Sfat achizitie barca

Salut si La multi ani!
Apelez la bunavointa voastra in a ma ajuta cu un sfat... de curand am gasit la cineva barca din cele 2 imagini, ma bate gandul sa o achizitionez eu si sa o reconditionez...
Ca dimensiuni are 4 metri lungime si 1,5 m latime, este din fibra de sticla si de 2 ani este nemiscata din acel loc...
Ce pret considerati ca ar merita? Multumesc.
 

Atașamente

  • Imagine0037.jpg
    Imagine0037.jpg
    65.1 KB · Vizualizări: 148
  • Imagine0036.jpg
    Imagine0036.jpg
    74.2 KB · Vizualizări: 142
asa putin? :), nu vreau nici sa profit de persoana dar nici sa ies in pierdere, am incercat sa caut pe net poate vad ceva asemanator dar nu am reusit ca sa imi fac o idee.. oricum din ce se vede in fotografii voi avea de investit in ea timp si ceva bani ...
 
Ultima editare:
initial am scris 800-1000, dar m-am gandit sa nu te bag la datorii :D
conteaza si omul, si relatia, eu atat cam atat as da. Si daca nu as avea planuri cu ea atat as cere, iar daca ar fi vorba de un prieten i-as da-o si gata.
 
Daca e moacă, poate ar merita sa investesti. Numai materialele o sa te duca la 1000 lei, cel putin, Daca mai pui si munca, scule, consumabile... Ce an este, cat de crapata este? E posibil sa repari intr-o parte, dai un gelcoat, arata măsa si peste ceva timp sa apara fisuri in alta parte. O barca neingrijita, parasita e mai rau decat una folosita si reparata la timp. Plus ca-ti trebuie motor+peridoc inmatriculat+masina cu carlig potrivita.
 
Salut si La multi ani!
Apelez la bunavointa voastra in a ma ajuta cu un sfat... de curand am gasit la cineva barca din cele 2 imagini, ma bate gandul sa o achizitionez eu si sa o reconditionez...
Ca dimensiuni are 4 metri lungime si 1,5 m latime, este din fibra de sticla si de 2 ani este nemiscata din acel loc...
Ce pret considerati ca ar merita? Multumesc.

Deasemenea, ar fi indicat sa mergi la fata locului cu un tip care stie barcile. O ia la intors si pipait, vede ce si cum, unde si cit este de robotit la ea, materiale, cost, si cred ca ti-ar fi de folos vis-a-vis de tirguiala si pret.
 
Multumesc de raspunsuri.. astept sa treaca sarbatorile sa merg sa o vad si fizic, din cate am inteles prin garaj ar avea si motorul Neptun,peridoc a avut la ea dar a fost dat la fiare vechi... poate sa mai gasesc actele daca m-ar ajuta in ideea confectionarii unuia...
 
Salut!
Parerea mea este ca o sa ai ceva de munca la ea, daca te hotarasti sa o cumperi.
Dupa cum se vede din poze nu a fost macar acoperita cu o prelata, ca sa nu mai zic ca ar fi trebuit depozitata cu chila in sus.
Asta inseamna ca a stat cu apa si zapada doi ani, doua sezoane de inghet-dezghet, ceea ce duce la imbatrinirea fibrei.
Dupa cum s-a mai zis trebuie vazut in ce stare este corpul, si mai ales oglinda si chila. Este posibil ca lemnul din interior sa fie putred si sa trebuiasca inlocuit. Asta presupune o locatie inchisa, relativ incalzita, deschisa si chila si oglinda, uscata, reparata si apoi batut fibra peste. Si iar ajungem la temperatura de lucru.

Spuneai ceva de un motor Neptun (23 CP). S-ar putea sa nu fie suficient pentru barca asta, depinde si ce performante astepti de la ea. Si in plus nu prea mai este de actualitate si nici nu se mai gasesc piese pt ele. Doar sa gasesti inca unul-doua defecte si sa le iei pt piese.

In concluzie ar trebui sa o vada cineva care sa stie ce are de reparat la ea si sa spuna daca merita sau nu.
Asa ca achizitie 500-800 lei este un pret corect. Ca estimare grosiera de reparatie te va duce undeva la 1500-2000 lei.

O zi buna si La multi ani!
 
