Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 47

Topic: Barci abandonate in portul Tomis

Quote Originally Posted by pelicanul View Post
    Da !

Trebuie sa vad cu ochii mei ! Cum adica "alte drepturi n -are" ? Nici macar dreptul rezonabil de a se astepta ca mai gaseste pe barca vinciuri, motor, manevre etc?
    Am vrut sa comentez putin, pentru ca am recitit contractul sa vad daca nu cumva am gresit (glumesc, stiam ca nu am gresit, dar chiar l-am recitit pentru improspatare)
    Eu nu comentez, faceti-o voi daca aveti opinii si sugestii
    Attached Files Attached Files

Quote Originally Posted by george563 View Post
    Barca irlandezului este destul de afectata, in afara de talpicii cavaletilor ca au strapuns coca, partea care sta sprijinita pe faleza este foarte afectata, are o spartura aproape pe toata suprafata de contact cu faleza, coca este foarte deformata si banuiesc ca si structura ei de rezistenta este deja la pamant. Pacat ca este o barca foarte frumoasa si foarte echipata. In interior e cam gol, adica nu se mai vede mobilier prea mult,oposibil sa se fi "furat" (ceea ce nu cred ca in Romania nu se fura=)) ).
    Pacat de aceasta barca, este sau era o barca exceptionala !
    In rest, apreciez ultima remarca

Am mai facut un comentariu in trecut despre ea. E un Swan 43 = Ron Holland produs in 1986 parca. Au fost in jur de 28 de corpuri realizate in matrita asta, intre '85 si '90. Una cu gradul ei de uzura ajungea buna acum la 140-150.000 EUR. Vreti poze facute inauntru in vara trecuta? Prapad.

Mai rau e cand pleaca barca cu tot cu cheu ca iarna trecuta. "Forta majora"...in rest, peste tot e obligatia proprietarului sa-si aiba grija cum are barca legata. Nu e acolo, plateste pe cineva sa faca treaba asta. Contractul asta e "soft", ca "soft" merg si treburile la Tomis, dar altii iti scriu in contract citez "mooring lines - new ropes of appropriate size and good quality". Aia cu pubelele e de pomina. Ioc pubele. Au doua ghene mari ascunse bine la cucurigu... mooring-urile de o mizerie de nedescris, colonii de scoici mil si alge, te umpli de jeg, pe de alta parte insa si multi tin barci acolo ca-s cumnatu' lu' verisoru' lu' gigel din primarie sau alte "organe"...cu riscul de a supara pe cei in cauza. Nu e treaba...

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Pardon de contrazicere da asta nu e contract "soft". e un contract "hard" chiar foarte hard, dar pentru nefericitul proprietar. Obligatiile marinei: sa asigure contra cost (!!!) stingerea incendiilor si sa ia "masurile legale" in cazul in care agentii de paza observa tentative de furt. Pe romaneste asta inseamna ca daca ia foc ceva ei va factureaza interventia (oare cat o fi costand stingere unui incendiu?) si daca agentul de paza vede un hot trebuie sa sune la politie (alea sunt "masurile legale" pe care le poate lua un agent de paza privat, el nu este investit cu autoritate publica si in consecinta nu poate face nimic "legal"). In schimb sunteti obligati sa platiti orice dauna adusa instalatiilor marinei indiferent de situatie. Partea cu forta majora nu va exonereaza de nimic, deoarece daca ingheta apa sau bate vantul trebuie sa fiti instant acolo si sa va asigurati ca barca voastra nu aduce daune. Daca ingheata apa trebuie sa mutati barca unde stiti ca marina nu este obligata sa va dea un loc pe uscat decat in limita "locurilor disponibile", adica daca nu vor nu va dau. De asemenea va revine mutatul barcii, nu scrie nicaieri ca marina plateste. Sa nu uit, inghetul nu e caz de forta majora deoarece el poate fi prevazut. Singurul lucru pe care trebuie sa il mai faca marina este sa se asigure ca sunt robinete la instalatiile sanitare (apa nu e in parohia lor) buda nu e infundata (se considera deteriorarea instalatiilor marinei si va factureaza buda noua) de altfel ea nu trebuie sa fie curata, si ca pubelele (daca sunt) nu sunt sparte.
    dupa citirea contractului pentru mine concluzia e clara: marina tomis e buna daca vrei musai sa acostezi la constanta si sa stai o zi doua sa te plimbi prin oras, aprovizionare, etc. stationarea pe termen lung se face pe riscul (considerabil) propriu.

