Sfaturi pentru constructia unei barci de lemn

Da , exact. Mie mi-a placut foarte mult modelul si am incercat sa-mi fac o idee despre materialele necesare.

In acest caz, barca este foarte asemanatoare cu cea de aici: http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/sztr500/sztr500.html
Polonezii folosesc o chila laminata din doua bucati de pin suprapuse si laminate cu epoxi.
In planurile de la Pilgrim pentru chila scrie "laminated oak", ceea ce inseamna ca e tot din bucati. Cred ca se poate folosi fara probleme orice lemn de rasinoase (pin, brad) sau chiar placaj laminat din 2 - 4 straturi cu epoxi pentru a ajunge la grosimea indicata in planuri.
La aceasta barca: http://bateau.com/studyplans/SB18_study.php?prod=SB18 se foloseste numai placaj, cu toate ca eforturile din chila sint mai mari decit la Pilgrim, pentru ca SB18 are un derivor lestat de 165 kg.
 
Cam cât costă, aproximativ, materialele pentru o astfel de cocă? Întreb de curiozitate.

La SB18 proiectantul da un cost aproximativ de 2300 USD pentru anul 2007. Asta numai pentru materiale, fara munca si alte consumabile. Bineinteles si fara arborada, vele, motor, amenajari interioare, peridoc si alte accesorii si briz-briz - uri.
 
Eu vreau sa construiesc un velier mic de 6 m lungime si nu stiu cu ce sa incep mai intai. Unii spun ca trebuie sa ma duc cu proiectul la capitanie. altii ca nu se inmatriculeaza sub 7 m. E mai mare daraua decat ocaua. Chiar nu stie nimeni cum se procedeaza cu un proiect de barca ? Trebuie facut de o persoana autorizata ? Pot sa- il iau de pe net si sa-l fac ? Va rog , daca cineva stie cum se procedeaza ?
De exemplu eu o construiesc si vreau sa ma duc sa o inregistrez sau sa o trec pe numele meu, cumva. Cum sa fac ?
 
salut! incepe treaba si la urma o sa inscrii si barca,daca ai un proiect,fii sigur ca poiectantul a respectat normele impuse pentru constructia de barci,si la noi o sa gasesti norme,reguli,pentru constructia de barci,de orice tip.o sa le caut ,stiu ca le am pe undeva,chiar actualizate ! dai bataie........si spor la treaba!

http://www.lr.org/en/RulesandRegulations/
 
Ultima editare:
Va multumesc foarte mult pentru informatii si incurajari. Nu vreau sa deranjez prea tare dar ne lovim in tara asta de foarta multa birocratie si hartii. Cand vad ca lumea se fereste de explicatii, nu stiu ce sa fac. Mi-as face o copaie mica cu o vela ( am vazut proiectele de la polonezi ), o pun pe portbagajul masinii si ma duc sa ma dau cu ea prin Grecia. Imi este frica ca la vama poate ma ia la intrebari romanii , bulgarii sau grecii si daca nu am acte la ea poate sa zica ca am furat-o. Lucrez dupa proiect bine-nteles dar as dorii sa stiu ce ma asteapta, cum pot sa o fac legal sau semilegal. Platesc pentru un proiect fictiv, fac o hartie cu cineva ca si cum am cumparat o barca si o inscriu pe asta, pana la urma ma intereseaza calea cea mai scurta si ieftina. E o bucata de lemn vopsit. Nu sunt nebun sa plec pe mare cu pluta. Daca ma costa actele mai mult decat barca, nu are rost sa ma apuc. O sa fac o poza cu o macheta pe care am construit-o in vederea stabilirii detaliilor la scara. Toate cele bune.
 
Daca e vorba doar de 6 m lungime nu ai nici o treaba cu capitania. Pastrezi toate facturile de la materiale si dupa ce ai terminat barca mergi la notar cu toate actele si dai o declaratie pe proprie raspundere ca "subsemnatul Marius 67 am construit barca de lungime 6 m, latime 2 m, deplasament xyz, dupa proiectul cutare etc." Cu chestia asta, daca vrei, poti sa inscrii barca in Belgia sau Olanda (costa 20 - 30 de euro), dar nu e obligatoriu. Avantajul inscrierii este ca ai un act in engleza si / sau franceza pe care il poti prezenta la orice control, in orice tara. Alternativa ar fi sa traduci actul notarial.
 
E tot o barca, dar e altceva. Se desumfla si se baga intr-o sacosa. E corect. Nici nu are de ce sa va intrebe. Va multumesc. Eu ma refeream la altceva.
 

Back
Sus