Inceputul unui vis - constructie duckskiff de la Steven Lewis

Nu prea merge nimic lipit pe aluminiu, are stratul ala de oxid (negreala care se ia pe miini) ca nici sa -l sudezi nu poti, trebuie atmosfera speciala, alea, alea ...
Dar aluminiul tocmai de aia se foloseste, ca are si capabilitati structurale (cu conditia unei proiectari adecvate), e destul de usor si nici nu -i trebuie protectie anticoroziva. Nu mai are nevoie de fibra de sticla.

Se sudeaza cu MIG/mag da când am întrebat cât costa ... 500 euro. Mult prea mult. Cred totuși ca sunt soluții care adera la al. De exemplu, caroseria de land rover discovery e toată din al.
 
Ma feresc de placaj pentru ca in ro nu găsesc marin si trebuie atenție mare la sigilat. Ca sa nu mai spun ca dacă o mai lovesti stratul de fibra se poate taia si intra apa la placaj. La fibra ma gândeam la cea auto ca sigilant in zona de nituire.

Placaj marin gasesti fara probleme la Holver.
 
acel aluminiu il sudezi de la color metal... doar ca dupa sudare protectia anticoroziva nu mai exista in acea zona...
chiar si daca-l imbini cu nituri pop corodeaza.
sudura chiar rezista ... vezi indakat-ul

Studiind bancile de pe piața, majoritatea sunt nituite. Pentru mine ar fi mai ieftin. Ma gândeam la nituri pline si nu pop nituri. După cum am mai spus, sudura mi se pare scumpă. 500 euro pentru 11 m de sudura jnur. Pai atât ma costa aluminiul.
 
Placaj marin gasesti fara probleme la Holver.

Nu vreau sa te contrazic ca ai lucrat cu așa ceva dar in oferta holver am văzut okumme combi si tot de pe aici am înțeles ca nu e Marin ci doar de exterior. Au adus de curând si marin? M-am gândit la al pentru ca iese cam la același pret, dacă nu mai jos, si, in viitor dacă vreau sa trec la altceva cred ca are un pret de revanzare mai bun. Avantajul placajului, pentru mine, ar fi doar acela al placerii de a lucra cu lemn, cred ca ar iesi mai frumoasa.
 
dragilor,

dupa multe suceli si discutii cu prietenii mei in ale acestui proiect am hotarat sa o facem din aluminiu. saptamana viitoare dau o fuga in Bucuresti sa iau tabla. Planul cred ca se preteaza iar partile barcii vor fi nituite. Dupa ce am citit ce au scris si altii, am intrat pe situl Color metal (parca Vali) a recomandat undeva, si am gasit tabla aluminiu 5083. Ei zic ca se3 foloseste si la constructia de nave si se comporta bine si in mediu marin. Voi ce parere aveti? Ca si grosime m-am gandit la 2 mm. Tai formele iar imbinarile le fac folosind cornier din al si nituiesc. finisez cu fibra si apoi vopsea ca nu vreau oglinda plutitoare. structura cred ca se rigidizeaza prin cele trei banci si copastia care va fi din profil U. Cu multumiri anticipate, astept pareri, sa nu ma trezesc cu tabla luata si cu ceva la care nu m-am gandit.

Opinia mea e ca in materie de ambarcatiuni, materiale si proceduri de construire, s-a inventat cat s-a putut si cel mai bine e sa mergi pe niste metode rodate.
Desi in principiu "totul este posibil" , e greu de crezut ca intr-o tara ca a noastra fara traditie in zona construirii de ambarcatiuni, cu foarte putini oameni care se pricep la asa ceva, ar putea inventa cineva subit o metoda revolutionara care sa ii lase cu gura cascata pe englezi, olandezi, francezi, nemti si alti flacai care construiesc barci de cand se stiu .
Constructia din aluminiu exista ca metoda, are avantajele greutatii reduse si a rezistentei materialului, cu obligativitatea existentei unui anod de zinc, protectie imperativa impotriva coroziunii in ape sarate.
Pretul de cost este si asa destul de ridicat si nu vad de ce s-ar pune fibra de sticla peste aluminiu (nu vad nici cum ar sta fara sa se delamineze, nu vad nici pentru ce s-ar munci suplimentar pentru asta si nici pentru ce s-ar cheltui atat ) .
Placaj marin exista la Holver, chiar daca ajunge apa la el, acesta rezista (am eu de cativa ani pe balcon, in soare si ploaie, cateva bucati, care rezista eroic:) ) . Dealtfel protejat de rasina epoxidica nu prea are cum sa ajunga apa la el. Cauta aici pe site sau pe Cap Compas, descrierea metodelor si experientele celor care si-au facut deja barci in acest stil.
Vei intelege cum functioneaza si vei putea lua o decizie corecta.

