sfat achizitie peridoc

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? am un prieten are o barca gonflabila cu motor, barca impreuna cu motorul nu cantaresc mai mult de 120 kg, doreste sa achizitioneze un peridoc BRENDERUP care are masa maxima autorizata 500 kg, si nu are sistem de franare. Masina lui un Cielo din 2006, in talon (de tip vechi) are mentionat: - masa max remorcabila cu disp de franare 860 kg si masa max remorcabila fara sistem de franare 430 kg. Poate achizitiona peridocul si sa transporte barca respectiva fara sa aibe probleme cu politia rutiera?
 
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? am un prieten are o barca gonflabila cu motor, barca impreuna cu motorul nu cantaresc mai mult de 120 kg, doreste sa achizitioneze un peridoc BRENDERUP care are masa maxima autorizata 500 kg, si nu are sistem de franare. Masina lui un Cielo din 2006, in talon (de tip vechi) are mentionat: - masa max remorcabila cu disp de franare 860 kg si masa max remorcabila fara sistem de franare 430 kg. Poate achizitiona peridocul si sa transporte barca respectiva fara sa aibe probleme cu politia rutiera?

Primul politist care va opri "atelajul" , va avea la alegere optiunile :
1. A intocmi dosar penal, pentru ca remorca nu se incadreaza in dispozitiile legale.
2. A lua spaga grasa pentru a nu face pasul de la punctul 1. Evident, punctul doi nu poate fi luat in calcul, e doar o gluma amara .

Parerea mea este sa nu dai ocazia asta. E un risc prea serios . Daca doresti sa faci ceva putin sub limita legii, poti incerca reomologarea peridocului pentru masa maxim autorizata de 425 kg sa zicem. Costa mult mai putin decat amenda penala si rezolva cazul.
 
Sanctiunea nu este penala decat daca remorca nu este inmatriculata. Sanctiunea este de clasa IV de amenda, articolul 102 pct 24. Din experienta politia nu verifica asa ceva, verifica doar daca soferul are perms pentru categoria corespunzatoare, daca vede o remorca mare cu doua axe si asta de putina vreme incoace. Daca insa produce un accident cu urmari grave, la o eventuala expertiza poate avea circumstante agravante la pedeapsa aplicata.
 
Cred ca in cadrul discutiei se impun citeva intrebari:

1. Daca pe certificatul masinii mele scrie "masa remorcabila cu dispozitiv de frinare: 1200 kg" am voie sa tractez o remorca cu dispozitiv de frinare, goala, a carei masa proprie este de 400 kg dar a carei masa totala maxim autorizata este de 1400 kg?

2. Daca pe remorca de la pct.1 pun o greutate de 600 de kg (fara a depasi in total cele 1200 kg permise) ma incadrez in continuare in lege?
 
Teoretic nu, practic e plina tara de Cielo cu remorca! ;)
Ceea ce am intrebat eu e foarte asemanator cu ce a intrebat xilex, dar nu am gasit nicaieri vreo precizare ca "masa remorcabila cu dispozitiv de frinare" se refera la "masa maxim autorizata" a remorcii.
De ce "teoretic nu" ? Si unde scrie asta ?
 
punctul 1 - NU
punctul 2 - Nu
Explicatia: legea este facuta de asa maniera incat sa poti fi verificat si respectiv sanctionat fara a fi necesare mijloace de masura si control omologate si verificate metrologic.

Din cauza ratiunii ca nimeni nu trage o remorca goala pe strada(desi este posibil sa o tragi doar pentru transportul ei insasi,) legea se refera la maximul autorizat. Spre exemplu un sofer care conduce un ansamblu de vehicule format dintr-o masina de categoria B si o remorca a carei masa maxima totala autorizata face ca amsamblul sa nu pota fi condus decat cu B+E va fi sanctionat la un eventual control cu intocmirea dosar penal indiferent daca in acel moment remorca este descarcata.
Caut in legislatie si daca am sa gasesc o sa postez.
 
Ultima editare:
De fapt, nu e chiar asa de rau... asa se explica ca daca faci niste smecherele poti sa tragi oricat fara sa ai vreo problema.

Asadar oricine poate trage o remorca incarcata cat vrea el de mult, daca masa autorizata in acte se incadreaza in towing capacity.

Masa remorcii este inclusa si ea in in masa autorizata?

Dar incarcatura masinii, este luata in considerare in Ro?

Aici daca te vede cu o remorca care pare mai mare, te urca pe cantar, cu tot cu remorca, apoi (am impresia ca) se scade masa masinii din masa totala. restul, pasageri, bagaje remorca(in fine, ceva de genula asta), se considera masa tractabila. Daca depasesti... pe langa o amenda substantiala, trebuie sa lasi remorca si sa faci alte ranjamente de tractare....
 
punctul 1 - NU
punctul 2 - Nu
Explicatia: legea este facuta de asa maniera incat sa poti fi verificat si respectiv sanctionat fara a fi necesare mijloace de masura si control omologate si verificate metrologic.

