Ai luat o elice cu pas mai mare! Deci orice kilogram mai putin in barca te face sa glisezi mai repede si sa obtii o viteza mai mare.
Ma bucur ca-ti merge.
Mie mi-au mers toate ..! Unele din prima incercare ...peste asteptari...Dar altele...cum ar fi pilotina ...a glisat cu greu...Munca multa ! Rezultate...mai tarziu!
Din 3 elici ...una singura imi merge ...Cu pas de 11 si pala cu suprafata foarte mare ...E o Amita 3 de la Motoare barci...Celelelte elici testate originale pt Selva ..si care merg de rup pe barci ceva mai usoare mi-au dat impresia de forfecare a cauciucukui... (elici selva de 12 si 13") ...Dar nu era asa . Se invarteau in gaze. Cuplul motorului mare...barca nu inainta, si elicea incepea sa se supratureze (ventileze) in punga de gaze care iesea pe evacuare...Ajungeam la 5000 de ture cu barcazul la 15...maxim 20 km/ora... Pala elicei nu mai impingea apa...ci lucra in apa amestecata cu gaze de esapament.... De aceea e buna elicea aceea cu ,,trompeta" ...la evacuare...sau cu tubul de evacuare mai lung.
Am facut-o si pe pilotina sa gliseze...vrand, nevrand...dar o sa-i pun un motoras de 15 cai in 4 timpi...sa merg la jumatate, in deplasament , pe la 12 km/ora... E regimul pentru care a fost facuta...
Am glisat si cu 20 de cai...la blana!!! si am ajuns pe la vreo 38 km/ora eu cu sotia...Nu e regimul optim dar motorasul asta nu vrea sa se topeasca !!! Face el zgomot...dar altul n-am.

Cu Pilotina pe Snagov - YouTube