eu am alta intrebare, mai perversa: ce zice legea romana cu privire la obiectele (ambarcatiunile) abandonate? Cum si in ce conditii inceteaza dreptul de proprietate? Momentan eu stiu doar o singura situatie de acest gen, masinile abandonate pe care le ridica primaria si le vinde la licitatie (de obicei la fier vechi). Nu de alta dar in absenta unei legislatii clare daca gasesc pe plaja ultima troaca si o misc un milimetru pot fi acuzat de furt, ca doara n-am acte pe ea.

6.  

Contractul nu merita a fi luat in seama ca atare, pentru ca nu poate fi considerat un contract in sine. Nu pare a avea doua parti contractuale, ci una singura . Beneficiarul (proprietarul ambarcatiunii) are obligatii peste obligatii, prestatorul (marina Tomis) are drepturi. Iar daca prevederile din contract se incalca, marina Tomis nu are clauze punitive. Care va sa zica Tomis nu raspunde contractual nici daca nu pazeste arealul si iti vin hotii pe barca, nici daca izbucneste vreun incendiu undeva si se extinde pana la barca ta, nici daca isi incalca singurele doua obligatii, acelea de a permite accesul beneficiarului la ponton si a asigura facilitatile (apa, curent, toalete). Contractul nu a fost gandit nici de un jurist nici de un avocat sau altcineva cu minime cunostinte juridice.
    Pana si formularile sunt nefericit alese : "Prestatorul permite folosirea temporara a facilitatilor portului turistic Tomis" .
    Cum adica "permite" si cum adica "temporara" ? E asa, in aer, nedefinit ....
    Firesc este "prestatorul se obliga sa asigure" si " folosirea pe perioada contractuala" .

Concluzia mea este ca marina Tomis e o necesitate, oamenii si mentalitatile lor, trebuiesc schimbate .
    Ca mai peste tot in tarisoara
    Tot o concluzie personala. Nu cred ca proprietarul yachtului avariat va avea castig de cauza in instanta. Dar poate sa demonstreze ca acest contract e o bazaconie abuziva si asa se mai pot schimba lucrurile .

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Oare nu se poate reclama un contract la OPC?

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    Oare nu se poate reclama un contract la OPC?
    Nu. Contractele se pot discuta numai in instante.
    Ca si legitimitate, clauze abuzive, lucruri de acest gen.
    Dar intram in domeniul lui Lipan, el stie cel mai bine

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.051

Contractul este de tot rahatul Este contractul tipic pentru Romania folosit de firmele care au un monopol sau oligopol pe un domeniu de activitate. Asa -numitul contract de adeziune: "astea sint conditiile, iti convine, bine daca nu, la revedere !" Nici o clauza nu e negociabila, l -ai semnat si asta e !
    Problema este insa alta: tarifele practicate. Am facut socoteala pentru o barca de 6,9 x 2,4 m (adica ceea ce ma intereseaza pe mine) pentru 90 de zile si avem asa
    - Tomis - 267
    - Mangalia - 491
    - Siutghiol - 300 - 400
    Adica Euro inclusiv TVA, cu exceptia Siutghiol unde nu se da factura. La ghiol nu ai, de altfel, nici un fel de facilitati (apa, curent etc) Deci se pare ca, pina la urma, in Tomis e cel mai ieftin si cel mai la indemina. Dar nu iarna.
    Am folosit ca sursa de informare tabelele atasate (au mai fost publicate pe aici pe barcaholic si sint vechi de vreo 2 - 3 ani) si, pentru Siutghiol, discutiile purtate personal cu diversi circiumari de pe mal.
    Stie cineva tarifele de la Eforie?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate tarife Mangalia.jpg‎  
    Attached Files Attached Files
    Last edited by pelicanul; 5 Feb 2013 at 10:11 AM.

