O saptamana pe Dunare : Barca Week !

Eu sunt pentru aceasta actiune si ma gandesc deja la participare cu tot efectivul de care o sa fiu capabil, insa trebuie sa nu se suprapuna cu Raid 2013 care va incepe in ultima vinere a lunii Mai si va dura una sau doua saptamani, in functie de traseul care va fi aprobat, date ce se vor anunta la inceputul anului 2013.
 
Eu sunt pentru aceasta actiune si ma gandesc deja la participare cu tot efectivul de care o sa fiu capabil, insa trebuie sa nu se suprapuna cu Raid 2013 care va incepe in ultima vinere a lunii Mai si va dura una sau doua saptamani, in functie de traseul care va fi aprobat, date ce se vor anunta la inceputul anului 2013.

Razvane, stiam ca Raid 2013 e propus pentru inceputul lui septembrie .
Facem un calendar de evenimente, sa fim siguri ca ne intalnim la toate :)
 
NU, intotdeauna Raidul a fost si va fi inceput in ultima vinere a lunii Mai, in Septembrie, asociatia doreste sa faca o intalnire cu sustinatorii si simpatizantii acesteia, ocazie cu care se vor organiza plimbari cu barcile specifice (traditionale) cu vela sau cu vasle, partide de pescuit, gratare, etc. Cred ca deja trebuie facut un calendar cu activitatile pentru anul 2013, ele fiind destul de multe incat sa existe pericol de suprapunere.
 
NU, intotdeauna Raidul a fost si va fi inceput in ultima vinere a lunii Mai, in Septembrie, asociatia doreste sa faca o intalnire cu sustinatorii si simpatizantii acesteia, ocazie cu care se vor organiza plimbari cu barcile specifice (traditionale) cu vela sau cu vasle, partide de pescuit, gratare, etc. Cred ca deja trebuie facut un calendar cu activitatile pentru anul 2013, ele fiind destul de multe incat sa existe pericol de suprapunere.

Atunci mai defazam putin saptamana pe Dunare, ca sa ne bucuram de toate activitatile fara sa le suprapunem. De aceea am evitat sa pun o data certa ci un interval de 3 saptamani in care vedem cum pot cei mai multi sa isi organizeze zilele libere. Eu am sa ma adaptez la programul majoritatii.
Avem suficient timp cat sa le punem la punct pe toate :)
 
Problema expusa de Lindor cea cu cota apelor ma framanta si pe mine, pescajul il am de 1,25m derivorul fiind fix, ceea ce nu imi va permite in multe locuri sa fac acostare la tarm doar daca e cumva vrun ponton, bine problema cea mai mare e prin biosfera Deltei Dunarii unde nivelul apei este foarte variat, am in dotare sonar setat pe alerta daca scade adancimea sub 1,5m dar il pot considera aproape inutil pe canalele din delta unde cota apei trece de la adancimi de 3 4m la 0,5m pe distante mai mici decat lungimea velierului meu (sonda sonarului fiind la pupa protejata de derivor).

Dupa cum spuneam, in luna Iunie Dunarea nu are probleme cu cotele apelor :) . Dimpotriva, sunt adesea cele mai mari cote din cuprinsul anului .
Chiar si anii acestia in care fluviul a fost secatuit la limita, ia priviti cum a aratat graficul :
 

Atașamente

  • Cotele Dunarii 2012.PNG
    Cotele Dunarii 2012.PNG
    28 KB · Vizualizări: 46
Cu privire la data exacta a saptamanii nebune, avem doua optiuni :

1. Optam pentru saptamana 8-15 iunie sau 15-22 iunie
2. O cuplam cu Raid 2013 , adica 18-25 mai

Avantajul variantei 2 este ca se poate participa la doua evenimente frumoase, consecutiv . Stiu ca pare excesiv, doua saptamani una dupa alta e destrabalare :D . Dar poate fi o optiune .
Avantajul variantei 1 este ca lasa o saptamana de pauza si aduce Barca Week in perioada mai calda, cand plajele insulelor salbatice ale Dunarii ard in soare iar pescuitul deja iese din prohibitie :)

Personal inclin catre prima varianta, dar raman deschis discutiilor. Vom vedea cum se aranjeaza cu timpul liber fiecare .
 
As gasii 2 locuri(contracost) pe una din barci?Am permis din august 2012, dar singur nu as pleca decat insotit de un skipper cu experienta de unde as putea sa invat.Chiar si o zi pe Marea Neagra ar fii super!!!
cand vin acasa in primavara contacteaza-ma, trainingul e gratis, :sail::rock:

pt "barca week" s-arputea sa am 3 la 5 locuri libere (functie de "Pelicanul" daca vine si vrea sa-i asigur cazare)
pt cei care vor sa mearga cu mine e bine sa calculeze o saptamana plus pt (Mangalia-Agigea-Cernavoda- intalnirea cu ceilalti+ Sulina -Mangalia):sail::rock::banana::skip:
ps: pt cei care iubesc marea si yachtingul trainingul si iesirea pe mare cu Lindor e gratis, daca sunt mai multe zile ii intereseaza papica b-)

sa ne vedem cu bine la primavara
 
cand vin acasa in primavara contacteaza-ma, trainingul e gratis, :sail::rock:

pt "barca week" s-arputea sa am 3 la 5 locuri libere (functie de "Pelicanul" daca vine si vrea sa-i asigur cazare)
pt cei care vor sa mearga cu mine e bine sa calculeze o saptamana plus pt (Mangalia-Agigea-Cernavoda- intalnirea cu ceilalti+ Sulina -Mangalia):sail::rock::banana::skip:
ps: pt cei care iubesc marea si yachtingul trainingul si iesirea pe mare cu Lindor e gratis, daca sunt mai multe zile ii intereseaza papica b-)

sa ne vedem cu bine la primavara

Ce OM ! :)
Imi vine sa merg si eu cu Lindor. Si atasez barca mea ca dinghy la maiastrul Jeanneau 37 :D !
 
