa stai, pentru a nu ajunge la mana japcarilor. Trebuie totusi atentie la conditiile meteo, vremea este foarte capricioasa si lacul Golovita se monteaza repede, ca sa nu mai spun ca la vant de nord, valurile din Razelm rascolesc si Golovita, trecand printre Dolojman si Bisericuta. In plus, zona lacurilor Leahova e arie strict protejata, teoretic accesul e interzis, dar am vazut multa lume la pescuit. Daca mergem pe Razelm, ne vom caza ori pe barca, ori la cort.

Vali,ai idee ce distanta este de la Enisala la Portita? Ma bate gandul sa facem si noi la vara traseul asta.
 
Nu stiu exact, sa fie vreo 30 de km, inclusiv canalul Carol care iese de la Enisala in Razelm, dar depinde de traseu. Se vede bine distanta aproximativa aici. Oricum, cu Razelmul nu-i de joaca, iti trebuie o barca mai "seaworthy", si e bine sa va informati bine despre conditiile meteo.
 
Nu stiu exact, sa fie vreo 30 de km, inclusiv canalul Carol care iese de la Enisala in Razelm, dar depinde de traseu. Se vede bine distanta aproximativa aici. Oricum, cu Razelmul nu-i de joaca, iti trebuie o barca mai "seaworthy", si e bine sa va informati bine despre conditiile meteo.

multam, ma gandeam sa il facem cu windrider-ul. e un trimanan micut, cu doua posturi (gen caiac), e clasa C, cred ca merge.
toate bune
 
Nu stiu exact, sa fie vreo 30 de km, inclusiv canalul Carol care iese de la Enisala in Razelm, dar depinde de traseu. Se vede bine distanta aproximativa aici. Oricum, cu Razelmul nu-i de joaca, iti trebuie o barca mai "seaworthy", si e bine sa va informati bine despre conditiile meteo.

canal Enisala = 1,43 nm
canal - Cap Dolojman = 9.58 nm
Cap D - Portita = 4.83 nm
TOTAL = 15.84 nm
 
Ultima editare:
Adica 29,33 km, deci am fost pe aproape la ochiometru :). Acum depinde de traseu, care e in functie de vant si de cate taliene mai sunt pe Razelm si trebuie ocolite (cred ca nu prea multe totusi, dar stiu ca pe vremuri era plin).
 
gura portitei

cand vreti sa ajungeti la portita datimi un telefon cu cateva zile inainte si va spun exact ce sa faceti si unde sa locuiti oro la periboina pe canalul 5 ori la apele romane la portita doar sa fii in treacat oricum dupa prima impresie pleci cu gust amar de acolo barca o puteti da la apa la piscicola jurilovca
pe canalul 5 trebuie neaparat sonar toate cele bune 0722780875 la inceputul lui iulie organizez expeditie veliere cine este interesat telefonul este mai sus
 

Back
Sus