Barci abandonate in portul Tomis

Sa stiti ca nu este chiar cum se spune despre marina Mangalia, as fi intervenit mai demult dar nu eram asa de sigur ce s-a intamplat cu barca din fotografiile facute astazi. Barca am vazut-o acolo in aceeasi pozitie si stare acum 2 luni cand m-am dus sa vorbesc pentru velierul meu, dar cand am vazut ca imi cere in parcarea aceea care nu are nici o treaba cu paza si interesul despre barcile oamenilor(ofera doar curent pentru unele ambarcatiuni care au ear conditionat sau webasto) 500 euro am renuntat. Eu cred ca daca ceri banii astia ar trebui sa ai un contract cu proprietarii, sa dai un telefon sa spui despre ce s-a intamplat,etc.
Poate cunoste cineva proprietarul sa il anunte, fiindca au inceput sa lucreze si poate il lovesc si cu masinile.
Frumoasa barca ! Pacat de ea ca i s -a rupt catargul.
500 de euro in parcare? Pentru ce si cit timp?
 
Scuzati, 400 Euro in parcare si 600 in apa=1000euro tot sezonul pentru barca mai mica de 7 metrii.
 

Atașamente

  • 2013-01-23 14.12.12.jpg
    2013-01-23 14.12.12.jpg
    46.1 KB · Vizualizări: 93
Chiar si asa bucati barca aia e o mina de aur. pana la urma coca e cam 20% din valoarea totala a barcii, restul sunt sistemele. constructia unei coci noi e varianta cea mai usoara avand in vedere ca ai pentru ea cam tot ce trebuie, de la lest la vinciuri. pana si puntea poate fi refolosita, tekul se scoate si se repune. daca mai are si catargul si velele poti chiar sa zici ca e gratis daca a dat pana in 10 000 euro pe ea. sau ma rog, asta as zice eu. Curatata si trasa la linie, consolidata bine pe dinauntru si intoarsa cu fundul in sus coca respectiva se preteaza perfect drept matrita pentru constructia unei noi coci in sistem cold molded. primul strat de furnir (mai subtire) se lipeste de coca cu banda dublu adeziva iar restul se poate lamina folosind vacuum pentru fixarea furnirelor. La sfarsit poti chiar vinde coca/matrita originala la vre-un amator de copyright infringement sau sa o folosesti pe post de sopru, garaj de biciclete, etc.

daca in schimb o repara pe structura actuala ma tem ca se va adeveri ce zice domnul Lascu, niciodata nu va mai fi ce a fost.
 
Apropo de acest subiect , eu am cautat proprietarul unei barăci care zace de ani buni acolo pe uscat si arata jalnic , i-am propus un deal eu ma ocup de barca sa o fac sa o duc la un club de yahting cu o chirie de 120 de lei pe an . Munca mea bani pe materiale totul suportat de mine si la sfârsit sa ne dam cu ea amândoi in functie de timp . Tot riscul era al meu , stiti care a fost raspunsul Lui . "Te sun eu" probabil daca ii ofereau 2000 de euro băteam palma. A trecut mult timp de când am vorbit cu el si barca e tot acolo se pisa boschetarii in ea. Asa e romanul fratilor mai bine arunca ceva la gunoi decât sa il de-a altuia . Macar daca ii deschideam ochii cu mutatul barcii intrun loc cu paza si chirie mica dar nimic .
 
Apropo de acest subiect , eu am cautat proprietarul unei barăci care zace de ani buni acolo pe uscat si arata jalnic , i-am propus un deal eu ma ocup de barca sa o fac sa o duc la un club de yahting cu o chirie de 120 de lei pe an . Munca mea bani pe materiale totul suportat de mine si la sfârsit sa ne dam cu ea amândoi in functie de timp . Tot riscul era al meu , stiti care a fost raspunsul Lui . "Te sun eu" probabil daca ii ofereau 2000 de euro băteam palma. A trecut mult timp de când am vorbit cu el si barca e tot acolo se pisa boschetarii in ea. Asa e romanul fratilor mai bine arunca ceva la gunoi decât sa il de-a altuia . Macar daca ii deschideam ochii cu mutatul barcii intrun loc cu paza si chirie mica dar nimic .

Scuze ca intervin off-topic dar chiar nu ma pot abtine: unde e clubul ala de yachting "cu o chirie de 120 de lei pe an" ? Cum pot sa devin si eu membru?

In privinta proprietarilor de barci din Tomis sint perfect de acord. Prima mea tentativa de a cumpara o barca a fost acolo. Mi s-au cerut 3000 de euro pe o coca goala, de vreo 15-20 de ani vechime, 6,5 m lungime, fara motor, fara vele, fara banchete, fara nimic. E adevarat ca puteai sa verifici foarte bine structura, sa nu ai surprize dupa aia! :) Noroc ca am descoperit rapid site-urile de barci second hand de pe net ca cine stie ce faceam... :)
 
Clubul este pe malul lacului siutghiol cu intrare pe la universitatea ovidius chiar langa este clubul MAI . Nu e cine stie ce da macar e ieftin si nu ti barca aiurea
 

Back
Sus