Lotca pescarească cu parus

Dragilor
Urmăresc acest forum de puțină vreme, dar cu mare atenție.
Astfel încât dacă v-aș intâlni pe stradă v-aș saluta. Apoi m-aș gândi "de unde dracu'l știu eu pe ăsta?"


Am început un proiect prin care vrem (suntem 4 până acum) să producem un eveniment prin care cu ajutorul unui/unor meşteri maragozi din Deltă să construim o lotcă de 6-7m cu parus (vela) şi rame în manieră tradiţională (fără fibră de sticlă, etc).

Prin aducerea si expunerea acestui/acestor meșteri în mijlocul oraşului stârnim curiozitatea viitorilor vizitatori ai Deltei asupra unui mod de viaţă în armonie cu natura, ecologic, arhaic şi în acelaşi timp foarte avansat din punctul de vedere modern al dezvoltării/conservării mediului si reciclării.

Ca țel secundar dorim sa revigoram deţinerea şi întreţinerea acestui tip de ambarcaţiune (aflată într-o ușoară pantă spre dispariție) deoarece prin designul ei unic reprezinta o imagine de marcă a Deltei Dunării.
De asemenea întreținerea și exploatarea ei pot oferi o plajă destul de largă de activităţi specifice acestei regiuni (de la călăfătuire pâna la vizitarea florei și faunei de la distanțe mult mai mici datorate silențiozității).

Acest eveniment va fi public, într-un spaţiu public (ne ajută şi MŢR deocamdată), pe durata cât va ţine construcţia bărcii. Vrem să participăm şi la alte evenimente, în măsura în care etapa construcţiei va permite deplasarea. Dorim chiar să stimulăm vizitatorii să se implice in construcție (cu alcool):)). Ideal ar fi ca fiecare să participe în vre-un fel, să bată un cui, să se intoarcă să vadă ce am mai făcut, etc, dar nu ne bazăm pe asta.

Dacă toate merg bine vrem să facem ultimele pregătiri în cursul festivalului Street Delivery (15-17 iunie), apoi să participăm la diferitele evenimente nautice ce vor avea loc pe Dunăre şi în Deltă (T.I.D., Ziua Marinei, etc).

După asta, nu ne-am gândit, dar luăm in considerație inclusiv donarea ca premiu vre-unui localnic al Deltei. înca nu știm.

Prin acest post aș vrea să obțin poate câteva sfaturi, palme dupa ceafă, șuturi, diverse bauturi alcoolice.


Numaru' 1:

Unul din noi știe un marangoz, dar cred că ne-ar mai trebui. Construcția bărcii va fi in București, așa că va fi pe post de star, venind periodic după prima săptămână în care ar cam trebui sa stea. Deci dacă avem mai mulți ne oferim șansa să se contrazică.

2: De unde lemn? Din câte am văzut băștinașele Deltei sunt făcute din te miri ce, pline de noduri. E adevărat că nu pe chilă sau coaste. Dar parcă pe asta aș vrea să o idealizez.
Deci stejar, pin, de unde? Și nu foarte uscat, să-l putem curba la abur pe ici pe colo. Am auzit ca pinul trebuie sa fie de la altitudine, ca crește mai încet și are fibra mai deasă. Idealizez prea mult?

3: Cam cât lemn?

Atât deocamdată, că e târziu.

P.S. număru" 0: Cam cât să am in buzunar?
 

Atașamente

  • IMG_1260.jpg
    IMG_1260.jpg
    51.1 KB · Vizualizări: 134
  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    20.5 KB · Vizualizări: 116
  • IMG_1262.jpg
    IMG_1262.jpg
    47.5 KB · Vizualizări: 131
Cea mai recenta lotca din lemn despre care am cunostinta, construita in regim de amator, dar la nivel maxim de calitate, este aceasta: Barca Lemn imbracata in Rasina Epoxidica . Barca a fost construita de 2 baieti fara nici o experienta, sub indrumarea mea si cu ajutorul meu permanent. Alegerea imbracarii in fibra si rasina epoxidica a fost dictata de utilizarea barcii exclusiv la pescuitul profesionist la plase, pentru a evita mentenanta continua la o barca traditionala, calafatuita si catranita.

Barca a fost folosita cu rezultate foarte bune la pescuit pe Dunare tot anul 2012. Din pacate, initiatorul topicului respectiv nu a mai continuat povestea, fiindca e pescar profesionist, si habar n-are de net (a postat fiul lui). In schimb, va pot oferi eu toate detaliile pe care le doriti, insa pentru asta va invit, daca aveti placerea, sa discutam pe topicul din link, pe forumul capcompas.ro. In plus, prin aceleasi etape au trecut si colegii de forum si din Asociatia Raid Romania - Capitanu si Legendaru', cand si-au reconstruit lotca "Legenda Dunarii".
 
Pentru canotcile noastre, realizate din lemn de larice, am lucrat cu dl. Paul Vasiliu, marangoz din Tulcea. Gasiti la Rowmania toate modelele pe care le-am dezvoltat. Ca eveniment potential RowmaniaFest 2013, la Tulcea. Organizat de Asociatia "Ivan Pazaichin-Mila 23", este Festivalul International al Barcilor cu Vasle. Pentru turism lent, impreuna cu Asociatia de Ecoturism in Romania, am pus pe "picioare" Centrul de Ecoturism Rowmania Crisan, gasiti amanunte la slowtourism - crisan
 
de unde lemn?
Treaba cu lemnul crescut la munte e adevarata: Mi-am facut o casa din bustenii culesi pe vaile Carlibabei(SV) au fost alesi din cei crescuti "la dos"(asa numesc localnicii nordul :) ) au inele foarte apropiate pe jumatatea exterioara a diametrului( 1-2 mm) . Atentie, pe pantele sudice, se schimba treaba.
Ideal ar fi sa selectati lemn la un gater care livreaza unei fabrici de mobila. Am gasit pentru caiac, lemn drept si fara noduri cum nu credeam sa fie in RO. Cred ca si mai aproape de Bucuresti, intr-o zona unde poti gasi trunchiuri de 35-50 cm diametru, ai gasi usor ceea ce vrei. Cu pinul e probabil mai greu,la altitudine, nu stiu unde exista plantatii, eu ma pot exprima doar relativ la molid. Lemnul din gater poate fi usor modelat fiind inca de-a dreptul zemos.


Bafta intr-un asa ambitios proiect!
 
..... Prin acest post aș vrea să obțin poate câteva sfaturi, palme dupa ceafă, șuturi, diverse bauturi alcoolice....

salut si felicitari pentru initiativa. daca doriti sa evitati greselile pe care le-am facut noi, luati legatura cu Nicu (home made), Vali (Vali) sau Capitanu' (Ada-Kaleh) deoarece au cunostiinte directe despre restaurarea Legendei Dunarii si constructia Lotcii Raid (materiale, preturi, tehnici de constructie, planuri, etc.). Mai mult, Legenda este pe strada Ajustorului in Militari si va puteti duce sa faceti masuratori si sa studiati barca la fata locului. Despre parus puteti cere sfaturi maestrului Nicolae (lipan). Dimensiuni pentru parusul unei lotci de 6,2m gasiti aici la postul #136: http://www.barcaholic.ro/f5/tabara-de-creatie-1544-14.html Pentru deprinderea manevrarii lotcii cu vele adresati-va lui Paul Condrat (navigatorul) care este cel mai experimentat dintre toti si cel de la care am invatat si noi.
Activitati, dupa cum se vede, sint de tot felul. Doar timp si dorinta sa aveti.
 

Atașamente

  • IMG_0492.jpg
    IMG_0492.jpg
    68.8 KB · Vizualizări: 114
  • IMG_0541.jpg
    IMG_0541.jpg
    101.9 KB · Vizualizări: 116
  • DSCF0063.jpg
    DSCF0063.jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 109
Ultima editare:
Pentru canotcile noastre, realizate din lemn de larice, am lucrat cu dl. Paul Vasiliu, marangoz din Tulcea. Gasiti la Rowmania toate modelele pe care le-am dezvoltat. Ca eveniment potential RowmaniaFest 2013, la Tulcea. Organizat de Asociatia "Ivan Pazaichin-Mila 23", este Festivalul International al Barcilor cu Vasle. Pentru turism lent, impreuna cu Asociatia de Ecoturism in Romania, am pus pe "picioare" Centrul de Ecoturism Rowmania Crisan, gasiti amanunte la slowtourism - crisan
unde-i dl Robert Ambrozie sa-si promoveze si el o lotca Bavaria?
 
Salut initiativa

Daca se construieste la MTR, ma bag si eu... Stau foarte aproape! (Piata Domenii)
Lemn: 1/2 m3 scandura trasa (se cumpara din Bucuresti - Chitila)
Pentru crivace si chila folosim un lemn de esenta tare - stejar
Pentru parus si ghionder ajem deja sursa.
Pentru umidificarea gatlejurilor folosim terasa MTR!!!

Legendaru'

P.S. Sunt de gasit la tel. 0767 974 530
 
Salut initiativa

Daca se construieste la MTR, ma bag si eu... Stau foarte aproape! (Piata Domenii)
Lemn: 1/2 m3 scandura trasa (se cumpara din Bucuresti - Chitila)
Pentru crivace si chila folosim un lemn de esenta tare - stejar
Pentru parus si ghionder ajem deja sursa.
Pentru umidificarea gatlejurilor folosim terasa MTR!!!

Legendaru'

P.S. Sunt de gasit la tel. 0767 974 530

in legatura cu punctul 5,recomand baietilor cumpararea unei cisterne de inox,pretul lor e in cadere libera,merita.pentru lichide aranjati cu florio,are ceva surse,francezii l-ar invidia,chiar si aia de la presedentia franceza.dupa degustarea a citorva bidoane de 5 litri s-ar putea sa uitati cu totul de constructia barcii.totusi......eu va urez succes-uri si mare grija la degete cind folositi scule ascutite:tirbusoane,,dinti,cozi de linguri...etc.:)
 
:noroc::noroc:
aaa :confused:deci esti viuuu!
Salut initiativa

Daca se construieste la MTR, ma bag si eu... Stau foarte aproape! (Piata Domenii)
Lemn: 1/2 m3 scandura trasa (se cumpara din Bucuresti - Chitila)
Pentru crivace si chila folosim un lemn de esenta tare - stejar
Pentru parus si ghionder ajem deja sursa.
Pentru umidificarea gatlejurilor folosim terasa MTR!!!

Legendaru'

P.S. Sunt de gasit la tel. 0767 974 530
 
Re:

Apreciez efortul unei astfel de intreprinderi si sper din toata inima sa fie incununat de reusita.Intamplator am recuperat de pe OKAZII.ro copii ale unor fotografii rare care sper sa va ajute sau sa va ofere macar idei pentru acest proiect.Un An 2013 mai bun tuturor barcaholicilor!:eek:
 

Atașamente

  • 618707946685403246206482-6098814-700_700.jpg
    618707946685403246206482-6098814-700_700.jpg
    21.9 KB · Vizualizări: 71
  • 621054945449001885719005-6098814-700_700.jpg
    621054945449001885719005-6098814-700_700.jpg
    20.7 KB · Vizualizări: 82
  • 620545989242404220724290-6098814-700_700.jpg
    620545989242404220724290-6098814-700_700.jpg
    75.5 KB · Vizualizări: 91
  • 619275905430804129393702-6098814-700_700.jpg
    619275905430804129393702-6098814-700_700.jpg
    74.8 KB · Vizualizări: 84
  • 618881999828301465094296-6098814-700_700.jpg
    618881999828301465094296-6098814-700_700.jpg
    66.6 KB · Vizualizări: 83
  • 61780697184760415336675-6098814-700_700.jpg
    61780697184760415336675-6098814-700_700.jpg
    77.4 KB · Vizualizări: 114
Vai de mine am fost plecat de sarbatori si nu am vazut nimic de pe aici!

