Quicksilver 380 HD - prima mea barca

Salutare, barcaholici.
Mi-am facut curaj cu o tzuica la gura sobei si o sa zic si eu aici despre prima mea barca: Quicksilver 380 HD XS (xs=hypalon) din 2005, luata SH de la un prieten asta vara. Barca a stat pe dreapta de atunci, in principal pt ca nu am avut motor si n-are furcheti pt vasle, plus ca e grea cu draci pt un singur om, 100 kg nu-i de colea. Chiar si in cele 2 genti in care vine barca, e greu pt 1 om de incarcat in masina si de montat la locul faptei. Trebuie peridoc dar mai la primavara, sa mai strang banisori...

Abia de curand am avut bani si de-un motor pentru ea, si am luat un Yamaha 9.9cp in 2 timpi din 2002. Pro: greutate rezonabila pt 1 om, consum ok
10 cai e minim de putere care se cere la barca asta, probabil ca o sa ma tarasc, dar dupa ce ma obisnuiesc cu ea si o sa am si peridoc o sa trec la ceva mai mare.
Deocamdata dau ture pe uscat in garaj insa cum vine vremea buna vreau sa ies cu ea pe o balta, sper sa am si permisul de barcagiu pana atunci.
Ce lac imi recomandati pe langa Bucuresti, undeva cu spatiu suficient pentru un incepator si unde sa nu m-alerge pescarii ca le-am tulburat apa? :D
Pe Snagov exclus pentru prima iesire, am auzit ca se cam aglomereaza cateodata, si nu vreau sa-ncurc pe nimeni ...
Si niste poze cu barcuta:
 

Atașamente

  • 2012-06-09 09.38.26.jpg
    2012-06-09 09.38.26.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 124
  • 2012-06-09 11.49.08.jpg
    2012-06-09 11.49.08.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 107
  • 2012-06-09 11.50.19.jpg
    2012-06-09 11.50.19.jpg
    62.9 KB · Vizualizări: 101
  • 20121202_175313.jpg
    20121202_175313.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 107
Asta da prezervativ serios, poti sa te dai ca lumea!
Pana-n vara nu-s probleme cu Snagovul, cocalarii nu se-nghesuie pe balta cand e racoare si nu-i vede nimeni. Cea mai tare balta pe care ti-o recomand in zona e Dunarea, de la Giurgiu pana la Calarasi: frumusete si liniste cat incape. In rest, majoritatea baltilor sunt concesionate si patronii nu sunt fani barci private pe balta lor!
 
hehe sper sa tina cauciucu' :)
ms pentru informatii, ai ghicit de cine ma feream :) Pe Dunare o sa merg mai incolo, sa mai prind ceva curaj....
 
cauciucul tine.....benzina sa ai..felicitari pentru barca...un pik de ingrasaminte si udata bine seara cu o bere si in scurt timpo sa devina ca a mea sa de ce nu un yacht......toate cele bune
 
multumesc caddy, dar mai e pana trec la o barca cum e a ta :) cat despre yacht, intai tre' sa ghicesc numerele la loto :cool:
spor la renovare
 
Am avut o asemenea barca in 2000 sau 2001, vresiune PVC. Pot sa va spun ca umplea masina. Sacul cu podelele era enorm de greu, cred ca peste 40 kg. Am vandut-o pentru ca pe vremea ai traiam in apartament si nu aveam peridoc.
E o super barca, extrem de solida si bine construita. Faptul ca e de hypalon e un plus major. Probabil puterea optima pentru uz marin si incarcaturi mari4 -5 persoane ar fi un 20 CP,asta ca sa o tii sub limita inmatriculabila. Barca cred ca e rated 35, dar poate duce fara probleme chiar si 50 CP fara sa se rupa. Nu ca as recomanda asa ceva, dar vreau sa zic ca e suficient de solida. Cine nu crede trebuie sa vada aceasta barca pe viu, totul pare supradimensionat in compartatie cu barcutele asa zis normale. Oglinda are o grosime considerabila.

Cu 9.9 CP va fi o barca superba pentru doua persoane si bagaj cat vor ei, sau trei persoane cu bagaj foarte moderat. Stiind cat de frumos gliseaza Quicksilverurile, nu m-ar mira sa gliseze la limita si cu 4 adulti daca sunt mai mititei. Cu doi in ea si bagaje va glisa undeva la 30-35 km/h.

E o barca foarte sigura si perfect adecvata pentru Dunare si Delta chiar cu motorul actual. Pe furtuna m-as incumeta cu barca asta fara frica in conditii in care nu as avea curaj cu barca mea de 15 picioare.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru incurajari, mihaif99, initial optasem pentru Quicksilver 340 Adventure Enduro, dupa ce am citit multe pareri aici si pe alte site-uri, insa apoi s-a ivit ocazia de a o lua pe asta de la un amic si n-am mai stat pe ganduri.
Am citit numai de bine despre modelul asta, iar siguranta a fost un factor important in alegerea mea, plus ca barca in sine e un adevarat "cal de povara", cu 760 kg sarcina maxima si 6 persoane capacitate :)
Barca duce motor de maxim 25 CP/75 kg cf fabricantului, desi probabil ca ar duce si un 30cp 4 timpi fara probleme, insa urmatorul meu motor va fi de 20 ca sa nu umblu dupa hartzoage de inscriere, cum bine ai spus.
 
