Ambarcatiune ptr agrement

Salutare barcaholici!

Sunt nou pe aici, asta e primul meu post, dar cel putin pe moment interesul meu pentru acest domeniu este pe panta ascendenta! :)
Ma numesc Sebastian, am 41 de ani si sunt aradean de aproape 5 ani.
Chiar daca m-am nascut si am copilarit pe malul Dunarii, cumostiintele mele in domeniul acesta sunt destul de limitate iar experienta "navala" este si ea destul de restransa.
Am mai multa experienta insa in constructia de avioane ultrausoare si masini de prelucrat in coordonate (routere/freze CNC)

Cu toate acestea ma bate gandul sa-mi construiesc o ambarcatiune ptr agrement dar ceva mai "serios"!
Ideea mi-a venit de cand am auzit ca exista un proiect pentru refacerea canalului Begai navigabil. Probabil va dura mult si bine dar nici eu nu ma grabesc prea tare, mai ales din cauza fondurilor.

Ca idee de inceput, as vrea o ambarcatiune care sa poata asigura 4 locuri de dormit si cele necesare unor excursii de 1-2 sapatamani, in principal pe Dunare dar daca diferentele constructive nu ar fi prea mari, nu as zice nu coastei Marii Negre

As vrea sa stiu in ce conditii legale pot aborda constructia unei asemenea ambarcatiuni, daca eeste nevoie sa lucrez dupa planuri sau pot proiecta/executa singur ambarcatiunea? La avioane de exemplu este nevoie de omologari. Si aici este la fel? Odata realizata ambarcatiunea, i se face vreo verificare/omologare/ceva in vederea inregistrarii?

Pentru ce vreau eu sa fie, cam cat de mare ar trebui sa fie? Din ce am schitat eu pe hartie, asa, la cafea, cred ca m-as incadra undeva la 10-12m lungime si cam 3m inaltime. Ar fi plauzibile aceste dimensiuni? Cam ce putere ar terbui sa aibe motorul ptr a putea naviga cu o viteza rezonabila? Ceva in jurul valorii de 30-40km/h (fata de apa) ar fi abordabil?

Ma opresc aici ca sa nu aberez prea mult si va multumesc aniticipat ptr sfaturi si suport.

Seba
 
Bine ai venit si da -mi voie sa -ti spun ca este un proiect foarte ambitios!
Ce iti pot spune pe moment, pentru a "initializa" discutia:
- orice barca mai mare de 7 m trebuie inmatriculata;
- pentru a ajunge sa inmatriculezi o barca pe care ai construit -o in regie proprie, trebuie sa ai un plan verificat si aprobat de capitanie si apoi niste domni de la capitanie trebuie sa supravegheze constructia facindu -ti citeva vizite;
- cele de mai sus sint valabile pentru inmatricularea in Romania, dar poti cauta si alte pavilioane unde conditiile ar fi mai putin drastice (si taxele mai mici);
- PROBLEMA cea mai mare cred ca este ca o astfel de barca (12 m lungime si viteza de 30 - 40 de km/h) ar avea nevoie de un motor de vreo 300 CP (intr -o prima aproximatie, in realitate poate mai mult) si ar fi destul de scumpa, atit ca achizitie (sau constructie) cit si ulterior (combustibil, taxe, intretinere etc);
- am vazut Bega doar o data, in Timisoara, si nu cred ca ai ce face cu un asemenea "monstru" pe acolo; pe Dunare si pe mare, poate;
- in general transportul pe apa este foarte economic atita timp cit nu ceri prea mult de la barca, si cred ca asta e tot farmecul, sa te plimbi admirind natura, nu sa te grabesti din port in port ca pe autostrada; in afara de asta, la cit consuma motorul ala, jumatate din barca ar trebui sa fie un mare rezervor de combustibil;
- de exemplu, cu o barca de 12 m, un pic "altfel" construita, poti sa traversezi oceane si sa calatoresti in toata lumea (mii de mile) fara un strop de combustibil (cu vele si cu ajutorul vintului, care e gratis); cu o barca cu motor (ca cea in discutie) cred ca ai avea nevoie de vreo tona (si ceva) de combustibil doar pe cei 350 de km (180 de Mm) de la Constanta la Istanbul;

