Accidente

Tragedie la Mamaia. O fetita de cinci ani si tatal sau au murit inecati

Nu ignorati purtarea vestei de salvare si dotarea ambarcatiunii cu alte mijloace de salvare (colaci, plute, etc). Chiar si intr-o iesire "pina colea" se poate intimpla o nenorocire.

Eu cred ca totul pleaca de la lipsa de informare si doza mare de teribilism care uite ca se manifesta indiferent de varsta.
Marea nu cere permise...cere responsabilitate.
Pacat de doua vieti curmate dintr-o prostie
 
Unii se simt jigniti cand le spui prieteneste ;puneti o vesta bine ajustata, macar copilului :) . Poate faptul ca se numeste "de salvare" raneste chiar orgoliile unor buni inotatori. In vest se cheama Personal Floating Device , denumire mai corecta pt ca tocmai asta este rostul sau, sa te ajute sa plutesti si implicit sa-ti faci treaba mai usor, dupa rasturnare.
Vesta ajuta enorm si desi pot inota fara, a devenit un element de siguranta si comfort sa o port in caz de rasturnare. Imi permite in primul rand sa gandesc si sa actionez relaxat, egal daca ma scot pe mine sau pe altul din apa, dupa o rasturnare.
Plusul de flotabilitate, imi permite sa aduc pe linia de plutire un caiac cu putina apa in el, ceea ce usureaza reintrarea.
Purtarea vestei este ceva ce trebuie exersat iar situatia reala de rasturnare la fel pt ca mai ales copilul cazut sa nu intre in panica intr-o situatie reala, asteptand linistit sa fie scos din apa. O vesta neajustata poate fi la fel de periculoasa ca una lipsa, mai ales pe un copil. Asta se vede la un astfel de exercitiu.
Incet, in urma unor astfel de intamplari, mai invata...dintre cei ce raman.
 
Unii se simt jigniti cand le spui prieteneste ;puneti o vesta bine ajustata, macar copilului :) . Poate faptul ca se numeste "de salvare" raneste chiar orgoliile unor buni inotatori. In vest se cheama Personal Floating Device , denumire mai corecta pt ca tocmai asta este rostul sau, sa te ajute sa plutesti si implicit sa-ti faci treaba mai usor, dupa rasturnare.
Vesta ajuta enorm si desi pot inota fara, a devenit un element de siguranta si comfort sa o port in caz de rasturnare. Imi permite in primul rand sa gandesc si sa actionez relaxat, egal daca ma scot pe mine sau pe altul din apa, dupa o rasturnare.
Plusul de flotabilitate, imi permite sa aduc pe linia de plutire un caiac cu putina apa in el, ceea ce usureaza reintrarea.
Purtarea vestei este ceva ce trebuie exersat iar situatia reala de rasturnare la fel pt ca mai ales copilul cazut sa nu intre in panica intr-o situatie reala, asteptand linistit sa fie scos din apa. O vesta neajustata poate fi la fel de periculoasa ca una lipsa, mai ales pe un copil. Asta se vede la un astfel de exercitiu.
Incet, in urma unor astfel de intamplari, mai invata...dintre cei ce raman.

Treaba cu jignitul bunilor inotatori este cu dus si intors.
Eu unul am facut polo de performanta si nu m-am simtit niciodata jignit sau mai stiu eu cum cand mi s-a cerut sa nu intru in apa sau sa port un echipament de salvare.
La fel si colegii mei de echipa.
Si am respectat instructiunile in cauza tocami pt ca stiu ce inseamna apa si inseamna panica si mai ales teribilismul.
Sunt convins ca orice are cat de cat idee ce inseamna un mijloc de salvare nu se va simti jignit cand i se va cere sa actioneze intr-o anumita directie sau sa poarte un anumit echipament.
Partea cu invatatul si cu documentatul tine de fierea fiecaruia.
Insa evident ca ajuta macar la nivel de semnal de alarma mediatizarea cazurilor ca cele in cauza.
 
Domnilor , multi se joaca cu apa !!!