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    Pardon de contrazicere da asta nu e contract "soft". e un contract "hard" chiar foarte hard, dar pentru nefericitul proprietar. Obligatiile marinei: sa asigure contra cost (!!!) stingerea incendiilor si sa ia "masurile legale" in cazul in care agentii de paza observa tentative de furt. Pe romaneste asta inseamna ca daca ia foc ceva ei va factureaza interventia (oare cat o fi costand stingere unui incendiu?) si daca agentul de paza vede un hot trebuie sa sune la politie (alea sunt "masurile legale" pe care le poate lua un agent de paza privat, el nu este investit cu autoritate publica si in consecinta nu poate face nimic "legal"). In schimb sunteti obligati sa platiti orice dauna adusa instalatiilor marinei indiferent de situatie. Partea cu forta majora nu va exonereaza de nimic, deoarece daca ingheta apa sau bate vantul trebuie sa fiti instant acolo si sa va asigurati ca barca voastra nu aduce daune. Daca ingheata apa trebuie sa mutati barca unde stiti ca marina nu este obligata sa va dea un loc pe uscat decat in limita "locurilor disponibile", adica daca nu vor nu va dau. De asemenea va revine mutatul barcii, nu scrie nicaieri ca marina plateste. Sa nu uit, inghetul nu e caz de forta majora deoarece el poate fi prevazut. Singurul lucru pe care trebuie sa il mai faca marina este sa se asigure ca sunt robinete la instalatiile sanitare (apa nu e in parohia lor) buda nu e infundata (se considera deteriorarea instalatiilor marinei si va factureaza buda noua) de altfel ea nu trebuie sa fie curata, si ca pubelele (daca sunt) nu sunt sparte.
    dupa citirea contractului pentru mine concluzia e clara: marina tomis e buna daca vrei musai sa acostezi la constanta si sa stai o zi doua sa te plimbi prin oras, aprovizionare, etc. stationarea pe termen lung se face pe riscul (considerabil) propriu.

eu am alta intrebare, mai perversa: ce zice legea romana cu privire la obiectele (ambarcatiunile) abandonate? Cum si in ce conditii inceteaza dreptul de proprietate? Momentan eu stiu doar o singura situatie de acest gen, masinile abandonate pe care le ridica primaria si le vinde la licitatie (de obicei la fier vechi). Nu de alta dar in absenta unei legislatii clare daca gasesc pe plaja ultima troaca si o misc un milimetru pot fi acuzat de furt, ca doara n-am acte pe ea.
    Va atasez un contract anual intr-o marina, sa spun situata la "polul opus" ca si traditie. E buna de comparat. Din pacate nu am scanate si ACI Marina Rules and Regulations si ar fi fost relevante in economia discutiei de aici.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate ACI1.jpg‎   ACI2.jpg‎  
    Last edited by Ion; 5 Feb 2013 at 11:01 AM.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Portul Tomis,dupa ce a trecut iarna
    de Lindor în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 13 Mar 2012, 10:32 AM
  2. Portul turistic Mangalia
    de bibicu13 în topicul Marea Neagră, Bosfor, Dardanele, Marea Marmara
    Răspunsuri: 40
    Ultimul post: 12 Feb 2012, 05:53 PM
  3. Anunt de Cursa, Cupa Bricul Mircea, 7-9 august, Tomis
    de Yacht Club Romania în topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana