cumpar velier

Nicio probl.cu avalansa de intrebari. Legat de peridoc ca e rasp.f.scurt,:este nou ,imatricular dar nu este de vanzare. Despre detaliile barci voi revenii cu datele exacte cand am inscrisurile in fata ca sa fiu exact. Motor are,da. E un diesel de 10cp imbord,functionare f buna. Ultima oara a mers pe apa vara trecuta,pe snagov dar cu motor. Mentionez ca sunt paralel de navigatul pe vele. Tot timpul fost "motorizat" ,motiv pt care in vele sunt afon si nu imi e rusine sa recunosc decat o lauda aiurea de sine ce nu miroase a bine.
 
Nicio probl.cu avalansa de intrebari. Legat de peridoc ca e rasp.f.scurt,:este nou ,imatricular dar nu este de vanzare. Despre detaliile barci voi revenii cu datele exacte cand am inscrisurile in fata ca sa fiu exact. Motor are,da. E un diesel de 10cp imbord,functionare f buna. Ultima oara a mers pe apa vara trecuta,pe snagov dar cu motor. Mentionez ca sunt paralel de navigatul pe vele. Tot timpul fost "motorizat" ,motiv pt care in vele sunt afon si nu imi e rusine sa recunosc decat o lauda aiurea de sine ce nu miroase a bine.

Daca asta conteaza, primeste felicitarile mele pentru atitudine!

Tocmai am multumit lui C. Tirtirau pentru o postare, din care am invatat si eu multe.
 
Conteaza!! Multi poate ar lua-o ca pe un "handicap in deradere" fiind pe acest forum si habar sa nu am de navigatul pe vele! Insa am spus realitatea! Oricum multumiri pt apreciere.
 
Conteaza!! Multi poate ar lua-o ca pe un "handicap in deradere" fiind pe acest forum si habar sa nu am de navigatul pe vele! Insa am spus realitatea! Oricum multumiri pt apreciere.
Nu -i adevarat, pe forum sint si destui "motoristi". Daca esti pasionat de ceea ce faci si inveti putina "meserie" nu e nici o problema motoru'. Tot pe apa se desfasoara actiunea.
De altfel, de vreo 100 de ani, deviza Marinei este "merge masina, merge marina". Asta din punctul de vedere al motoristilor :) Dar e intr -un fel adevarat, pentru ca velele mai sint folosite doar pentru hobby.
 
Merci de sfat si chiar explicatii. Apreciabil ca pe acest site se pare ca totusi " nu se pune piedica la piciorul de lemn"
 
"frate alb galbui", daca ai un picior de lemn inseamna ca esti pirat, adica de-al casei, nu ne faultam intre noi :D

bafta la vanzare
 
Nu e vb doar de spatiu. Ci si ideea de a scapa de ele atat timp cat nu le folosesc si sa achizitionez ceva util. Oricum merci de propunere.
 
nu mai deschid alta discutie ptr ca titlul acesteia este destul de semnificativ si ptr intrebarile mele

se spune ca omul ajunge la o concluzie in momentul in care oboseste sa mai gandeasca
eu cred ca am obosit ptr ca se pare ca am ajuns si eu la concluzia ca nu merita sa construiesc de la zero
numai logistica "pierduta" ptr o singura ambarcatiune va dubla sau chiar tripla pretul
daca ar fi sa te apuci de o afacere cu constructia de barci, da, s-ar merita efortul, dar doar ptr una... ptr barca proprie... nu prea
cel putin cam in zona asta mi-a obosit mie gandirea :D

asa ca, solutia: un velier 2nd hand
pe botentekoop.nl - si alte siteuri similare - oferta e destul de mare si exista jucarii ptr orice buzunar
am vazut chiar si sub 1000 eur

acum, intrebarile:
cat de "rupte" pot fi asemenea ambarcatiuni?
stiu ca intrebarea e relativa, similara cu aducerea de masini 2nd din germania, unde pana nu vezi tinicheaua nu prea iti poti da seama cu exactitate despre ce e vorba
dar... ca idee... daca la o masina te uiti pe sub ea sa nu piarda ulei, ii compari uzura discurilor de frana cu kilometraju din bord, mirosi fumul de la evacuare etc... la o barca la ce te uiti? sau cel putin ce e recomandat sa fie in stare buna si ce e usor/ieftin inlocuibil?

ca exemplu, ce ar fi de preferat sa fie in stare buna? un outboard de 5-10 cai sau velatura?
sau... o barca mai veche dar cu "pedigree" sau una mai noua dar nu prea laudata?
in afara de impozit/inmatriculare difera cu ceva cheltuielile anuale ptr o ambarcatiune <7m fata de una >7m?
care ar fi cel mai lung/greu velier trailerabil in limita B-ului auto? greutatea stiu ca e limitata si de masa masinii tractoare ca sa nu depasesti 3.5t per total. asa e?

multumesc
 
N-am cumparat niciodata o barca SH, dar - ca toata lumea - ma pricep la teorie :D Ma batea si pe mine gandul odata la asta ...

