Velier VITTORIA!!

6,5 nd cu 5 cp , e deosebit de atractiv, nu ? :)
Pentru Vittoria cred ca un motor bun ar trebui sa fie macar de calibrul 10-15 cp .
De miscat barca pe ape line, se poate si cu 5-6 cp. Dar in curenti, valuri sau vreme mai rea, o sa se simta nevoia unei alte forte de propulsie.

Florio are mare dreptate, 5 cp e foarte mic pentru volumul dislocuit de apa si suprafata velica a corpului navei, de ce sa mergi cu un motor de 5 cp folosit la turatii maxime cu 5 noduri, cand poti merge cu un motor de 10cp cu acceleratia la jumate tot cu 5 noduri si te ajuta si psihic ca sti, ca daca ai nevoie mai ai de unde acelera . Uzura motorului va fi normala iar ca si confort vei auzi niste decibeli mai suportabili. Eu am avut pe barca un suzuki 6hp, barca avand 6m la linia de plutire si simteam pe vant destul de puternic si valurile destul de mici de pe Siutghiol ca stateam pe loc, aveam nevoie neaparat sa compensez cu vela pentru a ma propulsa, ceea ce m-a determinat sa-l vand si sa-mi iau unu de 10cp.
 
Felicitari Napo pentru Velier, nu te uita ca lemnul arata cum arata, daca-l slefui bine si-l lacuiesti din nou va arata ca nou. Accesorile din lemn ce le aveam pe barca pareau ca trebuie inlocuite, nu credeam ca am ce scoate din ele dar dupa un tratament adecvat par NOI. Iar vopsitul iara e o placere oricum nu va fi ultima data cand vei fi nevoit sa o vopsesti. Important e ce accesorii mai ai la ea, ca-s foarte scumpe sa le achizitionezi separat. E important sa ai greementul complet, vele cat mai multe si cat mai bune, cabestane vinciuri etc.. functionabile, chiar si veste de salvare conteaza .. ca altfel esti nevoit sa le cumperi, pe langa multe altele ce vei dori sa iti iei si vor fi necesitati (sonar, motor,pilot,trusa prim ajutor,semnalizatoare,goarna,pompa santina.etc.. se mai pot insira multe) Dar cel mai important lucru e ca pana le pui pe toate cap la cap ai un Velier frumos si sper sa ai parte de cat mai multe iesiri cu el pe apa, caci cred ca e plictisit cat a stat pe cavaleti. FELICITARI..............atasez 3 poze sa vezi cat de urate erau accesorile din lemn exterioare de pe barca mea.....
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 169
  • 3.jpg
    3.jpg
    44.4 KB · Vizualizări: 153
  • 2.jpg
    2.jpg
    42.5 KB · Vizualizări: 155
A sosit aseara pe inserate, azi nu am avut aparatul foto incarcat sa fac poze!

Barca este super OK, corpul este vopsit cu gelcoat si nu este sarit decat putin unde a lovit ancora in prova, lemnul trebuie doar slefuit si lacuit, nu este nevoie de schimbat dacat la scara de inot, am primit 2 ancore, are sonar si vitezometru electronic, busola, santina manuala, si electrica, ventilator solar si cel mai important 3 vele de dacron din care 2 impecabile si a treia putin murdara si sifonata, dar nu rupta. In cabina nu am avut ruleta sa masor dar nu m-am simtit inghesuit , capacul glisant imi vine la barbie(am 1,84m), dormitorul este mai mic. Are foarte multe spatii de depozitare , toate inchise, si instalatia electrica foarte complexa, beculete peste tot, trebuie verificata, dar la asta ma pricep.
Are pe corpul barcii care sta in apa vreo, 6 guri care duc in barca si acolo au doape cu infiletare, asta nu stiu la ce si cum se folosesc. Barca a fost construita in Germania modelul CONDOR 7.
Mie imi pare a fi o afacere buna.
 
A sosit aseara pe inserate, azi nu am avut aparatul foto incarcat sa fac poze!

Barca este super OK, corpul este vopsit cu gelcoat si nu este sarit decat putin unde a lovit ancora in prova, lemnul trebuie doar slefuit si lacuit, nu este nevoie de schimbat dacat la scara de inot, am primit 2 ancore, are sonar si vitezometru electronic, busola, santina manuala, si electrica, ventilator solar si cel mai important 3 vele de dacron din care 2 impecabile si a treia putin murdara si sifonata, dar nu rupta. In cabina nu am avut ruleta sa masor dar nu m-am simtit inghesuit , capacul glisant imi vine la barbie(am 1,84m), dormitorul este mai mic. Are foarte multe spatii de depozitare , toate inchise, si instalatia electrica foarte complexa, beculete peste tot, trebuie verificata, dar la asta ma pricep.
Are pe corpul barcii care sta in apa vreo, 6 guri care duc in barca si acolo au doape cu infiletare, asta nu stiu la ce si cum se folosesc. Barca a fost construita in Germania modelul CONDOR 7.
Mie imi pare a fi o afacere buna.

