Catamarane gonflabile

Bine v-am gasit fratilor in ale velierelor. E primul meu post pe acest forum.
Am fost si eu vineri la salonul cu fitze. Mi-a placut Happy cat-ul si am ramas cu gandul la el.
Pana acum nu am gasit ceva mai ieftin, care sa nu necesite investitii suplimentare (remorca, spatiu de depozitare, licente, permise, etc.), sa-mi permita sa ma duc oriunde cu el si sa stau cateva ore pe apa.
Imi va lua timp mult pana o conving pe colega de camera sa investesc 4000 de euro in visul de a merge cu o barca purtata de vant. Si asa cand i-am spus ca imi trebuie vreo 8000 de euro (pentru ca 4000 sa para o suma rezonbaila) sa cumpar Happy cat-ul mi-a spus ca asta este pret de "pus sub interdictie" (pt. nejuristi - punerea sub interdictie este o masura care se ia in privinta persoanelor care nu pot sa-si poarte de grija, adica nebunii, debilii, paranoici - cei care sunt internati la Balaceanca - langa lacul ...!!!! Cernica).
Cui ii mai place Happy cat-ul, sau Hobie Cat-ul, cataramanele ieftine si usor de transportat si depozitat? Cine are unul?
 
Eu am un Sailcat, super pret pe langa cat costa Happy Cat (a ajuns la mine cu aprox. EUR 1600). Daca te intereseaza iti dau datele de contact al celor din UK de unde am cumparat. Raspund si americanii dar mai greu.

Panza e cam mica, dar chiar si asa am atins frecvent 5 noduri, si misca la cea mai mica adiere; cum se incalzeste un pic ii pun si un foc. Ca (mai) orice catamaran strange vantul mai greu, la fel si cu volta, dar nimic suparator. Cu motor de 4 CP am atins 17 km/h. Materialul e super-tare, este un videoclip pe acolo cu un tip inversunat care da cu ciocanul de dulgherie :D
 
Multumesc

Eu am o vorba: Sa-ti de Dumnezeu sanatate si sa-ti tina Dumnezeu obiceiul!
Multumesc mult de informatii. nici nu-ti dai seama ce bucurie mi-ai facut mie si prietenului meu cu care vreau sa ne luam asa ceva.
sigur ca ma intereseaza datele de contact.
E super. Am intrat si eu pe site si mi s-a parut OK. Mai ales ca sunt un incepator absolut in ale navigatiei cu vele.
Daca stai in capitala poate iti facem o vizita la apa pe care te dai sa vedem si noi minunea mai de aproapte.
Cu mii de multumiri
lipan68
 
Tipii din UK sunt spindriftltd.co.uk, gasesti datele acolo, eu discut cu Mark care are emailul mark coada de maimuta numele domeniului. Tocmai am cerut azi kit-ul de scaune, nu era asta toamna, mi-a raspuns prompt. Daca nu au ei pe stoc se face trimiterea direct din state, dureaza ceva mai mult (dar nu foarte) si mai intervine vama, dar e insignifiant.
Mi-ar place si un Argie 15 de exemplu, dar ca sa ma dau comod si pe Bicaz, Colibita, Delta Dunarii, plaja Marii negre si in Grecia sau Turcia, fara mari pretentii, e suficient.

Sunt in Suceava, mai greu cu testul ...
 
Am vazut argie 15. Sigur este de preferat un argie 15 decit unui cataraman gonflabil. Microbul barcilor cu panze il am de cand eram mic. Mi s-a accentuat in 2001 cand pe Discovery Chanel a fost un serial (Anton Fitzpatrik) care a facut o barca de la A la Z, iar intre reprizele de lucru (2 pe fiecare episod) se prezenteau alte barci. Serialul are vreo 12 episoade si l-am tras pe 2 video casete. O sa caut sa-l trec pe DVD, pentru o mai buna conservare, si daca te intereseaza ti-l trimit. Sau daca interesaza pe cineva.
Mi-ar placea sa fac o barca de lemn dar inseamna o investitie destul de mare de timp si bani. Slava Domnului as avea spatiu unde sa ma apuc de ea, deci nu sunt limitat de un element esential, dar colega de camera este foarte practica si nu cred ca ar admite ca o parte din resursele familiei sa mearga in astfel de lucruri (scule, planuri, materiale, timp).
Citindu-ti post-urile am constatat ca cunosti bine "zona", iar eu am multe de invatat. De aceea, poate ma ajuti sa inteleg ce inseamna "freight to Romania" din site-ul lui sailcat.
cu urari de bine,
lipan68
 