In concluzie, pina sa te apuci de construit, cauta sa "te dai" cu citeva (cit mai multe) barci, cu vele si cu motor, si vezi care iti place mai mult. Exista pentru asta tone de oferte de inchirieri (sint multe povesti despre asta si aici pe barcaholic). Sau oferte de plimbari mai mult sau mai putin gratis pe aici pe forum. As putea sa spun ca ajuta si site -ul asta: Boat Reviews by David Pascoe Boat Review by David Pascoe - A Few Favorite Boats and Yachts. Vezi pe la mijlocul paginii :)
In acelasi timp, sint multe de invatat, sint trei "meserii" diferite: constructie, motoare, navigatie. Pina la primavara mai e ceva, asa ca spor la treaba, forumurile astea de barci sint un bun inceput :)
 
Ultima editare:
multumesc pentru raspuns si ptr timpul acordat

se pare ca m-am dus cam sus cu "requirements-urile"
e clar ca un motor de 300 CP va fi tare nemancat. si nici nu vreau ca tot bugetul "croazierelor" sa reprezinte combustibilul
ziceam de o viteza de 30-40 km/h. ma gandeam la asa viteza (maxima) ptr navigatia pe Dunare in amonte. sa pot ajunge totusi, fara sa innebunesc, de la Sulina la Dr.T.Severin, ca sa nu zic Timisoara (via Serbia si Ungaria)

in tineretile mele m-am dat de cateva ori cu ambarcatiuni cu motor pe Dunare, in Corabia (Olt)
cea mai mare dintre ele fiind "Sucidava", vezi foto
http://www.hotelsucidava.fpro.ro/app/webroot/userfiles/image/agrement/salupa/6.JPG

cand spun "m-am dat" inteleg ca m-am plimbat cu acele ambarcatiuni si m-au lasat si pe mine - sub supraveghere, clar - la timona
n-am facut niciodata alte manevre cu o ambarcatiune cu motor

nu stiu daca voi fi vreodata in masura sa trec la nivel de "premiantzi", la veliere adica
cred ca mi-ar place dar in acelasi timp nu vreau sa ma intind mai mult decat imi e plapuma.
cel putin deocamdata imi mentin visele in categoria "motorizate/fluviale" :D

din ce imi spui, conditiile de constructie in regie proprie sunt asemanatoare cu cele din aviatie. tot cam asa se procedeaza si la constructia de avioane.
din pacate imi pare o procedura destul de prost implementata practic si implicit irelevanta dpdv tehnic. vine inspectorul, caruia bineinteles ii platesti transport/masa/casa/shpaga si daca nu e cum ii place... nu e nici lucrarea ta corespunzatoare... si tot asa...
presupun ca si in domeniul naval e cam la fel...

ce dezavantaje ar fi daca as cumpara o ambarcatiune mai veche si pe care sa o reconditionez?
m-am uitat pe eBay si am vazut ca preturile nu sunt chiar atat de inabordabile
ar mai fi si altele dar asta imi pare cat de cat rezonabil: Motor-/Kajütboot "Akerboom Kruiser 930 OK", 55 PS Peugeot-Diesel generalüberholt | eBay

ma gandesc ca si la constructia in regie proprie ajungi sa dai cam aceeasi bani, poate chiar mai mult. nu-i dai insa pe toti odata si simti mai putin investitia.

cat ar fi impozitul pe asemenea ambarcatiune? cam cat ar costa inmatricularea?

