Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 47

Topic: Barci abandonate in portul Tomis

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.051

Quote Originally Posted by Ion View Post
    Va atasez un contract anual intr-o marina, sa spun situata la "polul opus" ca si traditie. E buna de comparat. Din pacate nu am scanate si ACI Marina Rules and Regulations si ar fi fost relevante in economia discutiei de aici.
    Nu prea se vede ce scrie, jpeg -ul n -are rezolutie destul de buna. N -ai putea sa incerci un pdf? Multumesc.

se vad rau da. Scade rezolutia la atasare aici. Revin cu ele.

Quote Originally Posted by pelicanul View Post
    C Am facut socoteala pentru o barca de 6,9 x 2,4 m (adica ceea ce ma intereseaza pe mine) pentru 90 de zile si avem asa
    - Tomis - 267
    - Mangalia - 491
    - Siutghiol - 300 - 400
    Adica Euro inclusiv TVA, cu exceptia Siutghiol unde nu se da factura. La ghiol nu ai, de altfel, nici un fel de facilitati (apa, curent etc) Deci se pare ca, pina la urma, in Tomis e cel mai ieftin si cel mai la indemina. Dar nu iarna.
    Am folosit ca sursa de informare tabelele atasate (au mai fost publicate pe aici pe barcaholic si sint vechi de vreo 2 - 3 ani) si, pentru Siutghiol, discutiile purtate personal cu diversi circiumari de pe mal.
    Stie cineva tarifele de la Eforie?
    Da, cineva stie tarifele Eforie. Le-am atasat aici .

Apropo de calculul pentru tarife in Tomis, minimum se calculeaza pentru o barca de 20 mp ( lungime maxima x latime maxima).
    Barcile mai mici de atat, platesc la fel, asa ca tariful calculat de tine s-ar putea sa fie mai mare "la ghiseu" .
    Attached Files Attached Files
    Last edited by Florio; 5 Feb 2013 at 02:30 PM.

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.051

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Da, cineva stie tarifele Eforie. Le-am atasat aici .

Apropo de calculul pentru tarife in Tomis, minimum se calculeaza pentru o barca de 20 mp ( lungime maxima x latime maxima).
    Barcile mai mici de atat, platesc la fel, asa ca tariful calculat de tine s-ar putea sa fie mai mare "la ghiseu" .
    Multumesc pentru Eforie.
    In pdf -ul cu Tomis pe care l -am atasat scrie minim 15 mp, iar barca pentru care am facut eu inmultirile are 17 mp. Dar cred ca mai bine ma duc sa intreb, nu?

Senior Member george563's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    134
    Blog Entries
    1

Lista de preturi in marina tomis difera fata de ce ai atasat mai devreme, pretul pe m2 nu este foarte schimbat, dar s-a marit suprafata minima de inchiriere de la 15m2 la 20m2. Oferta am primit-o ieri pentru sezonul 2013.
    Attached Files Attached Files

6.  

Locația
    Constanta
    Posturi
    1.051

Quote Originally Posted by george563 View Post
    Lista de preturi in marina tomis difera fata de ce ai atasat mai devreme, pretul pe m2 nu este foarte schimbat, dar s-a marit suprafata minima de inchiriere de la 15m2 la 20m2. Oferta am primit-o ieri pentru sezonul 2013.
    Multumesc. Bineinteles ca nu puteau sa le ieftineasca, n -aveau nici un motiv, nu?

Locația
    Constanta
    Posturi
    134
    Blog Entries
    1

Motive ar fi.. dar degeaba..... si uite asa cei 267E ai tai s-au facut 434E).

Locația
    Constanta
    Posturi
    134
    Blog Entries
    1

Scuze 434E erau pentru 4 luni)) 339 e pe 3 luni..

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Quote Originally Posted by george563 View Post
    Sunt si momente in care urasc sa am dreptate.
    Asta e unul dintre ele.

Marina Tomis are intr-adevar preturile cele mai mici. Insa riscurile sunt cele discutate.
    Pentru sezon, eu nu vad necesara plata a mai mult de 4 luni : iunie-septembrie .
    Marina Eforie s-a schimbat mult odata cu schimbarea administratorului. Aici lucrurile stau mai bine. Insa desi tarifele s-au vrut aliniate la cele ale marinei Tomis, din cauza modului de calcul si partitionare in timp, costurile sunt mai dezavantajoase.
    Barcile sunt catalogate pe dimensiuni, dar perioadele de timp sunt de la o luna la un intreg sezon . Adica daca vrei sa stai acolo 3 luni (450E fara TVA) te costa ca si cand ai sta 5 luni ( 485E fara TVA) , pentru o barca 6-8m .
    Daca vrei sa platesti cheiaj pentru 4 luni (744 E) te costa mai mult decat pentru 5 luni (601 E) .

Sunt curios, daca vrei sa platesti pentru...7 luni. Cum se calculeaza ?
    5+1+1= 485+150+150=785 E fara TVA, sau
    1X7 = 1050E fara TVA ?

P.S>
    Am tot respectul pentru cei ce se ocupa de organizarea marinei Eforie. Ii stiu, sunt niste oameni deosebiti. Problema este la cei ce administreaza financiar aceasta marina, altfel n-ar iesi asemenea balauri de logica .
    Last edited by Florio; 5 Feb 2013 at 08:51 PM.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Portul Tomis,dupa ce a trecut iarna
    de Lindor în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 13 Mar 2012, 10:32 AM
  2. Portul turistic Mangalia
    de bibicu13 în topicul Marea Neagră, Bosfor, Dardanele, Marea Marmara
    Răspunsuri: 40
    Ultimul post: 12 Feb 2012, 05:53 PM
  3. Anunt de Cursa, Cupa Bricul Mircea, 7-9 august, Tomis
    de Yacht Club Romania în topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana