Prezentare si intrebari

Cu placere.
Ai gasit diferentele intre 20 si 25 ? O diferenta ar fi carburatoarele . Cele de 20 au carburatoare 6L300 , iar cele de 25 au 6L201 ...Am doua poze.
Mai este o diferenta . Pana la 5000 de ture merg la fel...Gasesti poansonat pe flansa carburatorului un cod..6L300 e pt 20 de cai...6L201 e pt 25.
Motorul tau e 6L2 in serie...S-ar putea ...sa poata mai mult. Intre 5000 si 5500 e diferenta. Dar tu testeaza-l asa cum e. Daca-ti merge e un motor bun.
Nu umbla la reglajele carburatoarelor.

Desigur ca nu poate fi asa simplu .... seria pe carburatoare este 6L2 82 5 GU / HU (sus/jos)!? Am cautat piesa dupa cod si nu pare sa existe. Si am avut carburatoarele in mana ... alta serie nu este!

In alta ordine de idei, ieri am ajuns la Yamaha pentru o revizie si constatare, si totul e OK, compresie, racire schimbat rotor, carburatoare curatate si reglate, ulei in cizmulita asa ca pana una alta sunt multumit, dupa prima iesire vedem daca trebuie schimbata elicea si daca se mai poate creste puterea motorului.
 
Probeaza-l asa. Vezi cum merge cu daua ,trei persoane. Vezi si daca e elicea potrivita (ca pas) pentru barca ta.
Se poate mari puterea la 25...lejer, dar trebuie demontat si prelucrat pe ici pe colo. Garnituri ,nu e chiar asa simplu.
Multe motoare sunt restrictionate in putere sau turatie prin aria si pozitia ferestrelor de evacuare pe cilindru (distanta masurata pe cilindru de la limita superioara a ferestrei de evacuare pana la chiuloasa marita) prin micsorarea suprafetei supapelor de admisie, sau /si carburator cu diametrul la venturi mai mic ,sau o diafragma sum flansa carburatorului cu diametrul un pic micsorat ...(dar asta se facea pt perioada de rodaj ).. prin greutatea bolturilor din pistoane marita ,...camera de ardere in chiuloasa cu volum mai mare ,...si electronic limitate pe la 6200-6300 rotatii/minut. Unele mai au si restrictii in esapament.
De obicei constructorul ,,stie ce face"...adica restrictioneaza nu numai in acte.
Poti sa-ti seama dupa codurile componentelor pieselor componente .
De exemplu in cazul tau scoti codurile pieselor componente pt. 20 si 25 de cai si faci un tabel cu doua coloane . Stanga 20, dreapta 25.
Incepi si completezi ...codurile:
1: blocului motor ...Daca sunt diferite, producatorul stie de ce !!! Orice altceva ai schimba pe acolo...la 25 nu vei ajunge.Poate avea ferestre de admisie in plus ,finger ports ...etc
2:Blocul de supape (muzicuta)
3:carburatorul.
4:piston (poate avea ferestre pt. fingerports)
5:bolt (poate fi mai greu sau poate avea dop interior in cazul celor cu finger ports )
6. Chiuloasa ...camera de ardere de alt volum
7.Tubul de evacuare (esapamentul ) ..suprafata la evacuare si lungimea...eventual vreo piesa restrictiva...
Mai sunt ,dar in general cam pe-acolo se fac diferentele.

Vezi unde si ce ai gasit diferit ..., ce ar trebui schimbat...faci un calcul de cost ...Si il lasi asa cum e...:)
 
Ultima editare:
Multumesc mult de sfaturi Adila, sunt de 2 zile in Nydri/Lefkada si barcuta merge de minune - planeaza instant, la 80-90% din gaz are 39,1km/h consum undeva la 7-8l/h (dar asta mai trebuie verificat). Incarcatura este maxim ce ma intereseaza, 2 adulti, un copil 40l benzina diverse 30kg.
 
