Inceputul unui vis - constructie duckskiff de la Steven Lewis

Salutare dragi prieteni.

Dupa ma bine de doi ani in care am savurat povestirile voastre, am calatorit alaturi de voi prin toate colturile lumii, am lipit, slefuit si vopsit barci, sau mai bine zis am visat la asta, mi-am luat inima in dinti sa incerc sa imi realizez si eu un prim vis: o barca a mea cu care sa cutreier apele noastre.

Va rog asadar, la primul meu post, sa ma ajutati cu sfaturile voastre, tinand cont de faptul ca sunt incepator.

Ca punct de plecare am gasit urmatoarea barca: duckskiff de la Steven Lewis, varianta pentru motor, de 15 picioare. (Duckworks Boatbuilders Supply). Planurile sunt gratuite. Credeti ca pentru o prima barca ar fi ok? Si oare ar fi potrivita aceasta barca pentru Delta cu 3 persoane la pescuit?

Iar daca imi iese asta ma voi gandi apoi la un weekender asezonat si cu invatarea navigatiei cu vele (deocamdata am obtinut permisul pentru motor C+D).

Planul meu ar fi urmatorul:
- cu ajutorul si sfaturile voastre, in urmatoarea luna, cat mai e frig, sa imi procur materialele;
- din martie, sau cand se poate folosi epoxy sa ma apuc de lucru
- din iunie, dupa prohibitie sa incep prima aventura la pescuit, in Delta, cu propria barca.

Daca aveti itmp sa aruncati un ochi pe planuri va rog sa imi spuneti parerile voastre referitoare la aceasta barca.
 
Salutare si bine ai venit.
Ceva de genu asta am construit eu acum...vreo trei ani?!?! Nu mai stiu dar cert e ca a ajuns pe mainile altui barcagiu de renume mondial.
Diferenta dintre skifful facut de mine si cel pe care vrei sa-l construiesti e de aprox 150 de mm pe ambele dimensiuni (lungime/latime)
Nu stiu ce bord liber are dar iti pot spune ca "Teleleul" meu avea 450 de mm si putea duce patru persoane de talie medie (70kg), la rame si vela dar in conditii bune, fara valuri. Sartaca ar fi putut duce si mai mult dar necazul cu astea cu vele e ca au ogaura in mijloc pe unde bagi o scandura cand mergi la vela.:)
Cred ca e numa' buna de pescuit, avand o stabilitate foarte stabila :)); eu singur (65kg) stand cu curu, pardon, pe copastie, nu lua apa prin bord. Evident, nu cred ca te vei incapatana sa pescuiesti cand incep valurile Dunarii (aici nu ma refer la melodie).
Asteptam sa inceapa constructia. Si esti binevenit sa intrebi orice.
 
multumesc mult pentru raspuns. Astazi sper sa fac necesarul de materiale si sa il postez. pana cand da caldura, ca o sa lucrez afara, pot sa iau placajul si sa tai formele.
 
Suntem alaturi de visul tau !!! Sper sa te putem ajuta cum putem !
La oricare intrebare a ta ,sunt sigur ca aici o sa gasesti un raspuns !
Multa bafta !!!
 
Dragilor, a trecut ceva vreme de când nu am mai postat. M-am gândit, sucit si rassucit. Deocamdată, de ieri sunt superfericitul posesor al unui motor Mariner 20cp, doi timpul, 1983. Probat, merge bine sau așa pare si arată ingrijit. E adus din Italia. Cât despre barca, ce ziceti dacă o fac din tabla de otel de 2mm? Ca si costuri ies mai ieftin la o greutate similară sau aproape. In ceea ce privește pericolul de ruginire, regimul ei va fi de câteva ieșiri pe an in Delta. Nu va sta tot timpul pe apa. Vad un punct de rutina, slefuiesc si retusez. In așteptarea parerilor voastre dau ocol motorului si viseeeeeez. Trebuie sa ii mai iau mufa conectare carburant, para de amorsare si rezervor.
 
Între timp am realizat, din carton, o macheta a barcii. Pare ok dar parca bordurile sunt cam mici. Am impresia ca realizatorul a făcut un compromis astfel încât ambele borduri sa între pe o placa de placaj. Mă gândeam sa le înalt cu 10cm ca sa previn Vasile nedorite provocate de valurile frumoasei naturi sau de cele formate de uratii nesimtiti...
 
