Sfaturi pentru constructia unei barci de lemn

Buna ziua, si multe salutari tuturor membrilor. Sunt membru nou, si incepator intr-ale navigatiei, dar pasionat de pescuit fiind am inceput contructia unei barcute de lemn. O sa postez si poze la finalul constructiei.
Insa am si ceva nelamuriri si nebuloase pe care as vrea sa ma ajutati sa le clarific. Barca este facuta pe schelet de lemn si va fi acoperita cu placaj. Aici apare prima mea intrebare: Cu ce as putea sa o acopar pentru o mai buna protectie? As vrea sa nu o lacuiesc, ci as vrea sa o acopar, fie cu rasina expoxy, fie cu gelcoat, sau orice alte substante. Ce ma sfatuiti? Cu ce as putea sa o acopar? Gelcoatul prinde pe lemn? Sau sa folosesc rasini? Ce rasini?
Si daca ati putea sa imi dati si niste denumiri sau linkuri, v-as fi foarte recunoscator! Va multumesc anticipat si toate cele bune!
 
Buna ziua, si multe salutari tuturor membrilor. Sunt membru nou, si incepator intr-ale navigatiei, dar pasionat de pescuit fiind am inceput contructia unei barcute de lemn. O sa postez si poze la finalul constructiei.
Insa am si ceva nelamuriri si nebuloase pe care as vrea sa ma ajutati sa le clarific. Barca este facuta pe schelet de lemn si va fi acoperita cu placaj. Aici apare prima mea intrebare: Cu ce as putea sa o acopar pentru o mai buna protectie? As vrea sa nu o lacuiesc, ci as vrea sa o acopar, fie cu rasina expoxy, fie cu gelcoat, sau orice alte substante. Ce ma sfatuiti? Cu ce as putea sa o acopar? Gelcoatul prinde pe lemn? Sau sa folosesc rasini? Ce rasini?
Si daca ati putea sa imi dati si niste denumiri sau linkuri, v-as fi foarte recunoscator! Va multumesc anticipat si toate cele bune!

Bine ai venit, Petre.
Sunt adevarati initiati aici in constructia ambarcatiunilor din lemn, eu n-am construit decat un caiac. Dar pot sa iti spun pe scurt, ca la lemn adera cel mai bine rasina epoxidica. Peste aceasta e bine de dat un strat de lac rezistent la ultraviolete.
Nu trebuie sa astepti pana la final sa pui poze.
Arata tot ce faci, ca abia asteptam :)
Planuri, idei, parti din constructie, scule folosite... ai sa primesti sfaturi bune de la oameni cu multa experienta
Ia uite ce a facut Bogdan cu manutele lui : http://www.barcaholic.ro/f5/dixidinghy-de-la-dudleydix-3383.html#post42364
 
Salut,
si fi binevenit in marea familie a Barcaholicilor!
Buna idee sa-ti construiesti propia barcuta. Pe apa o sa te bucuri dublu. Si nu glumesc...
Ca raspuns la intrebarea ta, vin cu o intrebare: ce tip de barcuta construiesti? Adica : lungime? latime? greutate propie? trailerabila?(adica cum o cari pana la apa?). Eu, unul, la sfarsitul lucrarii trag o mana zdravana de rasina epoxi, astept cca.8 ore(in functie de temperatura ambianta) dupa care asez cu grija o panza de fibra de sticla(220g/mp), revin cu inca o mana de rasina peste fibra de sticla si ... in functie de cum vreau sa arate lucrarea la sfarsit intervin mai multe operatiuni foarte migaloase(slefuire, chituire, vopsire, lacuire, samd).
Spor la lucru,
Legendaru'

P.S. Pozeeeeee
 
Multumesc pentru caldura cu care m-ati primit printre voi. Eu vreau o barcuta cam ca lui Bogdan, poate sa fie chiar mai mica(trebuie sa incapa 2 persoane pentru o partida de pescuit, atat :D ). Vreau sa o car la apa pe masina (zic eu ca pot, nu stiu daca o sa si reusesc...) deci trebuie sa fie si usoara, iar dimensiunile, sa fie undeva in jur de 3m lungime, si cam 1m latime. Acum orice corectie la dimensiuni din partea voastra e binevenita. Acum imi adun materialele, si am nevoie si de cateva idei, sau sfaturi legat de constructie intrucat, am facut multa tamplarie la viata mea, dar constructia de barci e cu totul si cu totul altceva.... Ideea mea in general e sa ii fac osajul din lemn, (de brad ma gandeam eu sa fie mai usor .... desi nu cred ca e recomandat, si sa o acopar cu placaj de plop , iar apoi peste placaj sa vin cu rasina epoxi, fibra de sticla, etc peste. De vreo doua saptamani incerc sa gasesc ceva planuri bune pentru asa ceva, dar tot ce gasesc sunt la marimi mari de 5/6 m. Ce credeti e realizabil ceea ce vreau eu sa fac?
 
Ultima editare:
E realizabil, dar nu prea vei gasi planuri pentru barci de glisare. Chestioa e ca si eu vreau asa ceva Am inceput doua initiative de proiect pe sit-ul prieten capcompas.ro, dar nu am mers prea departe din cauza lipsei de timp. m-am oprit la faza de proiect. E vorba de o barca de 8 picioare dint 2 foi de placaj, si o alta ambarcatiune de 10 picioare inspirata de "Marine Kart". Iata topicul: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,552.0.html
Tehnica recomandata pentru o barca atat de mica si usoara ar fi stitch and glue, fara osatura, eventual cu membri structurali banchetele, si o copastie.

Vezi si sit-ul asta pentru planuri si instructiuni gratuite . E excelent pentrru incepatori.
Hannu's Boatyard | Free Boat Plans


Ceva cum vrei tu as fi aici:
Mini Ekstock
 
Ultima editare:
Salut nu stiu cat te ajuta dar iti relatez cum am construit eu NEPROFESIONAL o barca de 4 metri sanatoasa cu buget restran aproximativ 2000 Ron
Totul a inceput prin anul 2007, cand mi s-a pus pata de a-mi schimba barcuta (img.1) ce o aveam cu o barca ceva mai frumoasa si mai sanatoasa. Dupa ce am cautat sa cumpar un Sh speriat de preturile destul de mari si barcile destul de obosite (la categoria ce se incadra bugetului meu) m-am hotarat sa-mi fac singur barca. Incurajat de gandul ca altii construiau cu decenii in urma si cu unelte destul de primitive niste splendori de corabii, de ce nu m-as descurca eu cu toate ustensilele moderne sa fac o umila barcuta. Am luat o foaie si un pix si am schitat pe genunchi in curte viitoare barca si materialele necesare. Deja era conturata bine in mintea mea, simteam ca pot iesi pe apa cu ea, nu mai ramanea decat sa pun in practica. Am dat fuga la tamplaria si mi-am tras din scandura de brad aleasa cat de cat sipculite de 12mm grosime, 10 scanduri la numar (150 ron aprox) si un friz tot de brad de 60x60mm (10 ron). De la depozitul de materiale de constructii am achizitinat o cutie de holsuruburi(negrese) 3.5x55mm (30 ron) si m-am dus acasa plin de entuziasm sa demarez lucrarea. Dupa aproximativ jumatate de zi barca prinsese contur si silueta de barca(img.2). Cu un slaif cu panza abraziva am finisat exteriorul barcii pentru aplicarea stratului de fibra, dar m-am gandit ca imi va intra prea multa fibra printre sipculite asa ca am cumparat cateva cutii de chit de rost aproximativ 12cutii de 1kg (130ron) ce am intins-o cu spaclu iar a doua zi am finisat-o cu slaiful. Totul arata in mintea mea frumos si profesional cu toate ca era mai bine daca aplicam fibra direct pe lemn. Dupa finisare chitului de rost am cumparat de la policor 2 galeti de 25 kg de rasina cu intaritor (650 ron) dar ghinionul a fost sa nu aibe plasa, stratimatul. Afara era soare si frumos si barca zacea in curte nu rezistam sa astept pana aduce, asa ca m-am dus la un magazin cu materiale de constructii si am cumparat cam 15 role mari de plasa de fibra de sticla ce se folosesc pe imbinari la placile de rigips (450 ron) si le-am aplicat pe barca. Nimic profesional dar a iesit foarte bine.A doua zi dupa ce s-a intarit rasina am slefuit-o si am fugit cu barca pe apa sa o verific sa vad daca pluteste si cat de bine e echilibrata, ca sa stiu daca mai investesc in ea. Spre surprinderea mea barca se comporta exceptional de frumos si glisa foarte repede. Asa ca am dus-o acasa si m-am apucat de finisaje. Finisajele le-am facut cu Chit fibra auto la cutii mari aproximativ 5 cutii (250 ron). In ciuda neprofesionalismului cu care am executat-o barca am folosit-o la plimbari pe Dunare si Siutghiol 3 ani de zile fara a da urme de oboseala dupa care la oferta unei persoane am Vandut-o. Regret mult ca am pierdut restul pozelor cand era finisata si pe apa, formatand pc, dar asta-i boala formatelor electronice nu ai siguranta...
 

Atașamente

  • img.1.jpg
    img.1.jpg
    65.4 KB · Vizualizări: 508
  • img.10.jpg
    img.10.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 329
  • img.9.JPG
    img.9.JPG
    472.4 KB · Vizualizări: 240
  • img.8.jpg
    img.8.jpg
    400.2 KB · Vizualizări: 654
  • img.7.jpg
    img.7.jpg
    63.8 KB · Vizualizări: 378
  • img.6.jpg
    img.6.jpg
    66.8 KB · Vizualizări: 249
  • img.5.JPG
    img.5.JPG
    478.9 KB · Vizualizări: 2,129
  • img.4.JPG
    img.4.JPG
    445.5 KB · Vizualizări: 266
  • img.3.jpg
    img.3.jpg
    63.5 KB · Vizualizări: 727
  • img.2.jpg
    img.2.jpg
    70.2 KB · Vizualizări: 480
  • img.15.jpg
    img.15.jpg
    72.2 KB · Vizualizări: 242
  • img.14.jpg
    img.14.jpg
    55.8 KB · Vizualizări: 333
  • img.13.jpg
    img.13.jpg
    58.5 KB · Vizualizări: 235
  • img.12.jpg
    img.12.jpg
    66.1 KB · Vizualizări: 233
  • img.11.jpg
    img.11.jpg
    73.9 KB · Vizualizări: 225
Ultima editare:
Si daca tot am apucat sa postez cum am construit in sistem low-cost o barca, vazand foarte multe discutii postate de cei cu barci pneumatice cum sa-si faca suport motor, vreau sa va dau si eu o idee cum am facut la una din barcutele mele suport motor si totodata am rigidizat si chila aplicand o podina. Totul a fost realizat cu un buget mai mult decat modest, o bara rectangulara de otel de 20/20 mm cu 2mm in carne, si cateva placi de lambriu de brad ramase de pe la finisajele din casa. Dupa executie suportul a rezistat la un motor vechi rusesc Veterock de 8cp, dar nu rezista barca deoarece nu avea flotoarele iesit in spatele motorului cum am barcile ce au fost croite pentru motor si tindea sa se dea peste cap, asa ca l-am inlocuit cu un motor Volvo Penta de 3,9cp. Ideea e simpla sipractica pentru cineva ce nu isi permite o barca profi sau nu detine buget sa-si cumpere suporti din comert si alte zorzoane ce le poate executa chiar el in regim homemade.
 