multumesc
 
Barca din 68 mi se pare cam veche si cam scumpa. Uite aici un site olandez ca sa -ti faci o idee: www.botentekoop.nl, het grootste botenaanbod van Nederland!.
Taxele anuale variaza in functie de primarie si de incadrarea barcii. Trebuie sa studiezi bine calculatorul de taxe de la primarie si sa vorbesti cu cei de la capitanie pentru a incadra barca unde trebuie. In Constanta de exemplu o incadrare gresita te poate costa 300 de lei in plus pe an (de la 180 la 480 de lei pe an).
Pentru inscriere la capitanie te costa vreo 200 de euro. Uite aici site: Inmatriculari Nave.
Si uite site pentru permis de conducere barca: Personal Navigant
Si adresele capitaniilor: http://www.rna.ro/Locatii/contact capitanii.pdf
 
aia da, e cam scumpa, eu ziceam doar asa ca idee... ca e posibil sa nu merite sa faci una si sa te complici cu tot felul de acte si formalitati in conditiile in care poti sa gasesti pe piata ceva care sa te multumeasca

se pare ca va trebui totusi sa mai reduc "turatia" si sa ma orientez catre ceva cu dimensiuni mai mici si implicit cu bani mai putini

multumesc frumos ptr link-uri
 
.......
Am mai multa experienta insa in constructia de avioane ultrausoare si masini de prelucrat in coordonate (routere/freze CNC)

........

Salutare
Daca ai cochetat cu constructia de ultralights, poate te intereseaza si asta:

Moa-Avio :: Home

Suntem dealeri si importatori direct pt ICP, Italia, Edra Aeronautics Brazilia, si alte cateva firme de accesorii, elici, motoare etc.

Pentru mai multe detalii poti sa il contactezi direct pe administratorul firmei,
Dl Ovidiu Mirea, 0744 152726
ovidiu@moaboats.ro

Si ca sa nu fiu total off-topic, apropos de barca, la 10-12 m lungime deja e ditamai yachtul.
Cam asa arata o "barca" (ambarcatiune de agrement) de aprox 14 m lungime si 4 m latime, refacuta si reamenajata la noi.
A fost o perioada inchiriata pt turisti, acum este mai mult in conservare si folosita mai mult in interes propriu (pescuit, vanatoare, etc). Nu este pentru mare, fund plat, "calca" putin, doar pentru Dunare si canale.

Cazare si excursii in Delta Dunarii, hoteluri, pensiuni, portal specializat

Alte caracteristici:
Locuri de dormit 4 pers (dar pot sa doarma lejer si 5 si 6)
Utilitati : baie cu dus si wc naval, bucatarie, aragaz, apa calda, incalzire (Hydronic), frigider, aer conditionat, vesela, etc
Motorizare : 1xVolvo Penta 260 cp, transmisie Z, DPH
In regim de croaziera (1500-1800 RPM) consum aprox 13-17 l/ora de mars, viteza aproximativa 10-20 km/h

Spun toate astea ca sa iti faci o idee despre ce inseamna conditii de cazare, si pentru ca , la un moment dat era vorba sa fie scoasa la vanzare.
Pentru detalii despre pret si alte conditii poti sa il intrebi tot pe Dl Mirea Ovidiu, 0744 152726.

In alta ordine de idei poti avea 4 locuri de dormit (depinde si de ce conditii) si pe o barca mai mica, 7-8 m, ceva gen semicabinata.
Sunt destul de multe variabile in cererea ta, asa ca tot tu trebuie sa stii cam ce ti s-ar potrivi cel mai bine.

... as vrea o ambarcatiune care sa poata asigura 4 locuri de dormit si cele necesare unor excursii de 1-2 sapatamani, in principal pe Dunare ...

o alta variabila pe care trebuie sa o iei in calcul la alegerea barcii ar fi :
4 persoane .. 4 vanatori/pescari care dorm oriunde si in orice conditii?
sau 4 persoane .. sotie, copii, etc, care au nevoie totusi de niste conditii minime de confort si, nu in ultimul rand, de siguranta.