Vă mulțumesc tuturor!
Sunteți bineveniți cu toții pe la MȚR din momentul inceperii.
Până atunci, văd că încearcă să inchidă terasa :)
Mulțumesc pentru fotografii!! Probabil le vom printa si expune pe acolo.

Proiectul este în mișcare.
Acum eu mă lupt cu Delftship free, așa că vă prezint această schiță. Linia de apa o face programul dupa dimensiuni, albul de sus e de la un layer uitat. Cred că va fi neagră în final(cătrănită). Parusul nu e pus căci odată făcut nu mă lasă să-l modific, poate fiindcă e free.
 

Atașamente

  • LotcaBordajG01persp.jpg
    LotcaBordajG01persp.jpg
    91.3 KB · Vizualizări: 71
  • LotcaBordajG01_Linesplan.jpg
    LotcaBordajG01_Linesplan.jpg
    283.1 KB · Vizualizări: 103
  • BordajDesfasurat.jpg
    BordajDesfasurat.jpg
    59.4 KB · Vizualizări: 116
M-am uitat pe planurile alea gratuite, dar nu asta e barca noastră.
Planurile par făcute tot în Delftship, și chiar foarte bine. Domnul Solpet a mai contribuit cu niște planuri și pt lotca din tabăra de la jurilovca , parcă.

La planurile mele mă interesează dacă e corectă forma și dimensiunile pt o lotcă de deltă-mare, am citit/văzut că sunt câteva diferențe între lotca de deltă, deltă/mare, de Brăila, reghin, nici nu mai știu câte. Diferențele astea se pot vedea și la muzeul satului printre ce au ei acolo sub umbrar.

Apoi cât de stabilă poate fi cu un ditai parusul/catargul ca in pozele lui kir_gutzakis si fără derivor sau lest? În poza omul parea destul de relaxat, chiar la costum, stia el ceva.
 
Forma barcii din pozele de mai sus sufera de boala softurilor de design naval cu generare automata a formelor: din cauza flexibilitatii constante a liniilor care genereaza corpul, apar anomalii precum concavitatea plutirii spre extremitati, plus o volumetrie nepotrivita a carenei (operei vii), care e prea plina la cuplul maestru (mijlocul barcii). Prin urmare, barca e prea fina la extremitati (deci predispusa la tangaj), iar concavitatea plutirii creste serios rezistenta de val (din care cauza nu se intalneste la nici o barca).

Am un plan de forme al lotcii de 18 crivace de Macin-Carcaliu, din care se mai gasesc exemplare in folosinta in zona Galati - Braila. Planul de forme a fost "cules" de mine, prin masurarea mai multor barci. Am facut inclusiv tabelul de trasaj, insa pentru volumetria exterioara a barcii, necesara pentru calculele hidro. Deci pentru scoaterea formelor osaturii trebuie doar cate un offset spre interior, la distanta egala cu grosimea bordajului.

Despre proiectul lotcii Raid, facut de colegul Solpet, chiar daca nu a redat exact geometria unei lotci clasice, a fost facut pentru un comportament cat mai bun la vele, ceea ce s-a si verificat in practica. Colegii din Asociatia Raid care s-au dat cu lotca Raid va pot confirma. Cel mai important e sa va ganditi cat anume vreti sa pastrati din lotca traditionala, si cat vreti sa imbunatatiti la comportamentul la vele. Mai ales ca la lotca Raid s-au preferat imbunatatirile necesare unei hidrodinamici mai bune. Despre acestea gasiti informatii detaliate pe topicul Asociatiei Raid de pe forumul capcompas.ro.
 
Sincer nu prea ințeleg ce vrei să spui cu "generare automată a formelor". Ar fi plin de lotci de-astea prin lume dacă ar fi așa.
Se poate folosi orice fel de plan de forme, chiar și desene de mâna pt trasarea în computer.
Pentru lotca asta am folosit lotcile de la muz. satului ca referință, fotografii actuale și vechi din Deltă.

Bărcile de deltă nu au alte îmbunătățiri hidrodinamice în afara găurii și tălpii catargului.

