Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Topic: alegere barca pt Dunare, motor 15 cp

In toamna anului 2011 am avut ocazia sa inchiriez un Black Sea pe care i-am montat motor Honda 15 hp 4T .
    Pot sa va spun decat ca este o barca pe care poti sa te bazezi ! se misca bine ,chiar cu un motor ca al meu de 15 hp...probabil ca ideal ar fi un motor de 20-25 hp.
    Mie mi-a placut fff. mult si a fost "prietena" mea timp de 15 zile cat am stat in Delta !

In schimb anul trecut ,am fost la acelasi propietar si i-am cerut aceeasi barca ,numai ca acum avea oglinda taiata pentru motor cu cizma scurta ! Replica lui ,la intrebarea pe care i-am pus-o : '- de ce a-ti taiat oglinda ? ...a fost :
    -prea putin turisti vin cu motoare cu cizma lunga ...! "
    Am luat-o asa ,si degeaba m-am ostenit eu sa-mi ridic motorul cat mai sus ca tot degeaba...
    Cand opream brusc apa i-mi navalea pe la oglinda in barca .....si deci se pare ca taierea oglinzii nu este cea mai inspirata solutie !
    poza : Black Sea-ul fara oglina taiata ...2011

PS : Pentru MOABOATS Tulcea.. cuvinte numai de lauda ...ADEVARATI PROFESIONISTI !

Last edited by bratulescu; 10 Jan 2013 at 06:44 PM.
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Cred ca pt. 15cp, cizma scurta, o alegere mai buna decat Laguna, ar fi Lotus BARCA CONVERT LOTUS 490
    Mai sunt si barci din aluminiu, daca vrei viteza mare, ar fi potrivita varianta SL 410, de la motocraft MOTOCRAFT SL410: ambarcatiune de aluminiu

Lotus-ul de 490 este o barca usoara si fuge bine cu 15 hp ...
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Prietene jebraila, fara a combate ce s-a scris mai sus, am o singura sugestie: cand da putin caldura, mergi la un mal de ape, pune motorul si da-te cu cat mai multe barci, si ai sa-ti dai seama singur ce ti se potriveste cel mai bine. Cum spune vorba veche, "cate bordee atatea obicee", sau "nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie".
    As putea sa fac un volum cu comportamentul si calitatile a nu stiu cate barci, dar ce folos, daca gusturile mele nu se potrivesc cu ale altora . In felul asta nici nu risti sa fii influentat de pareri deseori contradictorii sau poate tendentioase.
    Exista cumparatori de showroom si cumparatori care-si fac bine lectiile. Atata vreme cat (inca) nu exista o baza de date pertinenta cu comportamentul barcilor de pe piata, solutia cea mai buna e proba practica. Bineinteles ca si parerile formulate pe forumuri au utilitatea lor, dar nimic nu poate inlocui parerea subiectiva a potentialului client.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Dupa cum s-a mai precizat si inainte trage un ochi si peste Lotus 490 de la dima si fii! Am mers vara trecuta cu aceasta barca si am testat-o in orice conditie(furtuna, valuri , ape linistite) ... cu un motor de 15 cp se descurca excelent glisa cu 4 persoane si ceva bagaje(de pescuit gen lansete mulinete etc...), cu 3 persoane am mers de la murighiol pana la sfantu gheorghe si merge excelent! Insa ca orice barca are si minusurile ei cum ar fi : este cam subtirica (este o barca usoara de 100kg) si te cam uda cand te prind valurile mari! Black sea este o barca mai mare si mai grea si iti trebuie un motor mai mare ca sa te descurci bine cu ea!( Eu am avut pe lotus un motor cu cizma lunga dar producatorul face si cu cizma scurta)
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografie0042.jpg‎   0755742805.jpg‎   Fotografie0016.jpg‎   Fotografie0052.jpg‎  

6.  

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Alegere motor barca
    de mandache īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 8 Jun 2016, 10:03 AM
  2. Ajutor alegere motor va rog !
    de Mihail īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 39
    Ultimul post: 22 Nov 2012, 10:34 AM
  3. Alegere motor barca
    de rabinul īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 22 Oct 2012, 12:36 PM
  4. alegere lungime cisma de motor
    de Costel īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 15 Dec 2011, 08:30 PM
  5. alegere barca
    de daves_32 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 7 Mar 2011, 07:24 AM

Tags for this Thread

Bookmarks