Cu stima,
Adrian Oaida
 
salut Adrian

pai voi sunteti la "avansati", noi suntem abia la inceput.
pana acum nu s-au facut decat 4 avioane si alea toate ptr "export"
pana si pagina de web este cam neterminata: Skyranger Romania

de fapt, e cam impropriu cand spun "noi" pentru eu m-am cam lasat de aviatie. e totusi prea scumpa si prea pretentioasa
am ramas totusi "in carti" pentru ce prelucrari le pot face pe masina mea CNC


referitor la magaoaia pe care o visam eu... intradevar... se pare ca m-am dus cam sus cu cerintele
cred ca o sa ma reorientez catre ceva mai mic si mai abordabil atat dpdv al costurilor cat si al posibilitatilor constructive

as mai avea eu o multime de intrebari si "dileme" dar sa le pun in ordine in capul meu intai si ce ramane needificat intreb aici

multumesc inca odata ptr ingaduinta cu care imi "ascultati" aberatiile :)
 
e mai greu decat am crezut :D

am amestecat tot internetu asta cautand barci, motoare, termeni, procedee de lucru etc
e greu tare cand nu-ti ajung zerourile de la buget decat ptr vise si proiecte
inca nu cedez, las mai moale doar, mai la relanti, ca se pare ca e mult mai lunga "cursa" asta

va trebui sa gasesc totusi un compromis intre ce vreau si ce pot
 
pentru ca pe capcompas se intra mai greu,o sa raspund aici:
In septembrie am studiat (din nou) skiff-ul, impreuna cu Peter, si mai avea nevoie de ceva reparatii cu epoxy la chila.
Barca are forme foarte bune, bordaj in clin, si cred ca s-ar comporta excelent la vele, mai ales pe Razelm. Un bompres i-ar aduce un aer romantic din vremurile vechi, iar niste vele grena (tambark) ar fi cireasa de pe tort.
Chila nu trebuie foarte mult adancita, pentru a-i pastra barcii avantajul pescajului mic. De lestat, oricum are dieselul actual de 7,7 cai, si se mai pot pune ceva greutati in santina.
Ce ar trebui adaugat la varianta cu vele ar fi o punte cu un sparge-val mai mare si un cockpit autovidor, foarte indicate pentru valurile mari care bantuie deseori Razelmul. In cazul asta, e posibil ca dieselul sa incurce intrucatva spatiul dedicat cockpitului.
Pe total, daca s-ar face si o cabina mica la prova, cu 2 cusete, ar iesi un pocket-cruiser superb si seaworthy. Deci ceva idei ar fi, cel putin cam astea mi-au venit mie de-a lungul timpului vizavi de frumosul skiff norvegian.
.......
Si cand ma gandesc ca prin 2009 nea Nicu ne-a spus sa venim cu cartoane ca sa facem sabloane dupa coaste :). Uite ca tot acolo am ajuns, poate nu cartoane, dar daca s-ar reusi echiparea ca velier, ar fi un vis indeplinit. Bineinteles insa ca asta depinde de proprietar.
Daca ar fi totusi dupa mine, as scoate dieselul si as castiga tot spatiul generos de la mijlocul barcii. Pentru propulsie auxiliara e suficient un outboard de 4-5 cai, care nu deranjeaza deloc daca e pus pe un suport la pupa. Barca are forme de velier, deci ar fi pacat sa nu fie echipata in felul asta.
....zie vali.

-vad ca toti aveti idei despre ce si cum,hai sa lamurim scurt chestiunea;am facut-o cum ne-a placut noua.daca mai modificam ceva,o sa facem tot asa cum ne place,tot noua.
vreti modificari?e ok atunci,e valabila si acum invitatia de a o copia,copiati-o si o modificati cum va doreste ficatelul,mai vorbim dupa aia daca e bine sau nu.

diselul de pe schif nu ar incurca daca ar avea un inversor de rapida ruseaca cum erau salupele cu schiuri. si atat axul de intrare cat si cel de iesire sunt pe aceeasi latura a inversorului si motorul ar fi montat un pic mai la pupa.
metode sunt........zice love delta!
-cu ce te ocupi in viata de toate zilele?