Cum spuneam, daca te rezumi la iesiri in doi-trei oameni, nu e nici o graba sa schimbi motorul. Succes, si trimite poze de la iesirile pe apa. Ai grija sa pui suficient aer in ea. Va merge urat daca nu e umflata cum trebuie. Cred ca Quicksilverurile noi au manometru la pompa. Ia-ti cel putin un ajutor. Am vazut ca barca are roti, sau le-a scos fostul proprietar?
Fiind din hypalon, barca va avea o viata lunga. Oricum e recomandat ca dupa ca o cureti bine, sa folosesti 303 UV protectant ca sa o protejezi de uv, si sa ii dai luciu sa nu se prinda murdaria de ea.
Pe vremuri producatorii de barci hypalon recomanu Armor-all, dar desi nu ataca suprafata, poate ataca lipiciul barcii. In plus e aporape imposibil de pus eventuale petece, pentru ca nu mai adera.
 
Ultima editare:
Multumesc pt sfaturi, Mihai. Probabil ca f. rar o sa ia barca mai mult de 3-4 persoane, si atunci in nici un caz pe ape agitate sau pe mare... singur nu am de ce sa ma duc pt ca mi-ar fi greu.
Pompa din dotare are manometrul defect, am sa iau alta, si sa o folosesc la final ca sa dau presiunea ca la carte, ca sa bag aer en-gros am una la 12v de la o saltea gonflabila.
Cat despre roti am incercat eu ceva dar suportii sunt subdimensionati pentru rotile pe care le-am luat si pt greutatea barcii, trebuie sa refac proiectul cu o teava mai groasa ca sa tina barca si motorul, picioarele trebuie mai scurte, usor indoite si fara bara transversala, acum arata caraghios tare :)
Am ales rotile astea cu balon mare in ideea de a merge mai usor pe nisip, dar parca sunt un pic cam prea mari... in fine, o sa vad la momentul potrivit.
Mai jos poze suport home made varianta 1:
 

Atașamente

  • roti_barca (1).jpg
    roti_barca (1).jpg
    51.1 KB · Vizualizări: 68
  • roti_barca (2).jpg
    roti_barca (2).jpg
    48.3 KB · Vizualizări: 75
  • roti_barca (3).jpg
    roti_barca (3).jpg
    38.8 KB · Vizualizări: 80
  • roti_barca (4).jpg
    roti_barca (4).jpg
    49 KB · Vizualizări: 79
Ultima editare:
Roti barca

Pana la urma am renuntat la roti home made si am luat online de la o firma din Galati un kit de roti pentru barca, cost cu expediere aprox 520 lei, pachetul avand cam 7 kg.
Kitul made in italy este din inox, bine construit, si pare suficient de solid ca sa duca barca la apa, impreuna cu motorul de 9.9cp 2 timpi si rezervor de 22l, adica vreo 150 kg total.
Bagajele le arunc in barca dupa ce am pus-o pe apa, sa nu o ingreunez inutil.
Mai jos link catre poze:
roti barca

Singurul lucru care ma deranjeaza este ca trebuie desfacut si mutat motorul un pic la dreapta ca sa scot tija care modifica trimul, in pozitia normala se blocheaza in suportul de roata din stanga, insa avand in vedere ca nu o sa fac des operatia o sa ignor acest mic inconvenient.
 
Ultima editare:
pompa noua iti recomand modelul " Bravo 6" cu manometru incorporat.
iti spun din experienta ca am avut un Quick silver airdeck 340 cu podina si chila gonflabila (parca 11 psi era podina si 6-7 psi chila).
 
Prima iesire

Prima iesire cu gonflabila.
Data: 1-2 mai
Locatie: pe Dunare, la Gostinu, Giurgiu - apa mare dar calma, malurile inundate. Pe insule copacii erau in apa.
Rotile au ajutat mult la transport pe mal si lansare.

Barca a mers f. bine cu motorul de 10 cai, 28-29 km /h cu 3 persoane in aval, singur in barca 33 km/h in aval si 30 in amonte. Mai mult nici nu-mi trebuie...
Gliseaza f. usor, si sta bine pe apa, foarte stabila chiar si in viraje stranse, dar pentru mai multa siguranta am stat direct pe podea ca sa tin centrul de greutate mai jos si mai in fata un pic.

[YOUTUBE]60KDIAcsKxw[/YOUTUBE]

Se comporta binisor si pe valuri usoare, cam saltareatza totusi, asa ca am mers la 50% cu motorul ca sa nu ma zdruncine prea tare :) Probabil un RIB ar taia apa mult mai bine

[YOUTUBE]1fgSskG0Cb4[/YOUTUBE]
 

Back
Sus