Din cauza ratiunii ca nimeni nu trage o remorca goala pe strada(desi este posibil sa o tragi doar pentru transportul ei insasi,) legea se refera la maximul autorizat. Spre exemplu un sofer care conduce un ansamblu de vehicule format dintr-o masina de categoria B si o remorca a carei masa maxima autorizata face ca amsamblul sa nu pota fi condus decat cu B+E va fi sanctionat la un eventual control cu intocmirea dosar penal indiferent daca in acel moment remorca este descarcata.
Caut in legislatie si daca am sa gasesc o sa postez.
Poate parea ca vreau sa despic firul in patru, dar de fapt, ca multi altii de pe aici, vreau o barca mai mare ! :)

Referitor la partea cu "legea este facuta de asa maniera incat sa poti fi verificat si respectiv sanctionat fara a fi necesare mijloace de masura si control omologate si verificate metrologic", nu cred ca e chiar asa. Asta ar insemna ca, daca as fi iresponsabil, as putea linistit sa pun o barca de 500 de kg pe remorca mea actuala care are MMA de 250 de kg. In acest caz, pentru ce sint cintarele alea mobile pe care le -am vazut la actiunile combinate Politie + RAR ? Ca sa nu mai vorbesc de alcooltest si radar. Cred ca sint totusi omologate si verificate metrologic, nu?

Referitor la partea cu permisul B si BE sint de acord, acolo scrie clar. Incepind cu 19.01.2013 MMA a ansamblului pentru B se modifica la 4250 kg. Din pacate la masina mea actuala "masa max. tehn. adm. a ans. " (citat din certificatul de inmatriculare, rubrica 21 observatii) este de 3030 kg. :(

Am gasit codul rutier complet (inclusiv modificarile) si copia dupa MO. Le pun mai jos.
 

Atașamente

  • cod rutier 2013.pdf
    300.3 KB · Vizualizări: 38
  • monitor oficial.pdf
    3.7 MB · Vizualizări: 19
Ultima editare:
Uite am facut si o captura la ecran: RNTR 7 prevede legislativ ce inseamna masa remorcabila in cartea de identitate a vehiculului.
Zice asa: masa corespunzatoare sarcinii verticale statice totale transmise la sol de axa sau grupul de axe a/ale vehicululuiremorcat/vehiculelor remorcate.

Adica din total se scade "sarcina pe protap", adica tehnic din valoare se scade greutatea care o exercita semiremorca pe vehiculul tragator.

caut acum o CIV de la o remorca si scanez pentru exemplificare.
 

Atașamente

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    90.7 KB · Vizualizări: 74
Ultima editare:
am atasat o carte de identitate a unei remorci cu doua axe care are masa proprie 480 kg si masa maxima autorizata 1950kg. Prin urmare aceasta din urma se ia in considerare in ceea ce priveste cele postate mai sus.

Si inca o precizare, in special pentru remorci: a nu se face confuzie intre masa maxima autorizata si masa total maxima autorizata, aceasta din urma contine si "sarcina e protap".
 

Atașamente

  • carte identitate.jpg
    carte identitate.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 98
Ultima editare:
Uite am facut si o captura la ecran: RNTR 7 prevede legislativ ce inseamna masa remorcabila in cartea de identitate a vehiculului.
Zice asa: masa corespunzatoare sarcinii verticale statice totale transmise la sol de axa sau grupul de axe a/ale vehicululuiremorcat/vehiculelor remorcate.

Adica din total se scade "sarcina pe protap", adica tehnic din valoare se scade greutatea care o exercita semiremorca pe vehiculul tragator.

caut acum o CIV de la o remorca si scanez pentru exemplificare.

Multumesc pentru raspuns si pentru ideea de a cauta pe site -ul RAR.

Din cele ce ai scris si din site -ul http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR7.pdf cred ca problema pusa de mine e corecta pentru ca, citez, "Masa remorcabila - masa corespunzatoare sarcinii verticale statice totale transmise la sol de axa sau grupul de axe a/ale vehiculului remorcat/vehiculelor remorcate". Sarcina transmisa la sol de axa remorcii este variabila in functie de incarcarea acesteia si nu este egala cu masa maxima autorizata a remorcii. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
 
Ultima editare:
cred ca o alta varianta ar mai fi sa declare pierdut talonul masini si scoate altul nou, dezavantajul celor vechi...
 
doar nu merge cu cartea dupa el.. in talonul nou nu este facuta diferenta cum este in cel vechi referitor la masa maxima autorizata cu si fara dispozitiv de franare.. iar masat totala autorizata este trecuta la Observatii..

peridocul din ce am vazut are masa de 130 kg.. barca lui cu moror cu tot nu are mai mult de 130 kg... totul ar fi 260 kg.. e vorba de interpretare cred... politistul cand se uita in acte se uita la capacitatea maxima autorizata a peridocului care in cazul lui este de 500 kg pentru acel tip de peridoc cu toate ca adunat peridoc, barca si motor nu sunt decat 260 kg...
 
Ai dreptate, m -am documentat mai bine si se pare ca in noul talon este trecuta numai "masa max. tehn. adm. a ans." :)

Intre timp insa, valabil pentru toata lumea, mare atentie la controalele efectuate de politie: Poli :) :) :)
 
punctul :
1.
2.
3.
4.
5.
samd..... am inteles ca ai pierdut certificatul vechi de inmatriculare !!!!!!!!!!!:iupi:
 
daca nu as fi stiut nu as fi povestit. Repet insa, nu se uita nimeni la aceasta problema, cel putin pentru un moment. Sunt razboaie mult mai mari purtate cu detinatorii de camioane care incarca marfa de doua curse intr-una singura, punand la grea incercare infrastructura rutiera. Aveti doar mare atentie sa nu sara ansamblul din categoria de permis pe care o detineti ca asta se verifica pe strada si chiar destul de des.
Drumuri bune!
 
Nu te poti baza pe asta. Am vazut deseori politai care opreau peridoace, desigur in Tulcea, ori acolo oamenii nu le opreau intamplator, cautau dupa borcanul cu miere, n-aveai cum scapa nevamuit: ori categoria, ori luminile, ceva trebuia gasit! :shit:
 

Back
Sus