Sfaturi pentru achizitionare barca cabinata

Buna ziua tuturor!
In anul 2013, impreuna cu tovarasul meu de pescuit am hotarat sa trecem de la o barca deschisa (Lotus 5m cu motor de 25 CP) la una cabinata- pentru ca sa putem ramane pe ea la pescuit 2-3 zile prin delta sau pe Dunare.
Deoarece nu am dat nici o lovitura, ne gandim la un second-hand cu motorizare (rezonabila 25-35 km/h viteza de mars), cu lungime 5-6 m si pescaj cat mai mic (30-40 cm). Am cautat pe site-uri si au aparut intrebarile.
Am dori sa avem cat mai putin de intervenit in motor. Deci un motor in 2 T mai vechi l-am exclude din optiuni. Nu stiu ce sa cred despre un motor inboard (Volvo Penta, OMC). Este un motor inboard diesel sau 4t de incredere? Cum l-am putea testa? OK vom merge cu un mecanic si vom masura compresia, dar transmisia?
Aceleasi intrebari se pun si pentru un motor outboard.
Am gasit cateva barci care s-ar potrivi criteriile dar au motoare vechi in 2T. M-am uitat si la motoare in 4T noi cu puteri similare. Cam cat ar costa instalarea/adaptarea?
M-am uitat si pe site-uri din afara. Sunt barci de vanzare -mai ales in UK -la preturi ceva mai bune decat la noi. Oare actele de import si omologare pun probleme deosebite? Are cineva experienta in acest sens?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
 
Cerintele: glisare ( 25-35 km/h ) + pescaj mic + buget mic = NU inboard, nu se ezigsta! ;) uita...
Poti gasi o cabinata acceptabila la 2000 eur, dar un motor second in 4 timpi, cu o putere suficienta pentru glisaj ( 40 - 50 cp ), costa tot pe-atat.
In ce priveste actele, cauta pe forumurile de specialitate cu search, povestea e complexa...
 
Eu am luat pentru pescuit o pilotina Cranchi 485 . Este Model 1972...pt mare ( navigatie costiera C) ...
Uite una identica ...dar completa ...E barca de pescuit. Nu te astepta la ceva luxos. Si e de semideplasament .
Asta are carena modificata pentru glisare. Se vede in poza din spate. Dar cu un 30 de cai poti merge cu 35 km/ora singur si cu barca goala...
2012 06 23 128 - YouTube Italianul zice ca e Tohatsu 25 , dar e Tohatsu Corsa de 30 de cai in 2T.
Sau cu un Jhonson de 25 ... in regim de deplasament ...Leo Test Pilotina Cantieri Cranchi 5 Mt. 25CV FB 2T Johnson (Riposto 2010 al tramonto) - YouTube
Anuntul e pe pescuitul.ro.
Vand barca cu cabina Cranchi Pilotina :: Anunturi -
 
Nu-i rea pentru pescuit.
O pilotina glisoare incarcata cu bagaje, alimente si benzina pentru o saptamana in Delta ... nu cred ca va glisa sub 60 de cai.
Pune omul in barca de toate...sa nu duca lipsa...si vede ca nici cu 60 de cai nu mai iese in glisare ...
O barcuta cabinata draguta ,,Cora 430" ...fac polonezii . Cred ca gliseaza foarte bine cu 30 de cai ...La pret e destul de sus.
Daca as fi producator de barci as face una de genul asta la 5m , dar nu sandwich ...Carena simpla si solida ...cu tesatura...

Kajütboot "CORA 430", 4,30 x 1,75 m +++ NEU +++ | eBay

Are pozele in pagina mai jos...si specificatiile.
Are si preturi pt accesorii...
 
Doar o sugestie, fiindca nu sunt un priceput al salupelor:
Pentru volumul mare si rapiditatea glisarii cu 20cp (4 oameni) poate ar fi potrivita barca lui Vali, proiectata si executata de el. Stiu ca e planuit a fi cabinata.
Mihai canadianul :) stie mai bine, ca a tinut mansa, cand am iesit in teste .