Freight e transportul, si vad ca a dat foamea rau in ei! Varianta fara scaune ajunge acum in Romania cu aprox. 2100 euro, dar inca e mult ma ieftin ca altele de mai sus. Doar ca la suma asta chiar ca te poti gandi mai serios la o barcuta mai serioasa, cu tot cu peridoc, second hand. Dar of, portabilitatea!
Pe mine m-a costat in august 2008 aprox. 1600 euro. E foarte posibil ca pretul sa fie pentru un curier rapid, daca optezi pentru posta normala cred ca pretul transportului poate scade la 1/3 chiar.
Cum am zis, foamea e mare: mi-au cerut pe 2 scaune care costa $199, $305 transport b-)
 
Pai din cate inteleg eu, pentru varianta 14sc Deluxe Package platesc 1500USD barca cu accesorii si 1126 USD transport, deci total, 2626 USD, iar pentru 14sc 14SCK CK Package (caci mi/ar placea si mie cu scaune), trebuie sa platesc total 3200 USD. Pai daca imi da mie bani astia ma duc eu si il iau de la ei. Cu alte cuvinte ar iesi mai daca te duci si il iei din show room.
Foame mare tata. Parerea mea, as astepta si doua luni, numai sa stiu ca mi/l trimit la un pret subtire de tot. Altfel, mai asteptam. Oferta e valabila pana la 31 martie 2009. Daca le urla foamea in stomac poate il iau si eu tot la 1600, mai la vara.
Nu înţeleg eu de ce discriminarea asta cu RO.
Site/uri de invatat despre navigatie cu vele sunt?
Da-mi si mie niste link-uri.
Sa-ţi dea Dumnezeu sanatate si sa-ţi tina obiceiul.
Lipan68
 
am testat

:)

Intervin si eu in aceasta discutie, sa va povestesc ca am testat un catamaran gonflabil, pe lac (la dridu, de unde sunt si pozele) si pe marea neagra.

Super senzatie, unde mai pui ca l-au montat in 30 de minute. Eu m-am dat cu un smartKat.

Se comporta super si pe mare, si nu era tocmai calm plat:)

Le-am vazut si pe cele de la targ, sunt mult mai mari decat cele de la smartkat.

E o solutie super, pt pasionati cu bani putini si timp putin:banana:

Recomand cu caldura aceste jucarii!:)

Vant prielnic in tot ce intreprindeti!:noroc:
 

Atașamente

  • DSCN1056.jpg
    DSCN1056.jpg
    48.6 KB · Vizualizări: 142
  • DSCN1061.jpg
    DSCN1061.jpg
    38.9 KB · Vizualizări: 128
Transport SUA - Romania

Salut. Daca va intereseaza, sint firme care se ocupa cu livrari de marfuri SUA - Romania. Preturile variaza dar am gasit pe cineva care le aduce pe mare (deci mai ieftin). In principiu trimite cam 2 containere pe luna din Reading, Pennsylvania. Le face vama in Suceava daca nu ma insel, iar de acolo le ridica impricinatul sau pentru ceva in plus, le aduce el la domiciliu (nu va ginditi la chestii agabaritice ca nu are masini mari). Nu il cunosc personal dar niste cunostiinte de familie folosesc serviciile lui fecvent. Si ca sa nu existe dubii, nu am nici un fel de legatura de afaceri cu el. Deci eu vad situatia in felul urmator: daca doriti sa cumparati ceva de aici (ebay sau direct de la producatori) cereti ca marfa sa fie livrata la adresa lui, si el va prelua si le va aduce in tara. Cei interesati imi pot trimite PM si voi afla detalii exacte (adica pret, timp si loc de livrare). Durata aproximativa este de 4-6 saptamini daca retin bine.
 
Ma bucur ca se leaga lucrurile si multumiri lui Danutza si x petrolist pentru informatiile pretioase.
Unde vine Dridu? E pe langa Bucuresti?
Cat a costat smartkat cu tot cu transport in RO?
 
@ lipan68
Catamaran second hand in germania din 1995 echipata impreuna cu peridoc la 1500€.
Daca te intereseaza da-mi un PM sa intru in contact cu tipul.
 

