Proiectul Lebada

Buna seara Constantin,

ma bucura mult vestile pe care le citesc, proiectul Lebada si nu numai, si mobilizarea as zice "exemplara" (ca tot vorbim de barci nascute in vremuri apuse) pe care ati reusit-o. Va invidiez in sensul cel mai pozitiv cu putinta. Geografic sunt departe dar numai geografic.In rest va rog sa ma considerati alaturi de voi si de asociatie, daca de aici va pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui, l-oi putea "năși" si eu macar cu vreo parama pe Barcaholic 1.
Daca e ceva ce nu gasiti pe acolo, spune-mi si cautam pe aici.
Nu cunosc foarte bine cluburile de yachting de pe aici, dar ma gandeam ca daca cineva imi trimite o scurta istorioara a Lebedei si date de contact ale viitoarei asociatii, as putea sa le traduc si transmit catre cluburi de yachting de pe aici.
Cat o fi criza de mare tot vom gasi pe cineva sa ne ajute cu vreo VHF pe care n-o mai folosesc, sau cu alte accesorii care ar putea fi utile.
Inca o data ma bucur pentru tine si pentru toti barcaholicii pe care-i salut si va doresc mult spor.Tinem legatura.
 
Daca aveti nevoie de organe de asamblare de inox ptr barca va rog sa-mi dati dimensiunile si cantitati
 
Buna seara Constantin,

ma bucura mult vestile pe care le citesc, proiectul Lebada si nu numai, si mobilizarea as zice "exemplara" (ca tot vorbim de barci nascute in vremuri apuse) pe care ati reusit-o. Va invidiez in sensul cel mai pozitiv cu putinta. Geografic sunt departe dar numai geografic.In rest va rog sa ma considerati alaturi de voi si de asociatie, daca de aici va pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui, l-oi putea "năși" si eu macar cu vreo parama pe Barcaholic 1.
Daca e ceva ce nu gasiti pe acolo, spune-mi si cautam pe aici.
Nu cunosc foarte bine cluburile de yachting de pe aici, dar ma gandeam ca daca cineva imi trimite o scurta istorioara a Lebedei si date de contact ale viitoarei asociatii, as putea sa le traduc si transmit catre cluburi de yachting de pe aici.
Cat o fi criza de mare tot vom gasi pe cineva sa ne ajute cu vreo VHF pe care n-o mai folosesc, sau cu alte accesorii care ar putea fi utile.
Inca o data ma bucur pentru tine si pentru toti barcaholicii pe care-i salut si va doresc mult spor.Tinem legatura.

ramai acelasi inimos si sufletist pe care-l stiam. Multumim frumos pentru ajutor. Imediat ce va fi legalizat Statutul Clubului am sa ti-l trimit. Si sa stii ca se poate face legatura cu cluburi de acolo, sa vada si aspecte altfel despre noi :) Evident, ajutoarele nu pot fi decat binevenite, si sunt sigur ca vor fi.
Te asteptam cu drag pe acasa.
 
Dar Primavara deja a venit, in capul meu deja e primavara, in sufletul meu deja e vara, ma simt pe barca, problema apare cand ies pe usa afara si dau de zapada si frigul ma trezeste la realitate, dar ca sa iau timpul in deradere alaltaieri dimineata mi-am baut cafea in cockpit, imaginandu-mi ca navig undeva prin nord prin ape inghetate :))).
 
Ultima editare:
ramai acelasi inimos si sufletist pe care-l stiam. Multumim frumos pentru ajutor. Imediat ce va fi legalizat Statutul Clubului am sa ti-l trimit. Si sa stii ca se poate face legatura cu cluburi de acolo, sa vada si aspecte altfel despre noi Evident, ajutoarele nu pot fi decat binevenite, si sunt sigur ca vor fi.
Te asteptam cu drag pe acasa.
Multumesc.
Astept cu interes statutul.
Ma ofer pt. reprezentat interesele asociatiei pe aici.O sa-ti pregatesc si trimit o lista cu cluburi de pe aici, apoi vedem ce, pe cine si cum contactam si cum ne putem infrati cu ei. Pe acasa voi veni pe la sfarsitul lui martie, te voi anunta si ne vedem.
Pana atunci cand ajung pe malul marii ma gandesc ca vreun val ce se sparge de tarm a plecat de la Constanta.
Sunt pe cale s-o schimb si eu pe Rosioara cu o ...alta, deocamdata fara nume, dar mai (bine)crescuta cu vreo 2 m in plus si mult mai tinerica.Voi trimite poze si te tin la curent.
De abia astept sa vina vara... Poate organizam si vreo saptamana-doua cu vreun charter de la Barcelona catre Baleare si inapoi.Am inceput sa ma documentez...
Dupa cum vezi, la planuri suntem buni.
Spor la treaba si la proiecte si salutari, cum altfel in acest sezon, decat...calduroase.
 
