Velier de 25-30 m

Buna ziua .....probabil glumesti , inca de la prima postare .

25 metri nu este o barcuta - velier , este o corabie , iar 30 metri este deja o corabie de pirat ajuns corsar .

Asa ceva nu se poate construi in Romania , decat eventual cu un efort colectiv imens si cu costuri de cateva milioane de euro . Daca ai vorbit serios , cam asta e afacerea .
Ai vorbit serios ?

Sau, exista varianta est-mediteraneeana , corabia traditionala a Turciei , numita " Gulet " si lucrata ca acum 100 ani , facuta din rasinoase locale care ar costa probabil sute de mii , dar care iar nu s-ar putea construi in Romania , din lipsa de oameni priceputi si cu experienta in asa ceva .

Inca o data , ai vorbit serios ?
 
Nu glumesc.
si stiu ca e greu, dar nu imposibil.
ma refer la o corabie facuta in totalitate din lemn.
mai stiu ca trebuie un loc special de constructie cu dechidere la mare(se poate rezolva prin inchirierea unui spatiu, si de ce nu in port la galati, constanta..),
mai stiu ca trebuie si proiect si consultanta in executie(se poate rezolva, sigur dim sutele de firme existente sunt interesate de publicitate si care cu bani putini ar putea colabora),
mai stiu ca trebuie si fonduri multe, dar in nici un caz milioane cum zici tu-aici efortul trebuie sa fie mare intradevar, atat a celor 15-20 membri (estimez eu) cat si al posibilior sponsor.
mai stiu ca probabil proiectul ar dura 10 ani pana o punem pe apa si cucerim lumea :))
DAr habar nam ca ar fi imposibil
 
Salut!
Felicitări pentru iniţiativă, ar fi un lucru extraordinar să existe un velier mare românesc.
Însă....
- aşa ceva nu poate fi construit de amatori, necesită un nivel înalt de cunoştinţe, un şantier naval cu personal calificat. Din păcate nu prea există la noi astfel de personal specializat în contructia de veliere mari.
- costurile sunt fabuloase, probabil eşti o persoană foarte bogată dacă vrei să te apuci de treaba asta. Robert nu glumea deloc!
- pentru manevra unui astfel de velier e nevoie de un echipaj format nu din amatori, ci personal instruit pe un vas similar - presupun că te-ai gândit la ceva din familia bricului, barcului, etc, nu la unul great sloop ca Mirabella.
Poate ar fi mai bine să te îndrepţi spre ceva mai ''lumesc'' şi să începi cu o bărcuţă mai mică.
 
Ei bine , nu e imposibil ...ai dreptate . Insa...nu e chiar fezabil.

"In totalitate din lemn" inseamna tehnologie din Evul Mediu , si oameni priceputi in tratarea si prelucrarea lemnului la dimensiuni mari .

Dar am o idee ... in acest sens ... ! si daca vrei o discutam privat ...
 
Am 31 ani, sunt din Piatra Neamt, si lucrez ca inginer in constructii.
Nu sunt milionar. Dar nici nu mor de foame.
Nu vreau sa ies la pensie la 60, ci asa pe la 45. Si cand o fac, vreau sa navighez, muult si'n toata lumea.
Puteam sa incep sa caut oameni cu bani, sau prieteni apropiati dar proiectul era mort din fasa, ca stiu ca asa ceva nu se poate face decat cu adevarati pasionati care pot sa-si dedice si 100% din timp pentru asa ceva, si care isi doresc cu adevarat sa faca asta.
Deci, repet, ceea ce caut eu sunt oameni care vor sa fie parte din asa ceva, un proiect mare ce va va schimba viatza.
Stiu ca printre voi sunt si proiectanti si constructori de ambarcatiuni, oameni care isi pot imagina ceea ce inseamna un proiect de genul asta, si a caror idei pot deveni reale.
Oricand ma puteti contacta in privat, dar unele idei si propuneri as vrea sa fie postate chiar aici si sa fie accesibile tuturor.
Va doresc CURAJ!!!
 