Atașamente

  • Catamaran1.jpg
    Catamaran1.jpg
    68.9 KB · Vizualizări: 117
  • Catamaran2.jpg
    Catamaran2.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 114
  • Catamaran3.jpg
    Catamaran3.jpg
    60.5 KB · Vizualizări: 109
Happy Cat 3D Light

Bine v-am gasit fratilor in ale velierelor. E primul meu post pe acest forum.
Am fost si eu vineri la salonul cu fitze. Mi-a placut Happy cat-ul si am ramas cu gandul la el.
Pana acum nu am gasit ceva mai ieftin, care sa nu necesite investitii suplimentare (remorca, spatiu de depozitare, licente, permise, etc.), sa-mi permita sa ma duc oriunde cu el si sa stau cateva ore pe apa.
Imi va lua timp mult pana o conving pe colega de camera sa investesc 4000 de euro in visul de a merge cu o barca purtata de vant. Si asa cand i-am spus ca imi trebuie vreo 8000 de euro (pentru ca 4000 sa para o suma rezonbaila) sa cumpar Happy cat-ul mi-a spus ca asta este pret de "pus sub interdictie" (pt. nejuristi - punerea sub interdictie este o masura care se ia in privinta persoanelor care nu pot sa-si poarte de grija, adica nebunii, debilii, paranoici - cei care sunt internati la Balaceanca - langa lacul ...!!!! Cernica).
Cui ii mai place Happy cat-ul, sau Hobie Cat-ul, cataramanele ieftine si usor de transportat si depozitat? Cine are unul?

In primul rand dati-mi voie sa va salut. O sa incerc sa va fac o mica descriere a catamaranelor Happy Cat, pentru a va putea face o idee mai buna si sa luati decizia corecta in achizitionarea ambarcatiunii pe care o doriti.
In primul rand firma Grabner (cea care produce Happy Cat) produce astfel de catamarane de aproape 50 de ani. In tot acest timp au reusit sa-si perfectioneze catamaranele si sa ajunga la un rezultat maxim, atat pentru novicii in navigatie cat si pentru cei cu experienta.
O sa va enumar cateva din calitatiile catamaranelor Grabner, calitati pe care nu o sa le regasiti la alti producatori la nivel mondial:
-Grabner este singurul producator de catamarane cu flotoare gonflabile care a reusit sa obtina forma de "V" la prova (toti ceilalti producatori confectioneaza flotoarele sub forma de "banana"). Aceasta caracteristica mareste considerabil viteza pe conditii de vant constant si reduce "spalarea" provei de valuri. Cea mai usoara dintre brize pune ambarcatiunea in miscare.
-Grabner este recunoscut la nivel mondial ca fiind unul dintre cei mai buni fabricanti de barci de rafting. Materialul pe care il foloseste Grabner in fabricarea ambarcatiunilor este un material special (singurii care folosesc cauciuc natural) care trebuie sa reziste tonelor de presiune exercitate de apele involburate de munte si curentilor care te arunca in muchii de stanca. Va spun acest lucru deoarece acest tip de material se regaseste si la flotoarele gonflabile ale catamaranelor Happy Cat. Daca doriti sa va documentati mai mult accesati http://www.barciinbagaje.ro/index.x...ting_peridoc=Informatii+Utile&id_categorie=44
-Grabner sunt primii la nivel mondial care au reusit sa sa ajunga la presiunea de umflare de 0,3 Bari (practic flotoarele sunt aproape la fel de rigide ca si cele fabricate din fibra de sticla).
-Durata minima de viata a flotoarelor este de 20 ani. La nivel mondial se regasesc ambarcatiuni produse de Grabner care si dupa 20 de ani de exploatare sustinuta isi pastreaza caracteristicile intacte.
-Catamaranele Grabner in comparatie cu alte produse similare sunt singurele care pot sa navigheze fara probleme in conditii de vant grad 6 Beaufort (am film care sa demonstreze acest lucru, filmul fiind facut pe Marea Neagra in conditii de vant grad 6 si valuri de 1,5 m).
-Viteza catamaranelor Grabner este legendara, ele putand cu usurinta sa ajunga la 14 noduri si chiar peste.
Pentru vizionarea de filme cu catamaranele Grabner accesati urmatorul link:

http://www.barciinbagaje.ro/index.x...ran_vele_rafting_peridoc=Vele&id_categorie=21

Atunci cand doriti sa faceti o astfel de investitie trebuie sa luati cea mai buna decizie. Poate ca acum sunteti novice in ale navigatiei, dar cu certitudine in timp o sa va doriti o ambarcatiune cu care sa obtineti performanta, siguranta si placere maxima. Catamaranele Grabner va pot oferi toate aceste lucruri la un pret de achizitie mic in comparatie cu alte ambarcatiuni si cu avantaje net superioare. Nu uitati ca il puteti transporta si depozita intr-un spatiu extrem de mic, economisind timp si bani.