Nu merita !!! Zici ca planezi instant ...si iei 39 km/ora.
Vrei sa mergi mai incet???
Faci cum crezi. Eu nu am pus nici la pilotina care are 450 kg ...
 
Ma gandeam ca poate mai reduce din cavitatie in viraje si poate tine prora mai jos pe mare agitata la viteza mai mica ?!
 
Nici la barcile mari nu se pune asa ceva. Mai ales pe mare.
Barca are forma de glisare si motorul are suprafata placii anticavitatie exact cat are nevoie.
Am mai discutat acest subiect. Fabricantul motorului nu le agreeaza, nu le recomanda, si daca pui asa ceva pe motor pierzi garantia.
Faci ce vrei.
Ce simti tu ..in curbe este ventilatie, nu cavitatie. Palele elicei ies un pic de sub apa ... Nu te obliga nimeni sa faci slalom ..mai ales pe mare.
Uite aici ..barci grele, de glisare, de pescuit pe mare...Nimeni nu pune asa ceva...Nu mai puneti botu' la reclame de genul...,,mareste viteza, scade consumul.." ...
NK Bootvissen in Katwijk - YouTube

Mai adaug ceva...
Concursurile de RIB-uri la greci... Nimeni nu pune tab-uri, aripioare stabilizatoare...nici la 200 de cai...
http://www.youtube.com/watch?v=urS4I2Cqt8Q
 
Ultima editare:
All those fins you put on your outboard are a waste. Right up there with fuel magnetizers, tornado inserts, shark cartilage and pet rocks.

Just stop and think about it for a moment; if there were a cheap easy way to dramatically increase the performance of an outboard by adding a piece of plastic to it, do you not think that every manufacturer of outboards would be not only adding them to their product, but trying to out-tech each other in that area?
__________________
Bill Adams
United Yacht Group
 
Nu merita !!! Zici ca planezi instant ...si iei 39 km/ora.
Vrei sa mergi mai incet???
Faci cum crezi. Eu nu am pus nici la pilotina care are 450 kg ...
c

Dap nu cred ca merita, ieri pe un calm total, 1 om, 30l benzina, diverse 20kg = 55,5km/h. Incepe sa imi placa barcuta asta din ce in ce mai mult.
 
Ai luat o elice cu pas mai mare! Deci orice kilogram mai putin in barca te face sa glisezi mai repede si sa obtii o viteza mai mare.
Ma bucur ca-ti merge.;)
Mie mi-au mers toate ..! Unele din prima incercare ...peste asteptari...Dar altele...cum ar fi pilotina ...a glisat cu greu...Munca multa ! Rezultate...mai tarziu!
Din 3 elici ...una singura imi merge ...Cu pas de 11 si pala cu suprafata foarte mare ...E o Amita 3 de la Motoare barci...Celelelte elici testate originale pt Selva ..si care merg de rup pe barci ceva mai usoare mi-au dat impresia de forfecare a cauciucukui... (elici selva de 12 si 13") ...Dar nu era asa . Se invarteau in gaze. Cuplul motorului mare...barca nu inainta, si elicea incepea sa se supratureze (ventileze) in punga de gaze care iesea pe evacuare...Ajungeam la 5000 de ture cu barcazul la 15...maxim 20 km/ora... Pala elicei nu mai impingea apa...ci lucra in apa amestecata cu gaze de esapament.... De aceea e buna elicea aceea cu ,,trompeta" ...la evacuare...sau cu tubul de evacuare mai lung.
Am facut-o si pe pilotina sa gliseze...vrand, nevrand...dar o sa-i pun un motoras de 15 cai in 4 timpi...sa merg la jumatate, in deplasament , pe la 12 km/ora... E regimul pentru care a fost facuta...
Am glisat si cu 20 de cai...la blana!!! si am ajuns pe la vreo 38 km/ora eu cu sotia...Nu e regimul optim :rolleyes: dar motorasul asta nu vrea sa se topeasca !!! Face el zgomot...dar altul n-am.

Cu Pilotina pe Snagov - YouTube
 

Back
Sus