Salut Guru si bine ai venit pe forum. A existat un asemenea proiect in Ro, e vorba de Panzarul Moldovenesc, facut de un colectiv de oameni de la firma Spat, din Santierul Naval Galati, si meseriasi din Constanta. Dimensiunea lui e jumatate din ceea ce doresti tu sa faci, si totusi a costat 400 000 euro.

Pentru inceput, as dori sa te intreb cate ceva pe scurt:
-De ce te-ai hotarat la dimensiunea asta?
-Cum intentionezi sa-ti finantezi constructia?
-Cata experienta ai in constructia de nave?
-In ce titlu vor participa eventualii amatori la acest proiect?
 
Salut.

-Parerea mea e ca este o dimensiune ideala pentru a putea merge oriunde, in conditii bune pt. un echpaj de 15-20 membri, si a atrage atentia asupra proiectului .
-proiectua ar trebui desfasurat printr-o fundatie, unde toti mebrii finantatori vor fi in consiliul director cu drept de decizie si proprietate. Estimam valoarea proiectului, undeva la 300.000 euro direct din sursele mebrilor +tot ce poate veniu din sponsorizari si publicitate.
-nu ma experienta in constructia de nave
-totul trebuie sa fie pe baza de parteneriat,
 
In nici un caz nu doresc sa influentez negativ ideea acestui proiect, dar din ceea ce ne-ai descris rezulta niste probleme majore:

-Orice pasionat care are disponibili 20 000 euro va alege intotdeauna sa-si cumpere sau sa-si faca o barca proprie, decat sa se asocieze cu oameni necunoscuti, in speranta ca vor bate impreuna marile. In 10 ani de care ne-ai spus, un om motivat isi ia o Albin Vega si inconjoara lumea de cateva ori cu ea.
-Orice fundatie sau club sau asociatie facuta in scopul acestei intreprinderi va avea nevoie de o ierarhie, si in general e previzibil cam unde duc asemenea asociatii cand sunt 15-20 de idei si orgolii in contradictoriu. Daca in urma unor neintelegeri sunt cativa care vor sa iasa din asociatie si isi cer banii, ce faci?
-In conditiile vitrege de azi din economie, mi se pare neverosimil sa se spere la sponsorizari sau publicitate etc, cand intreprinzatorii de toate tipurile cauta sa-si salveze afacerea de la disparitie.
-O corabie de 25-30 de metri va inghiti mult mai multi bani decat ai estimat (apropo, cum ai ajuns la suma asta?). Sunt constructori de barci la jumatate din dimesiunea pe care o doresti tu, care-ti pot confirma asta, daca bineinteles doresti sa iasa ceva de calitate si nu o copaie. Plus ca numai cheltuielile cu inchirierea unui loc de constructie la malul Dunarii sunt foarte mari.

Eu personal nu m-as baga never ever in asa ceva, din cauza ca sunt o fire foarte independenta, si sunt ars cu asemenea experiente. Entuziasmul sau tineretea nu sunt suficiente pentru reusita. Daca vrei sa iti faci idee despre cum va fi, incearca si aduna cativa amatori pentru o barca mica, de 7-8 metri, pe care s-o stapaniti in comun, caci cheltuielile si riscurile vor fi mult mai mici, si dupa asta vei sti oarecum la ce sa astepti in cazul unei nave de 25-30 de metri. Cred ca totusi treaba ar fi realizabila daca initiatorul va fi o persoana determinata si cu calitati de lider. Ca exemplu, citeste (desi cred ca ai facut-o deja) Expeditia Sindbad de Tim Severin. Ar mai fi multe aspecte concrete de detaliat, dar deocamdata sa reflectam la problemele de mai sus, sa vedem cum s-ar depasi.
 
Realisti si visatori din toate tarile , uniti-va !