Multumesc.
Astept cu interes statutul.
Ma ofer pt. reprezentat interesele asociatiei pe aici.O sa-ti pregatesc si trimit o lista cu cluburi de pe aici, apoi vedem ce, pe cine si cum contactam si cum ne putem infrati cu ei. Pe acasa voi veni pe la sfarsitul lui martie, te voi anunta si ne vedem.
Pana atunci cand ajung pe malul marii ma gandesc ca vreun val ce se sparge de tarm a plecat de la Constanta.
Sunt pe cale s-o schimb si eu pe Rosioara cu o ...alta, deocamdata fara nume, dar mai (bine)crescuta cu vreo 2 m in plus si mult mai tinerica.Voi trimite poze si te tin la curent.
De abia astept sa vina vara... Poate organizam si vreo saptamana-doua cu vreun charter de la Barcelona catre Baleare si inapoi.Am inceput sa ma documentez...
Dupa cum vezi, la planuri suntem buni.
Spor la treaba si la proiecte si salutari, cum altfel in acest sezon, decat...calduroase.

Multumesc, inca odata! Rosioara 2, va fi tot cauciuc?
In privinta turei de Baleare, de vreo doi ani ma tot gandesc, dar inca nu s-a manifestat dorinta pe aici. Desi sunt zboruri directe de la Cluj pentru Palma si se poate ajunge in Spania usor. Mai vedem, dar eu sunt foarte pentru :)
Astept lista, va astept si pe voi, cu drag.
 
Cred ca vin prin Iulie in zona, dar nu-mi dau seama daca trebuie sa vin cu salopeta la mine sau cu sampania?
 
Multumesc, inca odata! Rosioara 2, va fi tot cauciuc?
In privinta turei de Baleare, de vreo doi ani ma tot gandesc, dar inca nu s-a manifestat dorinta pe aici. Desi sunt zboruri directe de la Cluj pentru Palma si se poate ajunge in Spania usor. Mai vedem, dar eu sunt foarte pentru :)
Astept lista, va astept si pe voi, cu drag.
Hmm...cauciuc...pardon, fac trecerea de la PVC (care a rezistat cu brio) la Neopren-Hypalon. Intr-un fel ai dreptate, neoprenul e cauciuc.Hypalonul nu. Era o intepatura ?
Da, e cu motor, nu e tradare, e necesitate. Imi trebuia ceva care sa fie usor de transportat, usor de pus pe apa, fara port de resedinta si adecvat pentru navigatie de week-end, aproape de fiecare data in alta zona. Si cu care sa pot naviga mai mult si mai departe decat traversadele de la Vourvourou la Ouranopoli.
Model : BWA - Inflatable Boats

Da' n-o mai cheme Rosioara ca nu se asorteaza la culoare, sunt in cautarea unui nume neaos romanesc, de pește sau alta vietate acvatica si care sa fie in consonanta cu dimensiunile, culoarea, etc.(excludem Balena, Lostrița e greu de scris si pronuntat pe aici, Lebada e ocupat...sau poate ar fi prima Lebada de la capitania din Barcelona...).
Cu Balearele mai vorbim, sunt in faza incipienta de a convinge restul echipajului, dar mi-a cam intrat in cap ca in concediu sa fac(em) o traversare de la Barcelona catre Baleare si inapoi.Vreo 7 sau 10 sau 14 zile. Ar fi bine pe la sfarsitul lunii iunie, inca nu e full season, vremea e buna, ziua lunga, etc. Decat zbor la Palma, mai bine la Barcelona, sunt mai multe zboruri si, doar n-o sa ma lasi sa duc velierul singur de la Barcelona la Mallorca, Menorca, Formentera sau pe unde ne-o mai impinge Tramuntana.
Nu de alta, dar risti sa ne astepti apoi mult si bine in Palma...
Daca-i conving pe ai mei te anunt, apoi am mai putea adauga si alti pasionati din RO pe lista echipajului.
In week-end ma ocup de lista (cealalta cu cluburile nautice).
Toate cele bune!
 
