In jurul Capului Horn

Smokey

Mic barcaholic
M-am gândit sa fac și eu o fapta buna la început de an, si mi-am petrecut ultimele săptămâni subtitrând filmul asta, care mi se pare ca are valoare istorica, cel mai bun documentar de navigație. Ideea cu subtitratul mi-a venit când a trebuit să derulez înainte și înapoi să mă prind ce zice ...

Este un film unic, spectaculos, filmat în 1929 la bordul bricului barcului Peking, care făcea comerț cu salpetru pe ruta Germania (Hamburg) - Chile, dublând temutul Cap Horn de la est la vest, împotriva vânturilor și curenților.

Filmul a fost realizat la vremea respectivă de Irving Johnson, tânăr marinar american și cameraman amator, care a devenit între timp un renumit navigator, scriitor și promotor al navigației.

Comentariul și narațiunea filmului aparțin tot lui Irving Johnson, dar realizate în 1980, după o viața trăită pe mare.

Acest film nu este inspirat din fapte reale. Acest film ESTE REAL!

Este primul film pe care-l subtitrez, va rog să-mi scuzați scăpările - tehnice și lingvistice. Am încercat pe unde am putut să folosesc termeni marinărești, dar velatura unui bric barc cu 4 catarge mi-e cam străină ... Dacă cineva dorește să contribuie la corectură pun la dispoziție fișierul.

Narațiunea e făcută foarte repede, Irving Johnson trece brusc de la o idee la alta, și filmul e un pic mai rapid, deci si subtitrarea se derulează foarte repede ...

Dar sper să înțelegeți ideea :)

 
Ultima editare:
Flying P. Nu stiu daca sunt in romaneste denumiri pt tot grementul...:D E o arborada mult mai tzapana decat ce-i in standardele noastre..
 
La nemti a functionat treaba cu "recrutarile" din birturi de pe malul portului pina pe la sfarsitul anilor 60. Ajusesera experti. Lucrau in echipe de 2 si daca te nimereai al 3-lea si te miroseau ca ai actele de identitate la tine, te faceau "maimuta" si te trezeai la o zi de mars...Iti spuneau c-ar mai fi vreo 2 zile pina la primul port...Daca nu beau cu plata "nemteste" erau deja suspecti...Au trecut intre timp si ei la metode mai civilizate.
 
Uite aici o schita, sper sa se vada cit de cit.
E scanata din "Doi ani pe mare" de R.H. Dana, traducere de Alfred Neagu, editura Meridiane, Bucuresti 1984

Greementul e explicat in detaliu in cursul de Pregatire Marinareasca semestrul I, chiar la inceput. Exista acolo detaliat si velatura navei de tip "barc" . :)
 
Greementul e explicat in detaliu in cursul de Pregatire Marinareasca semestrul I, chiar la inceput. Exista acolo detaliat si velatura navei de tip "barc" . :)
Florio, esti fenomenal ! Am sters postarea aia la doua minute dupa ce a aparut pe forum pentru ca nu se vedea bine scanarea. Da' vad ca tot m -ai prins!
 
schita prezinta (o parte din) arborada lui Mircea (standardul nostru de nomenclator). Denumirile...
Extrapolam pt P? :D
 
Recunosc ca m-am poticnit la tipul navei cu 4 catarge, urma sa verific in dictionarul de marina, dar era noaptea, dormea Maria si-am uitat dupaia ..

La vele nu m-am descurcat la tradus:
forsail
lower topsail
upper topsail

m-am uitat si pe aici: Catarg - Wikipedia


Daca gasim variantele bune pot pune un v.2
 
In "Doi ani pe mare" de R.H. Dana, traducere de Alfred Neagu, editura Meridiane, Bucuresti 1984 este data ca sursa pentru schite si Glosar cartea "Dictionar de marina" de Bejan si Bujenita, Bucuresti 1979, dar pe asta nu -l am.
Oricum, nu cred ca trebuie sa ne batem capul mai mult decit cu tipurile de nave cu vele si denumirile citorva vele si manevre. Asta asa, ca pasionati de barci care vor sa impresioneze audienta intr -o discutie la o bere despre un film cu pirati, de exemplu. :)
 

Back
Sus