Atașamente

  • P1020870.JPG
    P1020870.JPG
    338.3 KB · Vizualizări: 158
  • P1020871.jpg
    P1020871.jpg
    29.5 KB · Vizualizări: 182
  • P1020872.JPG
    P1020872.JPG
    394 KB · Vizualizări: 206
  • P1020873.JPG
    P1020873.JPG
    323.5 KB · Vizualizări: 158
  • P1020874.jpg
    P1020874.jpg
    37 KB · Vizualizări: 156
  • 68260_175915779108763_3326721_n.jpg
    68260_175915779108763_3326721_n.jpg
    124.1 KB · Vizualizări: 180
  • 164597_175915885775419_5741668_n.jpg
    164597_175915885775419_5741668_n.jpg
    123.6 KB · Vizualizări: 166
Si daca tot am apucat sa postez cum am construit in sistem low-cost o barca, vazand foarte multe discutii postate de cei cu barci pneumatice cum sa-si faca suport motor, vreau sa va dau si eu o idee cum am facut la una din barcutele mele suport motor si totodata am rigidizat si chila aplicand o podina. Totul a fost realizat cu un buget mai mult decat modest, o bara rectangulara de otel de 20/20 mm cu 2mm in carne, si cateva placi de lambriu de brad ramase de pe la finisajele din casa. Dupa executie suportul a rezistat la un motor vechi rusesc Veterock de 8cp, dar nu rezista barca deoarece nu avea flotoarele iesit in spatele motorului cum am barcile ce au fost croite pentru motor si tindea sa se dea peste cap, asa ca l-am inlocuit cu un motor Volvo Penta de 3,9cp. Ideea e simpla sipractica pentru cineva ce nu isi permite o barca profi sau nu detine buget sa-si cumpere suporti din comert si alte zorzoane ce le poate executa chiar el in regim homemade.

Am vazut o barca similara, din PVC neramforsat, dar cu o rigidizare exterioara, ca un fel de platforma. Motorul era atasat de platforma aceea de lemn pe care statea barca.
Datarita acestei rigidizari, barcuta mergea decent cu un 3.5 CP.

Una peste alta, un Intex Seahawk II sau un Intex Mariner(care are podea si chila) ar fi si mai interesante, pentru ca vorba de trei straturi, doua de pvc, si un material textil intre ele, asa ca isi pastraza forma.
 
salut super tia iesit barca as vrea si eu sa imi fac lafel una am o intrebare se poate iesi pe mare cu ia la pescuit ?sau este pentru balti si dunare
 
constructie barca lemn

Buna ziua,
Sunt si eu nou pe forum si vreau sa incerc sa fac o barcuta de 6 metri cu vele clasa Pilgrim 590. Incerc sa caut niste materiale pentru inceput , stejar de 160x30x6000 mm - pentru chila, niste lemn de plop sau pin 30x60x4000 mm-pentru coaste si 25x40x6000 mm - pentru longitudinale, placaj marin, etc. De unde as putea sa cumpar aceste materiale ? Are cineva vreo adresa nr. de tel. ? Va multumesc pentru ajutor.
 
Buna ziua,
Sunt si eu nou pe forum si vreau sa incerc sa fac o barcuta de 6 metri cu vele clasa Pilgrim 590. Incerc sa caut niste materiale pentru inceput , stejar de 160x30x6000 mm - pentru chila, niste lemn de plop sau pin 30x60x4000 mm-pentru coaste si 25x40x6000 mm - pentru longitudinale, placaj marin, etc. De unde as putea sa cumpar aceste materiale ? Are cineva vreo adresa nr. de tel. ? Va multumesc pentru ajutor.

Stejar s-ar putea sa gasesti pe olx (de ex: http://olx.ro/oferta/cherestea-de-stejar-uscata-IDWp21.html#be4a66f201 )
Pin nu prea ai sanse sa gasesti in Romania. Se poate inlocui cu brad (molid) de calitate buna.
Nu am auzit niciodata de coaste din lemn de plop, nu te sfatuiesc sa folosesti asa ceva. Poate doar la aeromodele... :)
Placaj marin de-adevaratelea nu prea gasesti in Romania. Cauta la diferiti comercianti din Bucuresti, de exemplu Holver sau Welde, placaj cu incleiere de exterior sau rezistenta la umezeala AW 100, BFU 100 sau marcat WBP.
 