O desconsidera , nu-i aloca respectul ce i se cuvine , folosesc la modul amator echipamente "plutibile" de doi lei .
Evident , nici nu ma pot gandi la drama acelei familii . Nu am taria necesara . Am sa ma "ascund" las si perfid in spatele altor topicuri , dar nu inainte de-a critica ( desi este total nepotrivit ) inconstienta tatalui .
Este inadmisibil sa "cobori garda" de dragul unei harjoane pe apa - ca parinte vorbesc - fara sa iti iei absolut toate masurile de siguranta , macar la adresa copilului tau .
Kkt-urile astea de gonflabile de pe rafturile supermarketurilor sunt cele mai blestemate si nesigure chestiuni pe care sa te incumeti sa plutesti pe-o apa mai puternica decat iti poti tu imagina ca este . Oarecum am convingerea ca tatal - sarmanul - s-a inecat cautandu-si copila prin valuri . A murit disperat ! O moarte crunta ! .......

Acum , deja petrecuta aceasta drama , nu ma pot gandi decat la sarmana mama si sotie supravietuitoare acestei nepaste ....... Si repet , desi spun ca "ma gandesc" , limitele psihicului ma impiedica instinctiv sa o fac . Este mult peste cat pot eu duce ......

In sensul asta , in virtutea acestei intamplari , am sa aduc curand o povestioara ce oarecum se aseamana ca imprejurari cu ceea ce citim aici terifiati . Din fericire s-a incheiat cu bine . Doar datorita noua , tavalitilor de valuri si de intamplari pe apa !
Iar acum stau si intreb , Salvamarul din Mamaia cum a putut permite o asemenea intamplare ? La ei nu exista , ca la Pompieri ( de exemplu ) , "Prevenire" ?

..............................................................................

Dumnezeu sa-i ierte ! Pacat de doua vieti vesele pierdute dintr-o prostie ......
Dar , insist , mai mila mi-e de sarmana supravietuitoare . Mama si sotia celor doi . N-as putea trai in viata ei macar o secunda ........
 
Cred ca era vorba de o barca kit din supermarket "de jucarie" (dar nu asta e important pentru ca nu barca nu a cedat), si o imprejurare nefericita, combinata cu lipsa de prevedere. Copilul TREBUIE sa aiba vesta de salvare potrivita ca marime, din cea cu curea printre picioare, ajustata fest.

Accidentul s-a produs la Mamaia = apa mica, apoi un pic adantca -2-2.5 m, apoi iar mica = bancuri de nisip la 60-70 metri distanta de tarm care bancuri produc "spargerea" valurilor. Poblema esta ca atunci exista o "spartura" in bancurile de nisip din larg, se produc asa numitii "rip currents" Wikipedia: Rip current - Wikipedia, the free encyclopedia

Un astfel de curent este FOARTE periculos si te "trage" efectiv in larg. Mi s-a intamplat tot la Mamaia intr-o noapte. Pe vremea cand eram tanar si teribilist. Pe atunci nu stiam nimic despre fenomen (cum se scapa din rip current"), asa ca am pus capul jos si am inotat contra curentului ca la concurs 10 vreo minute ca sa strabat doar 60-70 de metri, pana am ajuns la apa mica.

Parerea mea despre accident:
-Cred ca valul i-a rasturnat, apoi au fost prinsi intr-un astfel de "rip current". S-au panicat, au fost dusi in larg. Sau fetita s-a dus la fund si a fost luata de curentul "undertow". Tatal o fi incercat sa o caute.... Nu vom sti exact cum s-a inatamplat. Vestele de salvare i-ar fi salvat fara discutie! Macar copilul sa fi avut vesta! Ar fi fost reperat si recuperat imediat. Vesta si un fluier atasat de ea sunt echipament de siguranta obligatoriu. Personal, nu as lasa copilul mic sa se invarta de unul singur (adica sa il las din mana) nici macar pe doc daca nu are vesta pe el. Una e sa il recuperezi frumos de manerul vestei daca cade in apa, alta e sa il cauti pe la fund!

Un sfat pentru toata lumea apropos de "rip currents":
Daca sunteti la mare, intr-o zi cu valuri mari, si identificati o zona in care valurile nu se prea sparg, apa are alta culoare, se agita in toate directiile, se formeaza spuma care "curge" spe larg, inseamna acolo este un "rip current". Pe acolo se pot lansa frumos caiacele si barcile, care vor razbi mult mai usor prin valuri, dar cei ce se imbaiaza mai bine sa se fereasca de acea zona. Articolul din wikipedia eplica totul pe larg.

Din nefericire romanii par in general ignore multe astfel de fenomene posibil periculoase, dar foarte comune de altfel. Publicul este in general needucat. In acest caz pentru ce se plateste acea taxa de statiune? Unde este informatia educativa?

