Velier de 25-30 m

Ai mers cu asa ceva?

Salut.
Ai fost in Boracay? Ai mers cu chestiile alea? Barcos sau barcas le spun ei parca. Brrrrr... sunt niste cutii de placaj eu am prins marea putin zburlita cat am mers cu ele. .....
 
guru ,
de ce nu te uiti la ambarcatiunile ce navigau la noi inainte ? planurile sint in revista modelism international. daca este sa construiesti ceva , fa ceva de-al nostru ( la fel fac si altii ). erau ambarcatiuni pt marfa , deci ai spatiu pt amenajari si dotari . lungimea lor este sub 20m , deci este construibila ( cu un efort mare ).
nu renunta , barcagiul
 
Nu vreau sa fiu rautacios, dar colegul Guru cred ca e interesat mai mult de cei 10-15 oameni carora sa le fie manager de proiect, decat de vreo barcuta. Asta se vede si din "seriozitatea" cu care a participat la acest topic, pe care el insusi l-a deschis.
 
Imi pare rau ca discutia a degenerat. Mie mi se pare extraordinar sa ai un asemenea vis si sa fii destul de curajos sa il impartasesti lumii. Asta de la unul caruia i se parea ciudat si sa impartaseasca visul sau despreo canoe. In afara de Toate panzele sus, ar mai fi un roman care seamana cu ce-i aici: Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes, unde este infiintat ARPET-ul. Altfel, no offence, Vali, dar pe catelul din T P S il chema Negrila in carte (Labus i-au zis astia din film, probabil intr-o incercare primitiva de a fi politically correct).
Mie imi place ca mai sunt si oameni cu vise mari.
 
Suntem cativa care chiar ne-am implicat in treaba asta, incepusem sa ne interesam si sa sapam dupa solutii constructive, modalitati de rezolvare a aspectelor legale etc. Am comunicat mult pe mail si privat intre noi, inclusiv despre solutia lui Michael Kasten. In schimb ne-am lovit de incoerenta, secretomanie si atitudine de manager de proiect.

Sa visezi nu e rau, dar una e visul si alta raportarea lui la realitatea de azi. Dintre toti barcaholicii, as vrea sa vad unul singur care ar fi dispus sa-si sacrifice tineretea si patrimoniul pentru a participa la proiectul lui captain Guru.
 
Ultima editare:
P1000871.jpg


http://www.woodenboat.com/forum/showthread.php?t=103895
 
Daca n-a vandut-o poate o face pe asta sa pluteasca din nou... daca a vandut-o poate cumpara una alba...
Evident, este vorba de barca nu de persoana...
 

Atașamente

  • 2008_0710REX0203.jpg
    2008_0710REX0203.jpg
    25.6 KB · Vizualizări: 98
  • 2008_0710REX0206.jpg
    2008_0710REX0206.jpg
    65 KB · Vizualizări: 101
  • 2008_0710REX0208.jpg
    2008_0710REX0208.jpg
    77 KB · Vizualizări: 99
  • DSCF0640.jpg
    DSCF0640.jpg
    76.9 KB · Vizualizări: 103
  • DSCF0642.jpg
    DSCF0642.jpg
    97.6 KB · Vizualizări: 106
  • DSCF0652.jpg
    DSCF0652.jpg
    88.2 KB · Vizualizări: 104
  • DSCF0654.jpg
    DSCF0654.jpg
    89.3 KB · Vizualizări: 108
  • DSCF0655.jpg
    DSCF0655.jpg
    116.7 KB · Vizualizări: 101
  • DSCF0658.jpg
    DSCF0658.jpg
    81.1 KB · Vizualizări: 106
  • DSCF0663.jpg
    DSCF0663.jpg
    83.5 KB · Vizualizări: 98
  • DSCF0665.jpg
    DSCF0665.jpg
    91.5 KB · Vizualizări: 99
  • DSCF0666.jpg
    DSCF0666.jpg
    104.6 KB · Vizualizări: 95
  • DSCF0676.jpg
    DSCF0676.jpg
    126.2 KB · Vizualizări: 97
  • DSCF0688.jpg
    DSCF0688.jpg
    32.8 KB · Vizualizări: 92
  • DSCF0681.jpg
    DSCF0681.jpg
    50.1 KB · Vizualizări: 87
  • DSCF0692.jpg
    DSCF0692.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 87
Ultima editare:
vezi ca permisele de conducere veliere sunt pana la 24 metri si pana la 12 persoane, sper ca informatile sa ajute si sa biruiesti toate greutatile
 
ce s-a mai intamplat cu Panzarul Moldovenesc? unde poate fi vazut?