Ce ar fi sa ramana barca aia traditionala si sa primeasca velatura care trebuie. Clasic norvegian ar fi o vela patrata in centrul barcii.
Clasic englezesc si american ar fi un gunter (randa cu pic vertical).
Clasic mediteranean ar fi o vela cu antena.
Clasic de Marea Neagra si unele zone norvegiene ar fi o vela cu speteaza.

Toate catargele autoportante. Cel mai usor de folosit este gunterul, dar are vela cel mai greu de facut.
Cel mai usor de realizat greement este vela cu antena (se foloseste catarg de windsurfer pentru antena, eventual 2 bucati), dar e putin mai complicat de tertarolat (sunt doua tipuri de tertarole, inalte si joase). daca antena e de carbon si vela din ceva material usor nu se mai pune problema greutatii. ca sa nu creasca extrem costurile se folosesc catarge windsurfing rupte si un foc sh de dimensiuni potrivite pe care se cos ulterior tertarolele noi.
zice rumpi........
-cu primul rind sint de acord,mai departe..........ntzzzzz!
ave!
 
Da de ce "ntzzzzz!"? sunt doar curios, oricum nu-i barca mea si nu decid eu care e compromisul ideal pentru fiecare.

Revenind la subiectul topicului: primul lucru care trebuie stabilit e: barca de glisare sau de deplasament. barca de deplasament are viteza limitata de lungime, cea de glisare limitata de motor (ma rog e mai complicat dar simplific). sh e teoretic intotdeauna mai ieftin si mai rapid decat constructia proprie.
Pentru navigat bega poate te imprietenesti cu asa ceva: Steamboat Lagom english version
si alte surse de inspiratie: Steam Boat Page, Index, by Rainer Radow
avand in vedere dotarile tehnice cred ca ti-ar fi la indemana realizarea unei asemenea minunatii. :)
 
va multumesc la amandoi ptr implicare
se pare ca "cerintele" mele sunt putin cam greu de obtinut, cel putin in varianta money-less :D

Din pacate inca nu stiu cand voi putea face vreo miscare dar din fericire m-am cam decis catre ce anume ma voi indrepta, mai exact ceva velier, tractabil in limita 3.5 tone (cat. B adica) si care sa asigure 4 locuri de dormit, family cruiser. 99% va fi ceva 2nd hand. poate fi si peste 7m dar sa fie tractabil.
visul meu cel mai mare ar fi sa parcurg toata Dunarea, fie si intr-un singur sens. cand se va concretiza? ramane de vazut! acu' e prea frig si nu plec nicaieri! :D
si vreau un velier ptr ca nu vreau sa ma limitez doar la Dunare. prefer sa renunt la Bega decat la alte "oportunitati"

@home made: in viata de zi cu zi am facut cam de toate, in general autodidact si "specializat la locul de munca". acum fac masini CNC (routere/freze)
daca nu s-ar pune problema banilor as putea aborda constructia unei barci dar nu este rentabila logistica si investitia necesara construirii unei singure barci.
de facut "afaceri" cu constructia de barci? nu ma atrage! poate mai degraba "productia" de componente, subansamble, dar nu produsul finit
 
pentru sebba:

pai daca ai facut cnc-uri,o sa poti sigur si o barca,dracu' nu-i chiar asa de negru cum se prezinta pe aici,unde-i prea multa teorie si putina practica.
dupa mine,intr-un an lucrind lejer dar constant,poti face un 7m,undeva la 0,5tone.chiar daca nu-l utilezi cu toate brizbrizurile,nu neaparat necesare,o poti folosi fara probleme impreuna cu familia.si repet,neaparat discuta cu familia inainte sa te apuci de treaba,conteaza f. mult si acordul dar si ajutorul acesteia,conteaza entuziasmul si sustinerea cind ajungi in situatii mai 'cenusii'.
bafta!
 
pt home made:
mosule tot respectul pt munca dvs. si cunostintele dvs.,acum era vorba de economie de spatiu pe schiff si aia ar fi fost una idee,poate neinspirata dar ca intre pasionati nu este nevoie sa dati in mine cu dealea de genu cu ce ma ocup? sau sa ma agatati cu iz de cearta caci nu este frumos tinand cont ca sunteti un nen respectabil pe aici
Nu cred ca vreti sa stiti cu ce ma ocup.
si da cred cu tarie ca economia de spatiu in barca e impetuos necesara chiar cu un inversor de genu din discutia de pe cap compas.
cui nu-i convine sa nu-mi citeasca posturile sau sa se abtina.
hai sa nu ne cacam pe noi ca nu e frumos .
altceva nu mai postez in fata somitatilor.
 