Stejar 6m calitatea intai uscat? Cu mult noroc gasesti. Daca gasesti o sa plangi cand auzi pretul. Coaste de plop? Glumesti presupun.
Pe forumul acesta si pe celalalt gasesti destule informatii si despre tehnica de constructie si despre materiale si despre surse.
Daca chiar esti serios deschide un topic separat despre constructia ta. Pana atunci citeste aici si dincolo despre ce vrei sa afli, forumurile au functie de cautare. Iti vand un pont ca sa nu ai surprize: cand ai terminat corpul barcii ai terminat 1/3 din barca.
 
Nea Nicule stai linistit ca inca n-ai vazut planurile. Tine-te bine de tastatura:
150 metri patrati de tesatura 200gr/mp si 150kg epoxy.
 
Buna ziua,
Sunt si eu nou pe forum si vreau sa incerc sa fac o barcuta de 6 metri cu vele clasa Pilgrim 590.

Salut Marius, banuiesc ca ai ales acest plan fiindca e gratuit, iar barca e destul de incapatoare la dimensiunea ei.
Nu e o barca rea, dar e mai complicat, mai cronofag si mai scump de construit decat alte barci similare. In schimb, estetic e superioara altora, si are confort si calitati nautice bune.
Spune-ne te rugam unde vrei sa folosesti barca, si cate persoane intentionezi sa imbarci pe ea. E posibil sa gasesti alternative mai bune dpdv al costurilor si timpului investit.
 
Stejar s-ar putea sa gasesti pe olx (de ex: http://olx.ro/oferta/cherestea-de-stejar-uscata-IDWp21.html#be4a66f201 )
Pin nu prea ai sanse sa gasesti in Romania. Se poate inlocui cu brad (molid) de calitate buna.
Nu am auzit niciodata de coaste din lemn de plop, nu te sfatuiesc sa folosesti asa ceva. Poate doar la aeromodele... :)
Placaj marin de-adevaratelea nu prea gasesti in Romania. Cauta la diferiti comercianti din Bucuresti, de exemplu Holver sau Welde, placaj cu incleiere de exterior sau rezistenta la umezeala AW 100, BFU 100 sau marcat WBP.


Va multumesc foarte mult pentru explicatii si incurajari. Sunteti de un real ajutor. Am vazut ca toata lumea sa mira de chila de stejar de 6 m . Asa este data in proiect. Ce material as putea folosi in loc ?
Cu plopul m-am linistit. Am avut o dicutie cu un constructor care m-a sfatuit sa pun plop sau mesteacan in loc de pin, dar cred ca aveti dreptate o sa folosesc molid. Molidul are cam multe noduri si de aceea nu prea este indicat dar poate o sa gasesc ceva de calitate. Va multumesc oricum pentru informatii. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu ideile mele care defapt nu sunt ale mele.
O sa va tin la curent cu demararea proiectului. deocamdata sa fac rost de materiale. In aceasta familie mare de barcagii nu te simti niciodata singur.
 
Domnu' Vali va multumesc foarte mult pentru sfaturi . Barca vreau sa o folosesc pe mare cu vreo 3-4 persoane max. Stiu ca este un proiect greu. Nu vreau sa o fac in graba.
Daca a-ti putea sa-mi dati niste idei cu o alternativa de proiect mai ieftin eu sunt deschis la orice provocare.
Eu deja mi-am facut o macheta mica 1:10 sa vad daca se potrivesc dimensiunile reale ale barcii. Per total a iesit bine. Un singur lucru nu-mi place la ea , prova . Prova este prea tesita.
Am incercat sa o alungesc din macheta ( o sa faca niste poze cu partea de structura a machetei daca doriti).
 

Back
Sus