Salutare, ultima oara cand l-am vazut (in toamna), panzarul se afla la debarcaderul firmei Spat din Galati, undeva intre portul Bazinul Nou si Cotu' Pisicii. Are nevoie de niste reparatii la bordaj, fiindca tehnica de constructie s-a dorit cat mai aproape de cea traditionala, deci nu s-au folosit rasini protectoare precum epoxy de exemplu. Pana in prezent ramane singura replica a unei nave istorice de la noi.
 
O alta discutie foarte interesanta, din categoria "unu' arunca un bolovan in lac si zece destepti nu -l pot scoate!"
Sa vedem ce fac altii.
La francezi s -a inceput reconstructia fregatei Hermione (French frigate Hermione (2012) - Wikipedia, the free encyclopedia). Santierul a fost deschis in 1997 si lansarea este programata in 2013. Asta inseamna 16 ani.
La olandezi au vreo trei replici functionale deja construite dar nu prea ies pe mare, costurile de intretinere si de asigurare a cerintelor de registru sint prea mari. Sint arondate fiecare pe linga un muzeu si se viziteaza. Am fost pe "Amsterdam" la Muzeul Marinei din ... Amsterdam. Exista si o replica a acestei replici in Olanda miniaturala de la Madurodam. :) Va spun eu, Olanda e cea mai tare tara din lume. Dar sa nu deviem. :)
Tot la olandezi am vizitat santierul unde se reconstruieste "De Delft", de data asta in Rotterdam. Se pare ca la ei e competitie intre orasele astea, fiecare cu corabia lui. Astia la Rotterdam au facut un muzeu unde poti vedea tehnici traditionale de constructie a navelor din lemn, de fabricare a parimelor de cinepa (nu stiu daca nu o si fumeaza :)) si in general a tuturor echipamentelor necesare pe o corabie. Se pare ca acest muzeu a devenit mai important decit constructia in sine, pentru ca au inceput prin 2001 - 2002 si nu sint nici macar la jumatate in ce priveste constructia navei.
Mai exista destul de multe astfel de replici in USA, in UK si chiar in Rusia (fregata Shtandart de pe vremea lui Petru cel Mare) dar exista multe probleme chiar si la ei. Vezi cazul "HMS Bounty" reconstruit in 1960 cu bani de la Hollywood si scufundat de uraganul Sandy asta toamna. Se pare ca fundatia care asigura intretinerea si functionarea navei ramasese cam fara bani. S -a discutat pe tema asta aici: EUROSAIL • Vezi subiect - Accidente.
Ca sa revenim la visele noastre, eu as vrea sa vad o replica functionala a bricului Mircea (primul Mircea, care era bric de -adevaratelea, asta de acum e altceva :)) Sint constient ca daca in Franta sau Olanda dureaza multi ani de zile sa faci asa ceva, la noi ar fi aproape imposibil. Totusi, ideile e bine sa zburde, poate vedem in viata asta macar chila pusa pentru noul Mircea.
Revenind complet la realitate, hai sa incercam sa punem pe apa pina la vara macar proiectul "Barcaholic1" propus de Ion si dupa aia mai vedem. Mobilizarea in jurul acestei idei poate fi o saminta pentru multe alte lucruri interesante.
 
Ultima editare:
guru, fara nici o urma de ironie si cu respect pentru visul tau, au trecut 5 ani si jumatate, ce se mai aude cu velierul de 25-30 metri? sunt interesat "pe bune"
 

Back
Sus