Proiectul de retragere la "pensie" al unui inginer constructor roman fara experienta de constructii navale si fara experienta de navigatie , este o corabie gigantica ce ar trebui sa fie proprietatea echipajului format din 15-20 de aventurieri care sa bage bani si sa exploateaze proiectul , pe marile lumii ?

Mie asta imi suna a proiect pirateresc... :iupi: De ce nu ai spus asa de la inceput ? Ca ne bagam..!Toti vrem sa fugim de acasa pe la 45 ani...cand vine vremea pirateriei :)) .

N-am aflat inca de ce nu am face o flota , am fi mai multi si mai iuti , cam ca alcalufii sau maurii ...din "Toate Panzele Sus " ...

Glumesti , Guru .... asta e clar . Daca nu glumesti , esti in stare sa-ti vinzi casa ca sa finantezi partea ta de proprietate ? ca la asta s-ar ajunge...fara sponsori . Si crezi ca ai mai gasi 15 oameni care sa faca acelasi lucru ?( auzi la el : 100% din timp si care va va schimba viata..!" )

Felicitari pentru spiritul visator. Cand ajungi pe langa ape si vezi barci alatura-te noua....te asteptam .
 
Ultima editare:
Inca ceva : exista un astfel de velier in Romania . Are 38 metri lungime si 100 tone , integral din lemn . Se numeste Grethe Witting , construita in Anglia acum 100 ani. Probabil ca , daca esti hotarat si ii gasesti pe ceilalti 15 , am putea vorbi sa o cumperi.
 
variante sunt. pot sa vad lumea si din avion.
da mie asa mi-ar place, sa fie mare, sa fie celebra.
-eu nu cred ca o sa apara probleme cu ierarhia, atata timp cat se pleaca la drum cu un concept bine prestabilit. ca doar no sa incepem o corabie si o sa facem avion. Ierarhia o poate da si gradul de finantare al fiecaruia, gradul de implicare al fiecaruia etc. Valoarea finala se poate imparte in procente pt. fiecare mebru...daca vrei. Da nu e cazu sa incepem sa discutam de asta.
-n-as crede ca nu gasim cel putin un sponsor mare. oricum proiectul nu se bazeaza numai pe sponsorizari.

nici nu ma gandesc sa nu gasesc un loc de constructie fara bani sau cu bani putini daca am proiectul in mana.

mai bine dati-mi idei cu privire la concept/proiect.
 
Multumesc.

dar nu cred ca se alatura cineva in Romania. Dar am auzit de cineva in Olanda care vrea sa inceapa asa ceva. Asa ca ma alatur eu la altii.
Acuma trebuie sa vand cei 90 mc de stejar pe care ii luasem pentru asta.
 
Multumesc.

dar nu cred ca se alatura cineva in Romania. Dar am auzit de cineva in Olanda care vrea sa inceapa asa ceva. Asa ca ma alatur eu la altii.
Acuma trebuie sa vand cei 90 mc de stejar pe care ii luasem pentru asta.

Cu ce alte materiale te-ai mai aprovizionat pana acum?
 
Multumesc.

dar nu cred ca se alatura cineva in Romania. Dar am auzit de cineva in Olanda care vrea sa inceapa asa ceva. Asa ca ma alatur eu la altii.
Acuma trebuie sa vand cei 90 mc de stejar pe care ii luasem pentru asta.

