ce trebuie sa stii daca-ti trece prin cap sa abordezi caiacul de ape repezi

Forumul de ape inspumate(white water) sau ape repezi este de ani de zile vaduvit de prezenta vreunei activitati notabile.
De inteles, nefiind nici pe departe asa popular ca padelatul pe lacuri de exemplu. Observ insa cu placere o crestere a numarului amatorilor acestui sport.
Invit cunoscatori si interesati sa participe aici la schimbul de idei, astfel incat cei ce abordeaza caiacul pe rauri repezi sa aiba un start mai bun decat au avut cei care padeleaza pe rauri de 5-10 ani.

Incep subiectul prin a pune ceva link-uri privind alegerea unui caiac potrivit. Cred ca multi si-au pus sau isi pun intrebarea asta.
Intrebarea cum sa aleg caiacul potrivit si ce caiac sa aleg mi-am pus-o in toamna lui 2010 cand am inceput sa ies pe rau cu un caiac de imprumut.

Am gasit raspunsuri azi , la aproape doi ani de cand mi-am cumparat caiacul pe singurul criteriu ce-l aveam in minte, sa gasesc unul si pretul sa nu fie prea mare :)
Conteaza daca un caiac este displacement hull sau planning hull (google definitii) in functie de apele ce vor fi parcurse de exemplu.
Conteaza de asemenea marimea ceea ce eu cel putin am considerat a fi secundar.
Citite cu atentie, cele doua linkuri raspund acestor intrebari


Which kayak is right for me? - Wave Sport
Planning vs. Displacement for creeker - Mountain Buzz
 
Presupunand ca ti-ai luat un caiac si vrei pe apa:

PE RAU NU SE IESE SINGUR!

IDEAL AR FI SA APELEZI LA O SCOALA DE PROFIL. Aproape nimic nu poate inlocui un instructor bun.
DACA NU -TI PERMITE TIMPUL SAU PUNGA, LIPESTE-TE DE UN GRUP DE CAIACISTI EXPERIMENTATI.
Vor fi bucurosi sa-ti impartaseasca ceea ce stiu (daca nu o fac, inseamna ca nu sunt experimentati si nu inteleg ce se intampla; fereste-te de ei! )
Orice varianta ai alege, este in opinia mea OBLIGATORIU sa te informezi asupra unor subiecte esentiale;
CARACTERISTICILE SI HIDRODINAMICA RAULUI, ECHIPARE, TEHNICA, SIGURANTA

Din pacate ignorarea celor de mai sus poate sfarsi prin MOARTE.
Amintesc cazul a doi amatori de senzatii care au coborat pe Vasser la cote pe care orice caiacist si le-ar dori. Au ignorat insa pericolul prezentat de "low head dam" adica acele saritori ce creeaza recirculari la baza. In plus, s-au legat de caiace ca sa nu le piarda si au murit in cel mai absurd mod.

Un filmulet sa-ti faci o idee despre ce se intampla daca te rastorni pe rau. Daca poti urmari si naratiunea, ai de 3 ori mai multa informatie.
That Time Mike Almost Drowned - YouTube

ceva de citit despre dinamica raurilor;
http://faculty.frostburg.edu/rpm/rkauffman/pdf_files/River Dynamics-Canoe.pdf

ceva despre siguranta
How To: Rescue with Nikki Gregg - YouTube

low head dam
Kayak trap Sheffield Canoe Club - YouTube

whirlpools sau anafoare
caught in the whirlpool - YouTube

caiac in ape turbulente, pe Tarnita - YouTube anafor dragalas la 3:07

Sa stii in ce te bagi este premisa pentru a iesi de acolo!
 
Ultima editare:
Am asteptat sincer sa fiu ca ceva caini batrani din White water ( ww) kayaking sa intre-n ring, sa-si dea cu parerea, sa ajute la construirea unui topic sistematic despre white water si cum ai putea -in conditiile din RO- fara ajutorul unui instructor sa te apropii in siguranta, de un rau mai repejor, cum ai putea sa avansezi in tehnica si sa transformi niste tehnici in deprinderi si indemanare.
Din pacate, cei mai titrati decat mine in aceasta materie, nu se arata, poate n-au auzit de Barcaholic :)

Exista grupul whitewater Romania, pe facebook, un loc bun sa-ti cunosti actualii coechipieri. Nu stii niciodata cand vrei sa te dai pe Buzau si vii de pe Somes :)
Din pacate link-urile date pe grup fie au caracter de reclama fie releva spectaculosul din ww , in scurta vreme insa, nu mai sunt de gasit. Aici -sa speram- raman.