cand vin acasa in primavara contacteaza-ma, trainingul e gratis, :sail::rock:

pt "barca week" s-arputea sa am 3 la 5 locuri libere (functie de "Pelicanul" daca vine si vrea sa-i asigur cazare)
pt cei care vor sa mearga cu mine e bine sa calculeze o saptamana plus pt (Mangalia-Agigea-Cernavoda- intalnirea cu ceilalti+ Sulina -Mangalia):sail::rock::banana::skip:
ps: pt cei care iubesc marea si yachtingul trainingul si iesirea pe mare cu Lindor e gratis, daca sunt mai multe zile ii intereseaza papica b-)

sa ne vedem cu bine la primavara

De venit vin mai mult ca sigur ! Singura mare problema ar putea fi sa reusesc sa -mi schimb barca cu una de 7 m si atunci vin cu aia ! :) In orice caz, daca e in mai - iunie fiu -meu va fi ocupat cu ceva examene si atunci merg cu Lindor.
 
Daca Lindor are nevoie de un Ismail(cu toata magazia lui)...sigur un loc liber, din alea multe, il ocup eu!
Cu multumirile de rigoare, aticipate(se subantelege)
Legendaru'
 
Supun atentiei, spre analiza urmatoarea propunere de traseu. Obiectivele au fost mentionate pe durata traseului pana unde le cunosc, astept completari de la cine cunoaste bine zona propusa de dupa Harsova, indiferent daca se accepta sau nu traseul pentru a complete in lista.
De asemenea propun alegerea pentru opriri a unor locuri in care sa se poata campa si pe mal si la ancora pentru a putea participa si doritori care poseda barci fara cabina de dormit.

Din pacate nu reusesc sa fac lista atasament asa ca o sa o pun cu paste direct aici.

Propunere grafic pe zile Barca – Week
15 iunie—23 iunie
2013

15.06. sambata Plecare din Bucuresti (alte locatii) Dimineata ora 6.00
zi pregatitoare Adunarea la Oltenita lansare la apa
Oprire aval de Oltenita
Se duc masinie si peridocuri acasa

16.06. duminica Lansare pe apa
ziua 1 Campare sona Mostistea

17.06 luni Lansare pe apa
ziua 2 Campare Dunarea Veche cu Bratul Borcea

18.06 marti Lansare pe apa
ziua 3 Campare zona Cernavoda, sat Seimeni

19.06 miercuri Lansare pea pa
ziua 4 Campare zona Harsova “La pietre”
Vizita la cetatea Capidava(pe traseu)

20.06 joi Lansare la apa
ziua 5 Campare zona Daeni-Ostrov
Vizita la cetatea Beroe

21.06 vineri Lansare la apa
ziua 6 Campare zona Biasova”Stanca Biasova”
Vizitare cetatea Troesmis(daca este posibil)

22.06 sambata Lansare la apa
ziua 7 Campare zona Braila-Chiscani(Balta mica a Brailei)

23.06 duminica Soferii pleaca la Bucuresti sa aduca masnile
Zi de inchidere Scoatem barcile din apa
Pauza de relaxare sau start spre casa, in functie de timpul disponibil si de oboseala fiecarui sofer.

Obiective de interes pe parursul expeditiei

• La Oltenita exista rampa mare betonata care poate fi folosita pentru introducerea amparcatiunilor in apa (cost zero)

• Ziua1: La Calarasi zona Chiciu exista un magazine de unde pot fi achizitionate beri reci si apa sau sucuri


• Ziua 3: La Rasova exista magazin de unde pot fi achizitionate beri reci sucuri apa si mancare, paine

• Ziua 4: La Capidava exista langa cetate magazin de unde pot fi achizitionate beri reci apa sucuri mancare si paine.


 

Atașamente

  • harta expeditiei.jpg
    harta expeditiei.jpg
    131.8 KB · Vizualizări: 63
Ultima editare:
un impatimit de sailing cu ceva experienta, nu multa (2 scoli de vele, una cu Constantin Lascu si una la Liga Navala) ceva ture pe la noi si prin Grecia, asa ca raspund bucuros la orice apel pe aceasta tema, am un mic avantaj, un serviciu flexibil in care imi pot lua libere mai mult decat majoritatea, are si ceva dezavantaje dar le trec cu vederea, deci sailing oricand, oriunde si (aproape) oricum
 
noroc,
Voi participa si eu in aceasta saptamana de hoinareala , eu voi veni din eforie pe canal si ne vom vedea pe la cernavoda pentru a cobora cu totii . o zi buna
 
noroc,
Voi participa si eu in aceasta saptamana de hoinareala , eu voi veni din eforie pe canal si ne vom vedea pe la cernavoda pentru a cobora cu totii . o zi buna

Salut Gabi !
Cred ca o sa vii cu barca ta, am vazut ca Gabitzu a fost cosmetizat si e in buna stare . :)
Daca optezi pentru traseul asta, o sa vii alaturi de Lindor, o sa iti fie mai usor la ecluze .
 
deja am vorbit cu cineva de la ecluza de la agigea sa anunt cu doua zile inainte sosirea mea si imi vor spune programul .
cu barca mea voi participa
 
deja am vorbit cu cineva de la ecluza de la agigea sa anunt cu doua zile inainte sosirea mea si imi vor spune programul .
cu barca mea voi participa
Atentie, urmeaza o rafala de intrebari ! :)
Care sint conditiile de trecere prin canal pentru barci? Este nevoie de VHF? Cit este taxa? Tu ce barca ai?
 

Back
Sus