(Iar pretul stiu ca e de mare bun simt .)
 
Daca e facuta de Vali sigur va merge bine !!!
Un link ? Ceva poze?

Aveam si eu poze, insa ca de obicei, cand ai nevoie, ia-le de unde nu-s :) .
Un film gasiti aici :
[YOUTUBE]ldR-syH0xKo[/YOUTUBE]
Filmul nu e elocvent, barca este foarte spatioasa . Din cate stiu, i se pregatesc niste forme pentru a deveni "cabinata".

Iar un link cu povestea barcii, daca aveti timp sa cititi, e aici : Cum se naste o barca

P.S>
Sugestia mea nu este o reclama, ci o informatie despre ce stie sa faca un coleg al nostru . Am senzatia ca s-ar incadra foarte bine in dorintele lui Alex1958
 
Ma orientasem catre un Shetland 535. Am discutat cu proprietarul si mi-a zis ca incarcat fiind pentru Delta glisa cu un motor de 60 CP pe la 6000 rpm. Acum a pus 115 CP si gliseaza pe la 4200 rpm.
Culmea este ca am gasit aceiasi barca cu motoare de 50 CP si 60 CP pe un site din Germania, la acelas pret cu proprietarul roman.
Ma voi duce s-o vad si poate s-o pun pe apa.
Omul imi spune ca motorul (Suzuki 115 CP) are 120 ore de functionare. Se poate "pacali" contorul?
M-am uitat si la pilotina Cranchi cu cele doua motorizari. Omul aduce la comanda. Necazul e ca ar fi mult de lucru la ele (inclusiv fituirea unui motor) si cinstit vorbind nu am deloc timp decat in week-end cand m-as duce mai degraba la pescuit....
Multumesc pentru sfaturi!
 
Aveam si eu poze, insa ca de obicei, cand ai nevoie, ia-le de unde nu-s :) .
Un film gasiti aici :
[YOUTUBE]ldR-syH0xKo[/YOUTUBE]
Filmul nu e elocvent, barca este foarte spatioasa . Din cate stiu, i se pregatesc niste forme pentru a deveni "cabinata".

Iar un link cu povestea barcii, daca aveti timp sa cititi, e aici : Cum se naste o barca

P.S>
Sugestia mea nu este o reclama, ci o informatie despre ce stie sa faca un coleg al nostru . Am senzatia ca s-ar incadra foarte bine in dorintele lui Alex1958

Multumesc. :) Am gasit si pozele si filmele !
Am citit de la inceputuri...,,Cum se naste o barca "...si au iesit doua , si bune !!!
Foarte tare...la 5.15 x1.7 si 150 kg...! Bordaj inalt ...Imi place..40 km /ora cu 4 insi ...si in film nu pare niciunul anemic....
Yamaha in 2T/ 25 de cai ...Yamaha tot YAMAHA...iar barca are forma de glisare foarte buna...Cred ca gliseaza cam de la 15-16 km/ora.
Cred ca ar putea scoate o cabinata pe la 250-275 kg pe aceeasi carena ...
Asa ca @Alex ...mai ai putintica rabdare...Shetlandul e barca grea ...ii trebuie un 70 de cai...si o sa te cam uiti lung cum trece unul cu un motoras de 25 de cai pe langa tine.:titanic:
 
Aprob pozitiv, vorba lui Florio. M-am dat cu barcuta lui Vali si-mi place tare, se vede la el experienta de braconier, a facut o barca usoara si incapatoare, cu un comportament bun si la vasle, gliseaza cu motor mic, exact ce-i suna bine romanului la buzunare! Are facuta matrita si pentru cabina, dar nu stiu cand o sa fie gata barca in forma de cabinata. Valica e perfectionist si pana nu e sigur ca este ok o tine ascunsa! :cool:

Cat despre Shetland, e barca pe care o visez si iubesc, dar fiind facuta in alte vremuri si pentru apele Atlanticului si Canalului Manecii, este foarte grea, deci costisitoare in glisaj. Am un prieten in Tulcea ( Gabi de la momeli, pentru cunoscatori ), care i-a proptit in spate motor de 175 cp, ca sa ne simtem bine! :pb:
 