Ți se pare că ar fi trebuit să fie mai dreaptă pe mijloc? Tot apăreau niște colțuri ciudate la vederea de 3/4, dar cred că trebuie sa fac poze din mai multe unghiuri uneia reale, poate era corect.
Astea sunt dim crevacelor lotcii de la muz satului:

Dim între crevace 35
Crevace 16
Crevacea1 54
Crevacea2 83
Crevacea3 105
Crevacea4 116
Crevacea5 122
Crevacea6 125
Crevacea7 128
Crevacea8 128
Crevacea9 130
Crevacea10 130
Crevacea11 128
Crevacea12 123
Crevacea13 117
Crevacea14 107
Crevacea15 80
Crevacea16 53
 
Nu fusei la Muzeul Satului niciodata, insa pune niscaiva poze a ceea ce e pe acolo, sa ne dumirim daca e lotca ce trebuie, daca are imbunatatiri, etc. Asa, pe vorbe nu iese treaba oablă, fiindca mi se pare cam dodoloață (licență SSS) ceea ce ți-a ieșit. Dacă vrei o treabă, fă totul la mână după forme de crevace, așa cum se fac lotcile, căci eu unul nu am auzit de lotcă făcută în freeșip și nici lotcă făcută după poze. Așa n-o să-ți iasă nici copie, nici replică a unei lotci. Poate o părere de lotcă. Una la mână, a adoua vine mai încolo fiindcă-s curios cum veți călăfătui bordajul, să se înțeleagă cu atributele ”armonie cu natura, ecologic, arhaic şi în acelaşi timp foarte avansat din punctul de vedere modern al dezvoltării/conservării mediului si reciclării” date proiectului în primul post. Din nou, un exemplu: http://www.barcaholic.ro/f5/tabara-de-creatie-1544-8.html
 
Ultima editare:
@ove: o scurta poveste: in 2010 in Galati s-a reinfiintat clubul municipal de navomodele, in formula originala a vechiului CSU Galati. Deci dupa 20 de ani, s-a reinceput activitatea competitionala, ajungandu-se la rezultate de top in 2012.

In vara lui 2012 m-a contactat un fost coleg de munca, mai varstnic decat mine cu 15 ani, pentru ca voia sa-si faca un navomodel remorcher cu radiocomanda, ca hobby. I-am facut legatura cu veteranii de la clubul de navo, care au reusit sa-l convinga de urmatorul aspect: daca tot investeste mult timp, bani si munca in model, mai bine sa-l faca la nivel competitional. Omul a inteles si a procedat ca atare, si a fost cea mai buna decizie pe care a luat-o.

Exista o echipa foarte pregatita si implicata, se numeste Raid Romania, si acolo vei gasi tot sprijinul si tot know-how-ul de care ai nevoie. Printre activitatile Asociatiei se numara si revitalizarea lotcii romanesti, conform adevarului istoric. Parerea mea e ca daca iei legatura cu Asociatia Raid Romania, fiecare din parti va fi castigata. Si cea mai importanta sugestie e sa iei legatura personal cu membrii Asociatiei, nu pe net. Asa ca spune-ne cand putem sa ne vedem odata la culoare ;).
 
Ultima editare:
Pai chiar inainte de acest post am incercat sa iau legatura cu ei, dar probabil nu raspund la mailuri si telefoane de la necunoscuti. Chiar doresc sa ne intalnim.
Iar la lotca mai umblam.
Nu este nici o diferenta (in afara de viteza) intre a trasa planurile de mana sau comp. Am facut si una si alta.
 
@gvincentiu

1. A treia din pozele puse la inceputul topicului e cea cu barca de la Muzeul Satului. Sunt vre-o 3-4 sub sopronul ala, unele cu bucati calcinate de foc.

2. Adica oamenii aia sunt autosuficienti, nu sunt "consumatori". Asta mi se pare destul de avansat. Eu de exemplu cred ca platesc un pret destul de mare pentru toate beneficiile civilizatiei. Si dau si dependenta. Uita-te la toti cersetorii care au case pe la tara dar prefera sa degere pe strazi prin Bucuresti.

P.S. Scuze acum am vazut, dar cred ca sunt si prin Galati.
 

Back
Sus