Salut guru
Daca te alaturi olandezului inseamna ca va trebui sa te muti in olanda sa incepi o viata noua acolo.Ceea ce nu e asa usor.Ti-o spun eu care am plecat la 33 insa in conditiile de acum 20 de ani.Conditii care erau mai lejere ca si acum.
In conditiile actuale de criza nimeni nu mai indrazneste sa-si cheltuie cashul pe un produs cu viabilitate peste 10 ani.Ca nu stie ce-l asteapta in ziua de maine.Si eu am fost cuprins la varsta ta de microbul navelor si am adunat zeci de reviste de specialitate si carti.Dar daca faci un calcul la sange cu un anumit proiect vei vedea ca daca nu ai la "cec" macar cateva zeci de mii de euro nu merita sa incerci ca vei renunta si vei vinde ce ai construit pana atunci pe un ban de nimic.Am vorbit cu cativa nemti care au patit asa ceva.
Daca tot nu vrei sa te lasi nicicum ti-as sugera sa incepi cu un proiect mai usor de exemplu o nava pentru rauri interioare sau dunare chiar la 10-12m lungime insa sa nu depaseasca 3 m latime sa nu fie asa mai mare la transport agabaritic.
Ca sa ai un atuu in plus ti-as sugera sa o echipezi cu un motor cu aburi care ar fi si ecologic si ar constitui si un punct de atractie.Eventual sa-l construiesti pentru transportul turistilor in delta.Poate asa ai puteA sa-ti finantezi proiecte viitoare.Ar finumai o idee ca pana la urma tu hotarasti:).Din cei 90 mc de stejar poate iti vor fi de folos numai vreo 10 ca sa faci chila si coastele.Bordajul se face din material mai usor pin molid sau larice.

Si sa stii ca toti care te incurajeaza sau descurajeaza vorbesc din experienta proprie de cele mai multe ori si nu trebuie sa le-o iei in nume de rau.
Iti doresc oricum numai succese in viitor.Din cele 90 mc de stejar iti vor fi de folos poate numai cativa mc pentru chila si coaste.Bordajul se face din material mai usor pin,molid sau larice.

PS.:poate-mi spui si mie secretul iesirii la pensie la 45 de ani ca tare m-ai facut curios:)
 
Ultima editare:
Cu ce alte materiale te-ai mai aprovizionat pana acum?

Tata GURU , esti aprig. Usor si poate te alegi cu ceva. Si esecurile sunt de studiat- poate nu le repeti macar. Un barcaz de 30m. e traba grea si sunt sigur ca nu ai vazut cum se face nici Gircina si nici la Tarcau. Era unul la Negresti-Dobreni care citeste de 40 ani despre asta si la care puteai sa apelezi si care sa te tina de povesti despre ce si cum functie de cit vin poti aduce si cam atit. In rest stejarul are pret bun daca e de calitate si e uscat bine (vezi mobilier biseicesc- 10%comision) Despre asociere-e grele tata. Daca totusi doriti. luti nevestele, inchidetile 3zile la un loc dupa care stati si voi de vorba . Eu nu am auzit de o actiune lucrativa sa se finalizeze fara ca cei implicati sa nu aiba probleme. Imaginativa ca mai plecati si pe apa si acolo nu aveti unde va refugia. Marinari povestiti va rog. Sfatul meu este:stati aproate-e posibil sa devina distractiv.
 
.... .Eventual sa-l construiesti pentru transportul turistilor in delta.Poate asa ai puteA sa-ti finantezi proiecte viitoare....

Herr Levy, se vede c-ai plecat de mult din tzarishoara noastra draga si i-ai uitat bunele obiceiuri. N-ai idee cam cate cerintze trebuie sa indeplineasca ambarcatiunea ca sa ti-o licentieze si personalul ca sa ti-l certifice si cate acte trebuie sa faci. Te albesc autoritatile romanesti daca vrei sa faci asa ceva! Plus ca e o mafie locala incredibil de puternica si rapace!
Si mi se pare ca n-ai voie cu motor cu abur in RBDD!
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, banii si nervii!
 
Ultima editare:
[Si mi se pare ca n-ai voie cu motor cu abur in RBDD!

De pe gogu earth adunate daca mint ei mint si eu.:)

Ei cu hartiile stiu cum e in romanica dar daca-ti pui in gand ceva trebuie sa reusesti ca doar nu faci acte teroriste numai plimbi niste turisti.
Tudor Vladimirescu e cu abur sau pe motorina?
 

Atașamente

  • Vapor cu zbaturi.jpg
    Vapor cu zbaturi.jpg
    48 KB · Vizualizări: 86

Back
Sus