Barca e compusa din corp + multe piese componente. Unele dintre ele reparabile usor, altele inlocuibile usor, altele foarte greu (costuri mari).

Corpul e greu de reparat in partile structurale, in schimb reparatii cosmetice se pot face relativ "usor" (fara cunostinte tehnice speciale, doar multa munca).

Velatura poate fi buna daca a schimbat-o vechiul proprietar sau uzata - din nou, se poate schimba fara probleme tehnice, doar financiare. Velele sunt oricum consumabile pe o barca.

Locurile unde straiurile si sarturile se prind de corpul barcii e bine sa fie in stare buna, la fel si tachetii - inlocuitul poate fi complicat si costisitor.

Manevrele fixe - straiuri/sarturi - e bine sa fie in stare buna, sa nu fie ruginite si plesnite. Se pot schimba, dar costa si poate fi complicat, in functie de modul de prindere.

Blocatoare, cabestane - daca sunt bune e perfect, daca nu trebuie scoase, inlocuite, intarit locul de montare ... costa.

Ancora + lant - cu cat mai mare, cu atat mai bine. Daca lantul e bun, greu si lung si mai bine ...

Accesoriile marunte, feroneria - intinzatoare, scripeti, etc - e bine sa fie ok, schimbatul e costisitor.

Scotele se pot schimba, de obicei sunt roase, sunt consumabile.

Instalatie electrica - daca are asa ceva si e in stare buna e perfect. Schimbatul firelor e posibil dar poate fi o operatie complexa.

Aparatura - cu cat mai multa, cu atat mai bine: ex statie VHF, gps, sonar, etc - daca sunt in stare buna iar e bine. Daca cumperi sculele astea noi te costa mult.

Mobilier - de obicei e varza, daca nu a facut proprietarul o investitie recenta - posibil de inlocuit perne, saltele, tapiterie, dar neceista umblatura si un meserias.

Mobilierul de placaj / lemn - de obicei e greu de reparat, dar nu imposibil.

Suport de motor outboard - la fel ca celelalte lucruri prinse de corpul navei, sa fie solid prins, sa nu fie afectat corpul navei

Motorul - discutie groasa aici ... ca orice motor.

Peridoc - probleme tipice pt. peridoc.

Actele!!
 
nu mai deschid alta discutie ptr ca titlul acesteia este destul de semnificativ si ptr intrebarile mele

se spune ca omul ajunge la o concluzie in momentul in care oboseste sa mai gandeasca
eu cred ca am obosit ptr ca se pare ca am ajuns si eu la concluzia ca nu merita sa construiesc de la zero
numai logistica "pierduta" ptr o singura ambarcatiune va dubla sau chiar tripla pretul
daca ar fi sa te apuci de o afacere cu constructia de barci, da, s-ar merita efortul, dar doar ptr una... ptr barca proprie... nu prea
cel putin cam in zona asta mi-a obosit mie gandirea :D

asa ca, solutia: un velier 2nd hand
pe botentekoop.nl - si alte siteuri similare - oferta e destul de mare si exista jucarii ptr orice buzunar
am vazut chiar si sub 1000 eur

acum, intrebarile:
cat de "rupte" pot fi asemenea ambarcatiuni?
stiu ca intrebarea e relativa, similara cu aducerea de masini 2nd din germania, unde pana nu vezi tinicheaua nu prea iti poti da seama cu exactitate despre ce e vorba
dar... ca idee... daca la o masina te uiti pe sub ea sa nu piarda ulei, ii compari uzura discurilor de frana cu kilometraju din bord, mirosi fumul de la evacuare etc... la o barca la ce te uiti? sau cel putin ce e recomandat sa fie in stare buna si ce e usor/ieftin inlocuibil?