Astazi am discutat la telefon se pare ca sotia raposatului nu mai stie de documente pe unde sunt si ce s-a facut cu ele..stie ca la un moment dat sotul platea impozit pentru barca dar a radiat-o, aveti idee cum as putea rezolva sa o pot inscrie la primarie in cazul in care as lua barca si as reparao in ideea ca as pune pe ea un motor de 20 cp sa nu fie nevoie sa o inmatriculez? ar fi de ajuns doar un document la notariat? sa mai confruntat cineva cu problema asta?
 
De ce s-o mai inscri la primarie ,daca nu necesita inmatricularea !
Faci la notar o hartie precum ca ai achizitionat-o de pe piata libera si ...sanatate
Eu asa as face ...
...dar totusi cred ca ar trebuii sa te mai gandesti daca vrei sa faci aceasta achizitie ,sau macar urmeaza sfaturile colegilor ....lasa pe cineva sa-si mai dea o parere , si asta la fata locului...la barca !
 
Ultima editare:
Astazi am discutat la telefon se pare ca sotia raposatului nu mai stie de documente pe unde sunt si ce s-a facut cu ele..stie ca la un moment dat sotul platea impozit pentru barca dar a radiat-o, aveti idee cum as putea rezolva sa o pot inscrie la primarie in cazul in care as lua barca si as reparao in ideea ca as pune pe ea un motor de 20 cp sa nu fie nevoie sa o inmatriculez? ar fi de ajuns doar un document la notariat? sa mai confruntat cineva cu problema asta?

Chiar daca nu o inmatriculezi, adica nu o sa ai rol de barca (nr, locatie etc) un act de provenienta tot va trebui sa ai, la un eventual control. Ca sa poti sa demnstrezi ca nu e furata. Nu cunosc legislatie foarte bine dar partea fiscala (impozit, primarie etc) este separata de partea de circulatie pe apa, care tine de o capitanie.
 
Duminica am sa merg sa o vad, am sa iau cu mine pe cineva care ma ajutat si la prima barca care am facut-o si se pricepe destul de bine la la fibra de sticla iar in cazul in care ma hotarasc sa o iau voi face un act de vanzare cumparare la notariat.
Va tin la curent.
 
am mai gasit cateva poze..
 

Atașamente

  • 20130102_135313.jpg
    20130102_135313.jpg
    103.3 KB · Vizualizări: 48
  • 20130102_135238.jpg
    20130102_135238.jpg
    100.3 KB · Vizualizări: 53
  • 20130102_135257.jpg
    20130102_135257.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 47
  • 20130102_135220.jpg
    20130102_135220.jpg
    90.5 KB · Vizualizări: 45
  • 20130102_135251.jpg
    20130102_135251.jpg
    84.5 KB · Vizualizări: 42
  • 20130102_135206.jpg
    20130102_135206.jpg
    104.8 KB · Vizualizări: 40
o sa ai de lucru la ea ,daca vrei s-o inscri,probabi vrei sa pui motor mai mare de 20 cp,incearca sa ofertezi sub pretul pietii ,e posibil sa reusesti vis-a-vis de situatie,daca reusesti s-o achzitionezi...distractie placuta.
 
am intrebat de inmatriculare ca persoana care are barca ar avea si un motor Neptun si l-as lua la pachet. Daca nu ma reorientez catre unul sub 20 Cp
 
fotografiile nu le-am facut eu, le-am primit pe mail maine aveam de gand sa merg sa vad barca fizic dar s-a amanat, pe unde ar trebui sa se gaseasca amplasata aceea placuta?
 
fotografiile nu le-am facut eu, le-am primit pe mail maine aveam de gand sa merg sa vad barca fizic dar s-a amanat, pe unde ar trebui sa se gaseasca amplasata aceea placuta?

Placuta cu codul HIN ar trebui sa fie undeva la pupa, pe oglinda, sau in inetrior, intr-un loc vizibil. Eventual si o alta placuta cu datele de constructie.

Din cate se vede in poze, e cam "obosita" si barca si fibra de sticla din care e facuta barca. Parerea mea este sa te mai gandesti daca vrei sa o cumperi sau nu.

Iar despre motor, cesa zic, motoarele rusesti au fost bune la vremea lor, dar nu prea mai gasesti piese pentru ele. Banalul rotor de pompa de apa (impeller) da batai de cap serioase celor care il cauta. Si spun asta in cunostiinta de cauza, dar din partea comerciantului de rotoare.

Atasez o poza cu placuta constructorului.
 

Atașamente

  • placuta constructor  003.jpg
    placuta constructor 003.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 45
Ultima editare:

Back
Sus