Hmm...cauciuc...pardon, fac trecerea de la PVC (care a rezistat cu brio) la Neopren-Hypalon. Intr-un fel ai dreptate, neoprenul e cauciuc.Hypalonul nu. Era o intepatura ?
Da, e cu motor, nu e tradare, e necesitate. Imi trebuia ceva care sa fie usor de transportat, usor de pus pe apa, fara port de resedinta si adecvat pentru navigatie de week-end, aproape de fiecare data in alta zona. Si cu care sa pot naviga mai mult si mai departe decat traversadele de la Vourvourou la Ouranopoli.
Model : BWA - Inflatable Boats

Da' n-o mai cheme Rosioara ca nu se asorteaza la culoare, sunt in cautarea unui nume neaos romanesc, de pește sau alta vietate acvatica si care sa fie in consonanta cu dimensiunile, culoarea, etc.(excludem Balena, Lostrița e greu de scris si pronuntat pe aici, Lebada e ocupat...sau poate ar fi prima Lebada de la capitania din Barcelona...).
Cu Balearele mai vorbim, sunt in faza incipienta de a convinge restul echipajului, dar mi-a cam intrat in cap ca in concediu sa fac(em) o traversare de la Barcelona catre Baleare si inapoi.Vreo 7 sau 10 sau 14 zile. Ar fi bine pe la sfarsitul lunii iunie, inca nu e full season, vremea e buna, ziua lunga, etc. Decat zbor la Palma, mai bine la Barcelona, sunt mai multe zboruri si, doar n-o sa ma lasi sa duc velierul singur de la Barcelona la Mallorca, Menorca, Formentera sau pe unde ne-o mai impinge Tramuntana.
Nu de alta, dar risti sa ne astepti apoi mult si bine in Palma...
Daca-i conving pe ai mei te anunt, apoi am mai putea adauga si alti pasionati din RO pe lista echipajului.
In week-end ma ocup de lista (cealalta cu cluburile nautice).
Toate cele bune!

"Hmm...cauciuc...pardon, fac trecerea de la PVC (care a rezistat cu brio) la Neopren-Hypalon. Intr-un fel ai dreptate, neoprenul e cauciuc.Hypalonul nu. Era o intepatura ?
Da, e cu motor, nu e tradare, e necesitate. Imi trebuia ceva care sa fie usor de transportat, usor de pus pe apa, fara port de resedinta si adecvat pentru navigatie de week-end, aproape de fiecare data in alta zona. Si cu care sa pot naviga mai mult si mai departe decat traversadele de la Vourvourou la Ouranopoli.
Model : BWA - Inflatable Boats"

Nu era o intepatura, nu asta am vrut. Este doar o obisnuinta, urmare a (prea)multor ani petrecuti in Ungaria, unde barcile inflatabile sunt alintate "gumi". Scuzele mele. La materialele barcilor, ma pricep mai putin. Motivele tale le cunosc, cred ca aici ai postat pentru cei care urmaresc discutia noastra. :)

Despre Baleare: Ideea ma prinde tot mai mult, am inceput sa ma uit prin calendar si sa fac tot felul de calcule; din 15 iunie, am curs de manevra navei cu vele in Grecia, pana in 22, apoi am cam trei saptamani libere. Daca esti foarte hotarat, pun anuntul. Sa mai vorbim despre asta, sunt destule de discutat.

Azi plec la Bucuresti pentru cursul de radio de maine, duminica plec in Croatia pentru un surveyorring, pe miercuri voi reveni in tara. Pana atunci, vise frumoase! :)
 
Am discutat asta vara cu nea Lascu (si) despre Lebada, stiu cam tot ce e de facut la barca. Din pacate n-am apucat sa discut si cu Ion.
Din ce am povestit atunci, eu ramasesem cam singurul interesat sa contribui la lucrarile de renovare. Totusi, cel mai bine e sa discutam direct cu Ion, el e proprietarul, si el ne poate spune opinia "la zi".
Din partea mea insa, am sa continui orice eventuala discutie despre Lebada exclusiv pe capcompas.ro, din motive lesne de inteles.
 

Back
Sus