sfat achizitie peridoc

prietenul meu are de gand sa isi ia peridocul cand iese cu barca singur pe Dunare la Oltenita sau Giurgiu sa nu se mai chinuie cu umflatul, montat motor si pe urma dezasamblat... de obicei placerea costa...

Care sunt cele mai bune/recomndate peridocuri, cele pe role sau cele pe tacheti ( sper sa zic bine tacheti, ma refer la sipcile acelea de pe lateral pe care sta barca)?
 
Ultima editare:
Care sunt cele mai bune/recomndate peridocuri, cele pe role sau cele pe tacheti ( sper sa zic bine tacheti, ma refer la sipcile acelea de pe lateral pe care sta barca)?

Buna intrebare. Si eu mi-am pus-o acum o vreme. E bine sa auzim mai multe opinii.

Opinia mea, pentru barca proprie de aproape 2 tone: peridocul meu are din nascare, suporturi metalice in V , pe care stau profile groase de lemn imbracate intr-o textila gen mocheta ; suporturile sunt transversale si copiaza profilul cocii . Am vrut sa ii montez role pe profilele de baza, pentru a culisa barca mai usor . Nu e o problema la lansarea la apa, nu e nici la ridicare. Dar cu role e mai "modern", mai actual cumva, si mi-ar crea avantajul ca atunci cand vopsesc coca cu antifouling, pot rula barca usor fata/spate 20 cm, pentru a acoperi intreaga suprafata. Altfel trebuie ridicata putin, sa mut peridocul .

Am renuntat la asta, considerand ca suporturile fixe din lemn imbracat in textil, dau o stabilitate mai buna, fixeaza bine barca atat in timpul transportului cat si la ridicarea ei din apa, pana cand o leg de vinciul peridocului.
Rolele ar face-o sa alunece si nu doresc asta.
Am pus role la partea de sus a suporturilor laterale care au rol exclusiv de ghidare a barcii pe si de pe peridoc.
 
Nu te poti baza pe asta. Am vazut deseori politai care opreau peridoace, desigur in Tulcea, ori acolo oamenii nu le opreau intamplator, cautau dupa borcanul cu miere, n-aveai cum scapa nevamuit: ori categoria, ori luminile, ceva trebuia gasit! :shit:

In prag de noiembrie cand am scos barca, am fost oprit de un politist in Tandarei ( Tzandar's Ville cum e cunoscut in zona) . Politistul a calculat cu capsorul lui tot ce se putea calcula si a verificat tot ce putea verifica. Adica masa maxim autorizata a masinii plus masa maxim autorizata a peridocului sa nu depaseasca 3500 kg ( eu am doar cat. B ) ; Capacitatea de tractare a masinii ( cu dispozitiv de franare) comparativ cu masa maxim autorizata a peridocului; actele de toate felurile , ale masinii, ale peridocului, ale barcii si ale mele, etc...etc...
A fost foarte nedumerit ca toate erau in regula si si-a cerut scuze la sfarsit ca a pus la indoiala legalitatea sub care "navigam" pe sosea :) . Barca parea prea mare ca sa poata fi tractata de berlina mea .

Deci atentie, "shit happens" !
 
Ultima editare:
daca nu as fi stiut nu as fi povestit. Repet insa, nu se uita nimeni la aceasta problema, cel putin pentru un moment. Sunt razboaie mult mai mari purtate cu detinatorii de camioane care incarca marfa de doua curse intr-una singura, punand la grea incercare infrastructura rutiera. Aveti doar mare atentie sa nu sara ansamblul din categoria de permis pe care o detineti ca asta se verifica pe strada si chiar destul de des.
Drumuri bune!

:noroc: evident ca nu stii , ca daca l ai fi pierdut si ti ai fi facut model nou nu ti ai mai face probleme!!:p
 
se poate face si peridocul cu role sa aiba suporti longitudinali , dupa ce tragi barca pe role ridici suportii laterali si chiar mai sus din spate ,pentru cine e interesat pot detalia .
 
Legat de lungimea peridocului, la un peridoc pe o singura osie,fara frane, masa 750,care este limita de lungime.Am facut planul peridocului pt, weekender si a iesit din calcule o lungime de 5,6m fara bompres.Masina mea are cam 4 metri si cred ca o sa patesc ca Florio,avn in vedere raportul masina peridoc,de aia intreb daca exixta o limita de lungime si care ar fi acea,
 
Legat de lungimea peridocului, la un peridoc pe o singura osie,fara frane, masa 750,care este limita de lungime.Am facut planul peridocului pt, weekender si a iesit din calcule o lungime de 5,6m fara bompres.Masina mea are cam 4 metri si cred ca o sa patesc ca Florio,avn in vedere raportul masina peridoc,de aia intreb daca exixta o limita de lungime si care ar fi acea,
Despre lungime nu am gasit nimic (decit maxim 12 m, ceea ce nu e cazul).
Greutatea in schimb mi se pare cam mare. Conform site -ului RAR Bine ati venit - Regia Autonoma Registrul Auto Roman, RNTR 7, masa maxima remorcabila fara dispozitiv de frinare trebuie sa fie mai mica decit 1/2 din masa proprie a masinii (atentie, masa proprie, nu masa maxima autorizata a masinii).
Vezi mai jos PDF cu RNTR 7, pag 16 capitolul IV, paragraf 2.3.3.
 