Reinnoiesc invitatia de a constitui o baza de cunoastere pentru cei ce incep caiacul de ape repezi (ww), tuturor celor ce simt ca pot contribui cu un articol, un filmulet util, constatari din propria experienta.
Exista doua motive pentru acest demers;
-Nu vreau sa mai citesc articole despre eroi ignoranti , scosi la tarm de ISU cu burtile umflate, pe care-i plang mamele.
-Sa sprijini niste coechipieri de nadejde sa-si creasca aptitudinile si nivelul de cunoastere, pentru a nu fi silit sa mergi singur pe rau, este doar aparent altruist,de fapt o facem pentru propria siguranta :) Inca odata, pentru cei ce nu stiu, PE RAU NU SE MERGE SINGUR!

Din capul locului declar ca nu sunt vre-un profesor, nu am pretentii de atotstiutor, am o minima experienta in ww. Am pareri dar acestea pot fi eronate. Din acest motiv o sa postez in continuare sub rezerva ca ceea ce scriu sunt doar opinii personale, de multe ori preferintele noastre nu bat cu realitatea obiectiva :) O sa prefer sa dau link-uri si sa recomand ceea ce mi s-a parut esential, notabil, sau interesant pentru devenirea unui caiacist de ww , toate acestea prin prisma propriilor inceputuri, balbaieli si indoieli.

Dupa mine cartea lui Olli Grau " Besser Wildwasser fahren" ar fi o achizitie esentiala. cred ca poate fi gasita si in engleza sub numele de " white water kayaking" am vazut coperta identica.
Gasisem niste draguti www.gene17.com acum doi ani care aveau niste filme ok pe DVD, intre timp au mai adaugat si surpriza; filmele al caror stoc s-a epuizat sunt acum free pe Vimeo. Printre ele si cel pentru incepatori Genotype: Fundamental WW on Vimeo.
Pe site-ul lor , cautati si veti gasi si alte filme interesante privind tehnica de ww.
Pentru unele din filme veti gasi si versiunea (poate scurta) pe you tube
Simon Westgarth - YouTube
Alte infos, puteti gasi in colectia de articole a lui Ken Whiting Canoeing and Kayaking GuideLines
sau pe canalul you tube WhitewaterPaddlingTV's channel - YouTube
Daca ti-au folosit link-urile, da un like, cel putin sa stim cati s-au ratacit pe aici si catora le-a folosit ceea ce au citit
 
Ultima editare:
Vin si eu cu o serie de filmulete de pe Youtube unde se prezinta tehnici de salvare in conditii de ww:

Safety and Rescue - YouTube

Din fericire Gelu postase deja seria de fimele cu tehnici de salvare :). Ca sa ma revansez o sa dau link-ul unde se arata semnalele care se folosesc pentru comunicare in ww:

http://internationalrafting.com/wp-content/uploads/2010/03/IRF-river-signals-2010-V1.pdf

Este foarte important sa cunosti aceste semnale daca te afli pe un rau de ww. De cele mai multe ori zgomotul este foarte mare si nu reusesti sa transmiti verbal un mesaj. Doar prin semne poti sa faci acest lucru!
 
Catalin a punctat un subiect pe care noi, incepatorii, nu prea-l luam in seama; Semnale pe apa. Eu m-am apucat sa-l studiez desi este plicticos.
Probabil o sa fie mai usor de retinut daca in sezonul ce vine,ne vom obisnui sa folosim semnalele la iesiri pe apa, in loc sa speriem caprioarele de pe tarmuri cu ragete :)

Weirs – nice to play in? Or deadly – can you tell the difference? | International Rafting Federation (IRF)
Pe pagina IRF se gasesc o multime de informatii utile si caiacistilor.
 