Da, nu spun ca nu as putea aborda constructia dar asta implica niste costuri suplimentare care nu se regasesc in barca: constructia unei hali/baraci/cotet/sopron ceva unde sa se lucreze la barca. Am teren dar nu am nici o constructie asa de mare care sa poata adaposti constructia unei barci. Sa zicem ca fac ceva ieftin, rapid, nu va fi nimic serios si nici nu va fi un spatiu ce se va putea incalzi iarna.
Achizitia de materiale, alta problema... cand faci doar o singura barca... nu as cumpara "pe etape", ar trebui cumparat tot materialul necesar si apoi inceputa constructia.
Apar pana aici costuri de minim 1000 eur la "baraca" si inca 2-3000 la materiale. Si apoi timpul alocat lucrului.

Cu banii astia iau direct 2nd hand. Am vazut "jucarii" la banii astia care cel putin in poze arata decent.
Prefer sa fac ce stiu, fara sa implic miscari masive de trupe in directia constructiei de barci. Si chiar daca mai astept un an sau doi pana iau ceva... Tot cam asa ar dura si constructia.
Ai alta satisfactie cand ai/folosesti un produs facut de mana ta, e mult mai placut! Asta e clar si ar fi cam singurul motiv ptr care as construi in loc sa cumpar! Dar alt avantaj nu vad!
Cel putin - cum am mai spus - cand vrei o singura barca - si constructia fiind oarecum hobby - nu te plateste nimeni, ba dimpotriva, o suporti atat ca timp cat si ca bani din propriile resurse. Din cauza asta prefer 2nd hand!

@love delta: scuze ca ma bag dar cred ca intrebarea la care ai percutat tu era ptr mine...
 
pt home made:
mosule tot respectul pt munca dvs. si cunostintele dvs.,acum era vorba de economie de spatiu pe schiff si aia ar fi fost una idee,poate neinspirata dar ca intre pasionati nu este nevoie sa dati in mine cu dealea de genu cu ce ma ocup? sau sa ma agatati cu iz de cearta caci nu este frumos tinand cont ca sunteti un nen respectabil pe aici
Nu cred ca vreti sa stiti cu ce ma ocup.
si da cred cu tarie ca economia de spatiu in barca e impetuos necesara chiar cu un inversor de genu din discutia de pe cap compas.
cui nu-i convine sa nu-mi citeasca posturile sau sa se abtina.
hai sa nu ne cacam pe noi ca nu e frumos .
altceva nu mai postez in fata somitatilor.

tinere,eu te-am intrebat clar cu ce te ocupi,dupa asta urma sa-mi dau o parere aiurea despre ce faci tu,cum ti-ar fi cazut?
nu discuta despre un lucru,barca in cazul nostru,pe care nu l-ai pipait,folosit,modificat...etc.nu o poti dota cu ce ti-ai dori la marimea aia.e mult de discutat pe tema,oricum la prima intilnire tot tu o sa dai mai multe beri,chiar daca n-ai vorbit frumos unui mos!informatiile sint gratuite,la intrebari pertinente,sper ca esti de acord cu asta.bafta!
 
