simulatoare navigatie cu vele

Am incercat Ship Simulator dar sa stii ca nu are nici o legatura cu ceea ce simti cind "te dai de -adevaratelea"! Poate ca nici simulatoarele pentru barci nu sint asa performante ca alea de masini, dar senzatiile sint mult, mult mai "palide".
 
Eu as zice, depinde ce cauti :) Clar senzatia de a naviga nu ai cum sa o regasesti, in schimb ca "scoala" poate sa fie folositor.
Eu m-am jucat cu doua categorii: prima este simulator gen esti in basca si vezi din barca si ai instrumentele de la bord. Si aici este sa vezi rapid si direct influenta vantului cu viteza, cu cat de bine ai reglat vela etc etc si nu in ultimul rand regulile de competitie. toate pe iphone/ipad cWind, CleverSailing
Cealalta categorie este pe tactica pe un traseu, cu rutarea si informatiile meteo de rigoare, aici de curand am ajuns al 87 de mii si ceva in VendeeGlobe (Virtual Regatta - The world largest sailing community) dar sunt competitii in continuu (vantul este o aproximatie de la real dar schimbat la fiecare 12h). Si ma mai joc cu VirtualWinds/virtual-loup-de-mer (Virtual Loup-De-Mer) asta e ori pe web ori ai client, dar se folosesc prognozele meteo reale (grib-urile) si sunt ceva competitii, ce mai e fain la asta e ca poti/trebuie sa folosesti polare reale de vele. In jurul lui s-au creat si softuri de rutare, personal folosesc qtVLM.
Enjoy
Ciprian
 

Back
Sus