Indonezia

macaralele ( cargo cranes) au SWL 30 T si sunt folosite la incarcarea, descarcarea marfurilor in diferite porturi, pt marfuri in bulk se atseaza grab-uri (graifare), faptul ca o nava are macarale proprii mareste navlul si zona de actiune a navei (poate opera si in porturi mai putin dotate )
am lucrat pe vapoare care au avut bigi si de 300T (se numesc nave heavy-lift si sunt destinate transportului de materiale agabaridice ex. piese dintr-o rafinarie, camioane de mina, locomotive, eoliene, etc)
 
cum plimba chinezi vapoarele

Pe fluviul Iangtz am intalnit convoiul din poza, o barja transporta corpul unui remorcher salvator,
:sail:
 

Atașamente

  • heavylift.jpg
    heavylift.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 55
Multumim mult, asteptam cat mai multe despre nave mari. Da-ne o poza sugestiva din sala masinilor, daca poti, te rugam, sau de la comanda. Voiaj Bun!
 
va plictisesc din nou:cool:
sa nu fiu injurat numai de echipaj pe care l-am consemnat la bord pe tot timpul sederii in Geraldton din cauza ciclonului Narelle, :skip:

cateva poze cu portul, se remarca din nou curatenia si linistea ,
vaporul incarca minereu de cupru si zinc tt ce cade pe punte este aspirat, daca vantul depasesete 22Nd, si este pericol sa se duca praf spre oras se opreste incarcarea,:iupi:

Petele alea verzi ce apar ici colo pe elementele navei sunt opera de mentenanta a echipajului?
 
Da, sunt pete de grund verde "touch up" se dau doua maini de culori diferite ca sa se evite erorile, dupa care urmeaza finish-ul in general vopsea epoxy
 

Back
Sus