Da, nu spun ca nu as putea aborda constructia dar asta implica niste costuri suplimentare care nu se regasesc in barca: constructia unei hali/baraci/cotet/sopron ceva unde sa se lucreze la barca. Am teren dar nu am nici o constructie asa de mare care sa poata adaposti constructia unei barci. Sa zicem ca fac ceva ieftin, rapid, nu va fi nimic serios si nici nu va fi un spatiu ce se va putea incalzi iarna.
Achizitia de materiale, alta problema... cand faci doar o singura barca... nu as cumpara "pe etape", ar trebui cumparat tot materialul necesar si apoi inceputa constructia.
Apar pana aici costuri de minim 1000 eur la "baraca" si inca 2-3000 la materiale. Si apoi timpul alocat lucrului.

Cu banii astia iau direct 2nd hand. Am vazut "jucarii" la banii astia care cel putin in poze arata decent.
Prefer sa fac ce stiu, fara sa implic miscari masive de trupe in directia constructiei de barci. Si chiar daca mai astept un an sau doi pana iau ceva... Tot cam asa ar dura si constructia.
Ai alta satisfactie cand ai/folosesti un produs facut de mana ta, e mult mai placut! Asta e clar si ar fi cam singurul motiv ptr care as construi in loc sa cumpar! Dar alt avantaj nu vad!
Cel putin - cum am mai spus - cand vrei o singura barca - si constructia fiind oarecum hobby - nu te plateste nimeni, ba dimpotriva, o suporti atat ca timp cat si ca bani din propriile resurse. Din cauza asta prefer 2nd hand!

@love delta: scuze ca ma bag dar cred ca intrebarea la care ai percutat tu era ptr mine...

costurile sint mult mai mari decit ai calculat,sint o gramada de maruntisuri pe care esti nevoit sa le executi cu ajutoare externe:strungarie,sudura,timplarie..etc
cred ca la dublu fata de cit ai estimat.sint de acord cu SH cu o singura conditie,sa fie absolut completa si bine intretinuta.ex. barca lui orafaz care avea si benzina in rezervor,astia cu barba se pare ca au noroc in viata! :)
 
Achizitia de materiale, alta problema... cand faci doar o singura barca... nu as cumpara "pe etape", ar trebui cumparat tot materialul necesar si apoi inceputa constructia.
Apar pana aici costuri de minim 1000 eur la "baraca" si inca 2-3000 la materiale. Si apoi timpul alocat lucrului.

Cu banii astia iau direct 2nd hand. Am vazut "jucarii" la banii astia care cel putin in poze arata decent.
Prefer sa fac ce stiu, fara sa implic miscari masive de trupe in directia constructiei de barci. Si chiar daca mai astept un an sau doi pana iau ceva... Tot cam asa ar dura si constructia.

Cu privire la costurile reale de constructie a unei barci de la A la Z , am mai postat pe undeva o informatie interesanta ca reper. O sa o mai pun o data aici fiindca de la lista de cantitati de materiale si de lucrari, cred ca se poate porni ajustand fiecare pe unde crede ca se poate. Important e sa ne facem o idee unde se poate ajunge.
Cineva a construit pe un proiect Chebacco, urmatoarea frumusete:
 

Atașamente

  • rig1.jpg
    rig1.jpg
    93.6 KB · Vizualizări: 75
Lista de cantitati si lucrari pentru aceasta barca, este atasata aici, ca fisier Excel .
Mi se pare importanta ca reper, fiindca omul si-a calculat totul, pana si glaspapir-ul .
Avem in lista sopronul (garajul) facut pentru a adaposti lucrarile, sculele, materialele, echipamentul, velele.
Asa arata o lista realista, fiindca desgur, sculele cumparate sau placajul pentru garaj sunt chestiuni colaterale care nu intra in barca. In schimb aceste costuri le poti avea vrand-nevrand .
Privind asa, costul de 30 000 USD (23 000 doar barca) este enorm pentru o barca de asemenea dimensiuni, asa ca aici vad doua solutii:
1. Tai din costurile pe care le poti evita
2.Daca si asa sumele sunt prea mari, piata second hand zambeste larg :)

Building Chebacco
 

Atașamente

  • ChebaccoCost.zip
    16.7 KB · Vizualizări: 17
Ultima editare:

Back
Sus