Autopilot Autohelm ST4000+

Florio

Member
Salutari, lupi de mare, marinari si marinarasi ! :)

La vreme de iarna stam stramb si judecam drept, ce mai punem pe barcuta, cu ce o mai dotam, cum o mai fardam .
Barca mea are montat un autopilot Autohelm ST4000+ . Lucrul e minunat, insa pilotul meu are carcasa cu afisajul, partea electronica si senzorul(compass transducer). Ii lipseste motorasul si rola .
Gasind eu manualul (chiar pe MacGregorowners.com), ma bate gandul sa fac jucaria functionala, adica sa cumpar rola cu motoras.
Stie cineva de unde ?

P.S.
Pana in prezent nu m-a preocupat autopilotul, fiindca regland bine velele, barca tine perfect directia, singurica . Acum insa as vrea sa intregesc sistemul si sa il folosesc .
 
s-a rezolvat problema? ma intereseaza si pe mine un autopilot pentru eche . stie cineva o sursa in romania ? dar de second - hand are cineva idee ... cu stima
 
s-a rezolvat problema? ma intereseaza si pe mine un autopilot pentru eche . stie cineva o sursa in romania ? dar de second - hand are cineva idee ... cu stima

Nu, au trecut anii iar barca merge singurică, fără autopilot :) .
În tot acest timp am făcut pasaje lungi (pentru o familie în vacanță) și n-am simțit încă nevoia de a naviga prin autopilot. Am să explic și de ce:
Atunci când navigăm cu vânt (90% din timp, cel puțin) nu este cazul fiindcă barca e ținută pe direcție de reglajul corect al velelor. Excepție face navigația cu vânt de pupa (sau purtător).
Navigația cu motor necesită într-adevăr autopilot, dacă este de durată. La noi n-a fost. Doar cazuri izolate, când la pasaje lungi a picat vremelnic vântul. Evident nu stai în mijlocul mării așteptând să vină vântul, ci pentru o perioadă scurtă, se merge la motor. Nu mi s-a întâmplat niciodată să merg mai mult de o oră, fără să se ridice din nou vântul :)
Repet, asta doar la pasaje lungi, în care dacă aș aștepta ar însemna să dau peste cap toată organizarea de timp a călătoriei. Altfel, la pasaje de 20-25 mile, putem aștepta ridicarea vântului, oriunde am fi, prin activități interesante la bord. Că de-aia suntem în vacanță :) !
 

Back
Sus