Atașamente

  • RNTR 7.pdf
    3.4 MB · Vizualizări: 40
Ultima editare:
Salut, eu am un Renault Fluence, in cartea tehnica spune ca masa proprie este 1265, remorcabila fara dispozitiv de franare 650 si cu dispozitiv 1055.
Viitoarea barca are 787kg + 279kg balast=1066, deja am depasit greutatea maxima admisa cu dispozitiv de franare,poate sa fie si mai grea( constructie in regie proprie)
Masa remorcabila cu disp. de franare (1055) se refera la greutatea pe care pot sa o pun pe peridoc si pot sa o trag cu masina, sau la greutatea peridocului + greutatea pusa pe el?
Un peridoc care sa poata tine aceasta greutate cit cantareste gol?

Asta este barca.
 

Atașamente

  • Design 146.jpg
    Design 146.jpg
    85.1 KB · Vizualizări: 67
Masa remorcabila se refera, bineinteles, la masa utila (a barcii, in cazul nostru) plus masa proprie a peridocului. Vezi posturile de mai sus, referitoare la "Masa remorcabila - masa corespunzatoare sarcinii verticale statice totale transmise la sol de axa sau grupul de axe a/ale vehiculului remorcat/vehiculelor remorcate". :)
Cit cintareste peridocul gol depinde de model, constructie, material, etc. Cred ca maxim 350 kg la o greutate utila de 1100 kg.
 
:noroc: evident ca nu stii , ca daca l ai fi pierdut si ti ai fi facut model nou nu ti ai mai face probleme!!:p

Nu inteleg nici ce nu stiu si nici ce as putea sa fi pierdut si nici pentru ce sa imi fac probleme???? Ce este asa de evident ca nu stiu???? Eu nu imi fac probleme pentru nimic, cel putin ce priveste traficul pe drumurile publice, detin permis pentru toate categoriile de vehicule ce pot fi conduse si am la dispozitie vehicule (si remorci) cu care pot transporta in deplina legalitate cam tot ce doresc, in tara si strainatate si nici nu pot fi surprins de anumite controale pentru ca folosesc cb-ul si stiu sa vorbesc asa fel incat sa primesc informatiile cum imi trebuie.
Pentru tine, draga teo pes, lucrez demult in domeniu si incercam doar sa ajut colegii forumisti cu ceva informatii, nu invatandu-i sa dea acte pierdute ca sa poata iesii pe strada cu masina.
In ce priveste medota folosita la constructia de peridoc, din experienta, consider(parere personala si nu sfat tehnic), cea mai buna solutie role pe chila si scandurile acoperite de care vorbea Florio pentru sustinere laterala (pentru barci care au chila proeminenta) si doar cu scanduri pentru cele care nu au o chila evidenta( profile asemanatoare cu McGregor-ul, ca sa pastrez exemplul.
 
[/QUOTE]Parerea mea este sa nu dai ocazia asta. E un risc prea serios . Daca doresti sa faci ceva putin sub limita legii, poti incerca reomologarea peridocului pentru masa maxim autorizata de 425 kg sa zicem. Costa mult mai putin decat amenda penala si rezolva cazul.[/QUOTE]

Salut,
Referitor la re-omologarea peridocului pentru o masa maxim autorizata mai mica. Ai cumva idee ce anume cer cei de la RAR pentru aceasta operatiune? In afara de o atentie!:)
Masina mea are 2060 Kg si poate remorca un peridoc cu sistem de franare de 1800 Kg. Barca si cu peridocul nu totalizeaza 1800 kg. Peridocul e cu doua axe si sistem de franare iar pe el scrie 2500 kg.
As avea ca varianta sa vand/schimb peridocul cu unul mai mic dar arata f bine si e potrivit deja pe barca asa ca nu ma indur.
Multumesc anticipat!
 
Va salut n-am gasit un subiect despre acei suporti laterali barca , redeschid acest topic ,am decis sa rog pe cei care au ideie de unde pot procura asa ceva ,am gasit pe net gata facuti ,dar am pierdut pagina de site, sau cineva care executa acei suporti ,multumesc
 
Mda, e cam pustiu ,am gasit pt.cei amatori , este un site carligederemorcare au pe stoc trebui sa suni sau mail -autocar@carligederemorcare.ro ,la tel. trebui sa insisti, acei suporti mochetati intre 1.4-1.7 m lungime si role laterale pret ok.
Sa ne auzim pe ape.
 
Mda, e cam pustiu ,am gasit pt.cei amatori , este un site carligederemorcare au pe stoc trebui sa suni sau mail -autocar@carligederemorcare.ro ,la tel. trebui sa insisti, acei suporti mochetati intre 1.4-1.7 m lungime si role laterale pret ok.
Sa ne auzim pe ape.
Rog un moderator sa mute discutia pe un topic corespunzator daca este cazul,multumesc.
 

Back
Sus