Sigur ca da, e o afacere excelenta.
Asteptam si poze cand ai sa ai timp .
Creste flota civila! :)
 
Bun acuma stim mai multe. asteptam poze. Modelul Condor 7 e primul yacht de fibra fabricat in Germania in serie 7,4x2.25, greutate aprox. 2t. Modelul a fost folosit pentru doua circumnavigatii de catre un neamt, inclusiv cap horn. Barca se fabrica de prin 65 parca in diferite variante.
daca e sau nu o afacere buna nu pot spune de la distanta. asteptam poze. dupa parerea mea dotarea e cam subtire la banii astia. pe romaneste spus vanzatorul a facut minim 100% profit daca nu mai mult. doapele cu infiletare sunt supape. alea trebuie verificate toate sa functioneze corect si eventual reconditionate (daca sunt cu con) sau schimbate altfel te scufunzi. de ele se agata furtune prin care trece apa in si din barca. Adica asa: apa la buda, iesire buda, sonar, log electronic (vitezometru), apa chiuveta, evacuare chiuveta, apa motor, esapament, pompa santina. Toata instalatia asta trebuie verificata la furtune, supape, etc. practic te asteapta o reconditionare totala a instalatiei sanitare, inclusiv buda. trebuie verificate cele doua tancuri, cel de apa potabila si cel de ape uzate. au fost barci la care erau din tabla galvanizata si cu anii au ruginit. trebuie schimbat cu inox A4 sau fibra daca nu au fost schimbate deja. trebuie verificate si gresate vinciurile. trebuie verificate si eventual schimbate manevrele fixe si mobile (toate cablurile de pe barca). trebuie slefuita si vopsita opera vie cu vopsea antivegetativa. trebuie verificata complet instalatia electrica. daca te pricepi trebuie sa masori rezistenta si continuitatea conductorilor, panoul de sigurante reconditionat sau schimbat cu altul, inlocuit toate becurile cu leduri (recomandat), montat power meter (contor pentru baterii), baterii, incarcator pentru baterii. trebuie verificata functionarea logului si a pompelor de santina. trebuie verificata etanseitatea geamurilor. si bineinteles lucrat la estetica dupa gusturi. motor in sau outboard, etc. verificate suruburile de la chila. Per total destul de munca. nu uita ca mai ai o gaura in barca, pe unde era elicea inainte.
primul lucru fa actele sa vezi barca inmatriculata pe numele tau. inainte de asta nu are rost sa te apuci de lucru. roaga un forumist din zona sa vina si sa evalueze barca sa iti spuna la fata locului ce trebuie facut, reparat, schimbat. citeste despre reconditionari. fa poze si pune pe forum.
 
OK este de munca si de verificat. In legatura cu scufundatul, un marinar care a vazut barca si caracteristicile constructive- materialul din care este facuta este polyester, a spus ca este nescufundabila. E bine de stiut mai multe pareri!
Cat despre tancuri, buda, instalatii sanitare, la cele cateva ore pe care le voi face eu costier.....
Problema cea mai mare este motorul, nu prea as vrea sa instalez un outbord deoarece nu am curent destul, mai ales ca am linia axiala si elicea plus toata instalatia.
In legatura cu afacerea omului, putea sa il ia si gratis de acolo, eu nu am cu ce sa transport 2 tone prin europa.
 
OK este de munca si de verificat. In legatura cu scufundatul, un marinar care a vazut barca si caracteristicile constructive- materialul din care este facuta este polyester, a spus ca este nescufundabila. E bine de stiut mai multe pareri!
Cred ca densitatea GRP este pe undeva pe la 1300 - 1500 kg/mc. Deci barca se scufunda daca se umple cu apa si nu are chesoane (compartimente) etanse, eventual umplute cu spuma. Asta nu ar fi insa o problema, tot ce ai de facut este sa tii apa afara din barca. :)
Problema cea mai mare este motorul, nu prea as vrea sa instalez un outbord deoarece nu am curent destul, mai ales ca am linia axiala si elicea plus toata instalatia.
De ce iti trebuie curent pentru un outboard de 10 cai pe benzina?
E adevarat ca e mai bun un motor inboard, dar nu prea sint pe la noi marinizate ca lumea. Era un inboard pe aici de vinzare, dar cu racire cu aer, nu prea imi place pe barca.
In legatura cu afacerea omului, putea sa il ia si gratis de acolo, eu nu am cu ce sa transport 2 tone prin europa.
Corect! :)
 
Nu imi trebuie curent pentru motor, imi ntrebuie pentru mine sa incarce bateria, vreau si eu un dvd, radio, frigider, toate pompele... Motoarele astea outboard au 6 sau 12 amperi si nu cred ca incarca o baterie mai sanatoasa
 
marinarul sa mai ia lectii. barca aia e din fibra solida daca intra apa in barca te duci la fund instant. numai etap a facut monococi inscufundabile cu coca dubla si spuma. folosesti sau nu buda e treaba ta dar toate supapele alea sase trebuie verificate sa stea bine inchise, altfel adio plimbare. verifica spatiul disponibil si cauta un motor care sa se potriveasca inauntru. marinizarea unui motor diesel nu-i mare problema exista si la noi oameni care se pricep, vezi topicul dedicat. mai trebuie sa cumperi inversor (cutia de viteze).
succes
 