Cautati "Rip Current" si "Undertow Current" pe youtube. Este suficeinta informatie obligatorie, zic eu, pentru cei ce se duc la plaja si vor sa se bucure de mare.

Video educativ:
https://www.youtube.com/watch?v=M9OMIKsTuqY
 
Ultima editare:
Răspunsul autorităţilor şi al celor din turism, în egală măsură agenţii şi hotelieri, este să treacă totul sub tăcere. În loc să prevină cât mai multe din cele 100 şi ceva de decese din fiecare sezon de pe malul românesc al MN (am găsit cifra pentru unul din anii trecuţi) preferă să nu spună nimic deoarece sejurul victimelor oricum e achitat şi se gândesc să nu îşi sperie potenţialii clienţi.

La fel de grav este că sunt barcagii în Tomis care te scot pe mare fără vestă; deoarece nu le au în dotarea bărcii. Păţania unor prieteni de anul trecut.
 
Adevarat. Cu putina educatie s-ar putea preveni multe accidente. 100 de decese este FOARTE mult.
Configuratia fundului la Mamaia, cu bancuri de nisip spre larg este foarte propice pentru formarea acestor rip currents ( cum sa ii numim ?) Copii sunt in special susceptibili sa fie purati in larg de astfel de fenomene. Macar niste pancarte pe plaja nu ar strica. Si niste reguli generale de exp: copii nu au voie sa se joace singuri in apropierea apei. Este foarte lesne ca un copil mic sa fie "furat" din zona de spargere a valurilor de curentul undertow. Daca evenimentul se produce intr-o zona in care exista si "rip current" se produce o tragedie.
 
Ultima editare:
ghrt spune de portul Tomis - dar si in fiecare statiune sunt barci care vin la mal, iau 6-7 adulti plus tot atatia copii, si pret de 15 minute fac o cursa pana in larg si inapoi. Veste de salvare sunt ... claie peste gramada intr-un colt al barcii. Cat de inconstient sa fii sa-ti duci copilul il larg fara vesta de salvare pe el?

Clar sansele sa se intample ceva sunt mici (totusi orice se poate intampla: vine un val ciudat fix cand s-a ridicat copilul in picioare ca asa a vrut el - cade in apa - esti sigur ca mai il scoti ? ). Ce nu pare lumea sa-si dea seama este ca nu conteaza cat de mici sunt sansele pentru ca mori o singura data.

Este exact situatia de la centura de siguranta ... sau orice alt device pe care il folosesti intr-o situatie critica: Lasa domne ca nu se intampla nimic, am facut drumul de atatea ori - nu trebuie sa se intample decat o data !

Sincer nu-mi imaginez cum poate sa mai traiasca femeia respectiva, cum depasesti momentul ?
 
un val mai maricel

Nu se leaga foarte strans de subiect,
dar iata o stire despre 80 de barcute rasturnate si 10 raniti in urma unui val mai maricel
baie in grup

Refuzul purtarii vestei de salvare nu este "un semn de barbatie" ci de inconstienta.
 
@ mihaif99 - multumesc pentru resurse, acum 5-6 ani am scapat cu greu de la inec, incepator, tanar si teribilist, fara echipament si "in bataia valurilor" , nimeni nu vorbea despre aceste pericole, am ajuns lesinat la mal, iar salvamarii au venit dupa 15-20 de minute cand incepeam sa imi recapat suflul (prea tarziu daca nu reuseam singur). Avem nevoie de mai multa mediatizare si in acelasi timp un dram de minte, si astfel de lucruri regretabile nu se vor mai intampla!
 
Ba aceste lucruri se vor intampla mereu fie din lipsa de educatie fie din ignorarea ei, ca si in cazul tau, sursa de incepatori, tineri si teribilisti fiind inepuizabila, speram. Bine ca ai scapat, sa poti povesti si avertiza si pe altii!
 
Nu ştiu dacă a trecut o săptâmână de când mi-am adus aminte de filmul postat de Mihai99 şi mi-am propus să i-l arăt şi fiului meu, însă nu ştiam cum să dau de film şi mă vedeam deja în situaţia că trebuie să-i explic pe gură ce explică profesionistul în film.
Mulţumită vouă l-am găsit şi l-am salvat în favorities unde am creat un folder special "Educativ".
Mulţumesc Mihai99.
 

Back
Sus