Cât despre motor, vad un anunț pe net chiar in Argeș, la o aruncatura de vasla de mine. Mă gândesc: așa o fi scris. Îmi sun un prieten, ii zic... Si el e încântat. Da nu am banii. Las ca-ți dau eu. Merge, vedem, cumpărăm. Contract tip scos de pe net si fericire. Vin acasă si încep sa caut pe net. Disperare: după serie e de 25 cp. Asta înseamnă înmatriculare. Cad in depresie, am fost păcălit. Sun la vanzator si documentat ii explic ca in 1983 Yamaha nu făcea motoare Mariner de 20cp si ca motorul e de 25. Si cum mie îmi place sa mă relaxez pe balta si nu sa îmi fie frica de controale. Din nou fericire: vanzatorul îmi da si un carnet de identificare eliberat de Ministerul Transporturilor Italian care specifica faptul ca motorul este tip 25cp dar dezvolta o putere maxima de 19,5 cp. Deci sunt legal.
 
foarte bine ar fii daca ne-ai arata si noua cum este redactat acest carnet de identificare . o scanare ar fii binevenita!
 
Sigur, in zilele următoare ca acu e liber si nu pot scana. Între timp... Ii zice certificato d'uso del motore per imbarcazioni da diporto. In care italianul zice: e de 25 da citez: puterea maxi a de exercitiu e 19,5 cp. De fapt stai ca am un iPad, sa vad cum pun poze
 
Am făcut poze la certificat da nu știu cum sa le pun. Da mă mir ca nu știți. Mai am un prieten, ăla cu banii, care are tot un motor de25 cu hârtie de la italieni ca e de 20. Pare ca la ei e o practica frecventa.
 
NU se vede. Ceva sfaturi pentru a posta? Banuiesc ca sunt instructiuni pe undeva da poate mă ajutati cu o scurtatura :)
 
In caz ca o construiesti din tabla de otel de 2 mm grundurile si vopselele moderne o pot feri de ruginire.
Ai facut un calcul cat de grea va iesi barcuta din otel? 2 mm e o tabla destul de serioasa!

Ca sa atasezi poze, alege "raspunde folosinf formularul complet" apoi pe primul rand de iconite e una care arata ca o agrafa. Cand pui cursorul de mouse deasupra ei apare textul "imagini si fisiere atasate". De acolo te descurci. ;)
 
dragilor,

dupa multe suceli si discutii cu prietenii mei in ale acestui proiect am hotarat sa o facem din aluminiu. saptamana viitoare dau o fuga in Bucuresti sa iau tabla. Planul cred ca se preteaza iar partile barcii vor fi nituite. Dupa ce am citit ce au scris si altii, am intrat pe situl Color metal (parca Vali) a recomandat undeva, si am gasit tabla aluminiu 5083. Ei zic ca se3 foloseste si la constructia de nave si se comporta bine si in mediu marin. Voi ce parere aveti? Ca si grosime m-am gandit la 2 mm. Tai formele iar imbinarile le fac folosind cornier din al si nituiesc. finisez cu fibra si apoi vopsea ca nu vreau oglinda plutitoare. structura cred ca se rigidizeaza prin cele trei banci si copastia care va fi din profil U. Cu multumiri anticipate, astept pareri, sa nu ma trezesc cu tabla luata si cu ceva la care nu m-am gandit.
 
Nu am lucrat niciodata barci din aluminiu asa ca poate vorbesc ca un ignorant dar nu inteleg de ce ai ales combinatia aluminiu-fibra de sticla. Nu am mai auzit de asa ceva si chiar cred ca nu merge sandwichul asta, fiindca rasina nu adera la tabla. De ce nu mergi pe clasicul placaj-fibra de sticla?
 
Nu prea merge nimic lipit pe aluminiu, are stratul ala de oxid (negreala care se ia pe miini) ca nici sa -l sudezi nu poti, trebuie atmosfera speciala, alea, alea ...
Dar aluminiul tocmai de aia se foloseste, ca are si capabilitati structurale (cu conditia unei proiectari adecvate), e destul de usor si nici nu -i trebuie protectie anticoroziva. Nu mai are nevoie de fibra de sticla.
 
acel aluminiu il sudezi de la color metal... doar ca dupa sudare protectia anticoroziva nu mai exista in acea zona...
chiar si daca-l imbini cu nituri pop corodeaza.
sudura chiar rezista ... vezi indakat-ul
 
Nu am lucrat niciodata barci din aluminiu asa ca poate vorbesc ca un ignorant dar nu inteleg de ce ai ales combinatia aluminiu-fibra de sticla. Nu am mai auzit de asa ceva si chiar cred ca nu merge sandwichul asta, fiindca rasina nu adera la tabla. De ce nu mergi pe clasicul placaj-fibra de sticla?

Ma feresc de placaj pentru ca in ro nu găsesc marin si trebuie atenție mare la sigilat. Ca sa nu mai spun ca dacă o mai lovesti stratul de fibra se poate taia si intra apa la placaj. La fibra ma gândeam la cea auto ca sigilant in zona de nituire.
 

Back
Sus