O sa postez cateva poze sugestive pentru sustinerea afirmatiilor de mai sus.

Sper sa ne intalnim cat mai curand pe apa!
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    19.5 KB · Vizualizări: 45
  • 2.jpg
    2.jpg
    29.5 KB · Vizualizări: 43
  • 3.jpg
    3.jpg
    26.3 KB · Vizualizări: 45
  • 4.jpg
    4.jpg
    15.6 KB · Vizualizări: 36
  • Echipat cu motor.jpg
    Echipat cu motor.jpg
    24.5 KB · Vizualizări: 51
  • Happy Cat 3D Light.jpg
    Happy Cat 3D Light.jpg
    15.6 KB · Vizualizări: 42
  • Happy Cat Racing.jpg
    Happy Cat Racing.jpg
    29.4 KB · Vizualizări: 36
  • Prova in V.jpg
    Prova in V.jpg
    16.6 KB · Vizualizări: 49
  • Prova in V 2.jpg
    Prova in V 2.jpg
    15.4 KB · Vizualizări: 43
  • Plaforma de inot si relaxare.jpg
    Plaforma de inot si relaxare.jpg
    30.1 KB · Vizualizări: 49
  • Relaxare.jpg
    Relaxare.jpg
    20.9 KB · Vizualizări: 53
  • Targ1.jpg
    Targ1.jpg
    55.6 KB · Vizualizări: 48
  • Targ2.jpg
    Targ2.jpg
    46.6 KB · Vizualizări: 44
  • Targ3.jpg
    Targ3.jpg
    70.4 KB · Vizualizări: 51
Cu tot respectul (m-am uitat si ma uit frecvent la produsele Grabner, inclusiv pe site-ul dumneavoastra), dar preturile sunt cu totul inafara realitatii. Pana si un amarat de scaun costa zeci de euro ... poate daca incercati sa va mulati pe piata, ne mai gandim. As lua un greement de happy cat :noroc:
 
Cu tot respectul (m-am uitat si ma uit frecvent la produsele Grabner, inclusiv pe site-ul dumneavoastra), dar preturile sunt cu totul inafara realitatii. Pana si un amarat de scaun costa zeci de euro ... poate daca incercati sa va mulati pe piata, ne mai gandim. As lua un greement de happy cat :noroc:

O sa incerc sa va explic de ce produsele Grabner au aceste preturi. Pentru inceput o sa introduc un tabel care exemplifica foarte bine comparatia intre un produs ieftin si cele fabricate de Grabner.


Calcul cost/beneficii:

Model IEFTIN
Versabilitate: scazuta
Siguranta : scazuta
Placere: scazuta
Pret de cumparare: 300Euro
Durata de viata: 3 ani
COST ANUAL: 100Euro


Model GRABNER
Versabilitate: maxima
Siguranta : maxima
Placere: maxima
Pret de cumparare: 1.500Euro
Durata de viata: 20 ani
COST ANUAL: 75Euro

Din pacate piata din Romania este orientata cu predilectie catre produse cu preturi mici. Dar banii dumneavoastra sunt foarte importanti si trebuiesc investiti cu intelepciune. Chiar daca la inceput aveti impresia ca ati cumparat un produs mai scump decat altele din aceiasi gama, daca acest produs este de o calitate superioara, in timp se amortizeaza mult mai bine si cu costuri mult mai mici decat ceva mai ieftin si de calitate inferioara.
Politica firmei noastre referitoare la preturi, este sa pastreze preturi unice in concordanta cu preturile afisate de Grabner pe site-ul lor oficial.
Daca aveti curiozitatea sa ne faceti o vizita pe perioada unui targ de expozitie (unde sunt prezente mai multe firme) aveti posibilitatea sa faceti o comparatie justa intre calitatea si inovatia oferite de produsele Grabner si produsele similare din aceiasi gama. O sa vedeti foarte clar diferentele dintre ele.

