Articol: De la Mangalia la Cesme

Buna,
Am un velier de 31' sub pavilion Olandez(Acte de proprietate in Olanda).Nu prea ma trage ata sa il inmatriculez in Romania.In vara vreau sa fac o calatorie in Grecia.Intrebare:Ce acte (ale navei)cer turcii si grecii pentru intrare in apele lor teritoriale?Este deajuns sa le demonstrez cu actul de proprietate sau vor Certificat de inmatriculare?Legea Olandeza nu prevede expres nici inscrierea si nici inmatricularea unei astfel de ambarcatiuni.
Multumesc.
 
Ultima editare:
acte de proprietate si pavilion

Buna,
Am un velier de 31' sub pavilion Olandez(Acte de proprietate in Olanda).Nu prea ma trage ata sa il inmatriculez in Romania.In vara vreau sa fac o calatorie in Grecia.Intrebare:Ce acte (ale navei)cer turcii si grecii pentru intrare in apele lor teritoriale?Este deajuns sa le demonstrez cu actul de proprietate sau vor Certificat de inmatriculare?Legea Olandeza nu prevede expres nici inscrierea si nici inmatricularea unei astfel de ambarcatiuni.
Multumesc.

Asta da intrebare interesanta !!! :)

Situatia este identica cu barcile sub 7 m de la noi. Si as mai vrea sa adaug urmatoarele intrebari:

- care este actul de proprietate? un contract de vinzare cumparare? acesta e autentificat? intreb pentru ca la cumpararea barcii din Germania am facut doar un contract neautentificat in care era cuprins si peridocul.
- o asemenea barca (6,95 m la noi sau 31' la olandezi) are voie (sau este obligata?) sa arboreze un pavilion? ce pavilion? al tarii proprietarului din actul de proprietate?

Stie cineva?
 
actul este certificatul de inmatriculare al barcii,

pt Tibi imi pare rau cu Mitiliny eu am avut acolo experiente placute si totul rezolvat in 10 min si la intrare si la iesire, plus Lindor a stat 8 luni in fata capitaniei si am gasit-o um am lasat-o doar un pic mai barboasa,
sa ne vedem cu bine la primavara
 

Back
Sus