ca exemplu, ce ar fi de preferat sa fie in stare buna? un outboard de 5-10 cai sau velatura?
sau... o barca mai veche dar cu "pedigree" sau una mai noua dar nu prea laudata?
in afara de impozit/inmatriculare difera cu ceva cheltuielile anuale ptr o ambarcatiune <7m fata de una >7m?
care ar fi cel mai lung/greu velier trailerabil in limita B-ului auto? greutatea stiu ca e limitata si de masa masinii tractoare ca sa nu depasesti 3.5t per total. asa e?

multumesc

Incerc sa raspund eu primul intrebarilor tale, fiindca am mult prea mult de lucru la birou si tentatia e ca intotdeauna sa incepi cu o pauza :) .

-Intai te felicit ca ai reusit sa intelegi singur prioritatile tale. Intr-adevar, in afara unor cazuri izolate* solutia cea mai buna pentru a naviga si a te bucura de aceasta, e sa cumperi un velier second hand . Nu mai dezbat problema, a fost dezbatuta deja pe toate fetele .

-In principiu un velier de 7-8m fabricatie de serie, din fibra de sticla, nu prea poate fi "rupt" decat daca l-a gaurit cineva in stanci. Daca ai sa cauti pe Youtube ai sa vezi multe filme in care se arata cat de bine se repara chiar si acelea efectiv gaurite. In principal o asemenea barca nu suporta tensiunile uneia mari, asa ca nu se poate uza de la valuri :) . Discutia despre cum si unde sa te uiti, o facem mai pe larg in alt post si cu ajutorul celorlalti .

-Care ar fi mai ieftin de inlocuit, un motor sau velatura. Depinde de motor si depinde de velatura, fiecare are o marja mare de pret. Eu am cumparat anul trecut o vela nou nouta cu 700-800 dolari. Un genaker cu tot cu geanta , "ciorap" si sistem de ridicare (scripeti, funga ) . Un motor nou e mai scump. Insa mai mult ca sigur, la un velier second hand, si motorul si velele au sa aiba un oarecare grad de uzura, dar sunt perfect utilizabile.

-Diferenta cheltuielilor anuale intre o barca cuprinsa in limite stranse fata de cei 7m, sunt clare. Cea de peste 7m cu un singur centimetru, va avea de platit o data inmatricularea si la fiecare 2,5 ani, o revizie ANR. In plus, anual , la cea inmatriculabila vei plati un impozit.

-La greutatea velierului trailerabil ai raspuns singur. Dar mai e o variabila. Ca sa fie "trailerabil" va trebui sa aiba latimea cuplului maestru, sub cei 2,5m din legislatia rutiera, pentru a nu se inscrie la "gabarit depasit"



Later edit:
Hahahaha... eu am crezut ca raspund primul, dar pana am terminat de scris....
 
Ultima editare:
Este foarte simplu: Cauti un surveyor, si ceri un raport. Nu este ieftin, dar mult mai ieftin decat sa constati una si alta cand deja ai cumparat. Cum ajungi surveyor? Simplu! Trebuie vreo douazeci de ani pe barci :)

Totul, daca stii ce intrebari sa-ti pui. Nu ce sa intrebi, ci ce trebue sa Te intrebi. Si prima intrebare, intotdeauna, trebue sa fie: am nevoie de barca personala? Experienta mea spune ca gata, de acum nu mai vreau sa inchiriez, am destul timp pentru a folosi nava, vreau nava proprie, care trebue sa indeplineasca urmatoarele conditii...
Daca nu poti raspunde acestei intrebari, nu cumpara! Cu pretul achizitiei, transportului, inmatricularii, cheltuielilor anuale, poti petrece foarte multe saptamani pe mare, pe apa in general.

Este o parere personala, desigur bazata pe mai mult de douazeci de ani de yachting.

Cine a spus ca sfaturile sunt date pentru a nu fi urmate?!
 
Incerc sa raspund eu primul intrebarilor tale, fiindca am mult prea mult de lucru la birou si tentatia e ca intotdeauna sa incepi cu o pauza :) .

-Intai te felicit ca ai reusit sa intelegi singur prioritatile tale. Intr-adevar, in afara unor cazuri izolate* solutia cea mai buna pentru a naviga si a te bucura de aceasta, e sa cumperi un velier second hand . Nu mai dezbat problema, a fost dezbatuta deja pe toate fetele .