Salut toti caiacistii WW. Sunt destul de ignorant in bransa asta si am citit cu interes cele scrise aici. Pana acum am facut doar Bratca-Vadu Crisului pe Crisul Repede. Daca cineva merge anul asta pe Jiu, dati va rog un semn la steinmarius70@yahoo.com. Multumesc si tineti-o tot asa!
 
@Stein, ar trebui sa ceri membership pe FB grupul Whitewater Romania, acolo se cam anunta.
Din pacate forumul nu este frecventat, ba am auzit ca pentru unii este jenant sa intre pe forum, asa ca o fac doar incognito :) , nefiind nici pe departe asa coool ca pe FB :) M-am gandit ca Forumul de WW trebuie activat pentru ca aici raman documentele sau link-urile. Sper sa urmeze si altii initiativa.
Pe Jiu, merg frecvent cei de la Outdoor Experience, din Mures, Mihai Mares de la Brasov, si Catalin de la Bucuresti. Ia legatura cu ei. toti sunt prezenti pe grupul WwRO
Cititul te informeza dar numai practica te face apt pt ww asa ca, stai pe apa cat de mult, nu conteaza ca nu e prea inspumata. Daca ai pe bega un suvoi mai rapid si doua eddy-uri (limane) langa el, poti exersa ce-i mai important. Bafta
 
Salut!
Noi umblam (Outdoor Experience) pe destul de multe rauri, dar in general pe Buzau, Jiu si Mures. De obicei postam pe calendar pe siteul nostru unde ne dam. De primavara trecuta am fost pe timp de 3 zile in Banat pe Cerna, Fenes si Minis, toate trei super rauri, graduri intre ww1-4 (5).
Eu nu mai sunt pe forumul de whitewater de pe FB, din diverse motive. Daca sunteti interesat, am 4 carti in pdf (Kayaking the New Frontier-William Nealy, The complete Whitewater Rafter-Jeff Bennett, Whitewater Safety and Rescue-Francesco Ferrero, Whitewater Paddling-Strokes and Concepts-Erick Jackson), pe care pot sa le incarc undeva si puteti s-o downloadati, poate le pun pe unul dintre siteurile noastre si va trmit linkul. In aceste carti este foarte mult material util despre whitewater. Insa practica e mult mai importanta decat teoria.
 
salut Koma, daca poti uploada manualele, undeva, ar fi bine pt ca cei interesati vor descarca. V-am vazut filmul de pe Cerna, Fenes, Minis, sunt abonat :)
Apropos, tocmai am vorbit cu amicii de aici(Cluj) sa o punem de un Lapus doua zile, de la 20 mc/s in sus ca la 16 am vazut cum este, anul trecut. Poate va ganditi si voi?
 
Salut!

Iata linkurile pentru descarcare:
http://whitewater.ro/images/pdf/kayak.pdf
http://whitewater.ro/images/pdf/rafter.pdf
http://whitewater.ro/images/pdf/rescue.pdf
http://whitewater.ro/images/pdf/whitewater paddling.pdf

De Lapus suntem interesati, dar numai 1 zi, avem familie si copii mici, nu putem lipsi mult de acasa. Oricum anul trecut n-am fost si ne e dor deja de Lapus. Pentru noi nu e important sa fie mai mult de 20mc/s mai important e sa vaslim.

Multumesc, le-am descarcat pe toate ! :)

Ultimul link insa, nu a aparut valid .
 
Una din regulile pe care am invatat-o dar o respectam rareori; scouting sau recunoasterea cursului de apa de pe tarm, in timpul unei ture.
Chiar cunoscut, un rau iti poate oferi surprize in functie de debit, sezon.
How To Articles - In The Same Boat: Paddling.net
Asa cum spune "poeta" care a scris articolul; "But sometimes we get a closer look than we'd like at what's waiting for us at the End of the World. It's not a place that most of us will want to visit more than once"
 
Multumesc klimm si koma! Am vazut programul Outdoor Experience pe Jiu. As vrea sa vin si eu intr-una din ture. Am cam tot echipamentul necesar. De obicei iesiti doar cu rafturi sau sunt si caiacisti?
 
Salut,
De obicei ducem si caiace cu noi, si dupa tura de rafting ne dam cu caiace. Cum stiu ceva sigur de tura urmatoare pe Jiu te anunt aici.
 

Back
Sus