Ultima editare:
Barcuta lui Gabi de la momeli este una din cele mai iuti cabinate din delta,si are 300kg goala si Suzuki de 175 4t cam rupe baraca.
Dar pana sa se dea cu asta mare se dadea cu lotca cu 5cp.
 
mai ce sa zic Gabi spunea ca barcazu are 300kg si motoru 320kg acum stii cum e ,eu spun ceea ce am auzit din gura lui.
Da corect cu greutatea, ai dreptate.de modificari nu am auzit sa-i faca sa zici ca mai usureaza.
 
Cam ce viteza ar putea avea un Shetland cu 175 de cai ??? :confused: Pe GPS ? Intreb din simpla curiozitate...Nu intreb ,,de consum" .
Una dintre cele mai iuti ?!!! Dar cea mai iute? b-)
 
mai ce sa zic Gabi spunea ca barcazu are 300kg si motoru 320kg acum stii cum e ,eu spun ceea ce am auzit din gura lui.
Da corect cu greutatea, ai dreptate.de modificari nu am auzit sa-i faca sa zici ca mai usureaza.

Interesant ! Motorul mai greu ca barca...! Si la deltaplane se merge pe aceeasi formula ...:confused:
Eu cred ca e mult prea mult pentru acea barca. In primul rand ..nu a fost construita pentru 175 de cai. Daca rezista la aceasta putere ...e un noroc ...sau e un risc prea mare pe care proprietarul si-l asuma.. Barca nu are un unghi de stelaj pentru a asigura o stabilitate dinamica la viteze mari...adica peste 30 de noduri. A fost o barca a anilor 1975...sau undeva pe-acolo..
Eu am avut odata o experienta de neuitat ...Motorul pe care-l aveam pe oglinda si-i dadeam cocs, dupa ce-am sarit pe cateva valuri ...m-a depasit !!! M-a depasit mergand in elice cu furtunul smuls din rezervor turat la maxim...N-a rupt oglinda , a rupt menghina ...Stiam regula ..ca motorul trebuie legat ...dar ar fi fost mult mai rau ...
 
Ultima editare:
175 HP Suzuki 4- Stroke
Deci 485lbs egal cu 219kg pt 1 buc suzuki 175, mai exact am avut date eronate de la propretar care nu stie ce greutate are cacatu plutitor personal si fraierica adeca je pus botu si postat despre ale lu altu si ma facusi de cacat.
si de rapida sau cea mai rapida ma abtin k deja am dat o tura eronata.
pt mine rapid egal cu zero nu ma pasioneaza viteza pe apa.
Adila cred ca mai rapida e a ta aia mica si rea cu fundu in v.
scuzati postul eronat.
Si da este un motor prea mare pt o cabinata veche,max 90 as pune pe ea.
 
Rabdare am la pescuitul efectiv. Cand vine vorba de mers la pescuit, imi pare rau dar resursele sunt limitate. Am vazut Shetland 535 si as putea s-o dotez cu un motor de 90 CP. Am vazut si Cranchi 580 dar are un derivor sub ea si se duce pescajul peste 0.5 m. La Shetland, daca dai de apa mica cu mal, poti ridica un pic motorul si sa incerci sa iesi dar cu derivorul ala dedesubt trebuie sa astepti sa creasca apa sau sa te scoata altii.
Daca Vali are de oferit o barca cabinata de 5-6m dotata complet: cabina amenajata ptr dormit 2 pers. (pat lung de 2 m), spatii de depozitare, platforma libera de cca 1.5-2m in spate ptr pescuit, astept cu placere oferta lui.
Deocamdata Shetlant 535 pare cea mai potrivita ptr asta dar si la aceasta barca trebuie lucrat in cabina (scos WC-ul ecologic) ca sa fac loc. Se duce cam sus cu toate cele necesare pe ea dar n-am gasit variante mai bune.
 

Back
Sus