Nu imi trebuie curent pentru motor, imi ntrebuie pentru mine sa incarce bateria, vreau si eu un dvd, radio, frigider, toate pompele... Motoarele astea outboard au 6 sau 12 amperi si nu cred ca incarca o baterie mai sanatoasa
OK, am inteles acum! :) Pentru iesiri de citeva ore (o zi) asta nu e o problema. Cred ca o baterie de 100 - 120 Ah iti ajunge si o poti incarca de la cheu, Marina Mangalia iti da si curent in banii de cheiaj. Mai exista si varianta cu panouri solare, dar nu stiu daca duc un frigider mai serios. Pentru iesiri de citeva zile trebuie sa te gindesti in primul rind la repararea WC -ului! :)
A propos, eu sint din Constanta, poti sa -mi dai un nr de telefon (eventual prin PM) sa vin sa vad si eu barca?
 
barca aia e din fibra solida daca intra apa in barca te duci la fund instant. numai etap a facut monococi inscufundabile cu coca dubla si spuma.
succes

E posibil sa aiba compartimente flotoare care sa ii asigure plutirea .
La barca mea exista in prova si pupa niste compartimente la care fabricantul face referire in mod expres, sa nu fie golite de panourile flotoare pentru a le folosi ca spatii de depozitare. Oricum, acele panouri flotoare sunt din polistiren expandat, n-au sa tina o vesnicie barca la suprafata apei. In schimb functioneaza, e un lucru testat .
 
Modelul Condor 7 e primul yacht de fibra fabricat in Germania in serie 7,4 x2.25, greutate aprox.2t. Modelul a fost folosit pentru doua circumnavigatii de catre un neamt, inclusiv cap horn. Barca se fabrica de prin 65 parca in diferite variante.



Multumesc pentru informatiii si sfaturi, acest lucru ma bucura sa aud, deoarece eu vreau sa fac plimbari pe Marea Neagra la Sulina, la Balcik, nu cred ca voi merge mai departe.
Bineinteles, cand totul va fi pus la punct.

Am adescoperit in mare parte unde duc acele gauri. Unele sunt sondele de la sonar, vitezometrru, wc, motor, scurgeri.
 
Ultima editare:
Salut Napo, te-ai descurcat cu inregistrarea velierului? Ne-ai promis niste poze cand primesti velierul... poate mai sunt persoane interesate sa cumpere de la persoana aceea si asteapta pareri.
 
Salut Napo, te-ai descurcat cu inregistrarea velierului? Ne-ai promis niste poze cand primesti velierul... poate mai sunt persoane interesate sa cumpere de la persoana aceea si asteapta pareri.

Salut,
Nu l-am inregistrat inca deoarece nu am motor pentru el, mi-a promis tot el ca imi gaseste unul pentru interior. Am tradus actul pe care l-am primit si am luat-o in evidenta la primarie ca barca fara motor deocamdata. A avut un inboard Farymann de 18 cp diesel.
 
Salut,
Nu l-am inregistrat inca deoarece nu am motor pentru el, mi-a promis tot el ca imi gaseste unul pentru interior. Am tradus actul pe care l-am primit si am luat-o in evidenta la primarie ca barca fara motor deocamdata. A avut un inboard Farymann de 18 cp diesel.

Am eu un inboard diesel disponibil, are 10 ore de functionare, dar are 30cp...
 
Am eu un inboard diesel disponibil, are 10 ore de functionare, dar are 30cp...

Salut,
Stii cumva ce dimensiuni are, la mine intre tampoanele de prindere sunt 50 cm, vreo 90 cm de la axa la scara si 45 cm inaltime de la prinderea pe tampoane la podeaua cocpitului. Cati cilindrii are, ce marca, imi trebuie cu inversor cu tot, pret.
Iti las nr. in pm.
 
Ultima editare:
ROG un sfat,
Deoarece gasesc destul de greu un motor diesel inboard m-am gandit la un outboard.
In plus ma gandesc si la dezavantajele lor:
- un singur piston, este model vechi si foarte zgomotos
-trei pistoane nu imi incap,
-2 pistoane OK, dar depinde modelul deoarece nu prea am vazut piese pentru ele si mecanici...

Am citit ca Honda cu elice in 4 pale este un motor de putere si an peste 2006 sunt si foarte silentioase.
Am si un suport de outboard, din cele care se ridica si coboara din aluminiu, doar ca pupa barcii este bombata, iar el are palpa dreapta, trebuie sa ii adaptez niste tampoane de cauciuc cred.

Ce parere aveti despre asta?
Multumesc.
 
ROG un sfat,
Am si un suport de outboard, din cele care se ridica si coboara din aluminiu, doar ca pupa barcii este bombata, iar el are palpa dreapta, trebuie sa ii adaptez niste tampoane de cauciuc cred.
Multumesc.

Intre talpa ce sprijina suportul pe pupa punei niste "tampoane" din lemn de esenta buna, profilate in asa fel incat sa creeze suprafata dreapta.
 

Back
Sus