-In principiu un velier de 7-8m fabricatie de serie, din fibra de sticla, nu prea poate fi "rupt" decat daca l-a gaurit cineva in stanci. Daca ai sa cauti pe Youtube ai sa vezi multe filme in care se arata cat de bine se repara chiar si acelea efectiv gaurite. In principal o asemenea barca nu suporta tensiunile uneia mari, asa ca nu se poate uza de la valuri :) . Discutia despre cum si unde sa te uiti, o facem mai pe larg in alt post si cu ajutorul celorlalti .

-Care ar fi mai ieftin de inlocuit, un motor sau velatura. Depinde de motor si depinde de velatura, fiecare are o marja mare de pret. Eu am cumparat anul trecut o vela nou nouta cu 700-800 dolari. Un genaker cu tot cu geanta , "ciorap" si sistem de ridicare (scripeti, funga ) . Un motor nou e mai scump. Insa mai mult ca sigur, la un velier second hand, si motorul si velele au sa aiba un oarecare grad de uzura, dar sunt perfect utilizabile.

-Diferenta cheltuielilor anuale intre o barca cuprinsa in limite stranse fata de cei 7m, sunt clare. Cea de peste 7m cu un singur centimetru, va avea de platit o data inmatricularea si la fiecare 2,5 ani, o revizie ANR. In plus, anual , la cea inmatriculabila vei plati un impozit.

-La greutatea velierului trailerabil ai raspuns singur. Dar mai e o variabila. Ca sa fie "trailerabil" va trebui sa aiba latimea cuplului maestru, sub cei 2,5m din legislatia rutiera, pentru a nu se inscrie la "gabarit depasit"



Later edit:
Hahahaha... eu am crezut ca raspund primul, dar pana am terminat de scris....

@Florio Am inceput sa scriu si am sters de cateva ori, gandindu-ma ca asta este un subiect pentru Florio sau Smokey :) bravo, baieti, ati fost promti! Si tot asa, am presupus cam ce o sa scrieti. Nu m-am inselat...
 
Am uitat sa zic de chila/derivor: mecanismul de rabatare/culisare, lovituri in zona aia, modalitatea de demontare pentru inspectie, etc. Cam tot ce tine de subiectul asta e important de verificat, reparatiile sunt complicate aici.

Poti sa verifici si aspectul general al barcii (ingrijit/neingrijit), si daca are umezeala sau urme de apa in santina - e interesant de aflat de unde au aparut.

Catarg+ghiu+crucete+mecanism de ridicare/coborare - e bine sa fie in stare buna, sunt mai greu de confectionat si reparat (necesita si materiale mai aparte).

De verificat zona de imbinare a puntii (sunt mai multe sisteme), sa nu fie fisuri de la tensiuni. La unele barci mobila joaca si rol structural, deci poti verifica daca nu sunt crapaturi pe marginea mobilierului.


si ma opresc aici cu filosofia :)
 
multumesc ptr sfaturi, incet incet incepe sa se mai ridice ceatza :)

referitor la calcul si la alternativa cumparat/inchiriat, cred ca tot pe acolo iesi cu banii, mai ales daca vrei sa iei ceva ieftin, pe la 3-4000 eur, neinmatriculabil
dezavantajul ar fi ca va trebui sa ai o masina care sa-l poata tracta si eventual (daca nu se poate altfel) luarea C+E la auto...

avantajul - cred eu - ar fi ca nu ai fi legat de disponibilitati la inchiriere, programari concedii, banii lasati drept garantie la inchiriere... na... ar fi lucrul tau si nu te-ar certa nimeni daca l-ai zgaria/lovi etc.
si daca s-ar gasi 2-3 prieteni care sa-l cumpere la comun, atunci chiar ca nu ar mai conta cat il folosesti pe an.
 
@smokey, cat ai lua ptr o deplasare in vedera alegerii unei asemenea ambarcatiuni? (ipotetic vorbind, nu acum, nu peste 6 luni, dar candva...)

in olanda, germania, pe acolo
 
@smokey, cat ai lua ptr o deplasare in vedera alegerii unei asemenea ambarcatiuni? (ipotetic vorbind, nu acum, nu peste 6 luni, dar candva...)

in olanda, germania, pe acolo
Eu nu as lua bani de la tine pentru asta, eventual te-as putea plati ca ma lasi sa fac asta, avand in vedere lipsa mea de experienta practica in jobul de surveyor :D :D
 

Back
Sus