P.S.
Construirea unei barci implica alaturi de materiale si planuri, un lucru foarte important : metoda de lucru pe care o da tot proiectantul. Daca acest skiff e proiectat a fi facut in metoda stitch&glue, va avea niste pasi, niste elemente si niste operatiuni de finete, care nu trebuiesc sarite sau inversate. La fel si daca barca e proiectata pentru aluminiu. Tot ca o parere personala, eu as merge pe varianta rodata de multi altii, cea indicata de proiectant. Apropo de placajul marin sau de exterior, Bogdan B. si-a facut o barca din placaj simplu, subtirel, imbracat in fibra de sticla si rasina poliesterica. Tine 3 oameni din seria lor de uriasi, am vazut poze :) .
 
Ultima editare:
Opinia mea e ca in materie de ambarcatiuni, materiale si proceduri de construire, s-a inventat cat s-a putut si cel mai bine e sa mergi pe niste metode rodate.
Desi in principiu "totul este posibil" , e greu de crezut ca intr-o tara ca a noastra fara traditie in zona construirii de ambarcatiuni, cu foarte putini oameni care se pricep la asa ceva, ar putea inventa cineva subit o metoda revolutionara care sa ii lase cu gura cascata pe englezi, olandezi, francezi, nemti si alti flacai care construiesc barci de cand se stiu .
Constructia din aluminiu exista ca metoda, are avantajele greutatii reduse si a rezistentei materialului, cu obligativitatea existentei unui anod de zinc, protectie imperativa impotriva coroziunii in ape sarate.
Pretul de cost este si asa destul de ridicat si nu vad de ce s-ar pune fibra de sticla peste aluminiu (nu vad nici cum ar sta fara sa se delamineze, nu vad nici pentru ce s-ar munci suplimentar pentru asta si nici pentru ce s-ar cheltui atat ) .
Placaj marin exista la Holver, chiar daca ajunge apa la el, acesta rezista (am eu de cativa ani pe balcon, in soare si ploaie, cateva bucati, care rezista eroic:) ) . Dealtfel protejat de rasina epoxidica nu prea are cum sa ajunga apa la el. Cauta aici pe site sau pe Cap Compas, descrierea metodelor si experientele celor care si-au facut deja barci in acest stil.
Vei intelege cum functioneaza si vei putea lua o decizie corecta.

Multumesc pentru sfaturi. Nici eu nu ma gândeam sa o îmbracă toată in fibra. Ar fi inutil. Doar ca foile de al au 3/2m si ar însemna sa inadesc câte doua pentru borduri si fund. Apoi imbinarile ma gândeam sa le fac cu ajutorul unui cornier mai lat prin nituire. Fibra auto as fi folosit-o doar ca finisaje in zonele de imbinare. Si apoi vopsea auto. Se zgârie, se retuseaza.
 
Multumesc pentru sfaturi. Nici eu nu ma gândeam sa o îmbracă toată in fibra. Ar fi inutil. Doar ca foile de al au 3/2m si ar însemna sa inadesc câte doua pentru borduri si fund. Apoi imbinarile ma gândeam sa le fac cu ajutorul unui cornier mai lat prin nituire. Fibra auto as fi folosit-o doar ca finisaje in zonele de imbinare. Si apoi vopsea auto. Se zgârie, se retuseaza.

Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt impotriva ideii de construire din placi de aluminiu. Ba chiar te sustin, fiindca sunt putini care se incumeta la asa ceva si e bine sa ne consolidam experienta prin experientele colegilor de forum.
Dar tocmai din acest ultim motiv, consider ca esti mai protejat impotriva surprizelor neplacute si a cheltuielilor suplimentare, daca parcurgi drumul batatorit de multi altii, decat daca inventezi pe marginea unui proiect rodat.
Daca dezideratul tau e rezistenta, teama nu are nici o justificare. Barcile "stitch&glue" sunt rezistente, frumoase, apa nu patrunde in lemn odata ce acesta s-a imbibat in rasina si rasina a polimerizat in fibra lui . Lemnul are si o elasticitate pe care metalele nu o poseda. Iar daca iti zgarii barca, ea se repara la fel de usor, cu aceeasi rasina :) .
 
