Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 72

Topic: Velier VITTORIA!!

Quote Originally Posted by NAPO View Post
    Multumesc!
    Barca era pe probarca, la 3500euro, si a ramas asa doar ca suporta vanzatorul si transportul din Verona-Italia. Are 7,5 metrii, 2,5 latime, 1600kg, a fost prevazuta cu un motor imbord diesel pe care nu il mai are. Am sa ii pun un suport si voi pune motor extern pentru manevra in port, pana gasesc unul intern. Mai greu cu depozitarea pana intra la apa, deoarece nu are inclus peridocul.
    Felicitari pentru achizitie !
    E o barca serioasa, maricica, iar cu putina munca ai sa o faci sa straluceasca.
    Sa te poarte placut pe ape si sa aveti parte unul de celalalt !

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Multumesc mult!
    O voi face sa straluceasca, ii trebuie o spalare serioasa eventual un polish, si tratament la lemn. Trebuie sa caut un magazin de substante noutice, am inteles ca este unul la Varna in port, lz yachting.

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

felicitari si sa dea dumnezeu sa fie cum zici tu cu spalatul. Nu de alta dar eu vad ca sunt necesare cateva kg de lac, vopsea antifouling, panou sigurante, kit consumabile buda. asta asa la prima strigare. dar importante sunt de fapt alte lucruri, in ce conditie sunt velele, ce alte dotari mai are, cum sta cu actele, etc.
    sper sa fie totul bine si sa fiu eu prapastios.

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Multumesc! Vedem cand soseste. La acte a spus ca imi face contract de vanzare cumparare,(eventual factura daca imi trebuie) si mi-a trimis un articol din legea lor in italiana cum ca nu se inmatriculeaza barcile pana in 10 metrii si 20 cai. Apoi merg la primarie sa platesc impozit, e mai mic acum fiindca nu am motor.

Felicitari pentru alegere. Sa-ti aduca bucuria calatoriilor visate!

6.  

Quote Originally Posted by NAPO View Post
    Multumesc! Vedem cand soseste. La acte a spus ca imi face contract de vanzare cumparare,(eventual factura daca imi trebuie) si mi-a trimis un articol din legea lor in italiana cum ca nu se inmatriculeaza barcile pana in 10 metrii si 20 cai. Apoi merg la primarie sa platesc impozit, e mai mic acum fiindca nu am motor.
    Sa te bucuri de ea!
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Sa o stapanesti sanatos !Cand o vedem in Marina?

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Multumesc! O voi duce la un atelier sa lucrez la ea, si cred ca din martie voi plati 6 luni. este destul de scump 550 euro /6 luni 1000 euro/an

6,5 nd cu 5 cp , e deosebit de atractiv, nu ?
    Si eu am cochetat cu ideea unui motor auxiliar de putere mica, sa il pot folosi la dinghy, dar si la propulsarea barcii la drum mai lung, pe canale. Solutia de prindere a motorului e simpla, se pune pe o sina verticala (in film nu se vede prea bine) . Din pacate nu exista o solutie perfecta: motorul de 5-6 cai e bun pentru barca dar prea greu pentru dinghy; motorul de 2,5 cai e bun pentru dinghy dar prea slabut pentru barca .
    Pentru Vittoria cred ca un motor bun ar trebui sa fie macar de calibrul 10-15 cp .
    De miscat barca pe ape line, se poate si cu 5-6 cp. Dar in curenti, valuri sau vreme mai rea, o sa se simta nevoia unei alte forte de propulsie.

Ca o paranteza spus, stiu un caz al unor prieteni care mergeau de aproape o ora spre Tomis si nu reuseau sa treaca de Cazino; vantul le anula toata forta de propulsie, parca stateau pe loc. Pana la urma au fost ajutati pentru ca riscau sa fie dusi in stabilopozi .

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Velier de 25-30 m
    de guru īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 95
    Ultimul post: 27 Oct 2014, 11:39 PM
  2. VAND VELIER
    de Natural Mystic īn topicul Veliere
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 4 Jan 2012, 06:07 PM
  3. velier lemn
    de livium īn topicul Yachturi, Veliere, Navigatie