Referitor la dorinta dumneavoastra de a achizitiona de la firma noastra un greement de Happy Cat va putem ajuta cu mare placere. Dar daca dumneavoastra doriti sa montati acest greement pe modelul Sailcat va spun de la inceput ca nu se potriveste. Sailcat este totusi o "jucarie" care a fost gandita sa sustina doar 4mp de velatura. Daca dumneavoastra ii montati velatura de 10 mp sau 12 mp (cat au modelele Happy Cat) exista marele risc sa nu mai faceti navigatie si sa exersati la nesfarsit manevra de "om peste bord" (in momentul in care vantul bate putin mai tare exista riscul real sa va rasturnati cu Sailcat-ul). Acest model de catamaran a fost gandit de la inceput sa fie folosit cu predilectie pe ape calme in conditii de vant normal. Nu o sa reusiti nicioadata cu modelul Sailcat sa atingeti performantele catamaranelor Grabner (si aici revin la discutia de mai sus in care am prezentat diferentele dintre un produs ieftin dar cu performante scazute si un produs mai scump dar cu caracteristici de anduranta, performanta si siguranta mult mai mari).

Va doresc cat mai multe iesiri pe apa.
 
Eu nu-s distribuitor de nimic, dar daca as fi n-as prea face comparatii spunand ca ceilalti au jucarii. In cazul de fata evident nu-i adevarat, cele 2 sunt de marimi comparabile, materiale la fel de bune asa ca ... Probabil ca nu tine sailcat-ul 10 mp la vant tare, fiind mai ingust, dar sunt solutii. Cam cat ar fi greementul?
 
Eu nu-s distribuitor de nimic, dar daca as fi n-as prea face comparatii spunand ca ceilalti au jucarii. In cazul de fata evident nu-i adevarat, cele 2 sunt de marimi comparabile, materiale la fel de bune asa ca ... Probabil ca nu tine sailcat-ul 10 mp la vant tare, fiind mai ingust, dar sunt solutii. Cam cat ar fi greementul?

Imi cer scuze dar nu am vrut sa ofensez pe nimeni. Am incercat sa fiu corect din punct de vedere tehnic. Totusi dumneavoastra comparati Sailcat-ul cu Happy Cat-ul. La origine sunt amandoaua catamarane cu flotoare gonflabile, dar totusi din punct de vedere tehnic si a performantelor atinse, ele nu se pot compara. Practic sunt alte clase. Va rog sa cititi in acest topic descrierea succinta facuta de mine pentru catamaranele Hobby Cat, sau accesati www.barciinbagaje.ro pentru mai multe detalii. Nu imi laud marfa ci doar cunosc foarte bine ceea ce vand si pot sa argumentez tehnic orice afirmatie pe care o faceti dumneavoastra sau altcineva. Daca doriti (si spun asta cu toata sinceritatea) va pot pune la dispozitie pe perioada verii un catamaran Happy Cat pentru a avea posibilitatea sa-l "cunoasteti" live. Firma noastra o sa faca vara asta teste pe apa cu oricine doreste sa incerce ambaracatiunile noastre. Daca dumneavoastra erati dealer de Sailcat, credeti-ma ca ma limitam la citirea topicului fara a incerca sa intervin in el.

Referitor la intrebarea dumneavoastra in care ma intrebati cat costa greementul, va rog sa imi trimiteti un email la urmatoarea adresa: office@barciinnagaje.ro (nu mi se pare corect sa dau informatii cu caracter comercial pe acest blog).

Va doresc o zi buna.
 
Pasiuni comune, oameni fericiti!!!

Ma bucur ca se leaga lucrurile si multumiri lui Danutza si x petrolist pentru informatiile pretioase.
Unde vine Dridu? E pe langa Bucuresti?
Cat a costat smartkat cu tot cu transport in RO?
:)
Toate informatiile astea legate de produs si de pret ti le poate oferi membrul forumu-lui Outdooradventures. El distribuie aceste jucarele.Cred ca vara asta ii gasiti iar pe litoral, cu barcutele la test :)

Da lacul Dridu este la vreo 40 de km de Bucuresti, cum mergi spre Urziceni.
Este un lac minunat, complet neutilizat ca multe alte lacuri din jurul Bucurestiului. Mare pacat!:(



Oricare ar fi alegerea voastra, senzatia de libertate este aceasi!:sail:

Vant sa fie si vele in care sa sufle!!!!

Succesuri succesive!!!:banana:
 

Back
Sus