Ultima editare:
Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt impotriva ideii de construire din placi de aluminiu. Ba chiar te sustin, fiindca sunt putini care se incumeta la asa ceva si e bine sa ne consolidam experienta prin experientele colegilor de forum.
Dar tocmai din acest ultim motiv, consider ca esti mai protejat impotriva surprizelor neplacute si a cheltuielilor suplimentare, daca parcurgi drumul batatorit de multi altii, decat daca inventezi pe marginea unui proiect rodat.
Daca dezideratul tau e rezistenta, teama nu are nici o justificare. Barcile "sitch&glue" sunt rezistente, frumoase, apa nu patrunde in lemn odata ce acesta s-a imbibat in rasina si rasina a polimerizat in fibra lui . Lemnul are si o elasticitate pe care metalele nu o poseda. Iar daca iti zgarii barca, ea se repara la fel de usor, cu aceeasi rasina :) .

Florio, si eu am gandit EXACT ca tine cand am auzit de aluminiu. Dar se poate ca noi sa fim "deformati" din cauza faptului ca am lucrat cu lemn si stim deja lucra cu lemn mult mai bine decat cu aluminiu. De exemplu eu nu-mi inchipui cum poti transforma un cornier in curent de gurna de care sa nituiesti apoi tabla. Etansarea este o alta problema care se cere rezolvata prin metode bine puse la punct, verificate, in orice caz nu prin gaselnite de moment. Eu pur si simplu gasesc ca este mult mai complicat ca la lemn unde, asa cum ai spus, materialul exista si modul de lucru este clar si foarte bine documentat. Dar poate ca Valy se pricepe la metal, poate ca are scule si a mai lucrat. Eu vreau sa vad aceasta barca. Mi-ar place sa posteze si fotografii din timpul constructiei.
 
Tot spre constructia din placaj te indrum si eu. Ai multe materiale didactice chiar aici pe forum, plus ca vei putea beneficia chiar live (telefonic) de sfaturile celor care au construit asa ceva. In schimb, nu stiu cati dintre noi au lucrat cu aluminiu.
Referitor la rezistenta placajului de exterior, de patru ani, in curte zac doua crivace facute din astfel de placaj, de la tentativa de constructie a "Dolphinului" de la Svenson. In afara de faptul ca s-au inegrit putin, nu au nimic. As merge fara frica pe varianta asta.
 
Florio, si eu am gandit EXACT ca tine cand am auzit de aluminiu. Dar se poate ca noi sa fim "deformati" din cauza faptului ca am lucrat cu lemn si stim deja lucra cu lemn mult mai bine decat cu aluminiu. De exemplu eu nu-mi inchipui cum poti transforma un cornier in curent de gurna de care sa nituiesti apoi tabla. Etansarea este o alta problema care se cere rezolvata prin metode bine puse la punct, verificate, in orice caz nu prin gaselnite de moment. Eu pur si simplu gasesc ca este mult mai complicat ca la lemn unde, asa cum ai spus, materialul exista si modul de lucru este clar si foarte bine documentat. Dar poate ca Valy se pricepe la metal, poate ca are scule si a mai lucrat. Eu vreau sa vad aceasta barca. Mi-ar place sa posteze si fotografii din timpul constructiei.

Sigur ca o sa postez. Mai târziu o sa pun o poza cu macheta din carton. Ca am vrut sa vad cum arată sa nu ma trezesc ca tai material si nu îmi place forma. Si tu si Florio aveți dreptate. Teoretic, daca proiectantul a zis ceva a știut el de ce. Dar eu am uneori tendința de a experimenta ceva nou. Am văzut câteva barcute din al nituit la cel de la care am luat si motorul: foarte frumoase. Bă chiar fuseseră modificate din papuci on open pentru pescari. Am văzut si la Slatina un motorcraft care arată bine. Erau, este adevărat, din foi profilate, ca si Linder-ul.

In ceea ce privește cornierul, m-am gândit si eu la forma pe care o va lua la curbura. O sa fac o simulare. Alegerea este oricum grea pentru ca argumentele voastre sunt corecte. Problema este in mintea mea unde se isca întrebarea: si daca totuși iese. Fac simulare si vom vedea împreuna. Oricare va fi metoda mergem înainte. Tocmai am asigurat si bugetul necesar așa ca săptămâna asta... Al sau placaj...
 
Sigur ca o sa postez. Mai târziu o sa pun o poza cu macheta din carton. Ca am vrut sa vad cum arată sa nu ma trezesc ca tai material si nu îmi place forma. Si tu si Florio aveți dreptate. Teoretic, daca proiectantul a zis ceva a știut el de ce. Dar eu am uneori tendința de a experimenta ceva nou. Am văzut câteva barcute din al nituit la cel de la care am luat si motorul: foarte frumoase. Bă chiar fuseseră modificate din papuci on open pentru pescari. Am văzut si la Slatina un motorcraft care arată bine. Erau, este adevărat, din foi profilate, ca si Linder-ul.

In ceea ce privește cornierul, m-am gândit si eu la forma pe care o va lua la curbura. O sa fac o simulare. Alegerea este oricum grea pentru ca argumentele voastre sunt corecte. Problema este in mintea mea unde se isca întrebarea: si daca totuși iese. Fac simulare si vom vedea împreuna. Oricare va fi metoda mergem înainte. Tocmai am asigurat si bugetul necesar așa ca săptămâna asta... Al sau placaj...

Succes! Suntem in jurul tau.
 
Am spart gheata!

Dragi prieteni,

Din vorbe am construit, pana acum, barca si din placaj, din otel, din aluminiu... . Si am zis... Hai sa facem un ciclu complet. Tinand cont de sfaturile unor crocodili, impaiati si alte figuri barcaholice ( daca nu îmi iese dau vina pe ei:)) - ce credeti? - am revenit la placaj. Eu zic ca definitiv si irevocabil ca tocmai ma intorsei de la capitala, usurandu-i pe cei de la Holver de niscaiva okoume :banana:

Bilant:

Holver
2 foi de 12 mm pentru fund
2 foi de 10 mm pentru borduri
1 foaie de 18 mm pentru oglinda
Total cu 10% reducere : 1471 lei
Este okoume de exterior dar, pentru cei interesați, au spus ca pot aduce si Marin, pe baza de comanda, in 4 saptamâni. Eu nu am mai avut răbdare si de teama sa nu cheltui banii sau sa ma razgandesc... Si daca Impaiatu a folosit placaj de plop si brad si a mers cred ca merge si okoume exterior si nu neaparat marin.

Polydis
2 kituri de epoxy cu intaritor 3,3 kg cu 1 l intaritor/ kit
15mp de tesatura fibra 300g/mp
Total: 768 lei
Nu știu daca mai ajunge epoxy da am tras un loz sa măresc bugetu' si nu a mers. Daca mai trebuie trec trei saptamâni pe mancarica de cartofi si se rezolva.

Pentru bancute nu am luat placaj ca nu au vrut sa dea pe datorie. Le fac la un prieten cu un atelier de mobila din lemn stratificat, la fel si tin-te bine din stejar.

Mâine sper sa frezez placinte pentru fund si borduri si sa le lipesc pentru decupare. Scot si aparatu' foto de la naftalina sa pun poze ca sa nu primes critici doar pe vorbe...

Dis de dimineața trec sa iau si doua baxuri de pofta de munca.
 
Na, bun! Cu siguranta vei realiza ca "clasic e fantastic". Brancusi spunea ca lucrurile nu sunt greu de facut, greu e sa te pui in postura de a le face. Cred ca esti pe drumul bun :)
 
Pentru imbinarea placilor nu am găsit banda de fibra. Credeți ca merge cu din aia pentru construcții sau tai fasii din tesatura?
 
Taie din tesatura, chiar daca marginile ei se vor franjura. Ca sa iasa frumos, delimiteaza lipitura pe placaj cu doua fasii de scotch lat. Dupa polimerizarea rasinii, marginile franjurate ale tesaturii le vei putea taia drept la marginea scotchului (rasina nu adera la scotch).

WDD02.JPG


WDD04.JPG

 
Ultima editare:
Acu' pot sa spun ca am barca...

Dragi prieteni,

Am cam avut treaba in ultimul timp si un pic de lene pentru lucrul la barca dar acum vin cu noutati. Am lipit placile pentru fund si borduri, am taiat formele, le-am cusut si apoi lipit imbinarile cu epoxi amestecat cu faina de lemn. La imbinarea placilor doua cate doua am constatat ca au mai ramas goluri de aer intre fibra si placaj, fapt pentru care am dat gauri mici si am mai injectat epoxi. In ceea ce priveste mult laudatul placaj, la taiere eu am gasit si goluri, nu multe, da goluri.

Din ciclul sa nu faceti ca mine: am inceput sa tai formele, prima data fundul, apoi am pus deasupra placajul pentru borduri si am taiat, apoi am pus deasupra placajul pentru oglinda si am taiat... am taiat si vreo 10 cm in forma fundului:mad:. in concluzie: tai si degajezi, tai si degajezi.

Oglinda am facut-o din doua bucati de 18 mm cu fibra de 300g/mp la mijloc sa tina un motor de 20cp. Am testat si lipiturile: am luat un rest de placaj imbinat si am torsionat. S-a rupt placajul si nu lipitura.

Dupa coasere si lipirea primara am masurat cate un metru din extremitatea prova in ambele borduri si am dat vinclu cu colturile extremitatii pupa. Catastrofa: abatere 0 mm :rock: - imi vine sa imi dau like.

Si, daca se poate, am nevoie de cateva sfaturi. Cum planurile nu aveau si masuri pentru banci, imi puteti spune cam in ce zona se pune banca din mijloc: la mijloc, mai in fata, mai in spate? Banuiesc ca trebe sa fie o logica astfel incat barca sa nu fie nici apupata si sa pastreze o linie cat de cat normala. si cam la ce distanta, in ce zona se pun strapazanele pentru un vaslit eficient? Si, ceva dimensiuni pentru vasle ca am un prieten cu niste dulapi de tei uscat care ma roaga sa ma ajute cu scultura:).

Si acum, punandu-mi echipamentul de protectie, in caz ca dati cu pietre, sa postam si niscaiva poze...
 

Atașamente

  • barca1.JPG
    barca1.JPG
    202.6 KB · Vizualizări: 94
  • barca2.JPG
    barca2.JPG
    190.2 KB · Vizualizări: 97
  • barca3.JPG
    barca3.JPG
    155.7 KB · Vizualizări: 92
  • barca4.JPG
    barca4.JPG
    197.4 KB · Vizualizări: 98
foarte bine ar fii daca ne-ai arata si noua cum este redactat acest carnet de identificare . o scanare ar fii binevenita!

Mario38, imi cer scuze pentru raspunsul intarziat. Uite si pozele cu carnetul motorului. Se vede clar Mariner 25 hp si mai jos putere maxima exercitata 19,5 cv (cavali in italiana - cp la noi).
 

Atașamente

  • carnet motor.jpg
    carnet motor.jpg
    32.4 KB · Vizualizări: 35
  • carnet motor2.jpg
    carnet motor2.jpg
    30 KB · Vizualizări: 39
Oooo, nu mai sunt junior, am devenit membru. Vezi domne ce se intampla cand ai propria ta barca? Va rog, de acum innainte folosoti apelativul Nene Valy. Banuiesc ca la seniori merge Venerabile.... La Hero member ce sa mai: umil si cu caciula in mana - ca un pelerinaj la moaste :p
 
Dragi prieteni,

Am cam avut treaba in ultimul timp si un pic de lene pentru lucrul la barca dar acum vin cu noutati. Am lipit placile pentru fund si borduri, am taiat formele, le-am cusut si apoi lipit imbinarile cu epoxi amestecat cu faina de lemn. La imbinarea placilor doua cate doua am constatat ca au mai ramas goluri de aer intre fibra si placaj, fapt pentru care am dat gauri mici si am mai injectat epoxi. In ceea ce priveste mult laudatul placaj, la taiere eu am gasit si goluri, nu multe, da goluri.

Din ciclul sa nu faceti ca mine: am inceput sa tai formele, prima data fundul, apoi am pus deasupra placajul pentru borduri si am taiat, apoi am pus deasupra placajul pentru oglinda si am taiat... am taiat si vreo 10 cm in forma fundului:mad:. in concluzie: tai si degajezi, tai si degajezi.

Oglinda am facut-o din doua bucati de 18 mm cu fibra de 300g/mp la mijloc sa tina un motor de 20cp. Am testat si lipiturile: am luat un rest de placaj imbinat si am torsionat. S-a rupt placajul si nu lipitura.

Dupa coasere si lipirea primara am masurat cate un metru din extremitatea prova in ambele borduri si am dat vinclu cu colturile extremitatii pupa. Catastrofa: abatere 0 mm :rock: - imi vine sa imi dau like.

Abia acum am vazut postul tau. Ce sa spun? Sunt entuziasmat!!! Sper ca si tu. Cred ca nu regreti ca ai optat pentru constructia din lemn. Intr-adevar, mult laudatul placaj mai are si goluri, putine si mici, dar sa le vezi pe alea din placajul pe care nu-l lauda nimeni :) Imi place ca ai lucrat ingrijit, ca nu ai picurat cu epoxi si ai netezit frumos filetele (lipiturile cu epoxi si rumegus). Astept viitoarele imagini.
PS: nu am construit astfel de barci si nu te pot sfatui cu bancuta
 

Back
Sus